PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü Şarj Sorunu

ByYlmzZz
16 Aralık 2016, 21:23
merhabalar..kanun tiger 250 model motorumu bir depo bularak içini dışını güzelce söktüm..ve sorunlarına çözüm bulma arayışlarındayım..motorun en büyük sorunu akü şarj etmiyor ve tam dolu aküyü yaklaşık yarım saatte tam boşaltıyor..birkaç marş denemesinden ve azıcık yol gittikten sonra akü bitiyor.fakat ben motor çalışıkken dip gaz yaptığımda sönük yanan farım canlanmaya başlıyor(şarj etmeyen motor dip gazda farı canlandırmazdı diye düşünüyorum).rölantide far yanmıyorken stop etmiyor fakat farı yakarsam stop ediyor..şimdi akü ve aküyü besleyen donanımların nasıl çalışmadığından yada çalıştığından emin olabilirim?aküyü şarj etmiyorsa buna bağlı parçalar nelerdir nelere bakılmalı yardımlarınızı bekliyorum.

Mertcan39
16 Aralık 2016, 22:18
statör ve konjektör bakılmalı

ümitersoy
17 Aralık 2016, 02:31
Gaz verdiğinde farin canlaniyosa konjektor ve statorun sağlamdır. Akü şarj oluyor. Ama akün şarj tutmuyor eskimiş olabilir. Yada şase ye faln kablolardan temas olabilir şarjı cekiyodur

Olcay Avşar
17 Aralık 2016, 09:03
Bir ölçü aleti bulup şarjı ölçmelisin, rölantide 12-13 tam gazda 14 volt civarlarında elektrik üretiyorsa şarj sisteminde sıkıntı yoktur.

Bugüne kadar aküyü değiştirmediysen zaten ömrü bitmiştir.

ByYlmzZz
17 Aralık 2016, 17:42
statör ve konjektör bakılmalı

peki bu parçaların sağlam ya da sorunlu olduğunu nasıl teşhis ederiz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:38 ----------

Gaz verdiğinde farin canlaniyosa konjektor ve statorun sağlamdır. Akü şarj oluyor. Ama akün şarj tutmuyor eskimiş olabilir. Yada şase ye faln kablolardan temas olabilir şarjı cekiyodur

far canlanıyor.akümü alalı 1 ay önce aldım..aldığımdan yaklaşık 30 dk sonra şarj bitti.akü daha yeni

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:40 ----------

Bir ölçü aleti bulup şarjı ölçmelisin, rölantide 12-13 tam gazda 14 volt civarlarında elektrik üretiyorsa şarj sisteminde sıkıntı yoktur.

Bugüne kadar aküyü değiştirmediysen zaten ömrü bitmiştir.

peki en sağlıklı ölüçümü nereden yapmalıyım? akü kutupbaşlarından mı yoksa farklı bir yeri var mı önereceğiniz? aküm yeni daha 1 ay oldu alalı..aldığım gibi de şarjı emdi tabiri caiz ise..

Mertcan39
17 Aralık 2016, 18:37
peki bu parçaların sağlam ya da sorunlu olduğunu nasıl teşhis ederiz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:38 ----------

far canlanıyor.akümü alalı 1 ay önce aldım..aldığımdan yaklaşık 30 dk sonra şarj bitti.akü daha yeni

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:40 ----------

peki en sağlıklı ölüçümü nereden yapmalıyım? akü kutupbaşlarından mı yoksa farklı bir yeri var mı önereceğiniz? aküm yeni daha 1 ay oldu alalı..aldığım gibi de şarjı emdi tabiri caiz ise..

Dc 20 volt a al akü kutup başlarına iki ucunu değdir rolantideyken 13.5 civarı olur gaz vermeye başladıkça en yüksek 14.7 olmalı

ByYlmzZz
18 Aralık 2016, 19:47
Dc 20 volt a al akü kutup başlarına iki ucunu değdir rolantideyken 13.5 civarı olur gaz vermeye başladıkça en yüksek 14.7 olmalı

motor şu an çalışırı durumda değil olabilidğince parçaları söktüm çıplak şu an motor..motoru çalıştırmadan yapabileceğim yöntem var mı? yoksa motoru toplayıp mı denemeliyim ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

birde konjektör ve statörler motor modellerine özel mi yoksa herhangi bir statör ya da konjektör alırsam benim motora olur mu?

Mertcan39
18 Aralık 2016, 19:48
her motora özel fakat çinlilerde vs uyumlu olduğu oluyor

ByYlmzZz
18 Aralık 2016, 20:27
http://i.hizliresim.com/1VVPo5.jpg (http://hizliresim.com/1VVPo5)

bu resimde acaba statör sorunu anlaşılır mı? yanmış diyebilirmiyiz? sargıları izole eden malzeme sanırım erimiş gibi ama anlamıyorum bu konudan..

Mertcan39
18 Aralık 2016, 20:29
yağlı statör elinizde başka bir statör olsa ölçü aleti ile ölçüp değerleri karşılaştırabilirsiniz aslında

ByYlmzZz
18 Aralık 2016, 20:43
yağlı statör elinizde başka bir statör olsa ölçü aleti ile ölçüp değerleri karşılaştırabilirsiniz aslında

yağlı statörü yağdan arındırmam için öneriniz var mı ustam ? şu an için alternatif statör yok fakat motoru toplayıp statörden gelen akımı ölçücem fakat en ideal değerler nedir onu bilmiyorum..

Mertcan39
18 Aralık 2016, 20:44
yağlı statörü yağdan arındırmam için öneriniz var mı ustam ? şu an için alternatif statör yok fakat motoru toplayıp statörden gelen akımı ölçücem fakat en ideal değerler nedir onu bilmiyorum..

yağlı statör yağda çalışır arındırma :) motoru topla çalışırken rolantide 13.5 civarı olmalı en yüksek olarakta 14.7 ye kadar çıkmalı

ByYlmzZz
19 Aralık 2016, 01:03
yağlı statör yağda çalışır arındırma :) motoru topla çalışırken rolantide 13.5 civarı olmalı en yüksek olarakta 14.7 ye kadar çıkmalı

eyvAllah arındırmıyorum o halde :) 18'li herhangi bir statörün uyup uymaması ikilemindeyim..eğer uyarsa uygun bakmak istiyorum statörü eğer bozuksa.