PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buji tırnak aralığı

DamienRice
26 Haziran 2016, 21:00
Selamlar

Buji tırnak aralığı nasıl ayarlanır bu konu hakkında video vs var mı

yardımcı olabilir misiniz

birde bujinin çalışıp çalışmadıgını nasıl anlarız ? bujı başını çıkarıp şaseye tutunca kıvılcım cıkıyorsa calısıyor diyebilir miyiz böyle mi anlaşılıyordu :pale:

koraycbr
26 Haziran 2016, 21:05
Merhabalar, buji tırnak aralığı sentil çakısıyla ayarlanır. Olması gereken aralıkları bujinin websitesinden bulabilirsiniz. Sentil çakısı bütün motor ustalarında bulunur. Uygun olan uç buji tırnak arasına girmekle girmemek arasında kalmalıdır :)

Ateşleme varsa kıvılcım üretmesi gerekir.

Herkese kazasız, belasız ve de masrafsız sürüşler

DamienRice
26 Haziran 2016, 21:09
Merhabalar, buji tırnak aralığı sentil çakısıyla ayarlanır. Olması gereken aralıkları bujinin websitesinden bulabilirsiniz. Sentil çakısı bütün motor ustalarında bulunur. Uygun olan uç buji tırnak arasına girmekle girmemek arasında kalmalıdır :)

Ateşleme varsa kıvılcım üretmesi gerekir.

Herkese kazasız, belasız ve de masrafsız sürüşler

cevabınız için teşekkürler
sonuçta 2 buji var biri sıkıntılı olsa bile ateşleme olması gerekmiyor mu

koraycbr
26 Haziran 2016, 21:20
Motorunuz çalışmıyor anladığım kadarıyla, eğer bujinin birinde Ateşleme yoksa diğer bujinin kablosunu takıp deneyin. Bu arada Motorunuz ne?

DamienRice
26 Haziran 2016, 21:36
Motorunuz çalışmıyor anladığım kadarıyla, eğer bujinin birinde Ateşleme yoksa diğer bujinin kablosunu takıp deneyin. Bu arada Motorunuz ne?

motorumda ateşleme var

3.4. ve 5. vites de gaz veriyorum devir yükseliyor ama motor hızlanmıyor ve yokuşlarda bayılıyor tek silindir çalısıyor gibi
bujiden oldugunu zanediyorum

Motorum Hyosung GT 250 Comet (naked)

koraycbr
27 Haziran 2016, 02:49
Devir yükseliyor,ancak çekiş aramıyorsa sorun debriyaj balatasıdır.

Motorunuz çift silindir,eğer birisi çalışmaz ya da verimsiz çalışırsa bunu sesinden anlayabilirsiniz, yüksek devirde boğulma,dalgalanma ve kompresyonda patırdama varsa, hem Ateşleme sistemi hem de karbüratör kontrol edilmeli.

ZümeR
27 Haziran 2016, 09:49
Buji nin kafasına vurarak ayar yapmaya çalışanlar var. Aşağıdaki olayda ustaya dedim abi bayram arefesi masraf çıkarma vuralım kafasına diye adam güldü.

Sıcaklardan dolayı 1 haftadır arabaya biniyorum.
Cumartesi günü araç titremeye başladı, ekranda servise gidin diye yazıp dın dın bağırmaya başladı.
Kırmızıda beklerken araç azer bülbül gibi titriyordu.
Gaza bas gitmez.. 2. vites yok.
Sanayiye zor götürdüm.
Bilgisayara bağlandı 1 numaralı silindir ateşleme arızası..
Usta biri bittiyse hepsi aynı durumdadır diyerek tümünü sökmeye başladı.
Söküldü bujiler usta hepsi bitmiş bunların dedi ve hepsini değiştirdi.
Yenisiyle eskisini yanyana koyup inceledim bana göre aynıydı..
Adamda nasıl bir göz varsa milimetrik ölçüm yapıyor heralde.

Bitik yada değil 4 iridyum buji çöp..
250 TL :(