PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : enjeksiyon rölesimi bu?

ÜmitAtay
16 Nisan 2016, 16:49
arkadaşlar hyosung gt250r sigortaya tel bağlamamız sonucu röleyi yaktı. sigorta kutusunun karşısında ki grenajın altında yan yana 3 tane şu aşağıdaki resimdeki parçalardan var.
http://www.deltamotorluaraclar.com/image/cache/data/GT%20250/hyosung-gt-250-yakit-rolesii-455x475.jpg
bunlardan birtanesi yanmış usta buna kabloları direk bağlatınca motor çalışıyor fakat kontak açtığımda ki enjeksiyon sesi sürekli geliyor hiç durmuyor. bu parçanın adı nedir?

okoca
16 Nisan 2016, 17:10
role dir adı (ingilizce karşılığı relay) 2 kontağı enerji verildiğinde birbirine temas ettirir, bir tür elektro mıknatıs (http://www.lokmanbas.net/sites/default/files/sag_el_kurali.JPG)dır esasında.

iç yapısı böyledir;
http://bilgifenerim.com/wp-content/uploads/2015/08/röleler.jpg

rolenin içinde bobin sarmalı vardır resimdede görüldüğü gibi, yüksek gerilimde bu bobin bir yerden atar yanar ve çalışmaz.

bu bobinin çeşitli voltajlarda çalışan halide vardır. 5v 9v 12v 24v vs..

roleler devre içinde anaktar gibi davranır, o role senin motorunda ne iş yapmakdadır bilgim yok.

roleye gelen kablolara bakmak lasım nerden nereye gidiyor vs.

yüksek voltajdan role yandı ise, motordaki tüm elektronik parçalarda risk altındadır,

misal vites hız göstergen ampüller vs ne geliyorsa aklına, önce ısınırlar sonra ya kendiliğinden

yanarlar yada sen bir tümsekden bir yerden geçtiğinde atar sarsıntı ile..

bunlar +-1.5v kadarda sorunsuz çalışabilirler ısınmadan payları vardır.

yani 12v roleye 13v verebilirsin sorun olmazda 14v 15v olmaz. normalde motor çalıştığında aküye

kendi voltajından 1v 2v kadar gerilim uygular aküyü şarj edersin potansiyel fark yaratırsın

yani akü 12v ise 13v 14v verirsin, ancak şebekeye, motorun iç sistemine 13v 14v vermemek gerekir.

yani işin özüne gelelim ustan normalde bu işi halledebilmeliydi, eğer anlamıyorsa uzaklaş bilene

git, voltaj sorunu halledilmeden motor kullanmanı önermem kontrol ünitesini felan yakarsın mazallah

pulsarınki 600tl :)) hesabını sen yap.. burada. (http://www.bajajyedekparcalari.com/pulsar-200ns-yedek-parcalari/bajaj-pulsar-200ns-kontrol-unitesi.html?sort=p.price&order=DESC)

kaşınmayın yani antin tinton yöntemlere baş vurmayın, tel sarma felan, alırsınız elinize motoru

sonra yandı gülüm ketan helvam role, sigorta dediğin 10 20 30tl lik ucuz parçalar..

ÜmitAtay
16 Nisan 2016, 17:24
değerli bilgin için teşekkürler dostum emek verip vakit ayırmışın sağol. Senin bu açıklamandan sonra sorunu halledene kadar motora binmeme kararı aldım.

Ancak ustaya yaptıramadım kayseriden kırşehire dönmem gerekti bende direk bağlatıp geldim. şimdi yeri bildiğim için kendim getirtip parçayı takayım diyorum internetten burada usta yok anlayan. Ancak bu 3 tüpden hangisi benim sorunum ona göre getirtmem gerek.
sorunlu parça kontak açıldığında tızzzzz diye ses veren sisteme bağlı röle. usta düz bağlayınca ses hiç kesilmeden tızzzzzzzzzzzz devam ediyor. Parçanın adını bilen varmı ?

okoca
16 Nisan 2016, 17:30
rolelerin hepsi aynıdır muhtemelen, bacaklarına bak üzerindeki volt ve amper değerine bak aynından al tak çalışır bir sorun yoksa, veya takdığın gibi sigorta atar role yanar, role yanmazsa başka bir parça yanar.

hatta roleleri birbiri ile değiştirebilirsinde sanıyorum hepsi aynı değerlerdedir, yazar üstünde al birini öbürüne tak, volt metre ile ölçmek lazım veya gerilim uygulandığında bacaklarına tık tık yapar içinden ses gelir çalışıyorsa.

ÜmitAtay
16 Nisan 2016, 17:36
rolelerin hepsi aynıdır muhtemelen, bacaklarına bak üzerindeki volt ve amper değerine bak aynından al tak çalışır bir sorun yoksa, veya takdığın gibi sigorta atar role yanar, role yanmazsa başka bir parça yanar.

hatta roleleri birbiri ile değiştirebilirsinde sanıyorum hepsi aynı değerlerdedir, yazar üstünde al birini öbürüne tak, volt metre ile ölçmek lazım veya gerilim uygulandığında bacaklarına tık tık yapar içinden ses gelir çalışıyorsa.

eyvallah üstat deniycem dediğin gibi.

kahraman1
16 Nisan 2016, 19:16
Biri sinyal rolesi,diğeri benzin pompasi rolesi,diğerini unuttum.Gt250r service manuel yazarsan googledan indirebilirsin orada var hepsi.Ayrıca pahali birşey değil 10-20tl tanesi.