PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön tekerin ordan yağ kaçırma

AWESQME
03 Temmuz 2016, 09:28
Arkadaşlar sabah kalktığımda ön tekerin orada yağ birikintisi gördüm ve yağ kapağını açıp bi bakayım dedim. İlk motorum olduğu için fazla bir bilgim yok ancak içeride yağ göremedim. Öyle ağzına kadar filan dolu mu olması lazım yada yarısına kadar filan bilmiyorum ama ne kadar baksam da pek yağ göremedim ancak içerisi yağlıydı. Bu gün pazar olduğundan buraya yazma gereği duydum. Yarın ilk işim bakıma götürmek olucak.

http://i.hizliresim.com/nrp85B.jpg

Mertcan39
03 Temmuz 2016, 09:31
ağzına kadar dolu olmaması gerekir yağ çubuğu yokmu yada yanda cam bu arada fren hidroliği olmasın ön diske yakın yerde çünkü

AWESQME
03 Temmuz 2016, 09:37
ağzına kadar dolu olmaması gerekir yağ çubuğu yokmu yada yanda cam bu arada fren hidroliği olmasın ön diske yakın yerde çünkü

Valla ikisinin arasındaki farkı bilmiyorum. Elledim ve yağlı bir kıvamdı. Hidrolikte olabilir. Çubuk filan yoktu sadece kapak o kadar. Yarın kesin ustaya gitmeliyim çok pis kıllandım.

Mertcan39
03 Temmuz 2016, 09:50
ön freni pompalayın zaten hidrolikse bir yerden kaçıracaktır yada fren boşalmıştır

shooter1
03 Temmuz 2016, 09:56
Fren hidroliği veya amortisör yağı olmasın motor yağı için bauaga uzak bir yer

Mertcan39
03 Temmuz 2016, 09:58
Fren hidroliği veya amortisör yağı olmasın motor yağı için bauaga uzak bir yer

haklısınız amortisör yağı hiç aklıma gelmemişti sabah sabah ters maşa belki amortisör sızdırmış olabilir

SenC_an
03 Temmuz 2016, 10:10
AMAN DİKKAT motor yağının o bölgede işi yok orada sadece fren hidroliği ve amortisör var , servise gideyim derken hastanelik olma.

Hidroliğin eksildiyse ilk frene dokunduğunda boşalır hidrolik. İlk basışta gram tutmaz. ikinci sıkışında içinde ne kadar kaldıysa o oranda baskı uygular diske. Ancak kaçak varsa her frene basışında baskıdan dolayı daha çok kaçabilir dışarıya. Diske bulaşabilir , balataya bulaşabilir bu durumda balataları değiştirmen gerekir tutmaz bir daha. Ön takımda risk oluşturmasa bile lastik izine damlayacağı için arka lastiğin kayabilir.

Yola çıkmadan önce kaçağı bul , servisin yakınsa tamir bandı idare edebilir. Fren kontrolünü motora binmeden yap kendini sağlama al öyle git servise, geçmiş olsun

DKN
03 Temmuz 2016, 10:30
foto çekmeden önce motoru hiç oynatmadıysan fren hidroliğinden gelmiş

keremkrmn
03 Temmuz 2016, 13:07
Yüksek ihtimal fren hidroliği gibi gözüküyor ama yinede emin olmak adına gidondaki hidrolik kutusuna bir bak etrafında yağ vs var mı? Eğer fren hidroliği ise acilen motorunu yıka çünkü hidrolik değdiği boyalı yerin anında boyasını kaldırır haberin olsun.

AWESQME
03 Temmuz 2016, 17:06
Arkadaşlar ön sol keçeden sızdıyor. Ters amortisör olduğundan normalden fazla kaçırmış. Gündelik hayatta yaptırana kadar kullanmak sıkıntı yaratır mı? Hidrolikte filan sıkıntı yok. Şanssız bir şekilde bayram öncesine denk geldiğinden bayram bitene kadar böyle kullanabilirim. Motora sıkıntı verir mi? Kazaya sebep olabilir mi? Balataya filan yağ gitmemiş temiz.

matrax33
03 Temmuz 2016, 17:37
Arkadaşlar ön sol keçeden sızdıyor. Ters amortisör olduğundan normalden fazla kaçırmış. Gündelik hayatta yaptırana kadar kullanmak sıkıntı yaratır mı? Hidrolikte filan sıkıntı yok. Şanssız bir şekilde bayram öncesine denk geldiğinden bayram bitene kadar böyle kullanabilirim. Motora sıkıntı verir mi? Kazaya sebep olabilir mi? Balataya filan yağ gitmemiş temiz.

extrem kullanmayacaksan( off road hoplama zıplama ) bi kaç gün dikkatli şekilde kullanırsan sorun olmaz. kasislere dikkatli gir çık. yağ eksildiği için ön amortisörlerin tam randumanlı çalışmıyor olacak.

o motor pek keçe patlatmaz normalde nasıl kullanıyosun ? offroad yapıyo musun ?

AWESQME
03 Temmuz 2016, 17:45
extrem kullanmayacaksan( off road hoplama zıplama ) bi kaç gün dikkatli şekilde kullanırsan sorun olmaz. kasislere dikkatli gir çık. yağ eksildiği için ön amortisörlerin tam randumanlı çalışmıyor olacak.

o motor pek keçe patlatmaz normalde nasıl kullanıyosun ? offroad yapıyo musun ?

Yok enduro yapmıyorum ama rampalarda filan uçuodum hızlı giriyordum heralde o yüzden sıkıntı çıktı daha dikkatli olmak lazım.

matrax33
03 Temmuz 2016, 17:49
Yok enduro yapmıyorum ama rampalarda filan uçuodum hızlı giriyordum heralde o yüzden sıkıntı çıktı daha dikkatli olmak lazım.

öyle rampalarla falan patlamaz. aldığın kişi sıkı bi offroadcı galiba. yanılmıyosam motoru yeni aldınız. değiştirdikten sonra keçeyi rahatça kullan kasma pek kendini. ben 5 yıldır motorumla her türlü aksiyona giriyorum ( şehir içi, uzun yol, offroad) hiç ön takım veya arka amortisör sorunu yaşamadım.

AWESQME
03 Temmuz 2016, 17:59
öyle rampalarla falan patlamaz. aldığın kişi sıkı bi offroadcı galiba. yanılmıyosam motoru yeni aldınız. değiştirdikten sonra keçeyi rahatça kullan kasma pek kendini. ben 5 yıldır motorumla her türlü aksiyona giriyorum ( şehir içi, uzun yol, offroad) hiç ön takım veya arka amortisör sorunu yaşamadım.

off road yapmışlar ama öyle hard değil. Patlıcağı varmış demek ki. 15.000 km de şuan.

hattoi
03 Temmuz 2016, 20:37
Geçmiş olsun.
Maliyeti buradan duyurursan güzel olur :cat:

kurye13
03 Temmuz 2016, 21:12
İlk fotoğrafı görünce amortisör yağı diyecektim ki bulmuşsun zaten. Amortisörün yaylanmasını sönümlemek için yağ var içeride.Yani hiç yağ olmasa da bir şey olmaz.Adı üzerinde işi yapan yay, yağ değil.Yağ yayı da yağlamıyor, görevi bu değil.İçeride küçük delikler var, oradan zorla geçip yaylanma salınımına karşı basınç oluşturuyor ve yaylanmayı sönümlüyor.Benim ybr'nin her iki amortisör keçesi patlayıp yağlar tamamen boşalmıştı, birkaç yıl öyle kullanmıştım.Keçelerin yağ kaçırma sebebi eğer bir kaza darbe vs. yoksa dışarıdan giren toz toprak.Küçük kum/toz parçacıkları uzun vadede amortisörün krom mili ile keçe arasına girip sızdırmazlığı bozuyor.