PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bajaj Discover 125ST Gidonu Sola Çevirince Devir Yükselmesi

guleyc
03 Nisan 2016, 14:09
Merhabalar,

3 hafta önce bajaj discover 125st modelini satın aldım, aldığım zaman hiçbir problemi yoktu.

Taa ki bir arkadaşımın geçen hafta motoru denemek için binip düşmesiyle birkaç sorun oluşmaya başladı.

Motordan viraj alırken düşmüş, motor yana yatmış.

Şimdi gidonu sola çevirince devir artıyor, sanki gaz veriyormuş gibi.

Biraz inceledim, elciği çevirdiğimiz zaman motorun üstündeki bir mandalı çekerek gaz veriyor. Gidonu çevirdiğim zaman aynı mandalın çekildiğini gördüm. Heralde elciğin o mandala bağlanan kablosu bi yerlere sıkıştı ya da bajaj sola dönerken ben gazı veririm, sen elciği bıraksan da olur diye böyle bir sistem geliştirdi. Anlamadım.

İstanbul Teknik Üniversitesindeyim, Sanayi mahallesinde bajajın servisini buldum internetten ama bajaj servislerinin kötü olduğunu, işçilik parasını abarttıklarını falan okudum.

Bir de motorun yağının ne düzeyde olduğunu pek net göremiyorum. Yağdan oluşan problemler nasıl anlaşılır?

Son olarak, gidonun altındaki kablolar pek dağınık, üstelik bir tane büyük boru da yuvasından çıkmış ve serbest olarak duruyor. Aynı motordan olan biri gidonun altındaki kabloların fotoğrafını atabilirse minnettar olurum.

guleyc
04 Nisan 2016, 20:46
birazını çözdüm,

marş için olan kumanda panelinin vidası gevşemiş ve yukarıya doğru bükülmüş, aşağı doğru indirdiğimde sola çevirince gaz vermesi kesildi.

CASTROL POWER 4T 10 40 yağından alıp yağını değiştireceğim. değişim sonrası sonuçları da buraya yazarım.