PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zorunlu Trafik Sigortası Yapmadan Satış Yapabilirmiyim

sshad33
14 Nisan 2016, 21:59
Merhaba arkadaşlar 2 hafta önce motor aldım ve zorunlu trafik sigortası 1600 lira istediler bu yüzden satıyorum ama geçici ruhsat 15 gün süresi kaldı bu süre bittikten sonra evime ruhsat kargolanırmı ve o ruhsatla sigorta yapmadan satış yapabilirmiyim teşekkürler.

vaga
14 Nisan 2016, 22:08
Ruhsatinin cikmasi icin sigorta yaptirman sart

afran
14 Nisan 2016, 22:12
Sigorta yaptırmadan ruhsatı alamazsın ruhsatı almadan satış yapamazsın. Aynı durum bende de vardı. Alıcıyla anlaşırsın sigorta parasını alırsın sigortayı yapıp satışı verip ücretin geri kalan kısmını alırsın, sonra satış belgesiyle sigortanı iptal ettirirsin. Ben HDİ sigortadan yaptırmıştım. Saat 10 da sigorta yaptım 1de iptal ettirdim 15 tl kestiler. Kesinti sigorta şirketine göre değişiyor. Bazı sigorta şirketleri hemen iptal ettirdiğin zaman 15 günlük kesinti yapıyorlar. Bence önce araştır, sana yakın herhangi bir sigorta acentesine git sordur.

simurgg
14 Nisan 2016, 22:46
Geçici ruhsatla satılamadığına emin misiniz?

TEKNECI
14 Nisan 2016, 23:31
motoru satarken noterde sigortaya bakilmiyor.
ancak alicinin yeni ruhsat cikartabilmesi, araci uzerine alabilmesi icin trafik sigortasi gerekli.

RedCBR125
14 Nisan 2016, 23:32
Ben 1 ay önce motor aldım.

Aldıktan 10 gün sonra sigorta fiyatının yüksek çıkması sebebiyle motoru babama sattım.Sigorta yaptırmadan, ruhsat yaprağını çıkarmadan önceki satış evrağını götürerek satışı yaptık.

Gidin bir notere sorun.

sshad33
15 Nisan 2016, 02:53
evet ruhsat sigorta olmadan çıkartılmıyorda eger 1 ay içinde sigorta yaptırılmazsa eve kargolanıyormuş ruhsat yani sigorta yapmasan bile kargolanıyormuş bu ruhsatla da satış yapılır mı o zaman sormak istediğim bu

berkay3212
15 Nisan 2016, 03:22
Sigorta yapmazsan kargolanmaz. Bazen yapsanda göndermiyorlar, gidip alıyorsun. Gittiğinde de trafik sigortası olmadan sistem ruhsata izin vermiyor. Net bilgi.

Satış konusu geçici ruhsatın 30 gün süresi dolmadan satış yapabilirsin. Geçtikten sonra ruhsat yaprağı olmadığından yapamazsın.

Ruhsat yaprağı varsa sigorta gerekmez satış yapılır.

alpbdr
15 Nisan 2016, 08:15
-motoru devraldıktan 1 ay içinde noterden aldığın belge ile trafik sigortası yaptırmadan satış yapabilirsin.
-motor zaten 1 yıldan uzun süredir sendeyse, yaptırdığın sigorta bittiyse ancak motorun muaynesi varsa satabilirsin. muayne bitmişsse yenilemek için sigorta yaptırman gerektiğinden olarak sigortasız satamazsın.
-3. ihtimal motoru bikaç ay önce üzerine aldın ama trafik sigortası yaptırmadın. dolayısıyla ruhsatın 2. yaprağı elinde yok. noterden aldıgın devir belgesinin de 1 ayı geçti. satmak için önce sigorta yaptırıp ruhsatın diğer yaprağını alman lazım. bu durumda da sigorta yaptırmak zorudnasın.

MotorKafa
15 Nisan 2016, 08:23
Diğer yazılanları okumadım ama bunu yapmış biri olarak söylüyorum evet yapabilirsin.

Mamba09
15 Nisan 2016, 08:38
Arkadaş net bilgisi olmadan yorum yapmayi niye seviyorsunuz?
Bazı arkadaşlarımızın dediği gibi üstüne aldığın aracı, geçici ruhsatla 1 ay içinde sigorta/ruhsat sorulmadan satabilirsin. Aynı olayı yaptım.
1 ay geçtikten sonra geçici ruhsat iptal olduğu için asıl ruhsatı çıkarman, çıkarman içinde sigorta olması gerekir.
Lâkin ruhsatı aldıktan sonra sigortayı iptal ederek satış yapabiliyor musun onu bilmiyorum eğer tahminimi sorarsan evet yapabilirsin.

ZümeR
15 Nisan 2016, 08:39
Satış yapılır,
Sigorta yapmadan ruhsatı basıp postaya vermezler ama boşuna bekleme gelecek diye.

UNdocab
15 Nisan 2016, 08:46
evet ruhsat sigorta olmadan çıkartılmıyorda eger 1 ay içinde sigorta yaptırılmazsa eve kargolanıyormuş ruhsat yani sigorta yapmasan bile kargolanıyormuş bu ruhsatla da satış yapılır mı o zaman sormak istediğim bu
Öyle birşey yok. Aralıkta aldığım motora 600tl sigorta ücreti çıkardılar bende yaptırmadım. Hala ruhsat gelmedi :)

DKN
15 Nisan 2016, 09:22
1 ay içerisinde sana verilen geçici belgeyle yapabiliyosun sanırım.

HAZZILHAR
15 Nisan 2016, 09:30
Kesin Bilgi arayanlara;

1. Geçici ruhsatın süresi dolmadan sigorta yapmaksızın satış yapılabiliyor.

2. Eğer aracı satmayacaksanız 1 aylık geçici ruhsatın süresi dolmadan sigorta yaptırmanız lazım ki ruhsatı çıkartabilin.

3. Sigortalı aracınızın satışını yaptığınız gün noter satış sözleşmesini sigortaya gösterek, kalan sigorta ücretinizi alabilirsiniz.

4. Kafam rahat olsun diyorsanız sırasıyla sigorta yaptırın, ruhsatı çıkarın, satışı yapın, sigortadan kalan ücreti talep edin.