PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondial 100 lük motor açma , sübap ayarı ?? yardım acil.

iskender123
25 Nisan 2016, 20:46
öncelikle selamun aleyküm ,abilerim kardeşlerim. bir kaç sorunum var ve forumda,internette v.b yerlerde çözüm bulamadım.:pale: benim 100 lük bir cup motorum var , 1. viteste çatur çutur edip zar zor yürüyüp duruyordu araştırdığım kadarıyla 1. vites dişlisinin kırık olabileceğini düşündüm. tamirciler fazla işçilik parası istediler ve bende kendim sökmeye karar verdim gerekli orijinal parçaları contaları v.b ekipmanları edindim.ve işin başına geçtim.motoru zor zahmet indirip açtım dişliler orjinalinden farksız görünüyordu . yinede değiştirdim. herşeyi topyalıp yerine koydum motora bindirdim. ama şuan motor çalışmıyor,sübap ayarlarının yapılması gerektiğini öğrendim.fakat ben egzantirik zincirini, dişlisini t yazan yerle egzantirikteki noktaya ayarladım birbirine tam karsı karsıya dogrumudur ? . sonra üst sibop kapağını (17anahtar ile ) söktüm ,altıda aynı şekilde .üst çok sert ti altıda çok gevşek ikisinide çok az bir boşlukla sıktım 2-3 saat uğraştım ama motor çalışmadı bazen tam çalışır gibi olup çalışmıyor. sentesiz ayarlama şansım yokmudur ? yağ kaçağı sebebiyle silindiri tekrar söküp conta değiştirdiğimde pistona sübabın vurduğunu farkettim .ve birde rolenti ayarı, onuda bilgiğini savunan bi abim bozdu, bu ayarlardan başka yapılması gereken varmıdır .? yardım ederseniz sevinirim çok sağolun.:pale::pale:

iskender123
26 Nisan 2016, 22:39
Motorcuya gitti bugun motor, egzantirik dislisi yanlis takilmis, ama suan debriyaj cok kotu vites gecisleri kavrama felaket,ama 1.vites duzelmis artik canavar gibi kalkiyor :) debriyaj ayar vidasindan yapamadim vida sıkılmıyor ?

iskender123
28 Nisan 2016, 17:14
debriyaj balatasını değiştirdim sorun çözüldü maşallah tık tık sayıyor yardımlarınız için çok teşekkürler !

mterayes26
01 Mayıs 2016, 15:37
3 gündür girmiyorum yoksa motorcuya gitmezdi hayırlısı olsun

iskender123
03 Mayıs 2016, 20:17
yinede teşekkürler,ilgilendiğiniz için :)

Seinfeld
04 Mayıs 2016, 16:52
Geçmiş olsun, bir dahaki sefere söktüğün her aşamada fotoğraf çekersen işin çok daha kolay olur :)

iskender123
09 Mayıs 2016, 11:44
Aslında düşündüm,hem kendim motoru toplamam için hem diğer arkadaşlara yardımcı olmak için ama eller yağ içindeyken yeni telefonları ellemek istemedim , bidahakine bi arkadaş yardımıyla cekip kendine guvenen arkadaslarin faydalanmasi icin atarim , teşekkürler 😊