PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 motor alımı ve sonraki süreçler?

Ege Anıl EFE
11 Nisan 2016, 12:05
Öncelikle merhabalar.
Bu ayın 15'nde mont ve pantolonumu da alıp bi sorun çıkmaz ise ilklerim olacak yani;

İlk kendi motosikletim (0 km Yamaha Ybr125 esd)
Haliyle ilk trafik sigortam
İlk ruhsat plaka gibi işlemlerim olacak.

Bu yüzden sizlere danışma nın mantıklı olacağını düşündüm.

-İlk olarak motorun üstüne masraflarım ne kadar tutacaktır.? (Plaka,ruhsat vb.)
-İkinci olarak Yaşım 18 ve izmirde oturuyorum. Daha önce trafik sigortası felan da yaptirmadim. Sigorta meblası ne kadar tutacaktır.
-Motoru aldıktan sonra atıyorum eve giderken veya ilk bir kaç gün ruhsat plaka felan olmazsa ve polis çevirirse ne gibi sıkıntılar olabilir. Buna dair bi belge verilir mi motoru aldığım yerden?

Aklıma gelen ve merak ettiklerim bunlar.
Şunu da unutma dediginiz ne varsa söyleyebilirsiniz.:)
Şimdiden teşekkür ederim.

Draconian
11 Nisan 2016, 12:15
Sigorta 1000 lira üzeri çıkacaktır. O yüzden motoru alırken faturayı bir aile büyüğünün üzerine kestir. Yoksa devredemezsin ruhsat çıkarmadan.

Motoru aldıktan sonra sana beraberinde vergi makbuzu, uygunluk belgesi, fatura vb. evraklar verilecek. Onları alıp ikamet ettiğin ilçedeki emniyetten randevunu alıyorsun. Plaka için 10-15 lira filan istiyorlardı galiba. Ruhsata da 178 tl alıyordı. Bi de şöförler odasından kırmızı bir dosya alman gerek. Bunu çevredeki kırtasiyeler 20 liraya satarken şoförler odası galiba 2 liraya veriyordu.

Edit: plaka ve ruhsat olmadan trafiğe çıkamazsın.

Ege Anıl EFE
11 Nisan 2016, 12:29
Sigorta 1000 lira üzeri çıkacaktır. O yüzden motoru alırken faturayı bir aile büyüğünün üzerine kestir. Yoksa devredemezsin ruhsat çıkarmadan.

Motoru aldıktan sonra sana beraberinde vergi makbuzu, uygunluk belgesi, fatura vb. evraklar verilecek. Onları alıp ikamet ettiğin ilçedeki emniyetten randevunu alıyorsun. Plaka için 10-15 lira filan istiyorlardı galiba. Ruhsata da 178 tl alıyordı. Bi de şöförler odasından kırmızı bir dosya alman gerek. Bunu çevredeki kırtasiyeler 20 liraya satarken şoförler odası galiba 2 liraya veriyordu.

Edit: plaka ve ruhsat olmadan trafiğe çıkamazsın.

Aile bireylerine alamam çünkü peder bey yurtdışı nda çalışıyor valide de şehir dışında . teşekkür ederim.

Ege Anıl EFE
14 Nisan 2016, 17:29
Motoru aldıktan sonra plaka ve ruhsat işlemleri için ordan oraya gitmem gerekecek,bu işlemleri gerceklestirmem için geçici bi belge verilmesi gerekmiyor mu?

kuzan14
14 Nisan 2016, 18:06
Toplu taşıma diye bi olay vardı sanırım ülkemizde?

Ege Anıl EFE
14 Nisan 2016, 18:13
Yok demedim zaten soru sordum sadece, eğer yoksa onu kullanıcam zaten .öğrenmek için soruyoruz burda

kuzan14
14 Nisan 2016, 18:23
öğrenmen için yazıyorum ben de

Ege Anıl EFE
14 Nisan 2016, 19:30
Tamam haklisin özür dilerim çok pişmanım .

BatuhanK
14 Nisan 2016, 19:48
Ege, kaza yapmamak ve ters bir polise denk gelmemek kaydıyla motosikleti kullanabilirsin. Eminsen sıkıntı yok

simurgg
14 Nisan 2016, 19:59
Yamaha galerisinin bir aracı trafiğe sokma yetkisi (geçici veya değil) tabi ki yok, mecburen emniyete gideceksin.

Cezasını filan bilmiyorum ama hiç bir şekilde ruhsatsız trafiğe çıkma (çünkü yasalar).

Ege Anıl EFE
14 Nisan 2016, 21:06
Ege, kaza yapmamak ve ters bir polise denk gelmemek kaydıyla motosikleti kullanabilirsin. Eminsen sıkıntı yok

Eyvallah abi sağol

Yamaha galerisinin bir aracı trafiğe sokma yetkisi (geçici veya değil) tabi ki yok, mecburen emniyete gideceksin.

Cezasını filan bilmiyorum ama hiç bir şekilde ruhsatsız trafiğe çıkma (çünkü yasalar).

Teşekkürler

ARçİL
14 Nisan 2016, 21:27
hayırlı olsun. Annenden vekalet al. sigortaya fazla para verirsin