PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor neden conta yakar

galan
02 Ekim 2016, 18:05
2. el yamaha r25 aldım 2014 model
motoru alınca eve getirmek için aşa yukarı 800 km bsıp geldim sonra evde kullandık fln ama temiz kullandık en fazla 160 la fln gitmişimdir serii olarak geçenlerde bi baktım motor yağı rengi beyazlamış ustaya götürdük conta yakmış bilmem keçe fln olmuş dedi onu anlamadım ama
sorun sizce nerde neden yapmış olabilir hasar masrafı ne kadar olur tahmini

yardımcı olursanz sevinirim teşekkürler

Mengu16
02 Ekim 2016, 18:42
2. el yamaha r25 aldım 2014 model
motoru alınca eve getirmek için aşa yukarı 800 km bsıp geldim sonra evde kullandık fln ama temiz kullandık en fazla 160 la fln gitmişimdir serii olarak geçenlerde bi baktım motor yağı rengi beyazlamış ustaya götürdük conta yakmış bilmem keçe fln olmuş dedi onu anlamadım ama
sorun sizce nerde neden yapmış olabilir hasar masrafı ne kadar olur tahmini

yardımcı olursanz sevinirim teşekkürler
Çok zorlanan ve aynı zamanda yüksek sıkıştırma oranlı motorlar conta yakabilir. Çin malı bir motorda conta yakmak eli anahtar tutan birine 10-15 liraya patlar. Ancak sizin motor yamaha ve serviste yaptıracaksınız. 200-300 lira arası maliyeti olur diye tahmin ediyorum.

tlgknbs
03 Ekim 2016, 09:32
Motosikletlerde motor bölümü garanti kapsamına giriyor garantisi bitmediyse ücretsiz tamir edilir.

Mamba09
03 Ekim 2016, 09:46
Hocam conta yağ sızdırmamazlığı için vardır. Hangi conta yanmış? Orta üst, kartel? Contadan yağ kaçırıyor mu?
Sebebinden bahsedersek, çok üst devirlwrde kullanıp motoru çok ısıttıysan sıkıntı olabilir ama r25 te sıcaklık 3 çizgiyi aşamıyorum ben, sizinki bi hata olabilir. Garantiden mutlaka değiştirtin.

gogozh
03 Ekim 2016, 09:55
Mt25 ve r25 te kronik bi sorun vardı debriyaj ve yağ ile ilgili bi sorun .
Eğer ki ilk sahibi bu sorunu garanti dahikinde parça değişimi yaptirmadiysa bu sorun oluyor maalesef .
Garantisi devam ediyorsa Yamaha servisiyle bi gorus kolay gelsin.

serkany
03 Ekim 2016, 12:15
Çok zorlanan ve aynı zamanda yüksek sıkıştırma oranlı motorlar conta yakabilir. Çin malı bir motorda conta yakmak eli anahtar tutan birine 10-15 liraya patlar. Ancak sizin motor yamaha ve serviste yaptıracaksınız. 200-300 lira arası maliyeti olur diye tahmin ediyorum.

Genelde conta yakacak kadar hararet yaptırırsan üst alimulyum oldugu için blokda yamulur ,honlama yapamak gerekir o kadar al contayı tak en iyi ihtimal %5 idir..Subaplarıda bozduysa neyse felaket tellalığı yapmayayım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:13 ----------

Hocam conta yağ sızdırmamazlığı için vardır. Hangi conta yanmış? Orta üst, kartel? Contadan yağ kaçırıyor mu?
Sebebinden bahsedersek, çok üst devirlwrde kullanıp motoru çok ısıttıysan sıkıntı olabilir ama r25 te sıcaklık 3 çizgiyi aşamıyorum ben, sizinki bi hata olabilir. Garantiden mutlaka değiştirtin.

Hangi conta olacak hararetden dolayı yandıysa ise üst conta yanar hararet patlama bölgesinde olur...

Mengu16
03 Ekim 2016, 12:21
Genelde conta yakacak kadar hararet yaptırırsan üst alimulyum oldugu için blokda yamulur ,honlama yapamak gerekir o kadar al contayı tak en iyi ihtimal %5 idir..Subaplarıda bozduysa neyse felaket tellalığı yapmayayım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:13 ----------

Hangi conta olacak hararetden dolayı yandıysa ise üst conta yanar hararet patlama bölgesinde olur...
Mondial'de silindir kapağını değiştirmeden 125cc motoru 150cc yapıp fazla da sıkıştırınca 6000km sonra conta patlatmıştım. Sıkıştırma oranının 12 olmasının etkisi vardır diye düşünüyorum.

ZümeR
03 Ekim 2016, 12:36
Yağın beyazlaması ;

Aşırı zorlama, yüxek devirde uzun süreli kullanım
Segmanların durumu, yağ pompası zaten kronik bi durum bu makinada..
Üst kapak muhtemelen açılmış düzgün ve orantılı sıkılmamış olabilir.
Basınçtan dolayı patlak verebilir.

R25 ten uzak durmak gerek en yeniside kötüsüde arızaya meyilli makinalar..
Kısaca yamaha bunu beceremedi..