PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük vites düşük devirde gaz kesince motor sallanıyor

birseiki
18 Ağustos 2016, 18:41
Meraba arkadaşlar. Mondial 150 mr vulture motorum var. Sokak aralarında ya da sıkışık trafikte düşük hızda giderken gazı kestiğim an motor öne doğru yığılıyor. Hafif gaz verdiğimde de birden atlıyor. İnanılmaz konforsuz bi sürüş yaşıyorum. Sırf bu yüzden hız kesmem gereken her durumda sarsmasın diye debriyajı çekmek zorunda kalıyorum. Asfaltı öpücem bi gün bi virajda. Genelde 1 2 nadiren de 3. viteste yapıyor.

Debriyaj balatasında sıkıntı olabileceğini düşündüm götürdüm bugün motorcuya şöyle bi tur attı ne balatada ne şanzımanda sıkıntı olmadığını söyledi. Göbeklerle ilgili bi şeyler soyledi jantı dişliye bağlayan kısım ve ortadaki. Bırak motoru bi bakalım diyince uymadı bana.

Var mı bu tarz bi sıkıntı yaşayan ve sebebini tahmin edebilen?

darkmotor
18 Ağustos 2016, 20:47
1. Vitesde birden bırakıyorsan gazı yapar.Motorun orjinal dişlileri; 15 ön 38 arka bu şekildeyken tork güçlü oluyor , yani gazı açtığında nasıl ani kalkış yapıyorsa gazı ani kapatırsan o şekilde yığılır ön dişliyi 1 diş büyültürsen bir nebze sıkıntın halledilmiş olur.

Carbondioxid
18 Ağustos 2016, 20:49
Sıkıntı yok , janavar gibi sıhhatli motorun var güle güle kullan. (kullanmayı öğrenmen gerek.)

HamzaBey95
18 Ağustos 2016, 20:55
Gaz tepkisinin seri ve torklu olması güzel bir şey. Millet niye bu kadar cansız diye üzülür sen torktan şikayetçisin :D Ne zamandır motosiklet kullanıyorsunuz? Gaz kolu hakimiyetiniz arttıkça sorun olmaktan çıkar sanıyorum...

Nikkfurie
18 Ağustos 2016, 22:09
zincirinde lokal uzama var..

birseiki
18 Ağustos 2016, 22:36
HamzaBey95 yaklaşık 20 bin km'lik. olay torktan farklı biraz. gazı milimlik azaltığımda (hala pozitif gazdayken bile) öne yığılma yapıyor. aynı şekilde açtığımda tam tersi. İlk motorum bu farklı motorlarda uzun süren tecrübem olmadı ama bi kaç tur denediğim aletlerde bu denli hassas gaz kullanımı gerektirmemişti.

nikkfurie gerdirmeyle giderebilir miyiz yoksa lokal dediğinize göre değişim gerekir mi

HamzaBey95
18 Ağustos 2016, 22:40
Zincir bollaşması o kadar etkiler mi yav tepkiyi? Ne bileyim gaz telinde sıkışma vs olmasın? Değişik geldi şuan... Çözünce paylaşırsan takipteyim, merak ettim bende...

birseiki
18 Ağustos 2016, 22:48
gaz telini geçen ay değiştirmiştim herangi bi etki yapmadı ilgili durumda.

Nikkfurie
18 Ağustos 2016, 22:58
.......nikkfurie gerdirmeyle giderebilir miyiz yoksa lokal dediğinize göre değişim gerekir mi........

değişim gerekli...gerdirme sonucu sikayetiniz dahada artacak..30-50 km arası gaz sabit motor ileri geri esniyorsa zinciri acilen değiştirin...lokal uzamanin sebebi zinciri eşit şekilde yaglayamamissiniz...boyalı iz bırakan yağlardan kullanın bu şekilde zincirde yaglanmamis bölge kalırsa fark edersiniz.

birseiki
18 Ağustos 2016, 23:13
değişim gerekli...gerdirme sonucu sikayetiniz dahada artacak..30-50 km arası gaz sabit motor ileri geri esniyorsa zinciri acilen değiştirin...lokal uzamanin sebebi zinciri eşit şekilde yaglayamamissiniz...boyalı iz bırakan yağlardan kullanın bu şekilde zincirde yaglanmamis bölge kalırsa fark edersiniz.

gaz sabitken değil yalnız. gazı kestiğimde ve açtığımda bu problemi yaşıyorum. şimdi tekrar bi kaç video izledim mr vulture sürüşlerinin, yavaşlama anlarına dikkat ettim herangi bi öne atma durumu yok hiçbirinde.

hemlak
18 Ağustos 2016, 23:20
Mondial drift'im var aynı sorun bendede var ama debriyaj ve gaz kontrolüyle alt seviyede tutmaya çalışıyorum

Nikkfurie
18 Ağustos 2016, 23:23
gaz sabitken değil yalnız. gazı kestiğimde ve açtığımda bu problemi yaşıyorum. şimdi tekrar bi kaç video izledim mr vulture sürüşlerinin, yavaşlama anlarına dikkat ettim herangi bi öne atma durumu yok hiçbirinde.

o halde arka jant göbekdeki takoz lastiklerine baktir...kendinde kontrol edebilirsin,arka dişliyi iki elinle sağa sola esnet.. 1 cm den fazla oynamamali.

birseiki
18 Ağustos 2016, 23:43
o halde arka jant göbekdeki takoz lastiklerine baktir...kendinde kontrol edebilirsin,arka dişliyi iki elinle sağa sola esnet.. 1 cm den fazla oynamamali.

yarın sabah bi bakayım. takoz lastiği tam olarak ne diye geçiyor. http://www.mondialyp.com/tr/yedek-parcalar şuradan bakınca en yakın iki parça şunları buldum. bunlardan biri mi?

http://www.mondialyp.com/imageYP.php?yedekparcakodu=SA15.02X24.260
http://www.mondialyp.com/imageYP.php?yedekparcakodu=SA15.02C20.400

Nikkfurie
18 Ağustos 2016, 23:57
http://www.mondialyp.com/imageYP.php?yedekparcakodu=SA15.02X24.260

budur.....

birseiki
19 Ağustos 2016, 12:29
budur.....

tamamdır teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:25 ----------

Bu sabah kontrol ettim dişli zincir yönünde 1 cm civarı oynuyor. bu normal mi? dişliyi lastiğe doğru ittiğimde bi sallanma yok

Nikkfurie
19 Ağustos 2016, 13:27
bence değiştirin takozlari cokda pahalı bir şey değildi 50 lira civari olabilir...ön arka dişliler aynı eksende dönemedigi için sağlam zinciri de dislileri de bozarsin hatta sert bir kalkisda ilerleyen zamanlarda zincir atabilirde...lastiği sokebilirsen işlem çok basit eskisini göbekten elinle cikarip yeniyi yerlestireceksin.

birseiki
19 Ağustos 2016, 18:28
bence değiştirin takozlari cokda pahalı bir şey değildi 50 lira civari olabilir...ön arka dişliler aynı eksende dönemedigi için sağlam zinciri de dislileri de bozarsin hatta sert bir kalkisda ilerleyen zamanlarda zincir atabilirde...lastiği sokebilirsen işlem çok basit eskisini göbekten elinle cikarip yeniyi yerlestireceksin.

İşyerinde bi Honda'nın zincirini de denedim ileri geri sıfır boşluk sonra benimkisine baktım sıkıntı belli oldu. Teşekkür ederim. Baya bi oynama var. Parçayı bulup bu Haftasonu girişeyim sonucunu yazarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:54 ----------

evet sıkıntı kaplin lastiğiymiş yarılmış uçları tamamen. 15 lira değiştirdim şimdi o sıkıntı kalmadı.