PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor ısındıktan sonra gaz yemesi ve rölanti deviri değiliyor

TheWitac
22 Ekim 2016, 02:59
Merhaba abiler. Benim motor İzmir'e son 2 günde aniden çöken soğuklar sonrası ilginç bir tepki vermeye başladı. Işıklarda beklerken aragaz verdiğimde gazı kestiğimde devir yavaşça azalıyor. Normalde devir, gazı kolunu çekme düzeyimle aynı derece olurdu fakat gazı kestiğimde nedense yavaşça azalıyor. Ve rölantideyken devir stop edicek kadar düşüyor bazen de normal haline çıkıp geri düşüyor. Yolda giderken gazı kestiğimde de bu tepkiyi veriyor. Motor soğukken bu problemleri yaşamıyorum ama biraz yol yapıp ısınmaya başladığında yapmaya başlıyor. Kimi zaman yapıyor bu problemi kimi zaman yapmıyor ben de anlam veremedim. :mrgreen: Karbüratörüm hafif tıkanmış durumda. Düşük devirde giderken egsoztan çıt pıt sesleri veriyor ve nadir de olsa çok çok kısa aralıklarla gaz kesiyor. İlk başta gaz telinden olduğunu düşündüm ama sonra devir normalde olduğundan daha da düşük düzeylere düştüğünden karbüratör aklıma geldi. Sizce nedir makinanın problemi? Bugün ustama bırakıcaktım fakat işten güçten vakit bulamadım. Yarın veya Pazartesi günü bırakıcam makinayı daha fazla binmeden.

fazil
22 Ekim 2016, 09:28
Sanirim ayni problem benim virago 250 motorumda da oluyor arada sirada. Hala nedenini cozemedim. Ozellikle hava sicakligi 10 derecenin altindaysa ve nemli bir hava varsa oluyor. Rolanti vidasini cevirip rolantiyi arttirarak ya da jikleyi cekerek gitmek zorunda kaliyorum bazen.
Sizin motorda da vardir muhtemelen, karburatorun icinde 2 tane kucuk isitici var, bunlar bir termostata bagli, eski ucaklardaki sistemle ayniymis bu, soguk ve nemli havalarda benzinin havayla karisirken donmasini engellemeye yariyor. Belki onlarda bir sorun olabilir. Soyle bir sey:

http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB1BZLSJVXXXXaaXFXXq6xXFXXXX/Pull-down-type-CVK30-font-b-Carburetor-b-font-with-heater-for-AN250-Skywave-Burgman-Linhai.jpg

Bu da karburator buzlanmasi ("Carb icing" diye aratirsaniz bir suru bilgi cikiyor)

http://www.aero-mechanic.com/wp-content/uploads/2010/03/6-11.jpg

Silindirlerden birinin ateslemediginden supheleniyorum. Bu da atesleme bobinlerinde ya da buji kablosunda bir sorun olabilir demek gibi geliyor bana. Bence ilk bakilacak yer bobinler ve buji pipoları. Sonra da karburator.

TheWitac
23 Ekim 2016, 20:07
Hocam o zaman benlik pek birşey yokmuş. :) Yarın vakit bulabilirsem bırakıcam tamirciye olmadı Salı bırakıcam. Ben karbüratör kirli diye yaptığını düşünüyordum. Havalar aniden soğudu ve benim evim de deniz kenarına 1 km bile olmayan mesafede. Büyük ihtimal soğuk havalardan dolayıdır. Karbüratör buzlanması dediğiniz olay olmuş olabilir. Çünkü benzin de kaçırıyordu motorum çok az miktarda. Tamirciye bırakınca hepsini hallettiricem umarım. :)

Zincarla
24 Ekim 2016, 23:27
Sübap ayarları bozulmuş olabilir.