PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : suzuki gsx r 1100 cc normal araba şazumanı nasıl uyarlaya bilirim ?

omeraraz22
05 Haziran 2016, 12:07
Merhaba Arkadaşlar Öncelikle Aranıza Yeni Katıldım Herkese Kolay Gelsin Elimde Birtane suzuki gsx r 1100 cc Motor Var ve Ben Bunu Buggy Yapmak İçin Kullanıcam Yanlız Takdir Edersinizki Geri Vitesi Olmayan Bir 4 Tekerli Araç Biraz Saçma Olur Bu Yüzden Şanzuman Uyarlamam Lazım Ama Nasıl Uyarlamayı Yapıcam Mesela Dişli Zincir Sistemi ile Şanzumana Aktarsam Bu Sefer Motorun Kendi Şanzumanı Var Bunu Nasıl Aşabilirim Yani Mantıken Araba Şanzumanı ile Vites Kontrolünü Yaptığımda Motorun Kendi şanzumanını nasıl Devre Dışı Bıraka Bilirim Asıl Sorum Şu Bu Motora Nasıl Bir Geri Vites Ugulamam Lazım Difransiyel Sistemi ile Çözebilirmiyim Bu İşten Anlayan Ustalarımdan Yardım Bekliyorum İlginiz İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.

simurgg
05 Haziran 2016, 14:25
1000 dolar verip Amerika'dan getirtebilirim diyorsan soyle bir sey varmis:
http://thekneeslider.com/reverse-gearbox-for-motorcycle-powered-cars-from-roadstercycle/

Bunun disinda elektrikli carpisan otomobillerin geri gidis sistemi gibi bir sey geliyor aklima ama oyle olmaz herhalde :)

omeraraz22
05 Haziran 2016, 16:57
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim yanlız buna mesela subaru justy şanzuman uydurabilirmiyim ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:52 ----------

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim yanlız buna mesela subaru justy şanzuman uydurabilirmiyim ?

kadango
05 Haziran 2016, 17:35
Sen uyarlama kardeş...

omeraraz22
05 Haziran 2016, 20:10
Sen uyarlama kardeş...

sen uyarlama derken ? ben zaten uyarlamıyıcam usta uyarlıcak ben sadece bir fikir olurmu diye

simurgg
05 Haziran 2016, 21:31

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:52 ----------

O motordan adam gibi guc almak icin 10000 devir cevirtmen gerekir, o sanzimani 6000 devirden hizli uzun sure cevirirsen bence parcalarini cevre mahallelerden toplarsin.

oyunageldim
05 Haziran 2016, 22:00
Motorun kendi şanzımanını kullanmayacaksan beklediğin gücü alamazsın
Başka bir kol yardımı ile arkadaki dişili aktarımını değiştirip geriye doğru ayni vites sıralamasını kullanabilirsin

Ama bunu danıştığına göre bilgi birikimin biraz yetersiz gibi

EmreKocyigit
05 Haziran 2016, 22:06
Vutututuuuu

https://youtu.be/AgwzHJo3IXM
https://youtu.be/AgwzHJo3IXM

CyberShooter
05 Haziran 2016, 23:04
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-urunleri-ileri-geri-bos-vitesli-arka-aks-kople-sanzuman-300197332/detay

Szin olayınız bu linkteki kişiyle bş görüşün yardımcı olur

omeraraz22
05 Haziran 2016, 23:51
Motorun kendi şanzımanını kullanmayacaksan beklediğin gücü alamazsın
Başka bir kol yardımı ile arkadaki dişili aktarımını değiştirip geriye doğru ayni vites sıralamasını kullanabilirsin

Ama bunu danıştığına göre bilgi birikimin biraz yetersiz gibi

tamda aradığım şey evet haklısınız bilgi birikimim az hatta yok yalanada gerek yok peki sizin dediğinizi nasıl uygulayabilirim mesela yanında ayrı bir dişli dahamı yapmam lazım ?

hepinizin ayrı ayrı yorumları için teşekkür ederim konu halen daha güncel daha yaratıcı fikri olan varsa paylaşsın engin bilgilerinize ihtiyacım var.

omeraraz22
07 Haziran 2016, 22:56
konu güncel yokmu başka fikri olan ?

EmreKocyigit
07 Haziran 2016, 22:58
konu güncel yokmu başka fikri olan ?

Pek anlamam ama atv yedek parçalarına göz atsan istediğin gibi bişey bulamaz mısın

omeraraz22
07 Haziran 2016, 23:01
Pek anlamam ama atv yedek parçalarına göz atsan istediğin gibi bişey bulamaz mısın

yav neler neler araştırdım yabancı sitelerde dolaştım onlarda bi çözüm bulamamış bulanda zaten paylaşmıyor ben genede ya difransiyel alıp oynama yapıcam yada şanzuman çok zorlanırsam motoru satar 600 cc bişi alırım artık son çare bu :D geri vites yüzünden projeye başlamadım bile :D

EmreKocyigit
07 Haziran 2016, 23:01
Bence sat onu atv motoru al. Goldwing, electro glide bunlarda elektronik geri vites var ama o pahalı ve komplike bi olay gibi

omeraraz22
07 Haziran 2016, 23:07
Bence sat onu atv motoru al. Goldwing, electro glide bunlarda elektronik geri vites var ama o pahalı ve komplike bi olay gibi

tavsiyen için teşekkür ederim ama gideceğim arazida beni yolda bırakır dediğin sistem bana en düşük 600CC lazım çünkü 4x4 bir sistem olacak hatta arkasında küçük bir römork yük taşıması için

EmreKocyigit
07 Haziran 2016, 23:10
tavsiyen için teşekkür ederim ama gideceğim arazida beni yolda bırakır dediğin sistem bana en düşük 600CC lazım çünkü 4x4 bir sistem olacak hatta arkasında küçük bir römork yük taşıması için

Hayalimdir kendileri; http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/127050-arctic-cat-wildcat-1000i-ltd.html?prefixid=89_Arctic_Cat&daysprune=-1

mustafa42121
07 Haziran 2016, 23:25
Abi 90 derece ceviriciler var. Onlardan al . Hatta torku artirmak icin reduktor alabilirsin. Bide ileri geri bos sanzuman atmis arkadas ondan al. Sonra 6 ileri 6 geri 3 bos olur :)

omeraraz22
07 Haziran 2016, 23:32
Abi 90 derece ceviriciler var. Onlardan al . Hatta torku artirmak icin reduktor alabilirsin. Bide ileri geri bos sanzuman atmis arkadas ondan al. Sonra 6 ileri 6 geri 3 bos olur :)

pek anlamadım bana bir kaç örnek link verebilirmisin ? 90 derece çevirici tork rediktörü şanzuman pek bilgim yok bu konularda

mustafa42121
07 Haziran 2016, 23:38
pek anlamadım bana bir kaç örnek link verebilirmisin ? 90 derece çevirici tork rediktörü şanzuman pek bilgim yok bu konularda

Redüktör: bir tarafindan 10.000 devir verdiniz. Diger tarafi 2.000 devirde doner mesela. Bu 5/1 reduktordur. Torku artirir devri dusurur.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-deniz-araclari-reduktor-nmrv-025-293308265/detay

Taygunho
07 Haziran 2016, 23:38
Eger buggy ile ağırlık çekeceksiniz size alçak devirde yüksek tork lazım. Bunun için elinizdeki motor uygun değil bence. Racing motor yerine atv motoru bakmanızı tavsiye ederim. Zira bu motorlar bu iş için. Şanzıman nasil yapılır konusunun basit cevabi yok ama kesinlikle en masraflı işi olacaktır çünkü ennutak hesap hatasinda ya dagilir ya da motora zarar verir. Önce düzgün hir motor bulup şanzımanı ona göre secmenini tavsiye ederim.

omeraraz22
07 Haziran 2016, 23:48
Eger buggy ile ağırlık çekeceksiniz size alçak devirde yüksek tork lazım. Bunun için elinizdeki motor uygun değil bence. Racing motor yerine atv motoru bakmanızı tavsiye ederim. Zira bu motorlar bu iş için. Şanzıman nasil yapılır konusunun basit cevabi yok ama kesinlikle en masraflı işi olacaktır çünkü ennutak hesap hatasinda ya dagilir ya da motora zarar verir. Önce düzgün hir motor bulup şanzımanı ona göre secmenini tavsiye ederim.

ilgin için teşekkür ederim yanlız arada bir asvaltta hız yapıcam polis amcalar yakalamasın demi yoksa plaka yok ruhsat yok elimden almasınlar :D

EmreKocyigit
08 Haziran 2016, 00:15
ilgin için teşekkür ederim yanlız arada bir asvaltta hız yapıcam polis amcalar yakalamasın demi yoksa plaka yok ruhsat yok elimden almasınlar :D Araziye çıkacağın lastiklerle polisten kaçacak kadar hız yapmayı düşünüyorsun yani?

omeraraz22
08 Haziran 2016, 14:25
Araziye çıkacağın lastiklerle polisten kaçacak kadar hız yapmayı düşünüyorsun yani?

Yok yav araziye çıkarkene römorkla asfaltta gideceğim zamanda normal lastikle

Carbondioxid
08 Haziran 2016, 14:39
Bir'ide demememişki 1100'lük bu motorun evveli/ahiri hikayesi nedir?

RamuthRa
08 Haziran 2016, 14:40
Honda Goldwing motorlarında geri vites işini, marş dinamosu mu marş motoru mu tersine döndürerek sağlıyorlar diye bir bilgi kalmış aklımda. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bu tür bir yöntem işe yarayabilir. Açıkçası o kadar masrafa girmeyip, ufak bir elektrik motoru ile de iş çözülebilir sanırım.

omeraraz22
01 Temmuz 2016, 16:53
herkese yorumları için ayrı,ayrı teşekkür ederim beni çok bilgilendirdiniz ilk mesaj daki 1.000 dolar lık aleti alıcam başkada çare yok motordan vazgeçemiyorum eh napalım 2.500 tl daha masraf çıktı. :) ama aracı yapar yapmaz satıcam 15.000 tl düşünüyorum bittiğinde bana az fiyat biçmişsin diyeceksiniz öyle şekilsiz yaratıklara benzemiyor resim istemeyin bitmeden atmıcam. yani caddebostanda gezilecek birşey oluyor :)