PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yolda tube - less lastik için ne gibi önlemler alıyosunuz ?

TURAN.RTR
14 Nisan 2016, 10:58
Selam dostlar malum havalar ısındı turlar başlıyor. Uzun yola çıktığımda lastik patlama olasılığı hep korkum olmuştur, hele bide pazar günü her yer kapalı olur. Siz ne gibi önlemler alıyorsunuz 'tube less' lastik için.Fitil ne derece etkili. En çok duyduğum köpük tüpler varmış, bunlar tek kullanımlık mı veya kullandıktan sonra lastik içindeki köpük temizlenebiliyor mu. Lastik ölüyor mu yani saygılar...

Draconian
14 Nisan 2016, 11:00
Sibopların içine sıvı bir malzeme sıkıyorlardı da adını hatırlamıyorum. Ufak tefek şeylerde lastiğin havası inmeden içerden onardığı söyleniyor. Ne derece doğru bilmem ama denemeye değer.

sey_47
14 Nisan 2016, 11:07
O tupler, havasi inen lastigi sisirip deligi tikayip bir sure daha idare etmenizi saglar.
Fitil de uzun yolda gecici bir cozum olarak yapilabilir ancak, fitili lastikci takiyorsa ugrasmak istemedigindendir. Lastigi sokmek yerine disardan fitili bas gec mantigi.
Bilmiyorum fitili yapilirken hic gordun mu, deligi genisletip kalin bi fitil sokuyorsun. Sonra ucunu kesiyorsun, bu da lastik isininca, veya o kadar hizli donunce ne kadar saglikli olur merak konusu.

Uzun tura cikildi mesela, ben olsam alirdim bir tup, onu tasirdim yanimda. Patladi mi, tak sisir, lastikci bulana kadar idare etsin.
Fitillerden korkuyorum, arabama da motosikleti me de yaptirtmam.
Tup siktiktan sonra, lastik sokulunce bir temizlemekte fayda var. Icinde kalmamasi daha iyi bence.

07DFB18
14 Nisan 2016, 11:09
Fitil alsan ne olacak ki turan havayı neyle basacaksın ?

piyasada köpük satılıyor hava da basıyor al bir tane ama tutup da cakmasını alma.

seni yolda kalmadan kurtardıktan sonra müsait zamanda lastikçiye gider temizletir yamatırsın.

TURAN.RTR
14 Nisan 2016, 11:12

piyasada köpük satılıyor hava da basıyor al bir tane ama tutup da cakmasını alma.

seni yolda kalmadan kurtardıktan sonra müsait zamanda lastikçiye gider temizletir yamatırsın.

Köpük daha sonra temizleniyorsa çok güzel tabi, günü kurtarmanın en kolay yolu olur.

antilop_skul
14 Nisan 2016, 12:00
en iyisi köpük 0 hava olan lastikte 20 psi basınc yapıyor

berkcigdem
14 Nisan 2016, 12:10

1 -Eğer fitil seti alırsanız içerisinde havayı basabileceğiniz tüpler mevcut. Repair kit diye geçer bu ürün.

2 - içine basacağınız köpükler pek kolay kolay temizlenmiyor. O yüzden iç lastik değişimi gerekebiliyor.

3 - Bu köpükler düşük hızlarda titreşim yapabilir ama fitilden falan çok daha kolaydır kullanımı. sıkın devam edin.

DamienRice
14 Nisan 2016, 12:41
köpük temizlenir bir süre idare eder

erkan3420
14 Nisan 2016, 13:02
2 - içine basacağınız köpükler pek kolay kolay temizlenmiyor. O yüzden iç lastik değişimi gerekebiliyor.

iç lastikte işe yarıyor mu köpükler? hiç deneyen varmı? herkes farklı birşey söylüyor bu konuda. bazı markaların köpüklerinde hem tubeless hem de tube type yazıyor. würth aldım en son onda tube-type yazmıyor. lastikçiye sordum şamniyelde işe yaramaz diyor. şamniyelli lastikte köpük kullanan var mı hiç?

ZümeR
14 Nisan 2016, 13:13
8 li fitil seti almıştım şimdi aklıma geldi bak..
Nerede acaba ?
Bizim hanım balık yemi zannedip atmadıysa duruyordur akşam bi bakayım sağa sola..

berkcigdem
14 Nisan 2016, 13:26
iç lastikte işe yarıyor mu köpükler? hiç deneyen varmı? herkes farklı birşey söylüyor bu konuda. bazı markaların köpüklerinde hem tubeless hem de tube type yazıyor. würth aldım en son onda tube-type yazmıyor. lastikçiye sordum şamniyelde işe yaramaz diyor. şamniyelli lastikte köpük kullanan var mı hiç?

iç lastik için üretilen motulde var. O lastikte işe yarıyor. ama iç lastik için bunu hala pek tavsiye etmiyorlar zaten. Ben kullandım 2 gün sonra iç lastikleri değiştirdim :)

OğuzÖztürk
14 Nisan 2016, 14:03
Selam dostlar malum havalar ısındı turlar başlıyor. Uzun yola çıktığımda lastik patlama olasılığı hep korkum olmuştur, hele bide pazar günü her yer kapalı olur. Siz ne gibi önlemler alıyorsunuz 'tube less' lastik için.Fitil ne derece etkili. En çok duyduğum köpük tüpler varmış, bunlar tek kullanımlık mı veya kullandıktan sonra lastik içindeki köpük temizlenebiliyor mu. Lastik ölüyor mu yani saygılar...

Şimdi her iki yöntemide birkaç defa uygulamış biri olarak;

1- Fitil Sakın ha!!! Eğer lastiğe fitil atılmışsa bir sonraki patlamasında fitil yerinden gümleyerek patlatıyor. Baya zıplıyorsunuz. Düz yolda arka lastikte sorun değilde, ön lastikle yüksek hız veya yatıkken düşünmek bile istemiyorum. Ama sağlam bir lastik yolsa çok büyük darbeye maruz kalmadıkça ve TUBE LESS ise kolay kolay gümlemez. Diyelimki giderken çivi vs girdi. Lastiğin inmesi baya zaman alıyor. (10-15 dk). Hatta sağlam bir vida girdiyse o vidayla aylarca gezebilirsiniz o kadar yani :) Fitil yerine bırakın vidalı kalsın daha iyidir.

2- Köpük hiç uğraşmadan yola devam etmenizi sağlayacak kadar önemlidir. Hem yama vs (dağ başı gece lastik patladığında) uğraşmadan hemde beklemeden yol almaya devam edersiniz. Kesinlikle işe yarıyor. Ben hem arabalarda hemde motorumda denedim.

Yalnız köpük evet temizlemesi zor. Kimse uğraşmıyor. Ayrıca köpük içeriden tüm lastiğin iç yüzeyini yapışkan bir sıvıyla kaplıyor. Yani bir kere köpü sıkılan lastik aslında çöp oluyor.

Köpüğü nasıl kullanmalısınız?

Köpüğü lastiğe uyguladığınızda araç sabit durursa lastik inmeye devam edebilir. Köpüğün işinin en iyi şekilde yapması için köpüğü uyguladığınızda hemen bir kaç km yol yaparsanız içeride tüm yüzeye iyice yayılır. Tüm lastik iç yüzeyinde kaplı bir alan oluşturur. Ayrıca hava kaçıran noktadan köpük kaçmak isterken donacağından kesiktede yapıştırıcı etkisi sağlar.

Bunun dışında lastik tamiri konusunda (tüm dünyada yapılan profesyonel olarak önerilen ve pahalı olan işlem; patlayan veya hasar gören lastiğin ön arka değiştirilmesidir. Ne olursa olsun bir kere lastiğin dinamiği bozulmaktadır.) Motosiklet biraz masraflı bir uğraş. Bu nedenle 3 kez lastik değiştirdiğimi biliyorum. Çifti 250 tl den... Ama motosiklette 1. derecede en önemli konu lastik malesef. Abs, zbs vs ıvır zıvır hepsi 2. sırada... Lastik bizi dünyada bağlı tutan tek şey. Hayata bağlayan en önemli motosiklet bileşeni.

Lastik olur olmadık yerde patlar ben uğraşamam diyorsanız ve paranız çoksa 2 adet köpük taşımanızı tavsiye ederim. Çoğu zaman 1 kutu tam inmiş lastiğe gidecek kadar basınç sağlayabiliyor. Köpük uyguladıktan sonra bir kaç km yol yapın ve sonrasında hemen lastik havasını ilk benzinlikte tamamlayın.

Göreceksiniz ki uzun yolda köpüklü lastikle yolu tamamlamak mümkün. Giderek hareket halindeki lastikte köpük işini daha iyi yapacak ve ortalama 20-50 km sonra lastik tamir edilmiş kadar sağlam olacaktır.

Yok ucuz olsun az masraflı olsun derseniz o zaman yumuşak değil nispeten sert lastikleri tercih edeceksiniz ki en ufak cisim kolayca lastiği delmesin. Yumuşak hamurlu lastiklerinizin yol tutuşu çok iyi ama sık sık patladığını (çivi cam vs) göreceksiniz. Orta sertlikteki yol lastiklerindeyse neredeyse hiç patlamayacaktır. (Bu olayı otomobil lastiklerinde defalarca kez test etme şansım oldu)

Ucuz olsunda kalmıştık. Yama tamir kitleri var. Kendi lastiğinizi yolda kendiniz yama yaparak tamir edebiliyorsunuz. En hesaplısı bu. Yalnız kesinlikle olması lasım çünkü motorsiklette az inik lastikle bile yol almanız mümkün değil.

Ben köpüğü tercih ediyorum. Nerede kalacağınız belli olmaz. Gecesi gündüzü dağ başı vs.

Bu arada fitili kendinizde atabiliyorsunuz. Çok dikkat edip fazla abanmadan baya iş görür. Üstelik lastik tamiri 2 dk sürmüyor. Bir pense birde fitil yeterli oluyor. (Birde lastik inmişse hava pompası). Bu açıdan önermesemde en kısa sürede en etkili çözümde fitil oluyor. Ama fitil deliği biraz büyütüyor.

erkan3420
14 Nisan 2016, 17:48
iç lastik için üretilen motulde var. O lastikte işe yarıyor. ama iç lastik için bunu hala pek tavsiye etmiyorlar zaten. Ben kullandım 2 gün sonra iç lastikleri değiştirdim :)

sıkıntı değil iç lastik değişir.yolda çok sorun değil.sigortanın yol yardımı iş görür de dağda bayırda geziyoruz.orası önemli.kullanmış birisinden duymak içimi rahatlattı. teşekkürler.