PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10 Yıllık lastiğin zararları

serkan_72
10 Temmuz 2016, 12:28
Beyler internet üzerinden 2. el lastik aldım .Fakat 10 yıllıkmış lastikler.Adam macar olduğu için iletişim sıkıntısı yaşadık.10 yıllık iyi korunmuş lastikle ne gibi tehlikeler yaşıyabilirim ? Yağmurlu ve yağmursuz hava. Kışın zaten kullanmayacağım.

https://s31.postimg.org/j2f75o3d7/13621724_10154065130743889_1001531071_o.jpg

omeraydin
10 Temmuz 2016, 12:33
10 yıl önceki lastik teknolojisi ? Neden yani

maktama
10 Temmuz 2016, 12:35
Kütük gibi olmuşlardır, yol tutmaz, jilet gibi kayarsınız falan filan. Önemsiz şeyler yani...:pr:

keremkrmn
10 Temmuz 2016, 12:37
Kesinlikle kullanmamanı tavsiye ederim. Lastiğin ana hammaddesi kauçuktur ve belli bir süre sonra özelliğini kaybeder.

Zuzuuw
10 Temmuz 2016, 12:38
eski lastiğin hamuru sertleşir, sert hamur daha kaygan olur. Kısacası yol tutuşu çok azalır.

Benim 2 yıllık lastik en son tükürük üzerinde gaz açınca kaymaya başlamıştı, 125 cc bi de sen düşün.

Ben olsam hayatta motoruma takmam o lastiği.

astrofizik
10 Temmuz 2016, 12:51
Canını seven kaçsın derim,

Motoru ve kendinizi perte çıkarmak istemiyorsanız,

Vakit kaybetmeyin ve o lastiklerden kurtulun,
Burda diş derinliğinin hiç bir önemi yok.
Kösele gibi olmuştur o lastikler,

Motorda herzaman kaliteli yağ ve lastik kullanın,
Her iki tarafında uzun ömürlü olmasında en önemli iki etken,

DKN
10 Temmuz 2016, 13:14
taş gibi olmuş fotodan bile anlaşılıyo. taş devrinde de motosiklet varmış demek ki :mrgreen: macar akşamına etli kurufasulye ziyafeti yapıp 10 yıllık lastiği bile sattım be dedikten sonra bunun şerefine bi de bira açmıştır

Carbondioxid
10 Temmuz 2016, 13:16
Konu sahibinin surat şimi poker face, adamın bunca yıllık üyeliğind 2. konusu, ve aynı tema.

Hatta evvelden cevab yazanlar yine yazmış, bu mesajımla bende duruma dühul oldum ancak daha efdal vazife için uyandırmak içün.

iylmz
10 Temmuz 2016, 13:30
10 yillik lastikmi!! Hönkk...

bursagsli
10 Temmuz 2016, 13:39
Sana şöyle bir örnek vereyim bende 12 senelik bir araba vardı üzerindeki lastikte 12 senelikti ama yılda anca 5000 km yapıyorum genelde garajda yatıyordu o üzerindeki lastik seneler geçtikçe sertleşiyor yolda giderken lastik sert olduğu için araba titriyor ama lastik ısınınca titreme falan olmuyordu sonra michelini takınca araba yolda akmaya başladı diyeceğim şudur ki eski lastik serttir yağmurda kayar güneşte ise titreme yapar yani o lastiğe bulaşma derim

AWESQME
10 Temmuz 2016, 13:47
Lastiğin ömrü 10 yıl zaten oda mükemmel saklama koşullarında. İyi saklanmadıysa en fazla 5 yıl. Ceset ile ne yaparsın(!) orasını sen düşün. Git IRC al daha iyi yol tutar.

serkan_72
10 Temmuz 2016, 22:14
Bilerek almadım 10 yıllık lastiği , Adama tarihini sordum bilmiyorum dedi çok iyi durumda dedi. 2005 ten beri üyeyim, 2008 de kaza geçirdim 2016 ya kadar ara verdim.Şimdi tekrar aldım. En kısa sürede sıfır lastik alacağım.Cevaplar için teşekkürler :) Bu arada bir sorum daha var , geçenlerde yağmur yağdı koltuk ıslanmış sonrada güneş ışığında lekeler kalmış . Bugün köpüklü sıcak suyla yıkadım Halen aynı . varmı özel bir formülü olan ?

mavidiş
10 Temmuz 2016, 22:40
Lastik konusunda su video var.
http://www.altinelbiseliadam.com/motosiklet-lastigi-dosyasi-motolastik-com/

Ayrica uretim tarihi uzerinde yaziyor buna gore degerlendirebilirsin

IRau
10 Temmuz 2016, 22:47
bu lastik olmadan sürsen daha az zararlı olur

bazen bende süresi geçmiş eskimiş parçalar oluyo
yaaa bunu kim alcak diyorum atıyorum atmıcam bundan sonra illaki alan oluyo

sey_47
10 Temmuz 2016, 22:56
Aha bana benzer olay.
Aldigim motosijlet 2006 modeldi ve ustunde fabrika lastikleri vardi irc. Km si de 7000 deydi.
Lastik ara hizlanmalarda bile patinaja duserdi, lastik isininca bir nebze iyi olurdu ama yine cok kotuydu, yenileyince anladim. Lastiklerin disleri cok iyidi, yerindeydi yani. Sadece yili eskiydi 10 yillikti lastik. Elimle vurunca tak tak ses yapardi, sanki tahtaya vuruyorsun.
Sonra paraya kiyip michelin aldim, ben onceden motosiklet surmuyormusum dedim. Ne yol tutusmus, ne frenlemeymis hic bisey yoktu eski lastikte.
Birde sey cok farketti, motosikleti yatirmasi zormus. Eni lastigi takica motosikelt kendi yatmaya basladi, kullanim cok rahatladi. Isininca frenlemeymis hizlanmaymis cok cok iyi oldu. Souna kadar haketti parasini. 1000 tlden fazlaya almistim.
Simdi, senin lastikler hem 10 yillik hemde kabklasmaya yuz tutmus. Tavsiyem, hic kullanmadan degistirmen. Istersen az kullan, sonra degistir, farki bir gor de kendine acirsin.

serkan_72
10 Temmuz 2016, 23:31
Aha bana benzer olay.
Aldigim motosijlet 2006 modeldi ve ustunde fabrika lastikleri vardi irc. Km si de 7000 deydi.
Lastik ara hizlanmalarda bile patinaja duserdi, lastik isininca bir nebze iyi olurdu ama yine cok kotuydu, yenileyince anladim. Lastiklerin disleri cok iyidi, yerindeydi yani. Sadece yili eskiydi 10 yillikti lastik. Elimle vurunca tak tak ses yapardi, sanki tahtaya vuruyorsun.
Sonra paraya kiyip michelin aldim, ben onceden motosiklet surmuyormusum dedim. Ne yol tutusmus, ne frenlemeymis hic bisey yoktu eski lastikte.
Birde sey cok farketti, motosikleti yatirmasi zormus. Eni lastigi takica motosikelt kendi yatmaya basladi, kullanim cok rahatladi. Isininca frenlemeymis hizlanmaymis cok cok iyi oldu. Souna kadar haketti parasini. 1000 tlden fazlaya almistim.
Simdi, senin lastikler hem 10 yillik hemde kabklasmaya yuz tutmus. Tavsiyem, hic kullanmadan degistirmen. Istersen az kullan, sonra degistir, farki bir gor de kendine acirsin.

3 haftadır kullanıyorum. Arka frene bastığım zaman kayak gibi sağa sola kayıyorum :) 140 ile viraja girdim pek bişey hissetmedim.Ama içimde bir güvensizlik vardı.Çok hafif kaymalar hissedebiliyorum. En kısa zamanda sipariş edeceğim