PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suzuki DL650 vites ya da debriyajda sorun mu var?

BESTAPO
26 Temmuz 2016, 17:09
Tüm kullanıcılara selamlar.

2006 model DL650 sahibiyim. Motosikletim 93binde. Önceki sahibinin de titizliği sayesinde gayet diri olan makinamın bakımlarını ben de sadece yetkili serviste yaptırıyorum.
Şöyle bir sorum olacak; Servise girmeme 1200km kaldı. Fakat son günlerde vites ve debriyajda bişeyler değişmeye başladı. Mesela motor 1. vitesteyken debriyajı tam çekmeme rağmen motorda hala bir ileriye gitme isteği var. Işıklarda freni bıraktığım an debriyajı bırakmasam da harekete geçiyorum. Bunun sebebi debriyaj kaçırma dediğimiz şey midir? Bana bir zararı var mıdır? Servise kadar (ben onu idare ederim de) o beni idare eder mi?
İkinci sorum da şu; son zamanlarda boş vitese girerken iyice zorlanmaya başladım. Işıklara yaklaştıkça vitesi düşürüp,son hamlede boşa alma zamanı ızdırap başlıyor. Baktım ki geçmiyor, motoru stop edip boşa alıp tekrar çalıştırıyorum. Ya da hareket ettiğimde sanırım 1. vitesi tam yakalamamış oluyor, ki tam gazı açacakken bir anda boşa düşüyor. Yine ilkinde sorduğum gibi önemli bir durum mudur, servise kadar idare eder mi, bahsettiğim sorunların maaliyeti nedir?

Cevaplayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

ryangt
26 Temmuz 2016, 17:15
debriyaj balatası veya debriyaj teli son günlerini yaşıyor. Eğer debriyaj balatan değiştiyse abc ebc gibi yan sanayi markalar takıldığından dolayı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

ya da dediğim gibi debriyaj teli kopma noktasında an itibariyle. Koparsa yolda kalırsınız

BESTAPO
26 Temmuz 2016, 17:21
Bir önceki serviste debriyaj balatasının zamanı geldiğini söylemişti usta. Bu bakımda değişecek sanıyorum

Erdost
26 Temmuz 2016, 17:22
Debriyaj iyi ayırmıyor.Telden yüksek ihtimal.Debriyaj telini değiştirin ve ayarlattirin, gaz teli uzun zamandır değişmiyorsa onu da değiştirin kafanız rahat olsun.

Mertcan39
26 Temmuz 2016, 18:33
Debriyaj telin ölmeye başlamış sanırım

Samet Ağır
26 Temmuz 2016, 19:10
Debriyaj telin ayarsız,uzamış durumda...ayarlamalısın,tam ayırmıyor...
Düşük ihtimal debriyaj balataları kalitesiz,şişmiş,çarpılmış yamulmuş durumda...

mterayes26
27 Temmuz 2016, 00:35
debriyaj balatası veya debriyaj teli son günlerini yaşıyor. Eğer debriyaj balatan değiştiyse abc ebc gibi yan sanayi markalar takıldığından dolayı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

ya da dediğim gibi debriyaj teli kopma noktasında an itibariyle. Koparsa yolda kalırsınız

O tel ölmüş. Net

BESTAPO
27 Temmuz 2016, 11:55
Servise gittiğimde tel ile ilgili bir kontrol yapmasını isteyeceğim. Cevaplayan herkese teşekkürler

mterayes26
28 Temmuz 2016, 02:09
Sök üstten ayar vidası 25 lik en ince şırıngayla bas makine yağını