PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vites yükseltirken boşa atma

kefkes
24 Nisan 2016, 18:23
Merhaba arkadaşlar;

Bir defaya mahsus olarak hafif bayır aşağı yolda 2. viteste kalkış yaparken vites boşa atmıştı ve önemsememiştim tam geçmemiştir falan diyerek..
Ancak bir iki gün 200 km yol yaptım ve seyir halinde vitesi üçten dörde atarken boşa attı birkaç gez, vites çubuğunu tam kaldırmamaktan mı herhangi bir arızadan mı anlayamadım.özellikle deneme yapıyorum boşa atmıyor.Fakat seyir esnasında vites yükseltiyorum derken o boşta olunca motor sesi hiç hoş gelmiyor Bu arada vitesteyken gaz verildiğinde boşa atmıyor yada çekişten düşüş falan sözkonusu değil yani balatadan değil gibi sanki, küçültürken sorun yok, sadece yükseltme esnasında boşa geçti. Kullanımım adeta biyere yetişecekmiş gibi devirli ve seri 7-8binlerde vites değiştirip pek redline a sokmadan oldukça üst devirlerde kullanıyorum..(9500ler de falan)
Neden kaynaklandığını anlayabilen ya da benzer bişey yaşayan var mı?

Pazar günü servis de kapalı ve kafama takıldı, yardımlarınızı bekliyorum. Büyük bir sorun ya da masraf açar mı?

Yazmayı unutmuşum motosiklet sadece 4500'de, sıfır alındı, 2015 model Rks Titanic 150

BatuhanK
24 Nisan 2016, 18:37
Bazı motosikletlerde hiç, bazılarında arada bir kimisinde ise sık sık olabilen bir durum. Eğer motosiklet kullanmaya yeni başlamışsanız;
Muhtemelen hızlı vites değiştirmek istediğiniz anlarda başınıza geliyordur. Vites pedalını daha kesin ve sert hareket ettirince problem çözülür.
Bu durumu değiştirecek başka bir çözüm malesef yok

kefkes
24 Nisan 2016, 19:00
Bazı motosikletlerde hiç, bazılarında arada bir kimisinde ise sık sık olabilen bir durum. Eğer motosiklet kullanmaya yeni başlamışsanız;
Muhtemelen hızlı vites değiştirmek istediğiniz anlarda başınıza geliyordur. Vites pedalını daha kesin ve sert hareket ettirince problem çözülür.
Bu durumu değiştirecek başka bir çözüm malesef yok

Teşekkür ederim.

İstesem daha hızlı vites değiştiremem sanırım, hatta üçten dörde atarken aynı anda da gaza asılıyorum sanırım, toplam tecrübe olarak onbini yeni geçtim, henüz ikinci motosikletim. Galiba kötü bi alışkanlık da edindim ve kendimi zorluyorum sanki, güvenlikten ödün vermeden araya girip çıkmalar, ani gaz açma fren yapma, sinyalli de olsa çok fazla şerit değiştirme vs,şehiriçi koşulları..
Korkum motor açmayı gerektirecek büyük bi sorun veya otomobillerdeki yatak sarma vs. tarzında ansızın motosikleti kilitleyecek teknik bi sorun yaşatması ihtimali var mıdır, maalesef bildiğim konular değil..

BatuhanK
24 Nisan 2016, 19:12
Boşta kalması mı? Hayır problem olmaz, ama boştayken vitese sert geçeceğinden vites dişlilerinin ufaktan ufaktan anasını ağlatabilir.
Çok devirli ve sert kullanıyorsan yağı olması gerekenden erken değiştir ve seviyesini sık sık kontrol et.

tayfunozer
02 Temmuz 2018, 21:22
Bugün itibari ile bende aynı sorunu yaşadım ama vites boşta kaldı hiç vitese gecmiyor

tommygun
02 Temmuz 2018, 22:22
Kefkes o değil de Kawasaki'yi ne yaptın? Kullanıyor musun?

kefkes
02 Temmuz 2018, 23:01
Vaay, konuyu görünce ne zaman açmışım bunu falan dedim, bu arada hafiften debrijyaj balatasi istemesi dışında bir problemi yok motosikletin, on beşbin kilometre civarında şuan.Galiba yüksek devirde ve biraz yumuşak vites değiştirme bileşiminden olmuş o sira, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, sonrasinda sorun olmadi.

Kefkes o değil de Kawasaki'yi ne yaptın? Kullanıyor musun?

Duruyor tommygun, temiz, hobi motosikleti gibi oldu biraz, full giyinip kontağı ceviriyorum v.s. kafama estikçe.İşe gündelige rksyi kullaniyorum pratik geliyor. Sabah isitmasiydi, düzensiz yağmurlardan gün içinde korumasıydi derken bikac haftadır uzak kaldim ondan.Motosiklet için bütçeyi artırana kadar ve sınırlarında kullanana kadar değiştirme niyetim yok, pek zorlamiyorum , zaten kmde yükselmedi bu sebeplerden..Belki iki ay sonra uzun yol planım olabilir bununla.. (rks'ye de isletim maliyetleri yuzünden satsam mi derken 210 sigortasi çıktı bugün:) eskiyene kadar satmayacağim galiba)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Bugün itibari ile bende aynı sorunu yaşadım ama vites boşta kaldı hiç vitese gecmiyor
Dişliler de problem olabilir mi acaba.

tayfunozer
02 Temmuz 2018, 23:22
Vaay, konuyu görünce ne zaman açmışım bunu falan dedim, bu arada hafiften debrijyaj balatasi istemesi dışında bir problemi yok motosikletin, on beşbin kilometre civarında şuan.Galiba yüksek devirde ve biraz yumuşak vites değiştirme bileşiminden olmuş o sira, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, sonrasinda sorun olmadi.

Duruyor tommygun, temiz, hobi motosikleti gibi oldu biraz, full giyinip kontağı ceviriyorum v.s. kafama estikçe.İşe gündelige rksyi kullaniyorum pratik geliyor. Sabah isitmasiydi, düzensiz yağmurlardan gün içinde korumasıydi derken bikac haftadır uzak kaldim ondan.Motosiklet için bütçeyi artırana kadar ve sınırlarında kullanana kadar değiştirme niyetim yok, pek zorlamiyorum , zaten kmde yükselmedi bu sebeplerden..Belki iki ay sonra uzun yol planım olabilir bununla.. (rks'ye de isletim maliyetleri yuzünden satsam mi derken 210 sigortasi çıktı bugün:) eskiyene kadar satmayacağim galiba)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Hiç bilmiyorum vitesi aşağı bastırıyorum yukarı çekiyorum hiç etki yok ne tık diye ses geliyor ne de başka bir şey
Sadece vitesin ortada durması için takılı olan yay görevini görüyor dümdüz bom boş hiç etki yok
Baskı balata bitti diye olabilir mi acaba ? 18 bin kmde motor sonuçta ? Baskı balata değişmiş diyorlardı ama inanasım gelmedi
Güncelleme: gerçi baskı balata bitse stop edip vites attırabiliriz

tommygun
03 Temmuz 2018, 09:04

Ben de RKS'nin az yakmasını ve işletim giderlerini özlüyorum. Sym de tamam az yakıyor ama yaptığım km arttı, benzinciden dışarı çıkamıyorum. Bakımları da daha pahalı yetkili serviste.