PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBF 150 Stop etme sorunu

MD.Murat
09 Nisan 2016, 19:22
arkadaşlar bugün az daha yolda kalıyordum.
kısaca özetlemeye çalışacağım ,

motosikletim geçtiğimiz günlerde çevre yolunda hafif yokuş tırmanırken (gaz kolu sonuna kadar açık iken) gaz yememeye ve teklemeye başladı. yavaşlayınca en sağ şeride geçtim hemen , sonra debriyaja basınca motor durdu. bu esnada 80 le falan gidiyorum.
hemen marşa bastım elim debriyajda ve çalıştı devam ettim.

sonrasında aynı sorun dün ve bugün tekrar yaşandı. denemek için birkaç deneme yaptım.
düşük vites son devirlerde giderken stop etmiyor. (tapa gaz basmadığım durumda)
düz yolda tapa gaz denedim ne olacak diye aynı şekilde stop etti.

yani , sadece gaz kolu sonuna kadar çevrildiği durumda 2-3 dakika sonra motor öksürüyor ve gaz yemiyor duruyor yolda giderken.

bu arada bujimi değişeli 1000 km oldu.
karbüratör temizliği de aynı zamanda oldu. bunları yaptırma sebebim de benzer bir stop etme sorunu idi. ancak o zaman bunun deponun hava almamasından kaynaklandığını keşfetmiş ve depo kapağı contasında çizik atarak gidermişti usta. bu sefer ise depoyu açıp havalandırıp çıktım aynı stop etme tekrar yaşandı. yani depodaki negatif basınç ile alakası yok.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tundzhay
09 Nisan 2016, 19:27
Benzin hortumunu depo tarafindan degil, motor tarafindan sok ve ufle, pislik kacmis olabilir

Draconian
09 Nisan 2016, 19:51
Bende benzin azken yapıyor bunu arada. Depodaki benzin ne alemde?

volkanmet86
09 Nisan 2016, 19:54
karbüratör ayarı bozuk. muhtemelen fakir karışımda. iyi bi ayar yaptırın düzezlir.

gokberk6426
09 Nisan 2016, 21:04
buna benzer bir durumda abinin motorun başinda geldi bi cbf150 deniyim dedim habire stop ediyor cikle yi açmayı unutmuşum soğuktan ondan ediyormuş acaba benzer bir durum olabilirmi ?

farcob
09 Nisan 2016, 21:44
Buji nemleniyor. Pipoyu çıkar biraz bekle çalışır. Çıkarmadan da beklesen olur.

MD.Murat
09 Nisan 2016, 22:14
Depoda benzin tam hep fullerim
Motor sıcakken oluyor soğukla alakası yok.

Benzin hortumunu çıkarıp bakıcam, benzin filtresi varsa ona bakıyım bide. Karbüratör ayarından olabilir gerçekten ona da baktırayım. Buji nemleniyor mu bilmiyorum zor ihtimal çünkü hiç su değmedi motora nerdeyse 3 aydır. Siliyorum yıkanmıyor.

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. ☺

Bthndmrl
09 Nisan 2016, 23:21
Fakir karışım gibi sorun.
Sıkıştırmaya gelmiyor hava filtresinede baksanız olur aslında

seyyah27
09 Nisan 2016, 23:31
Sele altında bez var mı

MD.Murat
09 Nisan 2016, 23:35
Hava filtresi değişeli 1500oldu. Ancak bez yok da alarm sistemini oraya koydum. Ondan dolayı da olabilir hiç aklıma gelmemişti. Onu da başka yere alıp bakayım. Teşekkürler =)

sedat_57
09 Nisan 2016, 23:47
Motor kaç kmde yağ yakımı hızlanmış olabilir

MD.Murat
10 Nisan 2016, 14:27
Evet arkadaşlar bugün takımları alıp çevre yoluna çıktım.
5.vitese kadar hızlanıp tapa gaz yaptım hemen stop etti. Buji yi çıkarıp baktım bişey yoktu. Tekrar taktım.
Bir daha gazladım yine stop. Alarmı çıkardım hava filtresinin ağzından tekrar denedim yine stop.
Hava filtresini söktüm taktım bir sıkıntı yoktu yine stop.
Karbüratörün benzin ve hava ayarı kaldı, tornavida ile biraz oynadım. Tekrar stop.

Sonra hava vidasını sonuna kadar sıkıp 1.5tur açtım. Öbür taraftan benzin vidası ile rölanti yi 1.5e ayarladım.
Ardından gazladım, sıkıntı yok. Test amacıyla Çiğliden bucaya sonra tekrar Çiğliye tekrar bornovaya kadar tapa gaz gittim. Bidaha stop etmedi.

Tekrar olmaz umarım. Bu arada otoyolda bu kadar tapa gaz giderken top speed ini de gördüm motorun, yokuş aşağı 130km.

Umarım bir daha yaşamam, bu motoru aldığım günden bu yana birkaç kez yolda kaldım ve gerçekten korka korka sürer oldum artık. Arka dişli bilyası dağıldı, benzin kapağı yüzünden stop ediyordu bir ara. Biraz hor kullanılmış heralde. 2-3bin km dir bende. Umarım başka sorun çıkarmaz.

Problem yüksek hızda ortaya çıkınca mecbur otoyolu tamirhane yaptım ama sorun çözüldü 😀

kordinaryus
10 Nisan 2016, 15:10
Evet arkadaşlar bugün takımları alıp çevre yoluna çıktım.
5.vitese kadar hızlanıp tapa gaz yaptım hemen stop etti. Buji yi çıkarıp baktım bişey yoktu. Tekrar taktım.
Bir daha gazladım yine stop. Alarmı çıkardım hava filtresinin ağzından tekrar denedim yine stop.
Hava filtresini söktüm taktım bir sıkıntı yoktu yine stop.
Karbüratörün benzin ve hava ayarı kaldı, tornavida ile biraz oynadım. Tekrar stop.

Sonra hava vidasını sonuna kadar sıkıp 1.5tur açtım. Öbür taraftan benzin vidası ile rölanti yi 1.5e ayarladım.
Ardından gazladım, sıkıntı yok. Test amacıyla Çiğliden bucaya sonra tekrar Çiğliye tekrar bornovaya kadar tapa gaz gittim. Bidaha stop etmedi.

Tekrar olmaz umarım. Bu arada otoyolda bu kadar tapa gaz giderken top speed ini de gördüm motorun, yokuş aşağı 130km.

Umarım bir daha yaşamam, bu motoru aldığım günden bu yana birkaç kez yolda kaldım ve gerçekten korka korka sürer oldum artık. Arka dişli bilyası dağıldı, benzin kapağı yüzünden stop ediyordu bir ara. Biraz hor kullanılmış heralde. 2-3bin km dir bende. Umarım başka sorun çıkarmaz.

Problem yüksek hızda ortaya çıkınca mecbur otoyolu tamirhane yaptım ama sorun çözüldü ��

önceki ayarı kaç turdu acaba?

MD.Murat
11 Nisan 2016, 00:38
önceki ayarı kaç turdu acaba?

daha fazla açıktı ama kaç tur olduğunu bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:22 ----------

Şunu da dip not olarak sevinerek yazıyorum. Bugün bir 100km benzin denemesi yaptım. Karbüratör ayarı yaptığım için.
Normalde 200km de bitiyordu depo şehir içinde. Bugün denemek için uzun il dışına sürdüm biraz, 2.75lt yaktı 100km de.

Yani bu sorun beni baya kara geçirdi. 😁

MeNGuC
11 Nisan 2016, 01:22
daha fazla açıktı ama kaç tur olduğunu bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:22 ----------

Şunu da dip not olarak sevinerek yazıyorum. Bugün bir 100km benzin denemesi yaptım. Karbüratör ayarı yaptığım için.
Normalde 200km de bitiyordu depo şehir içinde. Bugün denemek için uzun il dışına sürdüm biraz, 2.75lt yaktı 100km de.

Yani bu sorun beni baya kara geçirdi. ��

12 litre 200 kmre bitiyorsa arabayla aynı yakıyomuş iyiki başına geldi ayarı yaptın yoksa benzine para yetişmezdi :)