PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yag bulaşmış lastik temizlemek

CrazyBullet
16 Mayıs 2016, 20:33
Zinciri yağlarken lastiğe bulaşan yaği temizlemek için onerileriniz neler? Lastiğin kimyasını bozmasindan korktuğum için gaz yağı, mazot, balata spreyi! Gibi maddeleri kullanmak istemiyorum. Yağlarken çok özen gösterip lastiğe az bir sey bulastirsam bile yola ciktigimda lastiğin kenarlarına yağ bulaşmış oluyor.

fatih.
16 Mayıs 2016, 20:37
Neyse...
Abicim Al eline bir tane bulaşık süngeri bas biraz sıvı sabun detarjan vs sil okadar

CrazyBullet
16 Mayıs 2016, 20:47
Neyse...
Abicim Al eline bir tane bulaşık süngeri bas biraz sıvı sabun detarjan vs sil okadar

Dediğin gibi yapınca yağ çözülmek yerine lastiğin geri kalanina da yapışır sanırım. Sabun, bulaşık deterjanı zincir yağını sokemez.

BatuhanK
16 Mayıs 2016, 20:57
Zincir yağınızı ya değiştirin ya da az sıkın. Az bişey yağ göz çıkarmaz, iyidir. Sabunlu su ve sünger-tel fırça ile yıkamak ise en mantıklısı. Daha mantıklısı ise asfaltı zımpara olarak kullanmak

mesut hoca
16 Mayıs 2016, 20:58
Arap sabunu,hem yağı çözer, hem lastiği parlatır,bir dene sonucu göreceksin, saygılar.

SenC_an
16 Mayıs 2016, 21:07
ben kartonla kapatıyorum zincirle lastik arasını basıyorum yağı temiz iş tavsiye ederim

oluroyle
16 Mayıs 2016, 21:25
Dikkat edilmesi gereken şey, sabun deterjanvari şeyler kullanılacaksa , lastiği yine kayganlaştırabileceği.

Mucit23
16 Mayıs 2016, 21:26
Toprak yolda sür geçer. Yada toprakta patinaj yaptir.

CrazyBullet
16 Mayıs 2016, 21:43
Cevaplar için teşekkür ederim, karton ve Arap sabunu, fırça önerilerini deneyecegim. Lastiğin köşesine yakın kısımları yagliyken motoru o kadar yatırmak istemedigimden sorma gereği duydum.

turkmath
27 Temmuz 2017, 14:44
Lastik sırtındaki sıçrayan zincir yağını gaz yağı ile temizledim:)Uçucu mudur acaba?

abap
27 Temmuz 2017, 14:58
Arap sabunu,hem yağı çözer, hem lastiği parlatır,bir dene sonucu göreceksin, saygılar.

Arap sabununu kasaya değdirmesin de ne yaparsa yapsın.Motorunu arap sabunuyla temizleyen bir arkadaşım vardı.Motorun üstünde beyaz beyaz değişik lekeler oluştu.

anılbel
27 Temmuz 2017, 15:34
Zincir yağı lastige doğru sıkılmaz . Yağ sıkıldıktan sonra 2 saat beklenir . Temizlemek için gazyağı , mazot , lastik temizleyici kullanılır.

killingroad
27 Temmuz 2017, 15:41
Lastiğin kimyasını bozar diye korktuğunuz gazyağını zincire sıkıyorsunuz di mi?
O-ring'li zincire.. :)

Gazyağı ile silebilirsiniz lastikteki yağı, bir şey olmaz. İlk yere değdiğinde o gazyağı korkutur diyorsanız, ki aslında çoktan uçmuş olacaktır, ıslak mendille silseniz kafi (alkolsüz olması daha iyi, zaten Türkiye'de alkollü ıslak mendil yok pek sanırım)
Ben zinciri kurulamakta kullandığım üstübü ile lastiği de temizliyorum, sonrasında leke gibi kaldığını görürsem de ıslak mendil.

Monty
27 Temmuz 2017, 16:34
Ben gazyağı ile temizleyip hemen arkasından arap sabunu ile silip bol sulu bez ile duruluyorum. En iyi sonucu bu şekilde aldım.

brooklynnn
27 Temmuz 2017, 16:36
Hep bulaşır hic ekstra bir şey yapmam o kendi toparlar

Ytd

killingroad
27 Temmuz 2017, 17:21
Hep bulaşır hic ekstra bir şey yapmam o kendi toparlar

Ytd

ahaha ytd :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

Dikkat edilmesi gereken şey, sabun deterjanvari şeyler kullanılacaksa , lastiği yine kayganlaştırabileceği.

deterjanı sürüp bırakmayacaktır heralde. =)
ya aslında su da gayet güzel temizler, milimetrik kalan yağdan korkmaya gerek yok, zamk değil bu yağ, zaten yere değdiğinde salıyor kendini. yağlar yağlamaz otoparktan çıkıp zaart diye asılmamak yeterli.

oluroyle
27 Temmuz 2017, 17:30
ahaha ytd :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

deterjanı sürüp bırakmayacaktır heralde. =)
ya aslında su da gayet güzel temizler, milimetrik kalan yağdan korkmaya gerek yok, zamk değil bu yağ, zaten yere değdiğinde salıyor kendini. yağlar yağlamaz otoparktan çıkıp zaart diye asılmamak yeterli.

Valla bazi deterjanlar durulasanda kolay kolay cikmiyo:))) basima geldi, uyari mahiyetinde yazdim. Yagdan kaymayalim derken , deterjandan kaydim. Halbuki hortumla da guzelce ellerimi sure sure temizlemistim zamaninda :D
* sanki bulasik yıkıyoruz degil mi ama..

kadango
27 Temmuz 2017, 17:47
Zinciri yaglarken lastige yag bulastirmayi nasil beceriyorsunuz merak ediyorum.

killingroad
28 Temmuz 2017, 09:20
Valla bazi deterjanlar durulasanda kolay kolay cikmiyo:))) basima geldi, uyari mahiyetinde yazdim. Yagdan kaymayalim derken , deterjandan kaydim. Halbuki hortumla da guzelce ellerimi sure sure temizlemistim zamaninda :D
* sanki bulasik yıkıyoruz degil mi ama..

Ama sen hakkaten bulaşıktan beter girişmişsin o zaman, o kadar deterjan sürülür mü yahu =)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:19 ----------

Zinciri yaglarken lastige yag bulastirmayi nasil beceriyorsunuz merak ediyorum.

Ben yağlarken değil ama mevcut yağı temizlerken janta lastiğe çok sıçratıyorum. Zincir fırçası bir kere foşur foşur girince atıyor mutlaka sağa sola.
Ama daha çok gazyağı bulaştırıyorum yağ pek fazla olmuyor.