PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru çalıştıramıyorum

kantele
15 Nisan 2016, 09:03
Beyler ben bir iki hafta önce Derbi STX 150 model bir motor aldım. İlk bir kaç gün sorun yoktu. Sonra motoru ayaklıktan alayım derken düşürdüm. Fren pedalı eğildi falan. Onu halletsin diye motor tamircisine götürdüm. Götürdüğüm anda motor çalışırken tornavida ile bir şey yaptı motorun üzerinde. Motorun devrini düşürdü. Rölanti devri mi deniyor? Bunun düşük olması sanırım benzin sarfiyatını azaltır ancak motor şimdi hiç çalışmıyor, bu kadar azaltılmasını istememiştim :) Motorun üzerinde o vida olduğunu tahmin ettiğim vidayı sıktım gevşettim falan bişey değişmedi. Ne yapabilirim?

Bir de şu var, motoru ilk çalıştırırken boşta çalıştırıyoruz değil mi? Debriyajı sıkıyoruz, hafif gaz verirken marş düğmesine basıyoruz. Bu şekilde değil mi? Yoksa 1. viteste mi çalıştırmamız lazım?

Tundzhay
15 Nisan 2016, 09:21
Dostum sen onu tamirciye götür bi an önce. Aslında ciddi bişeyi yoktur ama sen daha rölantinin ne olduğunu tam olarak bilmediğin için motor konusunda çok az bilgiye sahip olduğunu düşündüğüm için bence o ustaya götür tekrardan

Mertcan39
15 Nisan 2016, 09:26
boşa al debriyaj sık jikleyi 1 kademe aç çalıştırmayı dene bakalım hafif gaz vererek çalışırsa gazı bıraktığında stop ediyorsa rolanti vidasını sıkarsın devir yüksekse gevşetirsin düşer

kantele
15 Nisan 2016, 09:28
boşa al debriyaj sık jikleyi 1 kademe aç çalıştırmayı dene bakalım hafif gaz vererek çalışırsa gazı bıraktığında stop ediyorsa rolanti vidasını sıkarsın devir yüksekse gevşetirsin düşer

Jigleyi sonuna kadar açtım yine çalışmadı. Gazı bıraktığımda stop etse vidayla oynayabilirim ama hiç çalışmıyor motor.

Tundzhay
15 Nisan 2016, 09:44
buji kablosunu kontrol et. çıkmış olabilir bujiden

Mertcan39
15 Nisan 2016, 10:35
Bujiyi sök ateşleme varmı kontrol et benzin geliyormu bakın vurdurmayı deneyin

Shamy
15 Nisan 2016, 10:43
Vurdurmayi bilmiyorsaniz burada tecrubeli arkadaslar var, onlardan ogrenebilirsiniz.

mustafa_325
15 Nisan 2016, 11:09
Rolanti düşük olsa dahi gaz verdiğinde çalışması gerekirdi. Benzin hortumu çıkmış olabilir veya akü bitmiş olabilir. Ayrıca rolantiyi düzelteyim derken hava ayarınıda bozmuş olabilirsin. Tamirciye götürsen iyi olur.

Tundzhay
15 Nisan 2016, 11:11
benzin vanasını kapamış olabilir tamirci sonra da açmayı unuttuysa benzin gelmiyordur :)

kantele
15 Nisan 2016, 12:08
Tamirciden eve binerek geldim ama orda da zor çalışmıştı. İki gün daha binmeyince böyle olmuş. Şimdi tamirciye de götüremem ki, tamircinin gelmesi gerekiyor bu durumda. Biraz daha uğraşırım, olmazsa birini çağıracağız artık.

kantele
20 Nisan 2016, 08:53
Beyler, motoru yokuştan aşağı salarak çalıştırdım o gün ancak 2. viteste çalışmadı. Debriyajı sıkıp gaz verirken 1'e düşürdüm, sanırım o anda çalıştı. Ben de anlamadım nasıl olduğunu :) Yalnız ertesi gün yine çalışmadı, akü bitik herhalde. Yeni akü alsam kendim takabilir miyim? Servisine götürsem de aynı şeyi yapacaklar herhalde. Bir de ben farları falan hiç açık bırakmadım, belki başka bir arıza var, en iyisi götüreyim yalnız trafikte biraz acemilik çekiyorum, o nedenle gidemedim hala.

kahraman1
20 Nisan 2016, 09:33
Beyler, motoru yokuştan aşağı salarak çalıştırdım o gün ancak 2. viteste çalışmadı. Debriyajı sıkıp gaz verirken 1'e düşürdüm, sanırım o anda çalıştı. Ben de anlamadım nasıl olduğunu :) Yalnız ertesi gün yine çalışmadı, akü bitik herhalde. Yeni akü alsam kendim takabilir miyim? Servisine götürsem de aynı şeyi yapacaklar herhalde. Bir de ben farları falan hiç açık bırakmadım, belki başka bir arıza var, en iyisi götüreyim yalnız trafikte biraz acemilik çekiyorum, o nedenle gidemedim hala.
Yokuş asagi 3 viteste debriyaj basili şekilde inerken hız kazandiginda elini debriyajdan bi anda birak yada düz yolda 2.vites arkadan birisine ittir hiz kazaninca birak debriyaji calisir.Sonra tekrar debriyaja bas uygun vitese alip en az 1 saat gez.akü şarj etmezse öyle git ustaya.Birde kontak açmayı unutma vurdururken.