PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletiminden gelen ıslık/fan/matkap benzeri garip ses

a.payza
26 Eylül 2016, 10:19
Selamlar arkadaşlar
Apache RTR 150 HyperEdge (2013 Kasa) kullanıcısıyım
benim bilgisi olan ustalarıma danışmak istediğim konu şu
Motosikletimin performansında bir sıkıntı yok,
Yağ filtresi yeni, hava filtresi tertemiz, yağı yeni değişti, zincir bakımı iyi
ama motosikletle yolda giderken üst devirlerden ziyade 4./5. viteste kullanırken Motosikletiminden normal çalışma sesinin dışında ıslık/fan/matkap benzeri garip bir ses duyuluyor
Bu motorda genelde kullanıcıların şikayet ettiği ön taraftan gelen zırıltı benzeri sesten bahsetmiyorum
Yada vuruntu benzeri subap arıza sesinden de bahsetmiyorum
Kendi videomu çekip paylaşma imkanım yok (telefonum android değil)
o nedenle bahsettiğim sese yakın youtubedan bulabildiğim bir videoyu paylaşıyorum
videoda 6. saniyedeki süpürge yada uçak benzeri sese dikkat edin onun gibi bir ses geliyor ama 1./2./3. viteste üst devirlere de çıksam gelmiyor
4. ve 5. viteste duyulan bir ses
Şuan için performansında, son hız yada ivmelenme olarak sorunum yok ama bu süpürge fanı gibi gelen tiz sesin ileride olabilecek bir sıkıntının habercisi olmasından endişeleniyorum
Kağıthanede Serviste bakım yapıldıktan sonra tur atıp deniyor usta ama galata deresi caddesi bilindiği gibi yokuş olduğundan 4./5. vitese kadar hızlanıp bu sesi ustanın duyması zor
O nedenle ben ne olduğunu söylemeden bu arızanın giderilmesi de zor gibi
Değerli yorumlarınızı bekliyorum
Saygılar

a.payza
07 Ekim 2016, 10:53
Arkadaşlar yok mu bir fikri olan?
O bahsettiğim sesi uzun yol otobüslerinde seyir halindeyken aracın içinde duyulan otobüsün motor sesi gibi düşünebilirsiniz (Sanırım o sese en yakın örnek bu olur)
Motosikletimin motorunun normal çalışma sesinin yanında duyulan gaz verdikçe artan gaz kesince azalan bu ses ne olabilir sizce?

Whitehair
07 Ekim 2016, 11:13
Benim motordada eski sahibinin de duydugu ama ben ve onun disinda kimsenin farketmedigi bu ses mevcut. Yaklasik 8 bin km dir de bir sorun yok. Sebebini bilmiyorum, Cok dert etmiyorum.

kerem999
08 Ekim 2016, 02:58
hava filtresi yapabilir euro 3 emisyonluysa borusu falan çıkar manifolt yapar öyle emme seslerini hava filtresi değişik bir alışımdan olur ses yapar yani bu tarz seslerde genelde korkulacak birşey olmaz ama km teli de yapabilir bir süre sonra ibre çalışmaz ise kopmuş olacaktır.

ayzek
08 Ekim 2016, 03:02
Sanzumandan vites dislilerinden gelen ses olmasin o her viteste yapmaya bilir sesi taniman icin youtube diferansiyal sesi hatta tofas yazarsan daha iyi duyarsin acaba o sestenmi bahsediyorsun boyle motor yuke binince gaz verince yapar gazi kesince sesi keser eger oysa dislilerde yada hilallerde sorun var demektir bi bak bakakim sese

Ros1n2
08 Ekim 2016, 03:13
Benim eski ninjada km telinin gostergeye baglandigi yerin ici paslandigi icin matkap sesi geliyordu söküp yagladim duzelmisti. Bunun disinda butun ninja250r larda motordan ıslık sesi geliyor. Yani sonradan olmus bir olay degilse normalindede olan bir ses olabilir.