PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön fren çok sert tutmuyor

Emre Fırat
06 Nisan 2016, 00:33
İyi geceler arkadaşlar 1 ay önce mondial argent 150 scooter aldım ilk motor deneyimim . Motora tamamen alıştım diyebilirim hatta öyle ki hergün işe gidip geldiğim aracımı kapıdan kıpırdatmaz oldum bunun tadını alınca :)
Gel gelelim bana anormal gelen kısım ön fren kolu çok sert . Yani arka fren telli tabi o kadar yumuşak olmasını beklemiyorum hidrolik sonuçta fakat bir anormallik var . Gazı felan bi kenara bırakıp adam akıllı sıkmak gerekiyor öyle parmak ucuyla felan dozajı ayarlanmıyor . Basıncada birden kavrıyor , artçım varsa bana yapışıyor ..
Arabalarda olduğu gibi taş gibi olan fren koluna basılı tutup alttaki tapayı gevşettim hava varsa hidrolik gelene kadar yapıcaktım hidrolik gelince bıraktım o sırada çok yumuşak iniyor pamuk gibi . Bunu nasıl ayarlarım biraz daha yumuşadı ondan sonra ama hala tam olarak istediğim bu değil .
Eniştemin motoru sym 200joyride onu kullanırken çok rahatım ön freni arkadan daha yumuşak neredeyse dozajı felanda iyi bu hale nasıl getirebilirim

kordinaryus
06 Nisan 2016, 01:32
sıfır mı almıştınız? frenler yeni olduğu için de olabilir. biraz aşınınca rahatlar. bitmeye yakın tutmaz olur.

Emre Fırat
06 Nisan 2016, 22:20
sıfır mı almıştınız? frenler yeni olduğu için de olabilir. biraz aşınınca rahatlar. bitmeye yakın tutmaz olur.

Cevap için teşekkürler , 7.500 km civarında aldım şuan 8 bini geçtim. Fren kolunu sert sıkınca tutmasında problem yok tek mesele frenin tutması için fren koluna çok fazla güç uygulamam gerekiyor :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:45 ----------

Hayırlı geceler , güncel arkadaşlar

Mamba09
06 Nisan 2016, 22:51
hocam fren hidroliği durumu nedir? hidrolik kutusunda hidrolik boşsa, hava yapmış olabilir. benim tavsiyem hidroliği boşalttır, frenin havasını alsınlar sonra yeni hidrolik koysunlar. muhtemelen düzelir.

Mengu16
06 Nisan 2016, 23:00
Fren kolunun çok yumuşak olması da iyi değil tekeri çabuk kilitlersiniz. Benim motorun mesela ön fren merkezi orjinal olmadığından scooter parçası olduğundan fren kolu biraz kısa ve normalde sadece 2 parmağımla freni sıkabiliyorum. Şu ana kadar kolun kısalığının zararını görmedim faydasını çok gördüm. Sizin frende hava vardır bence de.

numangokce
07 Nisan 2016, 17:55
Sizin frende hava vardır bence de.

Bencede. (10 karakter)

KURT-BOZ
07 Nisan 2016, 17:59
Hocam elinizle siktiginiz fren kolunun bağlantı yerine yağ sıkın sprey olursa daha güzel olur ama greslersenizde tadından yenmez

arda4
08 Nisan 2016, 10:29
Arkadaşların dediği gibi sorun ya fren hidroliğinden kaynaklanıyor veyahut da fren balatasından.

Bence her ikisini de değiştirin. Fren balatası olarak EBC iyidir. Eğer sizin motordaki ön balatalar şu tip ise:
http://www.cevizciogluyedekparca.com/Images/Urun/n25062012134435.jpeg

EBC SFA86 birebir uyuyor. Ben taktırdım, orjinal çin malı balataya göre çok çok iyi.

Bir de kaliteli lastik çok fark ettiriyor.

Benim znu'da orjinal naylon lastikler ve taş gibi balatalar varken ön freni kullanmak mümkün değildi. Dokunur dokunmaz zart diye kitliyordu. Şimdi Michelin s1 lastik ve EBC balata ile ön fren çok rahat oldu, güzel oldu :mrgreen:

mustafasy
24 Nisan 2016, 22:59
Konuyu hortlatmış olacağım ama sanırım sorununuz balataların kaymasını sağlayan pimlerde veya alt merkezde. Toz çamur vb. ile sıkışmış olduğundan frene bastığınızda gitmiyor sonra birden baskı uyguluyordur. Freni dozajlama da soruna neden oluyor bu durumda. Bence söküp temizleyip tekrar taksanız düzelir.

Not: kesinlikle yağlamayın balatalara bulaşır iyi olmaz. Balata spreyi kullanmanız faydalı olur.

Furkan Tarık
24 Nisan 2016, 23:02
Ben sıfır aldım bin km'de. ön freni dediğiniz gibi ama hoşuma gitmiyor değil kolay kolay kitlemiyor panik freninde kayıp düşmüyorsunuz. bi kaç arkadaşımda denedim çok boşluk var manet çok yumuşak ve kitliyor hemen

tokhanoğlu
31 Ağustos 2017, 23:19
Kusura bakmayın hort olacak ama benim elektrikli scooterın ön freni birden yumuşuyor bazen ve balata diski birden ısırıyor gibi sıkıyorum aniden tepki veriyor ve sanki abs var gibi titriyor bazen neden olabilir?

Mamba09
01 Eylül 2017, 13:25
Kusura bakmayın hort olacak ama benim elektrikli scooterın ön freni birden yumuşuyor bazen ve balata diski birden ısırıyor gibi sıkıyorum aniden tepki veriyor ve sanki abs var gibi titriyor bazen neden olabilir?

fren hidroliğinizi değiştirin. hava var fren hidroliğinde.

tokhanoğlu
01 Eylül 2017, 14:01
Teşekkürler acaba neden olabilir bir kaç kere kaza geçirdim ondan olabilir mi?

hasmet
01 Eylül 2017, 15:15
Fren hidroliği zamanla su alıp kararıp özelliğini yitiriyor. Değiştirmekte fayda var.

tokhanoğlu
01 Eylül 2017, 16:09
Teşekkür ederim

şaban usta
07 Eylül 2017, 11:20
merhaba konuyu yeni farkettim sistemde hava yoksa ön firen maneti sıkınça merkeze basınç uyguloyor fakat firen tutmuyorsa ihtimaldir firen diski balatanın dışına kadar uzanmıyorsa balataların diske sürtüğü yerleri aşındırır ve boşta kalan balatalar bir birine toslar ve o firen sistemi çok sert olur amma firenin tutmaz ya balata değişecen yada balataların dışındaki oluşan seti tesviye edip çalışır duruma getirecen saygılar

14k
07 Eylül 2017, 11:33

Kaza yapmış olma ihtimalin yada park halinde çocuklar on disk e darbe vermiş olabilir 0.02m de bi yamukluk oldumu fren ABS gibi tutar ama işlemez ABS fren mametini iterken bu yamukluk da sabit tutarken o diskin yamuklugunu hissettiriyor 1saniye tutuyor 0.5 bırakıyor gibi