PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaha Türkiye'nin Yamablue Koydurma Israrı ve Garanti Dışı Bıraktırma Tehtidi...

Sayfa : [1] 2

dogukanbalci
13 Nisan 2016, 15:45
1 Nisan itibariyle Yamaha Türkiye kendi motorlarında Yamablue marka yağları kullandırtma konusunda servislere talimat geçmiş. Servislerde artık online sistem üzerinden çalışmaya başladığından dolayı motora hangi marka yağ koyuldu neleri değişti vs. hepsini şasi numarasından görebilmektedir. Motül 7100 15w50 yağ koydurmak istesem servis bi form imzalatıyor. XXX marka yağ koyurdum ve motorumun garanti dışı kaldığını kabul ediyorum vs. vs. vs.

Her yağın bir standartı var ve kullanma kılavuzunda bu standartlara uyan bir yağ kullanılabildiği ama kendilerinin YAMABLUE tavsiye ettiğini söylemektedir.

Moto GP'de neden YAMABLUE kullanılmıyor? Başka marka yağ kullanıyor bu Yamaha yarış ekibi peki? vs vs...

Yamaha Türkiye'nin bu yağ konusunda yaptırımı ne kadar süre sürecek merak ediyorum. Belliki bu konudan Yamaha Japonya'nın hiç haberi yok.

josepth_o6
13 Nisan 2016, 15:49
Yamaha'ya toz kondurmayanları bu tarafa alalım

Carbondioxid
13 Nisan 2016, 15:49
Skalayı tüm bölgelere yaymışlarsa(ısı/mevsimler şartlara göre viskozite gibi) böylece kullanıcının tercihinden ziyade databank ve bilimsel ise yaklaşım bana sorarsanız olumlu, yok yassah heryerde aynı viskozite vs deniyorsa sorun var gibi.

Blindfire
13 Nisan 2016, 15:52
Yamalube kötü yağ değildir, fakat Yamahanın ısrarcı olması doğru değil, isteyen daha iyi bir yağ koyabilmeli. ilginç bir durum.

BLACK_ICE
13 Nisan 2016, 16:03
1 Nisan itibariyle Yamaha Türkiye kendi motorlarında Yamablue marka yağları kullandırtma konusunda servislere talimat geçmiş. Servislerde artık online sistem üzerinden çalışmaya başladığından dolayı motora hangi marka yağ koyuldu neleri değişti vs. hepsini şasi numarasından görebilmektedir. Motül 7100 15w50 yağ koydurmak istesem servis bi form imzalatıyor. XXX marka yağ koyurdum ve motorumun garanti dışı kaldığını kabul ediyorum vs. vs. vs.

Her yağın bir standartı var ve kullanma kılavuzunda bu standartlara uyan bir yağ kullanılabildiği ama kendilerinin YAMABLUE tavsiye ettiğini söylemektedir.

Moto GP'de neden YAMABLUE kullanılmıyor? Başka marka yağ kullanıyor bu Yamaha yarış ekibi peki? vs vs...

Yamaha Türkiye'nin bu yağ konusunda yaptırımı ne kadar süre sürecek merak ediyorum. Belliki bu konudan Yamaha Japonya'nın hiç haberi yok.

aynı olayı ben yaşadım hatta başka x marka bir yağ firması hukuksal olarak konuştuk fakat kağıtta eşdeğer özelliklerde yağ kullanılabilir gibi bir ibare olmasına rağmen servis getirsende ben koymam diyor . Kağıt imzala dersen imzalamıyor .yani işin özü şu garanti bitinceye kadar yamalube sonra motul 5100 candır :)=

MazhaRR
13 Nisan 2016, 16:12
Manisadaki bayii de aynı şeyleri söyleyip duruyor,yaptırmaya çalışıyor.Bakımdan çıktıntan sonra yamalube yağı boşaltıp yerine motul koyuyorum, yamalubeyide tarla motoruna koyuyorum.:P

zaferce
13 Nisan 2016, 16:15
Bunu altinli gecelerden birinde gundeme tasimak lazim. Zorbaca haksiz bir uygulama.

oluroyle
13 Nisan 2016, 16:19
onlarda ekmek parasında :sunny:

oenaj
13 Nisan 2016, 16:26
"Yamalube yağı dışında yağ kullanıldığı için garanti dışı bırakılacaktır"

Mahkemeye verilse bu uygulamanın usulsüz bulunacağına kesin gözüyle bakılabilir,,,

istanbu_gezg
13 Nisan 2016, 16:37
yamaha abi yama bulu dışıdna yağ kalite bir numara kalite

Carbondioxid
13 Nisan 2016, 16:40
Ouvv ben olayı yalnızca viskozite olarak anlamışım, hoş tutum değil en azından belli başlı markaları kontrollü(tarih/viskozite gibi) tatbik etmeliler.

Gökhan_Aygün
13 Nisan 2016, 16:45
En son yağ değişimi yaptırdığımda Honda'da kendi yağını koymak istediğini belirtmişti.

Ben Castrol 10 w 40 kullanacaktım servis 10 w 30 koyduğunu belirtti.

Bir de bu örnek var taze taze.

freewill
13 Nisan 2016, 16:46
keşke elektronik ürünlerde olduğu gibi motosikletlerde de paralel ithalat alternatifi olsa. Ondan sonra görürüm ben bu servisleri :mrgreen:

ramcixx
13 Nisan 2016, 16:46
Kardeşim bi defa marka YAMAHA. Kockoca YAMAHA!!!... demiyor lafı çeviriyorum. Yapacağın şu!

Sıfır alana kadar ikinci el alacaksın ÇATIR ÇATIR Motul mu katıyon CASTROL mu katıyon ne katıyorsan kendin katacaksın.

Garanti olup da sana bayiler bedava iş mi yapıyor. Yine para ödüyorsun.

Fasa fiso bunlar. Yemişim Yamahasını...

ZümeR
13 Nisan 2016, 16:58
Beni hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç alakadar etmiyor.
İstediğim yağı alıp dolduruyor, istediğim uygun filtre ile değiştiriyor, bakımlarını kendim yapıyorum.
Servis ne ki ?

Garanti dışı kalınca motor size gücenip arıza mı yapıyor ?
Boş verin..

berkcigdem
13 Nisan 2016, 17:05
Bunlar hep kapitalizm :)

kurubuz
13 Nisan 2016, 17:08
Moto GP de kullanılmamasının sebebi tamamen sponsorluk/reklam ile ilgili bir konu. Yani moto gp deki markalar iyi oldukları için değil kullanılması için para verdikleri içi kullanılıyorlar. Eski yamaha motorumda 4 yıl 40 bin km yamalube kullandım. Kesinlikle kötü bir yağ değildir. Hatta çok kalitelidir. Servisin dayatması normal. Garanti süresi sonuna kadar senin motoruna bedelsiz garantörlük yapıyor, karşılığında kendi istediği markayı koymak isteyebilir. Çok da ters değil. Garanti bittikten sonra istediğin yağı koydurursun.

sonalp
13 Nisan 2016, 19:29
Moto GP de kullanılmamasının sebebi tamamen sponsorluk/reklam ile ilgili bir konu. Yani moto gp deki markalar iyi oldukları için değil kullanılması için para verdikleri içi kullanılıyorlar. Eski yamaha motorumda 4 yıl 40 bin km yamalube kullandım. Kesinlikle kötü bir yağ değildir. Hatta çok kalitelidir. Servisin dayatması normal. Garanti süresi sonuna kadar senin motoruna bedelsiz garantörlük yapıyor, karşılığında kendi istediği markayı koymak isteyebilir. Çok da ters değil. Garanti bittikten sonra istediğin yağı koydurursun.

Birincisi, kötü değil ama 2. sınıf yağdır benim gözümde, beş para etmez, neden dersen ipone power katana koyduktan sonra makinanın devirlenmesi bile değişti, o birinci vitese geçmeyen dişli şıkır şıkır geçmeye başladı. Garantörlük yaptığı şey bedavaya verdiği emanet makina değil, kendi üretip parasını alıp sattığı makina. Kendi sorunsuzluğunun garantisini veriyor.

Yağ iyi olsa kimse demez başka marka koy.

Draconian
13 Nisan 2016, 19:34
Foşik yamaha.

istanbu_gezg
13 Nisan 2016, 19:40
az bekleyin ölümüne yamahayı savunacaklar gelir o fanlar birazdan

Levent
13 Nisan 2016, 19:46
Garanti dediğin " Kullanıcı hatası " cümlesinin tam karşılığı olduğu için,ben motosikletimin bakımını artık kendim (Yer yer usta ile) yapıyorum. Tavsiye ederim.

İşçilik temiz oluyor.

Sevgiler Doğukanbalcı kardeşim.. 7100 forever ^^ Yamalube 'da vites değişmiyo be kanki yanlışlıkla R6 'ya bi kez koydum da 3km sonra motül ile değiştirdim beleeee bişi yok...

barodi
13 Nisan 2016, 19:49
Garanti den ücretsiz şuana dek ne yaptirilabildiki millet.?

Yani ben bu garanti olayına önem vermiyorum. Ampulü bile para ile degusiyorlar. Neyin garantisi ?

Garanti den maksat nedir bi sormak lazım yamahaya ? Neler garantiye girip neleri ücretsiz değiştirilebiliyorlar sormak lazım ?kim sordu ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

Garanti dediğin " Kullanıcı hatası " cümlesinin tam karşılığı olduğu için,ben motosikletimin bakımını artık kendim (Yer yer usta ile) yapıyorum. Tavsiye ederim.

İşçilik temiz oluyor.

Sevgiler Doğukanbalcı kardeşim.. 7100 forever ^^ Yamalube 'da vites değişmiyo be kanki yanlışlıkla R6 'ya bi kez koydum da 3km sonra motül ile değiştirdim beleeee bişi yok...

Speedoll ilede değişmiyor 2000 km den sonra. Yani anlayacağınız speedoll out motul in

dogukanbalci
13 Nisan 2016, 19:53

İşçilik temiz oluyor.

Bodrumda havalar nasıl ? :)

Levent
13 Nisan 2016, 20:10
Bodrumda havalar nasıl ? :)

Havalar Bodrum bodrum :))

DKN
13 Nisan 2016, 20:17
belli ki yağ ve işçilik almak istiyolar. o zaman işçilik boşada gitmemiş olsun yağ parası 30 liraysa atıyorum al açmadan bagaja koy yine kendi yağını koydur :) olmaz mı öyle :wiinkk:

MazhaRR
13 Nisan 2016, 20:26
belli ki yağ ve işçilik almak istiyolar. o zaman işçilik boşada gitmemiş olsun yağ parası 30 liraysa atıyorum al açmadan bagaja koy yine kendi yağını koydur :) olmaz mı öyle :wiinkk:

R25 alırsam öyle yapmayı düşünüyorum.

Zuzuuw
13 Nisan 2016, 20:27
Bunu altinli gecelerden birinde gundeme tasimak lazim. Zorbaca haksiz bir uygulama.

Zorbaca bir uygulamayı AEA değil devlet çözmeli. Rekabet kurumu var, mahkemesi var onu var bunu var.

Ama devlet ve adalet yok....

berkcigdem
13 Nisan 2016, 23:08
Garanti den ücretsiz şuana dek ne yaptirilabildiki millet.?

Yani ben bu garanti olayına önem vermiyorum. Ampulü bile para ile degusiyorlar. Neyin garantisi ?

Garanti den maksat nedir bi sormak lazım yamahaya ? Neler garantiye girip neleri ücretsiz değiştirilebiliyorlar sormak lazım ?kim sordu ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

Speedoll ilede değişmiyor 2000 km den sonra. Yani anlayacağınız speedoll out motul in

Garantiden sıfır motor aldık , garantiden sıfır şanzuman , balata , clutchlar , tas vs geldi. o yüzden garanti önemlidir.

Aslında baktığınızda yeni motorlarda garantinin önemi var ama aynı zamandada yok. Olay tamamen siz ve ustanızın yada servis ile aranızdaki ikili ilişkiye bağlı. Bir servis size kıyakta geçebilir , kullanıcı hatası diyip size geçirebilirde.

Aslında yamahanın olayı tamamen kendi ürününü satmak. İki gün sonra yağ ile alakası olmayan bir sorun yaşanız bile yamaha size kalkıp " arkadaş sen motul kullanmışsın " diyebilir ve işin içinden çıkar gider.

Bu arada biz Doğukan ile dün aynı yerde bakımlarımızı yaptırdık. Ben zaten yamahanın yağını kullanıyordum. Benim motorda pek farketmiyor açıkcası kendileri zaten keçi olduğu için. Bende bu seferlik denemek amaçlı yamahanın 4R diye bir yağını kullandım. Adını yanlışta yazmış olabilirim. Dünden beri kullanıyorum açıkcası oooo diyeceğim bir fark oluşmadı fakat bakımdan mıdır yoksa yağdan mıdır yada psikolojikmidir nedir bilmem sadece bir tık vites geçişleri daha güzelce geçiyor gibi geldi o kadar.

Bthndmrl
13 Nisan 2016, 23:13
En son yağ değişimi yaptırdığımda Honda'da kendi yağını koymak istediğini belirtmişti.

Ben Castrol 10 w 40 kullanacaktım servis 10 w 30 koyduğunu belirtti.

Bir de bu örnek var taze taze.

Ben antalyadaki servise motul 5100 alıp gittim 15 50 koydular sıkıntı yok :)

BatuhanK
13 Nisan 2016, 23:32
Yalanlarını yiyim ben onların, yamaha türkiye ile bir iletişime geçin

Bartas3010
14 Nisan 2016, 02:54
Babo üst düzey pazarlamacıya ocuya bucuya hepsine sor böyle diyolar de belki servise kafana göre iş yapma deyip istediğin yağı koydurturlar olmadı tüketici hakem heyetine git şikayet et. Diyelim şimdi şasi kırıldı 10 40 motul yüzünden mi kırıldı yavşaklığa bak. Ya da bunlarla uğraşamam diyosan evde içindeki yağı döküp motul koy

Akhunturk
14 Nisan 2016, 04:39
Bence yeni alınan bir motor rodaj zamanını hadi bilemedin çok çok 3-5 bin km yi geçtiği zaman neresinde ne var, fabrikasyon hatası var mı yok mu filan belli eder.

Sonrasında garanti olsa ne olur olmasa ne olur... Zaten kullanıcı hatası deyip geçiyorlar...

Slogan belli ve basit :)"Motorunu tanı, kendi yağını ve filtreni kendin değiştir..."

mustf
14 Nisan 2016, 06:10
garanti mi dediniz?:queen::pr:

zaten millet garantiye gerek kalmasın diye yamaha alıyor. çünkü burası japonya veya kuzey avrupa değil. amerika hiç değil.

bu ülkede herşey keyfidir. bu garanti olayında şahit olmuşumdur ki, bunu açıkça haksız oldukları noktada bile bizzat ithalatçı firmalar engelliyor. bize verilen motor gemide çizilmiş kaportasında çizik var, satıcı adama bunu anlatıyor. adam grenajları göndermemek için kırk dereden su getiriyor. en sonunda bursa bayisi olan bu adam küfür ederek; " al götür lan motorlarını satmıyorum senin markanı ya o grenajlar 2 güne buraya gelir veya sen bilirsin. " diye tehditle zar zor getirtti grenajları...

ki sadece arkadaş çevremiz olduğu için uğraşmıştır adam. yoksa sadece servis meselesi değil. bu ülkede maalesef zihniyet bu. kalite hizmet dürüstlük anlayışı sıfır. dürüst milletler zaten dünyada geldikleri yerden de bellidir...

ZümeR
14 Nisan 2016, 10:03
Garanti bence 4 markanın dışında kalanlar için önemli.
Ne zaman nereden patlak vereceği belli olmayan markalar Adam sıfır alıp haydi bismillah diyor 100 km sonra pat çat..
Gerçi onlarında garanti anlayışı biraz farklı.
Nedense hemen hemen her şey kullanıcı hatası olmakta..

Bugüne kadar Suzuki, Yamaha, Honda markalarını tercih ettim.
Kawasaki ER6 düşünmüştüm nasip olmadı.
7 yıl eşşek gibi yamaha ya bindim ulen 1 kere arıza yap ya.. NE servis ne sanayi ne usta..
6 kere lastik değiştirdim, 7 yılda tek masrafım 45 lira oldu oda benzin otomatiği..

Bu markalarda nedense kafam aşırı rahat oluyor belkide bana denk geliyor bilmiyorum.
Aldığımdan beri it gibi biniyorum MT7 ye.
1000 km. de yağ değiştirdim sonra 10.000 de yine kendim değiştirdim o kadar.
Kitapçıkta filtre için 20.000 yazmışlar dokunmadım 20 yi bekliyorum.

Ne kadar üzerine düşüp sakınırsanız o kadar ters gider işler.

toseabul
14 Nisan 2016, 10:10

şahsen ben kendim motosiklet üretsem en iyi yağı koydurma taraftarı olurum. yamahanın yapmak istediği bu yamahalube kullanıyorum. motosiklette r1 yamahalube full sentetik yağdır. öyle dandik bir yağda değil... bence servis ustalarınıza kulak verin.

SuleymanE
14 Nisan 2016, 10:33
Bu olay ilk otomobilde başladı, şimdi yavaş yavaş motosiklete de sıçradı. Kurumsallık adı altında yetkili servis soygunu diyorum ben bu işe.

Birçok marka sevdi bu işi. Kendi anlaşmalı markası olduğu için çok uyguna yağı vs temin edip piyasa fiyatına kullanıcıya geçiriyorlar. Birde buda yetmezmiş gibi kallavi işçilik ücreti takıyorlar. Her açıdan karlarını maksimize etme gayretindeler.
Tamam kullanıcının getireceği ne idüğü belirsiz yağı koymasınlar, ama en azından kendi stoklarında farklı seçenekler (motul, ipone vs...) bulundursalar...

Birde yamahanın yetkili servislerinde bakım fiyat farklılıkları var ki tam rezalet. Birisi diyor senelik bakım 210tl, diğer servis diyor bende 160tl. İkisi de yetkili servis. Madem yağ standart, filtre standart, o kadar kurumsal takılıyorsunuz, bu fiyat farkı rezaleti nedir?

Tezgah güzel tezgah. Sıfır otomobil alanlar bilir, aynısı garanti kapsamında birçok otomotiv firmasında da mevcut. Firma yağı kendi seçer, senelik bakım fiyatları pakettir, şunu koyma bunu koy dersen hemen önüne garanti dışı kalmasını kabul ediyorum yazan kağıdı koyarlar, okuyup imzalayıverin derler. İmzalamıyosan fiyata da malzemeye de karışma diye kibarca uyarırlar :)
Adamlar kurumsallık adı altında kolay para kazanmanın yolunu bulmuş, Garanti sürsün isteyen mecbur yetkili servisin yolunu tutuyor.

Eagle7
14 Nisan 2016, 11:49
Saçmalık. Dünyada ender ülkelerde olur bunlar. Bizde herkes kendine göre kural koyduğu ve tüketici korunmadığından normalde karşılıyorum.

jimi_hendrix
14 Nisan 2016, 12:07
Ben antalyadaki servise motul 5100 alıp gittim 15 50 koydular sıkıntı yok :)

abi bu honda memleketine göre mi koyuyor ne yapıyor. antalyadakiler castrol 10w-40 koyuyor (ataberk honda). sevis kitapçığı 10-30 diyor.

DKN
14 Nisan 2016, 14:26
garanti önemli, yetkili servis bakımlı olması daha önemli :) satarken servis ne yağ koydu diye sormazlar kaşelenmiş kitapçığını göster tamam :)

arda4
14 Nisan 2016, 18:12

Abi kolayı var, götürme servise olsun bitsin. Bildiğin... neyse. Bak İstanbul'daymışsın, götür Levent Usta'ya:
https://www.ustasiburada.com/ilan-detay/istanbul-bisiklet-motosiklet-ataturk-oto-sanayide-motosiklet-bakim-servisi-101819.html

Boşver Allahını seversen, canını sıktığına değmez. Garantiden çıkarıormuş, aklında bulunsun ilçedeysen gidersin Tüketici Hakem heyetine merkez ilçedeysen Tüketici Mahkemesine birkaç hafta içinde lehine karar çıkartırsın paşa paşa tamirini yapar Yamaha.

COQ
14 Nisan 2016, 18:36
Kimse size zorla kağıt imzalatamaz. En fazla servis benim isteğim doğrultusunda şu marka yağı kullanmıştır diye bir evrak imzalamanızı isteyebilirler ve o yağ kullanım kılavuzunda tavsiye edilen standartlara uyuyorsa garantiye bir etkisi olmaz.
Neticede servis yağ değişimini kendilerinin yaptığına dairbakım karnesini imzalayıp kaşelemek ve fatura vermek zorunda.
Yani mahkemelik bir durum olursa size imzalattıkları kağıdın hiç bir geçerliliği olmaz.

Motosikletinizin kullanma kılavuzunda sadece yamaha ürünleri kullanılabilir aksi halde olası arızalardan yamaha sorumlu tutulamaz yazmadığı sürece servis imzaladığınız kağıtlarla motosikletiniz garanti dışıdır gibi bir karar veremez.
Burada dikkat etmeniz gereken şey motosiklet için üretilmiş yağ kullanmanız.
İtirazınızı yapın ve tamir-bakım sözleşmesi dışında hiç bir evrakı imzalamak zorunda olmadığınızı ısrarla söyleyin.
Zaten kullanılan yağın garantiden çıkarma gibi bir durumu varsa fatura detayı servis için yeterli olur. En fazla müşterinin talebi üzerine şu marka, şu Nolu yağ kullanılmıştır diye not düşülür.

Seko
14 Nisan 2016, 18:58
İşte bunlar hep devletin boşlamasından kaynaklanan sorunlar. Basit bir şekilde tüketici yasasına "marka dayatılamaz" diye bir madde koyacaklar olacak bitecek. Cezayı da geçmişe dönük mağdurlar varsa basacaklar Yamaha'ya katmerli olarak tamamdır.

TEKNECI
14 Nisan 2016, 19:19
ne yagi, ne markasi yawww!!!
yamaha kitapcigina gore yagin illaki yetkili servisce degistirilmesi bile zorunlu degil ki!!!
kitapciklardaki periyodik bakim sayfalarindaki yaninda (*)yildiz olan/olmayan kalemlere bir bakin ister...

MT-07 icin;
bkz. sf 6-6 / periyodik bakimlar tablosu
no:24’un yaninda “*” isareti yok.
http://i.hizliresim.com/7gJkra.jpg (http://hizliresim.com/7gJkra)
http://i.hizliresim.com/E8LY1D.png (http://hizliresim.com/E8LY1D)

hee bunu servise anlatabilir misiniz? anlatip da kitapcigi kaseletebilir misiniz?
zannetmiyorum

Bthndmrl
14 Nisan 2016, 20:01
abi bu honda memleketine göre mi koyuyor ne yapıyor. antalyadakiler castrol 10w-40 koyuyor (ataberk honda). sevis kitapçığı 10-30 diyor.
Şimdi bu zamanlarda bile trafik sıkışabiliyor. 10 30, biraz daha yüksek kesimler için 30 32 dereceyi geçmeyen iller için. Antalyada yazın 15 50 en iyisi. Ekim ayında 10 30 koymuşlardı ipone. Mevsimlik yani.

RiDeR_2
14 Nisan 2016, 20:26
MotoGP de yamalube kullanılmadığını nereden biliyorsunuz? Lorenzo ve Rossinin (Yamaha Fabrika takımı pilotları) motorlarına bakarsanız ikisinde de yamalube yazısını görürsünüz. Marquezin de yamalube kullanacak hali yok heralde

acemi60
14 Nisan 2016, 21:12
Türkiye genelinde mi, yoksa münferit yamaha servislerinin uygulaması mı? Ben ikinci seçenek olduğunu tahmin ediyorum. Muadili yağlara onay vermeleri gerekir. Aksi takdirde yanlış bir uygulama olmaktan bir adım öteye gitmez.
Gelelim Yamalube yağ konusuna. Bu yağ konusu ile kafasını fazla meşgul edenlerden değilim. Bence mantıklı bir davranış değil. Motorumun garanti süresi doldu. Motul, İpone yağ almıyorum. Yamalube yağ alıp kendim değiştiriyorum. Motul, İpone alanların benden fazla para harcamak dışında hiç bir özellikleri yok diye düşünüyorum...

akbird
14 Nisan 2016, 22:08
Antalya dadaş motoru aradim 10 gun önce. O da bana aynisini dedi. "Yamablue dan baska koyamayiz" . Ne alaka ben istemiyorum onu motul koymanizi istiyorum dedim. Yapamayiz dediler. Bende gelmiyom o zaman ne haliniz varsa gorun dedim . Cok ukalalar cok....

dogukanbalci
14 Nisan 2016, 22:24
Sorun şuradadır ki... Yamaha kullanma kılavuzunda kullanılabilecek yağların standartlarını belirlemiş ve yamablue tavsiye ediyoruz demiş. Yamaha'nın yamablue yağda diretmesi ne mantıktır çözemiyorum.

Kullanacağım yağ standartları karşılamayacak kadar kötüdür ona eyvallah. Ama belli kalitedeki yağlara da hayır bunu kullanamazsın demeleri yanlış elbette. Eğer böyle bir durum varsa bunu kullanma kılavuzunda açıkça belirtmen lazım...

Sj's
15 Nisan 2016, 01:36
Enteresan bir bilgi vereyim. Endonezya ve hindistan gibi pazarlar icin kullanilan Yamalube yaglari Motul uretiyor. Yamalube kotu bir yag degil ancak cok daha iyi markalar varken Yamalube dayatmasi kanun disidir.

Yarin bayilerle konusup bu konuda bir kac net bilgi verecegim.

Akhunturk
15 Nisan 2016, 02:24
Otomobillerden sonra satış sonrası öpüş olayına motosikletlerde de başladılar anlaşılan...

Ama "Blok Muhafiyet Yasası" denen bir yasa ile otomobillerde bu öpüşe biraz ayar verildi. Artık TSE 12047 Hizmet yeterlilik belgesi olan her servis otomobillerin periyodik bakımı, yağ değişimini vs. yapabilecek ve markanın yetkili servisi gibi kaşe ile aracın garantisini devem ettirecek. Motosikletleri kapsıyor mu araştırmak lazım...

Örneğin eşime ait Toyota Auris otomobilin orjinal yani fabrika çıkışı olarak tüm fren merkezi aksamı Bosch marka. Sevgili(!) Toyota yetkili servisi geçen gün 30 bin bakım için gittiğimde,sadece iki adet fren balatası değişimine 360 TL. istediği. Yuuhhh deyip çıktım. Bosch Özel Servis gözümün önünde aynı marka aynı birebir aynı balataları 120 tl işçilik dahil değiştirdi. 90 Tl iki fren balatası 30 tl işçilik...

Yamalube mabalube neyse isterse dünyanın en kral yağı, yağın feriştahı olsun bu olay hem etik değil hem de yasal değil.