PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön tekerden gelen titreme sesi

derincestay
08 Haziran 2016, 21:39
Merhaba arkadaşlar,
Sorunum motosiklet 800km bakımı yapıldıktan sonra ortaya çıktı ve hala devam ediyor.(1200km de) Sorunum ön teker titriyor. Fakat frene basınca, ön diski ıslatınca ve geri geri gelirken o titreşim sesi çıkmıyot. Ustaya götürdüm yapamadı bir şeyi yok dedi. Acaba bu ses nereden geliyor olabilir ?

Oralex
09 Haziran 2016, 11:42
Rulmanlarda bir sıkıntı olabilir. Benim de benzer bir sıkıntım var ustam şimdi ona bakıyor. Bir aksilik olmazsa akşama alacağım makineyi geri :)

derincestay
09 Haziran 2016, 15:46
Cevap verdiğin için teşekürler. Rulmanlardan gelse geri gelirken de ses gelmez mi? Motoru aldıktan sonra sorunun nereden çıktığını yazarsan sevinirim.

Fatih
09 Haziran 2016, 16:58
Frene basınca geliyorsa, fren balatalarındandır.
Isınınca kesebilir, yaptırdığın bakımla alakası yoktur, sorun çıkartmaz.

derincestay
09 Haziran 2016, 18:12
Frene basinca gelmiyor o ses. Frene basinca kesiliyor .

derincestay
13 Haziran 2016, 13:41
https://youtu.be/1y8bVXgaLZM ses bu arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

oluroyle
13 Haziran 2016, 16:18
Merhaba arkadaşım,

Sesten birşey anlamam. Bakım yapıldıktan sonra çıktı bu ses diyorsan , aklıma geldi iliştiriyorum yorumu buraya..
Honda servisinde işlem gören bir arkadaşımın motorunda da titreme tarzında bir ses geliyordu,sorunu bulduk.Meğer,vidanın birini güzel sıkmamışlar. Kontrol et bence.

Carbondioxid
13 Haziran 2016, 17:23
Ses fena , disk / rulman / balata / fren merkezi montaj / jant göbek /akord / yamulma , bunlardan birtanesi.

Kuba cub'ta başıma geldi, bukadar olmasada frene bastığımda kaybolan bir gıcık ses var idi, hasılı kelam arkadaşın dükkanda söktü mjuayene ettik, disk yamuk sandık düz çıktı.

Sonuç olarak lastiği ayırıp ddöküm jantı torna aynasına bağlatıp yamukluğun jant göbeğinde olduğu anlaşıldı, çok az olduğundan torna bıçağı ile yamukluk traşlandı, ogündür sorun yok.

Yazdıklarım başıma geleni içerip olup , sizdede aynısı olacağı/çözümün bu olacağı anlamına gelmez, yinede kontrol ettirin.

Jant'ı söküp , milini yerine takıp ellerinizde iken döndürün jant'ta yamukluk olup olmadığını, salınım yaparsa anlarsınız.

darkmotor
13 Haziran 2016, 17:30
Eğer balata yeniyse diske sürtüyordur, Sese neden olabilir. Frene bastığında balata tamamen temas ettiğinden ses kesiliyordur.

aksako
13 Haziran 2016, 17:52
Eğer balata yeniyse diske sürtüyordur, Sese neden olabilir. Frene bastığında balata tamamen temas ettiğinden ses kesiliyordur.

Dedigin cok mantikli fakat 1200 km de balata degismemistir herhalde.

Sorunun sebebini ogrenince bizi de bilgilendirin.

derincestay
13 Haziran 2016, 22:22
Cevaplar için teşekürler şu anda il dışında olduğum için dediklerinizi deneyemiyorum ama 1 hafta içinde deneyeceğim. Deneyince sorunu çözersem buraya yazarım.:silent:

derincestay
13 Temmuz 2016, 14:33
Sorunu hala çözemedim fakat bir sey farkettim ses on disk sicakken cikiyor sogukken bir sikinti yok. Acabe nereden kaynaklaniyor olabilir ?

Metehan07-70
13 Temmuz 2016, 15:07
fren balataların tam oturtulmamış, giderken bir taraf sürtüyor, ses yapıyor, frene basınca hepsi düz oturuyor büyük ihtimal ve ses kesiliyor. geri geri sesi alamayabilirsin, çünki o sesi duyabilecek hıza ulaşamazsın geri geri.ayrıyeten el değmişken sen her ihtimale karşı göbek rulmanına baktır.

derincestay
02 Eylül 2016, 18:05
Arkadaslar sorunum hala devam etmekde fakat bir sey farkettim disk freni tekerlege dogru bastirinca ses kesiliyor acaba diski cikarip geri taksam sorun duzelir mi?