PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acemiye bir yardım... Yamaha Virago 250, 20 yaşında 3 aydır yatan motoru alayım mı?

Lathspell
29 Temmuz 2016, 22:24
Merhabalar, forumunuza yeni üye oldum. Uzun zamandır 2 teker kaşıntısı olan motor şevklisi bir acemi olarak sizlere danışmak istedim. Önerileriniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Uzun zamandır, tarz olarak cruiser- chopper şeklinde olup hem çok pahalı olmayıp hem de biraz da olsa gözümü doyuran bir motor arayışındaydım.İlk motorum olacak, bu yüzden de yüksek cc den çekiniyorum ilk planda. Bir miktar okudum araştırdım ama bir türlü karar veremiyorum. Bütçem 250 cc lik eski Japon - yeniye yakın Çinli seviyelerinde.

İlgilendiğim Virago 3 aydan biraz fazladır yatıyormuş, 95 model, 63000 km de, arızası yok, herhangi bir paslanma görünmüyor. 5000 tl gibi bir rakam telaffuz ediyorlar. Piyasasının altında gibi görünse de motoru aldığımda bana ne masraf çıkartır kestiremediğimden karar veremiyorum. Satan kişi de anlayan birisi değil aracı, bilgi veremiyor. Çok duydum yeni Çinli alacağına yaşlı Japon al diye ama... Durum budur, ne önerirsiniz, fiyat daha da düşse de bana astarı yüzünden pahalıya mı gelir? Daha kötüsü motordan soğur muyum işin başında...? Tecrübeli arkadaşlardan fikir rica ediyorum?

CrosseR
29 Temmuz 2016, 23:06
Motoru görmeden pek birşey söylenemez,km normal görünüyor,ufak tefek elektrik akü zincir dişli gibi sıkıntıları olabilir ancak çok masraf açacak şeyler olduğunu düşünmüyorum..
Çift V silindire tek karbüratör vardır,yakıt tüketimi düşük,parçaları bisan roadstar 250,borelli ledow 250 ile aynıdır,uygun fiyata parça bulunabilir..
Kafanıza yatıyorsa alınabilir..

Felis Leo
29 Temmuz 2016, 23:23
Bak arkadaşım, o dediğin motoru alırsan hapı yutarsın motoru bıraktığın gün olur, benim tavsiyem sıfır motor yada illa japon olacaksa en fazla 4-5yaşında olabilir, ben chopper kulübü üyesiyim, bizim arkadaşlarda 2004-2005 dragstar, shadow motorlar var, iki geziden sonra soluğu tamircide alıyorlar ve çok masraf açıyorlar, sana mondial sentor, bajaj avenger gibi motorları sıfır olarak öneririm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:19 ----------

regal raptor 150cc de çok güzel motor bu arada 4000 tl ye az km li 1-2 yaşında bulursun

Lathspell
29 Temmuz 2016, 23:32
Crosser:
Motorun sesini anlayan bir arkadaşla önümüzdeki hafta duyalım diyoruz. Bakalım yürüyüşü nasıl. Yakıt tüketimi konusu cezbedici gerçekten ama oradan ettiğim kârı tamircide zaman öldürerek yiyecek miyim, onu anlamam lazım...

Felis Leo:
Korktuğum şeyler bunlar zaten, biraz daha fikir almaya çalışıyorum. Mondial ile ilgili olarak pek iyi şeyler duymadım, Bajaj da ise pulsar 200 NS eli yüzü düzgün, bir süre kullanmak için fena değil aslen. Ama chopper isteğim beni başka taraflara itiyor işte... Raptor 250 ler ise hedef kitlenin içinde olanlardan, bana hitap ediyor gerçekten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:30 ----------

Malum chopperlar biraz daha ağır oluyor, 150 cc de performans sıkıntısı korkutuyor açıkçası.

tyrung
29 Temmuz 2016, 23:41
V motordan çok haz alacağın kesin fakat bi o kadarda sıkıntı yaşayabilirsin.
Tekirdağ geziye gitsen motor bozulsa en az 200-300tl çekici parası vericeksin. Sürekli 50 100 200tl ufak tefek işler çıkartabilir. Servis bırak, parça bul... bunlar can sıkıcı.

3 ay yatmış lafı bana mantıklı gelmiyor sahibi kışın binip yazın binmiyor mu ? 3 yıl olabilir. :)

Yatmış motor alıyorsan çok ölü fiyata alman lazım. Misal 2.000TL 3.000TL gibi. Sonrasında iyi bir usta bulup komple elden geçirebilirsin.

Lathspell
30 Temmuz 2016, 00:02
Satan kişi motorcu değil kendisine emanet bırakılmış motor satış için. O yüzden tozlanmış motor durduğu yerde. 2000 - 3000 dese herhalde düşünmeden alır elden geçirir binerdim. Sıkı bi pazarlık beni bekliyor anlaşılan :)

mterayes26
30 Temmuz 2016, 15:58
Biz alalım motor nerde

Lathspell
01 Ağustos 2016, 11:33
mterayes26, konu benim için netleştikten sonra buraya konum atarım, ilgine teşekkürler :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Sevgili üyeler yardım ve önerileriniz başımın üzerinde olmaya devam etmektedir :) Ne yapmalı?

oxus
01 Ağustos 2016, 11:46
yaşı bir kenara 250 cc ile yapılan 63.000 km; bu motorda bir çok şeyin değişmiş olduğunu ( hayaller)
ya da senin değiştirmen gerekeceğini gösterir (gerçekler)
her hafta sonunu sanayide geçirmek de motorun değeri kadar para harcamak en büyük kabusun olabilir, satın almadan önce en az iki yere göstermende fayda var
ben de az km li bir çinli almanın doğru olduğunu düşünüyorum

AsirMahfi
01 Ağustos 2016, 11:47
Açıkçası bu durum biraz kumar oynamak gibi. Ufak tefek masraflar banko, zaten onları göze aldım diyorsunuz. Ama büyük masraf kısmı kısmet. Yani su an biseyi olmasa bile 20 yaşında olduğundan seneye de çıkarabilir. Aynı yoldan bende geçtim gidip superlight 200 aldım. 3 ay sonra kendimi tekrar virago bakarken buldum. Ama yok yani superlight tatmin etmiyor, virago güven vermiyor. Bu işin sonu her türlü paraya kıyıp dragstar, shadow, intruder, vulcan gibi motorlar almaktan geçiyor. Karar vermen gereken kısım şu; bu motorlardan birini alana kadar uğraştıran japonu mu yoksa tatmin etmeyen çinliyi mi tercih edeyim? Ben çinliyi tercih ettim. Çünkü o uğraşlar, zaman kayıpları beni yorardı. Bilmiyorum bi faydam oldu mu zira net bisey söyleyemedim. Ama durum böyle boktan biraz.

fazil
01 Ağustos 2016, 12:08
2001 yılında 92 model bir virago 250 motorla basladim motor kullanmaya, hala da o motoru keyifle kullaniyorum. Uzun yola da ciktim (400km) ve hic yolda kalmadim, bazen stop ettigi olmustur ama jikleyle falan bir sekilde gene calismistir hep. simdiye kadar sarf malzemeleri disinda bana hic masraf cikartmadi. Tek karburatorlu ve hava sogutmali oldugundan, basit ve ayarlari kolay bir motordur, sadece 5 derece alti soguk havalari pek sevmez, tekleme yapar. Onun disinda evladiyeliktir. 3 ay yatmakla da bir sey olmaz. Yillarca yatsa bile biraz paslanma disinda pek bir sey olacagini sanmiyorum, parca kalitesi Cinli motorlardan cok daha iyidir. 5000TL'ye alinabilecek en iyi 250cc motorlardan biridir bence, eger iyi bakilmissa. Fotograf varsa yollayin bir bakalim, orjinal mi degil mi. Bazilari modifikasyon yapacagim derken motorun sagini solunu rezil ediyorlar.

Eskiden yedek parcalari ebay'den getirtiyordum ama artik paypal olmadigi icin yedek parca gerektiginde diger Cinli replikalarindan saglamak daha mantikli olacak gibi.

Bir tane de fotograf koyalim, 24 yasinda bir motor icin fena gorunmuyor degil mi :)

http://s22.postimg.org/61za2q4b5/aa_029.jpg

Sam@
01 Ağustos 2016, 12:25
Geçen sene 97 modelini aldım asker arkadaşımdan 20bin km de. Uzun süre yatmış o almadan, biraz da onda yatmış. Aldığımda 90 km hızın üstüne çıkmıyordu, karbüratör ayarı yaptırdım iyi bir ustada. Onun dışında ciddi bir sorunu olmadı ama iyi bir ustaya göstermen lazım mutlaka.Fazil abinin viragosu kadar olmasa da benim motorda temizdir :)

Ve pişman olmadım aldığıma , çok memnunum..

RamuthRa
01 Ağustos 2016, 12:45
Tavsiyem motor çalışıyor ise işini bilen bir servise götürüp bi göstermek olur. 96 model vn15' i olan iki arkadaşım var, rutin bakımları dışında sadece bir kere kapak contası değiştirdiğini biliyorum. Onun dışında bizimle çok uzun yollara çıktılar hiç yolda kalmadık.

Ama iyi örnekler olduğu gibi kötü örneklerde olacaktır, geçmişini bilmiyorsanız sürpriz yapabilir.

bazen25
01 Ağustos 2016, 13:05
Bence iyi bir bütçe hesabı yapmalısınız, lastikler ne durumda ?, zincir -dişli seti değişecek mi?, manifolt lastiği değişecek mi? ister mi v.b, ama şunu unutmayın eski eskidir.Bu yaş gurubundaki tüm araçlar için geçerli bağzı şeyleri kendiniz yapabilmeniz olmazsa olmaz, en basiti yağını kendiniz değiştirebiliyor olmanız lazım, yoksa ne o tek karbüratörün ekonomikliği nede uygun rakamlı olması ortada kalmaz.

Pisman
01 Ağustos 2016, 13:44
bir servise, ustaya göstermen gerek eğer, motor yatıyordu, ufak arızası var şimdilik çalışmıyor 3e 5e yaptırırsın, yada ustaya götüremezsin falan diyorsa sahibi o iş hiç de denildiği gibi değildir, zaten ufak bir şey olsa adam yaptırır ona göre daha iyi paraya daha kolay satar

Lathspell
01 Ağustos 2016, 16:25
OXUS:
Evet değişiklikler garanti ama ne kadarı onu anlayacağız. Bir de fiyatı 3000 lere düşürüp 1000 - 2000 tl gibi masrafla "kız gibi" yapma hayali var ki, ne denli gerçeğe dönüşebilir bunu kestirmek çok zor. Çinliye 1 puan daha yazdım.. Skor tutayım bari ya.
Öncekilerle beraber: Yenimsi Çinli (YS):3 - Eski Japon (EJ):3

Asir Mahfi:
Teşekkür ederim her halükarda benim önümdeki yoldan geçmiş olmanız bir artı benim için. Ama çinlilerde tercih olarak Hyosung GV250, Raptor DD250, Daelim Daystar 250 nin dışına da çıkmam bunlar en azından Çinlinin övülmüşü biraz daha..
YS:3,5 - EJ :3,5

Fazil:
Fena da kelime mi? Harika görünüyor :) Çok mutlu oldum, umut doldum gerçekten, teşekkürler! :)
YÇ:3,5 - EJ:4,5

Sam@:
Ne güzel, bu şansı bulabilmeyi umuyorum. Bu arada bunlarda son hız çok da konu değil ama meraktan soruyorum şimdi kaça çıkabiliyor?
YÇ:3,5 - EJ:5,5

RamuthRa:
İzmir'de yetenekli motor tamircisi öğrenme vaktim geldi galiba :)
YÇ:3,5 - EJ:6

Bazen25:
Elim biraz yatkındır, genel olarak arıza çıkaran parçaları öğrenmek mantıklı oldu, teşekkürler
YÇ:3,5 - EJ:6,5

Pisman:
Usta garanti tabi.
YÇ:3,5 - EJ:7

fazil
01 Ağustos 2016, 17:32
bazen25'e katiliyorum, tamiratlari kendiniz yapmayi seviyorsaniz eski motor alinabilir. Son hiz olarak da 140km/saat yapar en fazla, orjinal dislileriyle. Yakit tuketimini de sehir icinde 3.5lt/100km sehir disinda 2.5lt/100km gibi dusunebilirsiniz. Ekonomik bir motordur, mesela yag haznesi de 1.5lt kadardir.

Sam@
01 Ağustos 2016, 23:09
Bazen25 çok haklı,bende eski sistem, kendim söker takarım nitetiyle aldım.
Benim lastikler 1 senelikti. Ön metzeller arka dunlop. Ama ilk 3 ay içinde;
DID zincir 230 tl
Akü yahusa 160 yanlış hatırlamıyorsam,
Arka balata yamaha kardeşlerden 40 tl,
En son regülatör gitti, fazıl abinin tavsiyesiyle 35-40 tl yerli bir ürün aldım.3 ay oldu sıkıntı yok..He unutmadan 300 tl verdim o sorunu çözmek için,nerdeyse 3 hafta usta da kaldı. Tabi o ustayı bulana kadar 200 kadar parçalanmıştım.
Zevk için gidon,ayna değişimi yaptım.geçmiş msjlarıma bakarsan foto görürsün.

Evet,140 ibre sonu ama eziyet o hızlar ve zaten hız motoru değil,gerek yok o hıza. Ben şanslı olduğum halde neredeyse 1000 tl harcadım ama uzun yıllar sorunsuz kullacağımı tahmin ediyorum. Bu arada motoru İzmirden getirtmiştim :)

Link/ foto atsan niyetlendiğin motorun yardımcı olmaya çalışırdık.

Lathspell
01 Ağustos 2016, 23:30
Eğer yükleyebildiysem; resimler..

https://s31.postimg.org/4upc74gbr/image.jpg (https://postimg.org/image/4upc74gbr/)

https://s31.postimg.org/etaatlprb/image.jpg (https://postimg.org/image/etaatlprb/)

https://s31.postimg.org/lxs42mx0n/image.jpg (https://postimg.org/image/lxs42mx0n/)

https://s31.postimg.org/ceif969if/image.jpg (https://postimg.org/image/ceif969if/)

Sam@
02 Ağustos 2016, 00:01
Tek renk borda var mıydı Virago da fazıl abi?

Dostum sağlam bir ustaya baktır, pazarlığını yap, ben olsam 5 vermezdim. Şase no'dan kazası var mı, ona da bak.

Lathspell
02 Ağustos 2016, 00:56
Ona hiç dikkat etmemiştim.. Viragoların hepsinin deposunda Virago yazıyor muydu? Kazasına baktıralım sahiden.

fazil
02 Ağustos 2016, 10:03
Orjinallikle ilgili sorunlari madde madde yazayim:

1. Bu motor 1995 model degil, daha eski (90-92 arasi olabilir) nereden anladigimi sorarsaniz, on frenin tek kaliper olmasindan, 95 model olsa cift kaliperli fren olmasi gerekiyordu. Belki trafige cikisi 1995 olabilir.
2. Egzoz orjinal gorunuyor ama uclari kesilmis.
3. Arka far orjinal degil. Arka camurluk da orjinal olmayabilir, tam anlayamadim.
4. Deponun ve camurlugun rengi orjinal degil.
5. Arka sinyaller orjinal degil.
6. Ön taraf orjinalligini korumus gibi gorunuyor.
7. Seleler orjinal degil,kaplanmis gibi.

Size tavsiyem, bir ustanin bakmasi, bir de on masalarda (amortisor) yamukluk olup olmadigina bakin, fotograftan anlasilmaz ama sanki biraz egik gibi geldi bana. Onun disinsa motoru saglamsa alinir, binilir. Ama biraz daha indirim yaptirilabilir. Orjinalligini koruyamamis bir motor ne de olsa.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:58 ----------

Bu arada soyle bir ilan gordum, yepyeni duran 1998 model bir virago 250

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-ozen-motor-yamaha-virago-250-1998-model-gri-12.510-km-de-307710852/detay

bazen25
02 Ağustos 2016, 10:50
Fazil bey, bunun görseli 10 numara laf yok ama 11 verdikten sonra bu yaşta 250cc çok mantıklı gelmiyor, mal sahibi 30 da isteyebilir o ayrı konu.
!!! bir de önemli nokta jant tellerini iyi kontrol et eyer eksik varsa,1 tane bile olsa yenilemek için istenecek para seni şaşırtabilir haberin olsun.

fazil
02 Ağustos 2016, 11:16
Yenisinin Amerika fiyati $4400 civarinda, bu arada Amerika'da hala sifirinin satilmasi da bu motorun klasiklestigini gosteriyor olabilir. Ilk uretimin 1988 oldugu dusunulurse. Hala da karburatorlu olarak uretiliyormus.

Sifirini Turkiye'ye getirseler keske. Fiyat ne olurdu sizce?

https://www.yamahamotorsports.com/cruiser-touring/models/v-star-250

bazen25
02 Ağustos 2016, 11:28
Yenisinin Amerika fiyati $4400 civarinda, bu arada Amerika'da hala sifirinin satilmasi da bu motorun klasiklestigini gosteriyor olabilir. Ilk uretimin 1988 oldugu dusunulurse. Hala da karburatorlu olarak uretiliyormus.

Sifirini Turkiye'ye getirseler keske. Fiyat ne olurdu sizce?

https://www.yamahamotorsports.com/cruiser-touring/models/v-star-250

2500$ daha verip 650 alırım :)

fazil
02 Ağustos 2016, 11:34
:) Simdi baktim da, bizde R25 diye satilan R3'un Amerika fiyati $5000 imis. Turkiye fiyati 16.000TL galiba. Demekki virago 250 gelse 14.000 falan olurmus yenisi.

Lathspell
02 Ağustos 2016, 16:15
Ustam çok önemli doneler, tek tek kayıt ediyorum emin olun. İyi ki şu konuyu açmışım.:thumleft::bestmt:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

Evet, bu rakamları değerlendirmeye alabilsem farklı seçenekler kadraja girerdi kesinlikle. Jant teli olayı da çok ilginçmiş. Dikkat edicem. Teşekkürler:cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:09 ----------

Herhalde 15.000 TL filan olur en az Viragonun sıfırı...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:11 ----------

Bu arada güncel skoru da yazayım.. Yeni Çinli'den uzun süredir skor gelmiyor, eski Japon arayı açtı :)

YÇ:3,5 - EJ:7

bazen25
02 Ağustos 2016, 17:17
aslında kafamdaki projeye uygun :) çok uygun bir rakama alıp acele etmeden, çok para parçalanmadan, uzun sürede ama temiz bir şekilde yola çıkmak. sizinde bu tarz bir yol izlemenizi öneririm, "bir an evvel yola çıkayım" diye bağzı şeyler es geçilebilir, usta usta gezilebilir, ayrıca iyibir usta bulup kışın boş zamanda daha uygun rakamlara da toparlanabilir.

Sam@
02 Ağustos 2016, 17:36
Kasım da düğünüm var,bu ay ev tutup eşyaları dizmem lazım.Eğer sıkışırsam nakite satmak zorunda kalabilirim.Ay sonu belli olur.

fazil
02 Ağustos 2016, 19:31
Hay allah torunlara birakilacak motor, dugun icin satilmasa iyi olur.
Yine de tebrikler.
Konu epey hayirli gidiyor :)

Lathspell
02 Ağustos 2016, 23:42
işte insanın da ilk motoru olacak olunca, öyle zor ki beklemek :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:40 ----------

Hayırlısı Sam@, motor güzel görünüyor, haberim olursa ilgilenebilirim belki :)

Sam@
03 Ağustos 2016, 00:57
Teşekkürler :)
Satmamak için elimden geleni yapıcam.Kısmet diyelim.

mterayes26
03 Ağustos 2016, 12:05
Noldu alacakmısın, biz alabiliriz ben bu motoru adam ederim

Lathspell
03 Ağustos 2016, 21:39
işlerim dolayısıyla bir türlü gidemedim, sonuçlanır sonuçlanmaz ilk buradan duyururum söz :)

Lathspell
07 Ağustos 2016, 00:46
Tekrar konuştuk satıcıyla, adam indirime yanaşmıyor. 5000 tl ye benim için bir mantığı yok bu motoru almanın. İsteyen varsa satıcının bilgisini verebilirim. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler, düzgün bir motor aramaya devam şimdilik :) Yeni önerileri de beklerim bu arada.