PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : zincir germe sonrası sürtme sesi ve peg'lerde titreşim

Matalgan
08 Haziran 2016, 13:27
Merhaba,
Dün bollaşmış zinciri dengeli bir şekilde gerdim. sağ sol çizgiler birbirinin aynısı olacak şekilde. fakat sonrasında sürerken (özellikle debriyaja basılıylen yani boşta çok rahat hissedilebiliyor)sanki kesik kesik bir sürtme sesi ve peg'lerde de aynı kesik kesik titreşimi hissediyorum. Sürekli bir ses değil, hırç hırç hırç ediyor. Sağ sol dengeli yapmadım da dişliye mi sürtüyor diye 4-5 defa hafif sola eyik yada hafif sola eğik ayarladım fakat aynı. neden kaynaklanıyor olabilir?

halo1925
08 Haziran 2016, 13:40
hocam bende de aynı sıkıntı vardı. servise götürdüm geçen hafta ama zincir için değil 12000 bakımı için. dişli ve zincir değişmesi lazım dediler. ben de o zaman anladım zincir bitmiş yani. bugün değiştirdim. zincir dişli değişimi için hondanın kendi serivisi 452 lira aldı

saykem
08 Haziran 2016, 14:16
zincir dişli seti değişmesinin zamanı gelmiş görünüyor

Matalgan
08 Haziran 2016, 14:21
---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:19 ----------

[/COLOR]
zincir dişli seti değişmesinin zamanı gelmiş görünüyor

eyvah eyvah :) öyleyse sıkıntım büyük, motor daha 9.000'de. Ama germeden önce sıkıntım de yoktu hiç. Çalışan bir şeyi kurcalamayacaksın işte.

Levent
08 Haziran 2016, 14:25
9 binde zincir - dişli seti bitmez motorda.. Bi servise göstersenize?

Matalgan
08 Haziran 2016, 14:37
9 binde zincir - dişli seti bitmez motorda.. Bi servise göstersenize?

içimi rahatlattın, zaten sıkıntı yoktu, gerdikten sonra çıktı.

Metehan07-70
08 Haziran 2016, 14:46
Peki sadece germe işlemi mi yaptıni temizleyip yağlamadın mı? gevşekken pek hissettirmez ama gerince eğer yağsızsa bu gıcırtıyı hissedersin.

Matalgan
08 Haziran 2016, 14:53
Peki sadece germe işlemi mi yaptıni temizleyip yağlamadın mı? gevşekken pek hissettirmez ama gerince eğer yağsızsa bu gıcırtıyı hissedersin.

zinciri bir gün önce yağlamıştım, sonra hatta sesten rahatsız olup üstüne tekrar yağladım. Gıcırtı değil de daha çok sürtme hissi var, hırt hırt hırt gibi.

ZümeR
08 Haziran 2016, 15:03
Sen sağlam gerdirmişsin ziniciri biraz serbest bırak arkadaşı..

Machair
08 Haziran 2016, 15:28
Kitlenmiş bakla var mı? Ön dişli kısmını temizlemiş miydin? Orada pislik veya sıkışmış bir şey var mı? Zincire yataklık eden herhangi bir takoz/makara var mıydı? Temizleyince yağsız kalmış olabilir. Ayrıca fazla germiş olabilir misin? Motorun üstüne oturup ağırlığını verdiğinde zincirde esneme payı kalıyor mu?

KUVVETMİRA
08 Haziran 2016, 15:36
"fazla gerdirmiş" (http://img.haberler.com/haber/517/ajda-pekkan-a-gormez-kuran-dan-ayetle-yanit-5190834_o.jpg) gibisin.

Matalgan
08 Haziran 2016, 16:36
Sen sağlam gerdirmişsin ziniciri biraz serbest bırak arkadaşı..

çok germedim, hatta hala alttan ittiğimde çok rahat çatala değiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:06 ----------

Kitlenmiş bakla var mı? Ön dişli kısmını temizlemiş miydin? Orada pislik veya sıkışmış bir şey var mı? Zincire yataklık eden herhangi bir takoz/makara var mıydı? Temizleyince yağsız kalmış olabilir. Ayrıca fazla germiş olabilir misin? Motorun üstüne oturup ağırlığını verdiğinde zincirde esneme payı kalıyor mu?

kilitlenmiş bakla yok ama ön dişli kısmını hiç temizlemedim... hiç... bugün kapağı aşıp temizleyeceğim, haklısın. çok germedim zinciri, hatta bana göre hala bol biraz. teşekkür ederim hatırlatma için. ön dişliyi temizleyeceğim.

yusufozugenc
08 Haziran 2016, 16:39
Çok gerdirmişsin, üzerine oturup ağırlığını ver bir de öyle bak gerginliğine

-ZERO-
08 Haziran 2016, 16:50
hocam bende de aynı sıkıntı vardı. servise götürdüm geçen hafta ama zincir için değil 12000 bakımı için. dişli ve zincir değişmesi lazım dediler. ben de o zaman anladım zincir bitmiş yani. bugün değiştirdim. zincir dişli değişimi için hondanın kendi serivisi 452 lira aldı

12000'de zincir nasıl biter yav.

halo1925
08 Haziran 2016, 18:10
12000'de zincir nasıl biter yav.

hocam zincir değil de dişliler gidikti. önceki sahibi biraz hor kullanmış sanırım. çıkan dişliye baktım cidden eğikti uçları biraz

Matalgan
09 Haziran 2016, 11:48
Dün akşam zinciri, ön ve arka dişliyi .phone zincir temizleyici ile ayna gibi temizledim, su ile duruladım, bir süre bekledim. Zincirde veya dişlilerde hiçbir pürüz göremedim. Yeni gibi duruyorlardı. Bir süre bekledim. Sonra bir güzel iphone zincir yağı ile yağladım. Fakat peg'lerdeki hissettiğim hırt hırt sürtme ve sesi gitmedi. Sanırım benim problemim zincirde değil. Bir ustaya göstermek lazım sanırım artık. önemli bir sorun yoktur umarım. fakat çok anlamıyorum diye dorumu abartıp bana gereksiz masraf çıkarırlar diye korkuyorum. Servisler bile para kazanmak için özellikle yapıyorlar bunu. Güvenecek bir usta kimi tavsiye edersiniz. Kadıköyde.yim.

aksako
10 Haziran 2016, 00:41
Keşke yardımcı olabilseydim dostum ama maalesef. konunun takipcisiyim.ustaya gittiginde durumdan bizi de haber ediver durumdan

Eski_kasa
10 Haziran 2016, 01:40
Senin kaplinler bitmiş merak etme 100 lira falan

X-Slim
10 Haziran 2016, 01:53
Senin kaplinler bitmiş merak etme 100 lira falan

O parça hangisi hocam ?

motosero
10 Haziran 2016, 12:40
hocam zinciri fazla gerdirmissiniz biraz salin ses kesilir.aynisi benimde basima gelmisti

John47
06 Eylül 2019, 09:37
Sorunun birebir aynısı bende var. Çözüm buldunuz mu acaba? Gerdirmeden de hissediliyordu ama gerdirince arttı

_recoo
06 Eylül 2019, 11:42
fazla gerdiğinizde yapar o sesi, üzerine oturduğunuzda dahi bir tık gevşek kalması gerekiyor.