PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SCOOTER GENEL GRENAJ VE PLASTIK BOYAMA VB.

firat34
12 Ağustos 2016, 20:55
Herkese ıyı aksamlar,

Ben yenı uye oldum fakat uzun zamandır yazılanları genel anlamda okudum.Hepinize tesekkur edıyorum sayenızde ufakta olsa bılgılendık.

Benım soruma gelıcek olursak;

1-Scooter 150 kullanıcısıyım.Motorumu ıkıncı el aldım fakat aldıgım kısı pek onemsememız motoru.Bazı yerler paslı plastık grenaj gıdon altı sele altı plastıkler cızık lekelı vb.Ben oncelıkle bu plastıklerı nasıl ve neyle boyamalıyım?

2-Boyada once zımpara yapılcak mı plastıge?plastık astar kullanıcakmıyım?
3-Akçalı sprey plastık mat sıyah kullamayı dusunuyorum?

aklıma gelırse yorumlarda sorarım, şimdıden herkese tesekkur edıyorum cvplarınız ıcın

tr100a
12 Ağustos 2016, 21:07
siyah plastikler siyah sprey boya oluyor fakat dayanıklı olmuyor çabuk çiziliyor derin çizikleri sprey kapatmaz

EmreKocyigit
12 Ağustos 2016, 21:10
Ruhsatta bulunan renge dikkat et. Farklı renk olursa sıkıntı çıkar.

firat34
12 Ağustos 2016, 23:19
ruhsatta rengı degıstırmıcem hocam ,

sadece o plastıkler cok yıpranmıs onların en azınan goze bıraz hos gorunmesı ıcın yapmayı dusunuyorum,ayrıca paslar ıcın wd40 onerıyormusunuz paslanmalr mevcut?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

Cevap vericek kimse yok mudur

Mengu16
12 Ağustos 2016, 23:32
https://www.youtube.com/watch?v=5xRgmKUH6J8
Mat ve pürüzlü plastikleri böyle parlatabilirsin. Dikkatli ol sorumluluk kabul etmem :cherry:

firat34
13 Ağustos 2016, 08:10
benım plastıklerde buna yakın hocam fakat dogal olarak boyle bı makıne bende yok:)
baska cozum yok mu ya koca forumda

koraycbr
13 Ağustos 2016, 11:08
Dostum selamlar, son isyanından sonra giriş yapıp cevap vereyim dedim :)

Malesef tek çare boyamak, Boyanın güzel görünmesi,sağlam ve kalıcı olması için zımpara şart. Öncelikle 800 zımpara ile kuru veya sulu kaba bir zımpara sonrasında da tercihen 2000 veya buna yakın bir sulu zımpara yaparsan pürüzsüz ve boyanın iyi tutulacağı bir zemin oluşturursun. Güzelce duruladıktan sonra boya işlemine geçebilirsin. Parçaları sökersen daha temiz işçilik çıkar. Boya işlemini tozsuz,rüzgarsız ve nemsiz bir ortamda, yüzeyden 20 cm uzaktan ilk katı transparan olacak şekilde 15 dk aralıklarla 3-4 kat olacak şekilde yaparsan mükemmele yakın olur. Küçük bir tüyo olarak boyanacak parçayı biraz saç kurutma makinesiyle ısıtabilirsin. Dikkat et parça erimesin:)

Mat istemesen vernik harika olurdu ama mat istiyorsan bunlar yeterli.

Herkese kazasız, belasız ve de masrafsız sürüşler

firat34
13 Ağustos 2016, 11:49
Cevabın ıcın tesekkur ederım hocam,Sagolasın

Kerhem
28 Mayıs 2018, 18:50
Merhaba Arkadaşlar
Biz 2005 model Piaggio X9 500 aldık ama bütçemiz kısıtlı olduğundan motor bayağa bakımsız. Yukarıda @koraycbr ın cevabı gayet faydalı görünüyor. Biz de teşekkür ederiz bilgiler için. 20 cm uzaklıktan denildiği için sprey boya diye anlıyorum. Özel bir marka var mı, sprey boya ne özellikte olmalı? Yardımcı olabilirseniz seviniriz. Teşekkür ederiz

zuluman
28 Mayıs 2018, 19:33
geçenlerde benim motordaki siyah bir parça cizildi. fakat boyalı değil siyah plastikten yapılmış. sırayla 800 1000 1200 1500 sulu zımparadan sonra
vernik attım. siyaha boyanmış gibi oldu orjinal durdu.