PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yatış Sonrası Çalışma Sorunu

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 04:45
Herkese merhabalar. Forumda bol bol aradım iki gündür fakat arkadaşlar sorunlarını ya aküyle, ya bujiyle bir şekilde çözmüş...
Bir kaç gün evvel arkadaşımla motorları yıkadıktan sonra Halkalı tarafından Küçükçekmece göle gidelim dedik. Yolda güzel bir virajda afedersiniz ben öküzlük yapıp diz değdirmekle yetinmeyince biraz daha yatayım dedim ve ayak peginin yere sürtmesiyle motor altımdan kaydı... :pr:
Kaldırıp akarı kokarı var mı diye baktık ve çalıştırdık, tek seferde marş aldı. Birkaç dakika daha rölantide bekledikten sonra tamam deyip yola çıktık fakat 10 metre gidemeden devir azıcık yükseldi, birazcık sapıttı ve stop etti... Neyse efendim o gün neyse ki yakındaydık ta diğer motora bağlayıp çektik getirdik...

Sıkıntım şudur;
Bujileri kontrol ettim, aküyü söktüm taktım kontrol ettim, kontak açınca benzin pompası benzin veriyor onu da kontrol ettik... Marş motoruda marş basıyor, ama motor bir türlü çalışmıyor! :silent:
Enjeksiyonlu motorda boğulma olur mu? Olursa bu kadar uzun süre sıkıntı yapar mı? Çözümü nedir? Veya başka ne olmuş olabilir, yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok müteşekkirim efendim... :)

Yolcu0
04 Haziran 2016, 05:02
aklıma beyin geldi direk tabi tamirci filan değilim sadece içimden geçen bu oldu

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 05:09
aklıma beyin geldi direk tabi tamirci filan değilim sadece içimden geçen bu oldu

Beyin olduğunu sanmıyorum... Çünkü motorun elektrik aksamı olsun, göstergeler olsun tamamen sağlam, hiçbir sorun yok... Yine de beyini de söküp biraz bekleyip taktım ben :cherry: Belki kendini resetler çalışır falan diye...

Yolcu0
04 Haziran 2016, 05:19
Beyin olduğunu sanmıyorum... Çünkü motorun elektrik aksamı olsun, göstergeler olsun tamamen sağlam, hiçbir sorun yok... Yine de beyini de söküp biraz bekleyip taktım ben :cherry: Belki kendini resetler çalışır falan diye...

yan sehpada ateşlemeyi durduran mekanizma var ya o kırılmış olabilir mi ? ufacık şeylerden çalışmıyor bu meretler. bi abimin 900rr ı boş ışığı göstergede yanmıyo diye motor çalışmadı

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:15 ----------

benim cevaba bak ateşleme var ama yan sehpa ateşlemeyi kapatmıştır diyom beyin gitmiş uyuyayım bari.d merak etmedim değil bu problemi...

MhmtcnKoral
04 Haziran 2016, 07:27
Hocam video atma imkanınız varsa daha iyi olabilir. Marş motoru yeterli şekilde dönüyorsa eğer ateşleme bobini ya da ayaklık müşürü geldi benim aklıma. Olmadı kolayından başlayın ayaklık müşürünü iptal edip bi deneyin isterseniz.

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 07:43
Hocam video atma imkanınız varsa daha iyi olabilir. Marş motoru yeterli şekilde dönüyorsa eğer ateşleme bobini ya da ayaklık müşürü geldi benim aklıma. Olmadı kolayından başlayın ayaklık müşürünü iptal edip bi deneyin isterseniz.

Ayaklık müşürü açıkken marş motorunun çalışmaması gerekmiyor mu?

MhmtcnKoral
04 Haziran 2016, 08:26
Hayır,düzenli sıkıntısız marş motoru döner ancak motor çalışmaz.

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 08:32
Hayır,düzenli sıkıntısız marş motoru döner ancak motor çalışmaz.

Ayaklık müşürü niye aklıma gelmedi benim :mrgreen: Eyvallah bugün onu da deneyelim bakalım bir...

Edit; Gerçi, şimdi aklıma geldi. Vites boştayken ayaklık müşürü aktif olsa da çalışması gerek... Müşürle ilgili de değil sorun yani... Müşür yalnızca vitesteyken çalışmasını engelliyor yanlış bilmiyorsam...

Ekarahan
04 Haziran 2016, 09:48
hamza kardeşim sat o motoru yalova yolundada aynısını yapmıştı gene aynı hataları verıyormu yoksa bu sefer farklımı

Olcay Avşar
04 Haziran 2016, 10:43
Dediğin herşeyi kontrol ettiysen eğer enjeksiyon/karbiratör sisteminde bir hata olmalı, yani hava yakıt karışımını ayarlayıp silindire gönderemiyor olabilir.

enjeksiyonun silindire yakıt gönderdiğini de test etmek lazım, ki galiba göndermiyor.

fakat bunun düşmeyle ne alakası var? tesadüf mü?

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 15:08
hamza kardeşim sat o motoru yalova yolundada aynısını yapmıştı gene aynı hataları verıyormu yoksa bu sefer farklımı

Yolcu zaten abi :cherry: Muayenesini geçen hafta yaptım, şu masraflarını halledip çiçek gibi yapayım sonra satıcam :) Arkamızdan konuşturmayalım şimdi, eksiğini gediğini halledip öyle satıcam... :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:06 ----------

Dediğin herşeyi kontrol ettiysen eğer enjeksiyon/karbiratör sisteminde bir hata olmalı, yani hava yakıt karışımını ayarlayıp silindire gönderemiyor olabilir.

enjeksiyonun silindire yakıt gönderdiğini de test etmek lazım, ki galiba göndermiyor.

fakat bunun düşmeyle ne alakası var? tesadüf mü?

Ben de son olarak enjeksiyonda mı sorun var acaba diye düşünüyorum. Fakat motor bloğu falan da en ufak bir darbe almadı... Tüm yakıt hortumlarını söküp içlerini kontrol edeyim bir de, bakalım tıkanıklık vs varmı... Silindire yakıt gidip gitmediğini test etmenin imkanı var mıdır? :cherry:

bazen25
04 Haziran 2016, 15:10
Bu motorlarda DENGE SENSÖRÜ var mı ? TPS de deniyor sanırım.

HamzaBey95
04 Haziran 2016, 15:14
Bu motorlarda DENGE SENSÖRÜ var mı ? TPS de deniyor sanırım.

Var diye biliyorum fakat açıkçası emin değilim... Olsa bile aküyü vs. söküp biraz bekleyince sıfırlamaz mı kendini? Ne yapmak lazım?

bazen25
04 Haziran 2016, 15:20
Var diye biliyorum fakat açıkçası emin değilim... Olsa bile aküyü vs. söküp biraz bekleyince sıfırlamaz mı kendini? Ne yapmak lazım?
sistemin o şekilde kendini yeniden düzenleyip düzenlemediğinden emin değilim açıkçası, yanlış bilgi vermek istemem, bildiğim bu sistem kaza sonrası benzin akışını engellemeye yarıyor