PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yzf R25 Aldım Ama...Aması Var Yaw!!

Keoma
13 Nisan 2016, 19:50
Arkadaşlar bugün motoru teslim aldım.50 km kadar sürdüm.Motorun tepkisini öğrenebilmek için Bir kere olmak kaydıyle 7 bin deviri aştım.Şunu diyebilirim bu motosiklet başlangıç motosikleti olamaz.! Çok korkuttu beni,bilemiyorum.Bundan önce mt-125 vardı.3 bin km kadar sürdüm.Acemi sayıyorum kendimi ve Öğretmenim...

Bir yanım pişman,bir yanım boşver aklında kalacağına kapının önünde dursun diyor.Almasaydım aklımda kalacaktı hep.30 yaşındayım.Kontrollü olabilirim,bilmiyorum bi korku yok değil.Paylaşmak istedim.

Tekerimize taş değmesin.Kazasız belasız sürüşler inşallah.

essegesse
13 Nisan 2016, 19:53
Hayırlı olsun.Kullandıkça alışırsınız.Hatta bir süre sonra yetmeyebilir bile.

gokberk6426
13 Nisan 2016, 19:54
bence biraz abartılıyor bende sürdüm 8 bin devirden once 125 cc bir motordan pek farkı yok 8 bin devirden sonra 400 cclik bir motor gibi gidiyor zaten kendını bılmeyen ve gaza gelmeyen biri değilsen 125 cc ilede başlanmaz:) bu arada hayırlı uğurlu olsun

cıbırlover1
13 Nisan 2016, 19:56
Abi hayırli olsun öncelikle ama sizin gibi her abs konusunda , abs yi şiddetle savunan birine r25 biraz garip geldi :mrgreen: Hayırli olsun tekrar Allah kazasız belasız binlerce km nasip etsin :)

Keoma
13 Nisan 2016, 20:00
Abi hayırli olsun öncelikle ama sizin gibi her abs konusunda , abs yi şiddetle savunan birine r25 biraz garip geldi :mrgreen: Hayırli olsun tekrar Allah kazasız belasız binlerce km nasip etsin :)
Sorma kardeş.Ya şu abs'yi bekleseydim bu sezonuda motorsuz geçirecektim.Mecbur aldım.Acaba ondan mı diye düşündüm yolda.Frenleri çok denedim bu yüzden.Çok iyidi.Kitleme eğilimi yoktu.Gazı hafif kesince anında yavaşlıyor.İnşallah abs'ye ihtiyaç duymam.

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.Umarım dediğiniz gibi olur.

DKN
13 Nisan 2016, 20:04
artçılı otobanda en dik yokuşları yasal hız limitini aşmadan çıkabiliyosa yetiyo yetmiyo muhabbeti boş bana göre. kişinin beklentisine ve kullanım karakterine göre değişir sadece

MD.Murat
13 Nisan 2016, 20:07
Mt 125de güzel motor, 3000km de değiştirmeniz biraz maymun iştahlılık olmamış mı sizce de? Keyfini almadan diğerine atlamışsınız sanki.
Hem de tecrübe de yetersizken. Ne geliyorsa başımıza aceleden gelmiyor mu?

En iyi motorcu en uzun süre motora bine(bile)n motorcu bence.

Keoma
13 Nisan 2016, 20:11
Mt 125de güzel motor, 3000km de değiştirmeniz biraz maymun iştahlılık olmamış mı sizce de? Keyfini almadan diğerine atlamışsınız sanki.
Hem de tecrübe de yetersizken. Ne geliyorsa başımıza aceleden gelmiyor mu?

En iyi motorcu en uzun süre motora bine(bile)n motorcu bence.

Haklısınız ama motoru satmamın sebebi düşmüş olmamdı.Eşim arabayla arkamdan geliyordu.Olaya şahit oldu ve inanılmaz üzülmüştü.Bende onu daha fazla üzmemek için hemen satmıştım.Aradan bir buçuk sene geçti.İnşallah tekrar yaşamayız bu durumları.

oguzhanlal
13 Nisan 2016, 20:14
Sürücü olarak motora ilk binişim ehliyet kursunun canı çakmış Motoran marka 125 cc lik bir motor ile olmuştu.
O günü dün gibi hatırlıyorum. Bana o kadar güçlü gelmişti ki 600 cc yi falan bırakın 250 cc kullanabilenleri bu işin piri sanmıştım.
125 cc bana fazlasıyla yeter diyordum. Şimdi imkanım olsa da 400-500 cc bir şey alabilsem diyorum.
Dikkatli olun. Hep 90 ile gittiğiniz yolda bu sefer 60-70 ile gidin sonrası gelir bence.
İyi günlerde kullanın

Shamy
13 Nisan 2016, 20:21
15 gün sonra, düzlükte 190, yokuş aşağı 210 basıyorum, 600 lerin arkasında gidiyorum, diyen apaçi tayfasına katılırsın sende.
Hayırlısı olsun.

YouSuffer
14 Nisan 2016, 09:48
eğitim alın bu kadar niye korkuyorsunuz

velizrsln
14 Nisan 2016, 09:54
Bende gt250 aldigimda hizlanmadina bayiliyodum surekli hizlo kalkiyordum ucup kaciyodum sonradan alistim yani sende alisicaksin 36hp az degil, kendinle yarisicak adam bulamazsin 250lik diyip gecmemeli

A.Volkan
14 Nisan 2016, 09:59
Hocam siz abs konularında bu forumda hassas olan kişilerden değil miydiniz? Yaptığınız hamle çok ilginç şaşırttınız beni ! Ne diyeyim güle güle kullanın hayırlı olsun motorunuz Saygılarımla Ahmed Volkan

Keoma
14 Nisan 2016, 10:18
Hocam siz abs konularında bu forumda hassas olan kişilerden değil miydiniz? Yaptığınız hamle çok ilginç şaşırttınız beni ! Ne diyeyim güle güle kullanın hayırlı olsun motorunuz Saygılarımla Ahmed Volkan

Arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkür ederim.Ahmed Kardeşim kesinlikle haklısın.Hala da savunuyorum.Israr etmeye devam etseydim bu sezonda motosiklet zevkinden mahrum kalacaktım.Açıklayayım:

-Arkadaşlarım Xmax 250 abs önerdiler.Rahat vs.Ben hernekadar okula gidip gelmek için alsamda zaten arabayla gidiyorum okula.Hobi amaçlı aslında.Ve scooterla o zevki alamayacağımı düşündüm eledim.

-Ninja300 baktım.22 bin dediler.Hem fiyat olarak fazla geldi(sonuçta acemiyim) hem biraz yatık kullanılıyor( her gün yaklaşık 60-70 km yapacağım) hem de servisi bulunduğum şehirde yok ve uzak kalıyordu.

-Honda cbr 500 baktım ona da eski kasaya 20 bin dediler.Baktım ettim.Biraz ağır geldi ve cc fazlaydı.Fiyat yine etken.

-KTM seçmememin sebebi kawasakiye benziyor.Daha yatık kullanım ve servis yokluğu.

-Bajaj rs200 abs beğendim.Test sürüşü yaptım ama aynı gün yamahaya r25 gelmişti ona baktım bariz çok fark var.Yani 11 bin bajaja vereceğime r25 alırım dedim.Çünkü yamaha daha güvenli geldi.Sürüncede hissettim bunu.

Velhasıl suç bende değil firmalarda.Görüldüğü üzere ...Aklıma yatan abs'li model çıksın anında bu motoru satar ona geçerim.Şimdi korkmadan binmeye çalışıyorum.Bugün plaka çıkarttırıp yarın ilk kez okulun yolunu tutacağım.Allah korusun kaza bela vermez inşallah

SuleymanE
14 Nisan 2016, 10:20
Yok ya abartmaya gerek yok, öyle korkulacak bir motor da değil R25. Hatta motosiklet temel eğitimi ve tecrübesi olan adam için bisiklet sürmekten bile kolay neredeyse.

Yeni başlayan için uygun olmadığı konusunda hemfikirim. Gücü ve 7 bin devir üzerindeki gaz tepkileri motora yeni başlayan adamı bir silkeler :)

Bunların dışında tamamen kullanıcı dostu bir motor. Gaz tepkisi geyet yumuşak ve lineer, motor kompresyonu başarılı, frenleri yeterli, sürüş pozisyonu rahat, dengesi ve viraj kabiliyeti gayet yüksek.

125cc den sonra belki size korkutucu gelmiş olabilir,güç farkı var, olabilir. Eğitim alıp bol pratik yapın, en azından kafanız daha rahat kullanmaya başlarsınız.
Sonuçta her üst segmente geçişte bir motora yabancılık ve acemilik dönemi olacaktır. Kendinize zaman tanıyın biraz. Eğitim ve pratiği ihmal de etmeyin.

ABS konusunda ise, keşke ABS de olsaydı, bu motorun tadından yenmezdi. Ama nitekim yok, eldeki mal bu, yapacak bir şey yok :)

Motorunuz hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle :cat:

ramcixx
14 Nisan 2016, 10:33
Asfaltı öpene kadar devam hocam... Benimde bir hocam acemiydi cbf 150 aldı 3-4 ay sonra sattı R25 aldı 2 ay bindi sattı cbr500r aldı şimdi evli çocuklu motorlu ve mutlu kendileri...

Keoma
14 Nisan 2016, 10:37
Asfaltı öpene kadar devam hocam... Benimde bir hocam acemiydi cbf 150 aldı 3-4 ay sonra sattı R25 aldı 2 ay bindi sattı cbr500r aldı şimdi evli çocuklu motorlu ve mutlu kendileri...

Ağzını hayrı aç.Zamanında çok öptüm asfaltı yeterli bence :) Teşekkürler.

Çok rahatlattınız ey forum halkı. :)

toseabul
14 Nisan 2016, 10:40
geziler yapan gruplara takılın belli bir süre sonra hersey normal gelir. ve ileriki zamanlarda r25 yin size yetersiz kaldıgını düşüneceksiniz.

Jester8
14 Nisan 2016, 11:16
Hocam bende motora 250cc ile başladım. 2 hafta kadar önce cbr250 ile. Tabi cbr250 r25'e göre daha naif olsa da o bile korkutuyordu beni. Ama trafiğin sakin saatlerinde kısa sürüşlerle bayağı mesafe katettim. En azından o tedirginliğimi aştım. Daha rahat kullanabiliyorum motoru.

Keoma
14 Nisan 2016, 11:44
Hocam bende motora 250cc ile başladım. 2 hafta kadar önce cbr250 ile. Tabi cbr250 r25'e göre daha naif olsa da o bile korkutuyordu beni. Ama trafiğin sakin saatlerinde kısa sürüşlerle bayağı mesafe katettim. En azından o tedirginliğimi aştım. Daha rahat kullanabiliyorum motoru.

İnşallah dediğiniz gibi olur.Çok rahatlattınız sağolun.

simoncelli
14 Nisan 2016, 11:47
arkadaşım öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim, r25 rakiplerine göre performanslı bir motor evet, fakat ben bu başlangıç motoru olur olmaz olayını r25 konusunda yeteneğe bağlıyorum biraz, aşırı heyecanın, cahil cesaretin ve hava atma derdin yoksa kontrollü bir şekilde gayetten başlangıç motoru olabilir, ben başlangıç olarak mt25 ile başladım gayet memnunum 32 yaşındayım kontrollü kullanıyorum 20 metre düzlük görünce gaz açmıyorum yeni başlayanlar gibi. Kimseye ders vermek değil amacım ama kontrollü ve sakin kullanırsan çok zevk alacağın bir motorsiklet. tekrar hayırlı olun.

BlackNaked
14 Nisan 2016, 11:53
Abartmayın bu kadar 250cc makine 600cc değil. İlk 1500 km uçak gibi gelir daha sonra normal gelmeye başlar 5000km sonra hele bide büyük motorlarla tur yapıyorsanız sahibinden temiz r25 diye ilan açıp 600lük aramaya baslayabilirsiniz

Pisman
14 Nisan 2016, 12:00
r25 benzerlerine göre agresif bir motor, birileri kabul etmese de bir çok kişi için başlangıç motorundan fazlası, hatta 3.000 km tecrübe bile yetmiyor demekki, tabi bu kişiden kişiye değişir ancak genelde böyle düşünüyorum.
sizin bunun farkına varmanız yaşınızın, mesleğinizin de getirdiği olgunluk sayesinde olmuş ki bu da bir avantaj, siz yine de ilk bir kaç bin km tedbiri elden bırakmayın, hatta yapabiliyorsanız bir eğitimle destekleyin bu süreci.
son olarak hayırlı olsun diyelim, tekerin düz bassın

SercanG
14 Nisan 2016, 12:14
Yukarıda arkadaşında dediği gibi 125 cc bile kendini bilmeyen için tehlikeli, bence r25'in lastiklerini değiştirip sakin sakin devam edin.

anılbel
14 Nisan 2016, 13:33
ABS hikaye , madem eğitimcisiniz , eğitime gidiniz ...

arda4
14 Nisan 2016, 17:24
Arkadaşlar bugün motoru teslim aldım.50 km kadar sürdüm.Motorun tepkisini öğrenebilmek için Bir kere olmak kaydıyle 7 bin deviri aştım.Şunu diyebilirim bu motosiklet başlangıç motosikleti olamaz.! Çok korkuttu beni,bilemiyorum.Bundan önce mt-125 vardı.3 bin km kadar sürdüm.Acemi sayıyorum kendimi ve Öğretmenim...

Bir yanım pişman,bir yanım boşver aklında kalacağına kapının önünde dursun diyor.Almasaydım aklımda kalacaktı hep.30 yaşındayım.Kontrollü olabilirim,bilmiyorum bi korku yok değil.Paylaşmak istedim.

Tekerimize taş değmesin.Kazasız belasız sürüşler inşallah.

Hayırlı uğurlu olsun, bence satmayın GİS akademi/Motto Akademi, Yamaha sürüş okulu, Honda sürüş okulu gibi kendini ispat etmiş bir kursa gidin. 200-300TL sorun olmaz. Gidin slalomu, freni virajı rahat rahat yapın öğrenin.

Sonrasında karar verirsiniz zaten. Hiç olmadı bir sukuter alırsınız, günlük işlere onla, zevkli sürüş içinse r25'i kullanırsınız. (böyle yapanlar var)

Keoma
14 Nisan 2016, 19:04
Arkadaşlar çok sağolun.Bugün anayolda,yoğun trafikte ve boş alanda bol bol pratik yaptım.Güvenim geldi.Frenleme,slalom,viraj...Hatta boş alanda labutlardan buldum slalom çalıştım :) Ani frenleme yaptım.Limon sıkar gibi arka frenle kombine şekilde 50 ile giderken ani fren çalıştım.Yaklaşık bi 40 km sürdüm.

En yakın zamanda eğitimlerede katılacağım.Çok teşekkürler.Ciddi olarak söylüyorum SAYENİZDE BUGÜN KORKMADAN VE KENDİME GÜVENEREK BİNDİM.

essegesse
16 Nisan 2016, 21:37
Evet,ABS önemli ama trafiği okuyamayan adama o da para etmez.Ben 900 cc lik 110 beygir motora biniyorum yıllardır.Bende de ABS yok.Ama bugüne kadar abs'yi devreye sokacak kadar sert fren yaptığımı hatırlamıyorum.

Gorkem.IX
16 Nisan 2016, 22:49
zamanında bana da çok sert olmasa da sert gelen motosiklet şimdi kesmiyor 600'lük sürdükten sonra ama R25'e devam :)

Race_Blue
17 Nisan 2016, 01:25
El bileğinize hakim olun ve gaz tepkilerine çok dikkat edin.
Panik ya da gergin halde iken farkında olmadan gaza asılmayın.
Vites geçişlerine, dur kalka iyice alışın.
Hızlı kullanmayın. Bol duruş ve fren egzersizi yapın, koruyucu kıyafet edinin.
Konu ile ilgili yayınları temin, hepsini dikkatlice okuyun.
http://ommriders.com/pages/ArtTR.aspx?artID=2010
http://ommriders.com/pages/ArtTR.aspx?artID=2011
http://www.hepsiburada.com/motorsikletcinin-el-kitabi-surus-becerileri-pm-kntv56407
http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/bilegi-bukmek-ii-238

DraQuila
17 Nisan 2016, 12:30
Motorunuz hayırlı olsun ..

Ben 2 hafta önce R25 sahibi oldum.R25 3. motorum alışmam çok kısa sürdü..Şu anda gitmiyor demeye başladım 2 haftada .. R25 başlangıç motoru değildir 17-18 yaşında yağız delikanlıyı fena harcar .. Benim tavsiyem 2. yada 3. motor olarak almasın kimse (hız merakı varsa) ben şuan pişmanım..Çok güzel motor çok rahat ve karizmatik ama gitmiyor :D

Furkan Tarık
17 Nisan 2016, 12:42
Hem racing alıyorsunuz hem de değişik değişik kelamlarda bulunuyorsunuz yapmayın hocaam :jocolor:

MotoGlock
17 Nisan 2016, 13:36
r25le başladım alışmam uzun sürdü, sakin kullanırsan sıkıntı olmaz elinin ayarının yumuşak olması lazım.

Keoma
18 Nisan 2016, 11:17
Günden güne daha çok güvenim geliyor kendime.Bugünde okulu motorla geldim.Yavaş yavaş alışıyor gibiyim.Yazın mutlaka ama mutlaka eğitimlere katılacağım.

Şu anlık tek sorunum virajlar biraz keskin bazı yerlerde.50-60 km ile felan dönüyorum.Şu ana kadar arkamda araç yoktu Allahtan.Geliştirmem lazım bu konuda kendimi...

Yiğit_
18 Nisan 2016, 15:23
Resim yok mu? Hocam

tolgakızılgü
21 Nisan 2016, 13:44

Daha önce cbr 250m vardı cbr bütün devirlerde torklu bir motor düşük devirdede hissettiriyor yüksek devirdede hissettiriyor R 25 okadar değil 5bin 6bin devire kadar sakin kullanıma çok müsade ediyor 7bin devirden sonra işte olay ozaman başlıyor :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:39 ----------

Günden güne daha çok güvenim geliyor kendime.Bugünde okulu motorla geldim.Yavaş yavaş alışıyor gibiyim.Yazın mutlaka ama mutlaka eğitimlere katılacağım.

Şu anlık tek sorunum virajlar biraz keskin bazı yerlerde.50-60 km ile felan dönüyorum.Şu ana kadar arkamda araç yoktu Allahtan.Geliştirmem lazım bu konuda kendimi...

lastikler deiğiştirmediyseniz virajlardan korkun derim motor nekadar dengeli olsada lastikler çok kararsız kimi zaman yapışıyor kimi zaman yağ gibi kayıyor virajlarda tedbiri elden bırakmayın.

ZümeR
21 Nisan 2016, 13:51
Sizi korkutan o motor fazla değil 5-6 ay sonra yetmeyecek size..

"250cc motor mu lan" deyip burun kıvıracan.. :P

Keoma
03 Mayıs 2016, 23:05
Sizi korkutan o motor fazla değil 5-6 ay sonra yetmeyecek size..

"250cc motor mu lan" deyip burun kıvıracan.. :P

250 cc motor mu lan :D

R1 mi alayım 1000rr mı :D şakaydı :)

SİYAH İNCİ
03 Mayıs 2016, 23:17
Hayırlı olsun kazasız sürüşler tecrübenin olmadığı yerde korkular başlar bu korkular da cesaretle kırılır zamana bırak motoru kullanmaya bak bunun sadece bir basamak olduğunu göreceksin

Sti
03 Mayıs 2016, 23:28
Hayirli olsun,hala bi motorum yok ve hicte motor sahibi olmadim. Arkadasin elektrikli scooter i vardi ilk ona bindim,gazi fazla actim direk beni geri atti. Boyle agir agir giderken hafiften aciyorum beni geri ittiriyo falan ooo dedim fenaymis millet 250yle nasil basliyo. Sonra spacy getirdi arkadas,bide ona bindim. Elektrikliden 10 kat daha sert,daha agir. Ilk bi bindim ulan noluyo motoru tutamadim,sonra neyse kontra falan veriyorum ooo iyiymis dedim icimden. Sonra kose basindan saga donerken gazi fazlami verdim noldu anlamadim park halindeki arabaya yandan carpicaktim,cart diye frenleri sktim on kaydi tam gidecekken biraktim topladi. Dusmedim ama icimden yine,millet nasi 250likle basliyo helal olsun valla dedim. Bunu anlattigim herkes bana,spacy yi 1 hafta kullansam oyuncak gibi gelecegini soyledi ama o an beni gercekten heyecanlandiran bi motordu. Eminim mt125 e ilk bindiginizde sizde bu duygulari yasamis ama sonunda alismissinizdir. R25 lede 1 hafta,buda boyleymis gibi soylenerek gecirirsiniz. 2. Hafta bi bakmissiniz yakit tuketiminiz artmis :mrgreen: Kazasiz belasiz surusler,keyifli forumlar dilerim :)

4Vaqrant
04 Mayıs 2016, 00:06
Lan 17 yaşında 0tecrubeyle ninja 300le başladım hiç de böyle bişi oluşmadı.Kisacasi atma ziyaa... Neyse reklamin iyisi kötüsü olmaz diye sacma bi söz var tabi

Merdo
04 Mayıs 2016, 01:20
Lan 17 yaşında 0tecrubeyle ninja 300le başladım hiç de böyle bişi oluşmadı.Kisacasi atma ziyaa... Neyse reklamin iyisi kötüsü olmaz diye sacma bi söz var tabi

dostum 17 yaşındaki adamın alacağı risk/keyif oranı ile 30 yaşındakinin farklı, yani senin pipin daha büyük değil.