PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lastik havasının kendiliğinden şişmesi

guvenandac
31 Mart 2016, 13:43
arkadaşlar forumu aradım böyle bir sorun bulamadım eğer daha önce açıldıysa kusura bakmayın benim x-treme max'ın lastik havaları kendiliğinden şişiyor. Geçen motora bindim hava yağmurlu anladım bir gariplik var çok yavaş gitmeye başladım 20-30km 50 ile falan gitsem düşeceğim kesin. lastiğin hava basıncına bir değdirdim ekranda 90-100 birşey yazdı yalan olmasın tam hatırlamıyorum bu ön lastikti neyse dedim garip bir olay ama olmuş bir şekilde. bugün yine arka saçma sapan kaymaya başladı yolda geziyorum bir kontrol ediyim dedim bir virajdada çok ciddi bir toparlama durumum oldu baktım bu seferde arka kendiliğinden 50 psu olmuş. böyle bir şeyin açıklaması varmı? yoksa biri gizlice hava basıp beni öldürmek mi istiyor. bu arada lastikler mitas enduro lastiği içinde şambriyel var tel jant olduğu için.

COQ
31 Mart 2016, 13:54
Böyle bir şeyin açıklamasını ancak Ajan Mulder yapar ama o da foruma üye değil.:)

Şimdi ısı değişiklikleri, genleşme falan diye dalan olacaktır konuya ama anladığım kadarıyla senin bahsettiğin normalden fazla bir değişiklik.
Enteresan..

KURT-BOZ
31 Mart 2016, 13:59
Kedidir o kedi

Olcay Avşar
31 Mart 2016, 14:00
Soğuk sıcak farklılıklarından 3-4 birim değilme görmek normal ekranda, bu yüzden hep soğukken bakmalı lastik havasına.

Ama senin dediğin çok tuhaf.

ugurcan88
31 Mart 2016, 14:31
motorunu gözlemle bakalım birisi canına kast ediyor olabilir... hiç bir gaz genleşmesi bu şekilde bir artışa sebep olmaz. Bir de farklı istasyonlarda havayı kontrol et, bozuk cihaz çok maalesef...

BatuhanK
31 Mart 2016, 14:35
Pompa bozuktur muhtemelen, başka bir benzinlikte kontrol edin

guvenandac
31 Mart 2016, 16:13
arkadaşlar pompanın bozuk olmadığına eminim çünkü öyle saçma gidiyor ki motor kayıyor yolu tutmuyor düşmediğime dua ediyorum. Lastiği canıma kast eden biri indirebilir ama elinde pompayla kim dolaşacak ayrıca düşmanım yok bir iki tane kaldırıma park ettiğim için kıl olan insan var ama pompayla gelip lastiğimi şişirse bizim iş yerindende biri görür herhalde. Banada çok ilginç geliyor.

planet58
31 Mart 2016, 16:51
Ya bu nedir Allah aşkına...

onurordek
31 Mart 2016, 17:43
Farklı basınç ölçü birimleri kullanmış olabilir misin?

Mertcan39
31 Mart 2016, 17:50
bu biraz saçma geldi bana tamam soğuk sıcak farkı biraz oluyorda okadar farkedemez

webingo
31 Mart 2016, 18:28
ben inanmıyorum 100psi pardon hangi lastiğe o kadar hava basabilirsin. 50 psi hangi lastiğe vurabilirsin. hiçbiri dayanmaz o nedenle sallama şakirrr.

BatuhanK
31 Mart 2016, 18:36
Foruma üyeliklerde IQ testi istiyoruz

brds
31 Mart 2016, 20:14
kendiliğinden iniyor diyeni çok duymuştum da çıkıyor diyeni ilk defa görüyorum...

EmreKocyigit
31 Mart 2016, 20:23
yahu eğlenmek için girer oldum bu foruma :queen:

guvenandac
01 Nisan 2016, 09:41
arkadaşlar ben hava makinesinde gördüğüm değerleri söylüyorum bende çok şaşırdım size burada insan gibi soru sordum.
burada sallasam sizi trollesem ne kazanacağım ben neredeyse bir senedir üyeyim buraya ilk defa konu açıyorum.
Batuhan k. iq testi istiyormuş foruma üyeliklerde adminler bir el atsın artık bu kadar kolay gerizekalılar üye olmasın. bizde bu sorunla karşılaştığımız buraya yazıp yardım istediğimiz için gerizekalı oluyoruz. Senden ricam git istediğin konuya gir buraya girme cevap yazma samimiyetime güvenmiyorsan herşey herkese mantıklı gelmek zorunda değil bakarsın ne saçma konu der geçersin niye yazıyorsun niye hakarete varan birşey yazıyorsun. Şimdi ben sana hakaret etsem polemiğe girsem ne kazanacaksın.

Zaten normal bir sorun olsa gider tamircide yaptırırım bu kadar değişik bir durum olunca hiç başına gelen biri oldu mu dedim. bir daha olursa söz çekip fotografını da buraya ekleyeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

motorunu gözlemle bakalım birisi canına kast ediyor olabilir... hiç bir gaz genleşmesi bu şekilde bir artışa sebep olmaz. Bir de farklı istasyonlarda havayı kontrol et, bozuk cihaz çok maalesef...

benim içinde en büyük ihtimal birinin hava basıyor olması belki pompa bozuktur ama motorda bir gariplik olduğu kullanırken belli oluyor 100 psu değildir de 50-60 tır. Çünkü iki kere oldu ikisinde de yolda geziyordum yol tutuş inanılmaz düşmüştü bir gariplik olduğu kesindi. cevabınız için teşekkürler.

Tundzhay
01 Nisan 2016, 09:43
makine bozuktur. veya psi değeri değil de farkli bir birim değer çıkmıştır makinede. o yüzden öyle kafan karışmıştır.

arda4
08 Nisan 2016, 10:37
Hcam al 20-30tl'ye 12V'la çalışan bir pompa üzerinde basınç göstergesi de var, evinde kendi havanı kendin bas. İstasyonlardaki bozuk cihazlara güvenme.

Acil çözüm içinse Shell istasyonlarında eli yüzü düzgün dijital pompalar var. Ayarladığın değerlen fazla ise havayı otomatik olarak indiriyor, düşükse otomatik olarak hava basıyor işlem bitince de uyarıyor.

aquarist4
08 Nisan 2016, 10:43
ben inanmıyorum 100psi pardon hangi lastiğe o kadar hava basabilirsin. 50 psi hangi lastiğe vurabilirsin. hiçbiri dayanmaz o nedenle sallama şakirrr.

Ben MTB bisikletimin lastiğine 50 Bar basıyorum. Dene bakalım oluyor mu olmuyor mu? Fakat bu arkadaşın karşılaştığı durum gerçekten ilginç ve benim de bir fikrim yok..

Mertcan39
08 Nisan 2016, 10:59
50 Bar mı çok şakacısınız :)

Tundzhay
08 Nisan 2016, 11:09
50 Bar mı çok şakacısınız :)

Özellikle hız/yarış bisikletlerine özel pompa ile yüksek bar hava basıncı basılmakta. 50 bar onlar için normal.

http://www.bisikletdernegi.com/?_Args=_ProductInfo,91,OdesisMc

Linki açıp bakarsan görürsün dostum

''• Yarış bisikletinde lâstik kesiti 20 mm’ye kadar düşürülür. Buna karşılık, jantın zarar görmemesi için lâstik basıncı 120 psi’ye kadar arttırılır.''

guvenandac
13 Nisan 2016, 13:24
evet kardeşim işim yok şaka yapıyorum forumlarda ben başıma da böyle bir şey gelmedi. Yahu bu kadar niye insanlara güvensizsiniz anlamıyorum.

MD.Murat
13 Nisan 2016, 13:30
Özellikle hız/yarış bisikletlerine özel pompa ile yüksek bar hava basıncı basılmakta. 50 bar onlar için normal.

http://www.bisikletdernegi.com/?_Args=_ProductInfo,91,OdesisMc

Linki açıp bakarsan görürsün dostum

''• Yarış bisikletinde lâstik kesiti 20 mm’ye kadar düşürülür. Buna karşılık, jantın zarar görmemesi için lâstik basıncı 120 psi’ye kadar arttırılır.''

50bar 290psi yapıyor ama 😁

guvenandac
13 Nisan 2016, 13:32
bar psi karışmış orda ya kusura bakma psi benim söylediğim değerler.

simurgg
13 Nisan 2016, 13:35
50bar 290psi yapıyor ama ��

50 bar 725 psi ediyor :)

Neyse, arkadas bar'la psi'i karistirmis, olur oyle.

sagat
13 Nisan 2016, 13:36
Sana genleşen bir şey var.

MD.Murat
13 Nisan 2016, 13:40
Dostum 2 ihtimal var
Ya alet bozuk, sen de psikolojik olarak hava fazla gibi hissediyorsun.
Ya da lastiğe hava basılmış.

Bence pompa bozuk. Başka benzinliğe gidip bakacaksın bu kadar basit.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Matematikten uzaklaşmışım baya =)

bassturbin
13 Nisan 2016, 15:26
O benzincideki pompaların heralde kurulduğundan beri basınç kalibrasyonları yapılmıyordur, ver gazı yansın...

Sıcakken hava basılmış lastik soğuyunca 5 bar (fazla) fark yapar öyle fazla şişme gibi etki yapmaz.Siz birşeyleri yanlış ölçüyor veya yapıyor olabilirsiniz, ayrıca size garezi olan birinin gidip gizlice lastik şişirmesi daha amerikan korku film piyasasında işlenmemiş birşey :)

BatuhanK
13 Nisan 2016, 17:31
arkadaşlar ben hava makinesinde gördüğüm değerleri söylüyorum bende çok şaşırdım size burada insan gibi soru sordum.
burada sallasam sizi trollesem ne kazanacağım ben neredeyse bir senedir üyeyim buraya ilk defa konu açıyorum.
Batuhan k. iq testi istiyormuş foruma üyeliklerde adminler bir el atsın artık bu kadar kolay gerizekalılar üye olmasın. bizde bu sorunla karşılaştığımız buraya yazıp yardım istediğimiz için gerizekalı oluyoruz. Senden ricam git istediğin konuya gir buraya girme cevap yazma samimiyetime güvenmiyorsan herşey herkese mantıklı gelmek zorunda değil bakarsın ne saçma konu der geçersin niye yazıyorsun niye hakarete varan birşey yazıyorsun. Şimdi ben sana hakaret etsem polemiğe girsem ne kazanacaksın.

Zaten normal bir sorun olsa gider tamircide yaptırırım bu kadar değişik bir durum olunca hiç başına gelen biri oldu mu dedim. bir daha olursa söz çekip fotografını da buraya ekleyeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

benim içinde en büyük ihtimal birinin hava basıyor olması belki pompa bozuktur ama motorda bir gariplik olduğu kullanırken belli oluyor 100 psu değildir de 50-60 tır. Çünkü iki kere oldu ikisinde de yolda geziyordum yol tutuş inanılmaz düşmüştü bir gariplik olduğu kesindi. cevabınız için teşekkürler.

Ben size demedim ama

bassturbin
13 Nisan 2016, 17:43
Tüm dünyada görevli mehdiyim, yalınız Türkiyede görevli değilim, kıvırma BatuhanK :P

BatuhanK
13 Nisan 2016, 17:48
Bizde kıvırma olmaz yeğen. O yazımdan bir önceki mesaja kurulup yazmıştım ama kör kurşun önüne atlayanı vurdu :)

guvenandac
13 Nisan 2016, 18:00
arkadaşlar benim söylediğim değerler psi üzerinden. arkadaş bar demiş ben barın neye tekabul ettiğini falan bilmem konuştuğum değer psi üzerinden tekrar söylüyorum.

bizde hiç olmaz merak etme. kimsenin İQ değerini yargılamakta sana bana düşmez.

forumda böyle şeyler yazmak hoş değil yani buraya elbet değerli değersiz mesnetli mesnetsiz bir sürü bilgi yorum geliyor hoşuna gidene cevap ver gitmeyene ver kimse zorla yazdırmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:56 ----------

O benzincideki pompaların heralde kurulduğundan beri basınç kalibrasyonları yapılmıyordur, ver gazı yansın...

Sıcakken hava basılmış lastik soğuyunca 5 bar (fazla) fark yapar öyle fazla şişme gibi etki yapmaz.Siz birşeyleri yanlış ölçüyor veya yapıyor olabilirsiniz, ayrıca size garezi olan birinin gidip gizlice lastik şişirmesi daha amerikan korku film piyasasında işlenmemiş birşey :)

bu kadar ilginç olmasaydı zaten tamirciye yada lastikçiye giderdim. bu sadece bir kez başıma gelmedi ikisinde de farklı istasyona gittim zaten o değerleri görünce gözlerime inanamadım.

şunu es geçiyorsunuz sürüşte bir bozukluk olmasa zaten ben lastik havasına gidip özellikle bakmam zaten elleyincede taş gibi olmuştu ve motor yolda çok çok çok rüzgar yiyormuşçasına geziyordu. Nedenini bilemiyorum keşke bilsem çünkü çok riskli bir durum belki başına gelebilecek bir durumdur herkesin dikkat ederiz.

simurgg
13 Nisan 2016, 18:29
İnsanlar dalga geçse de aslında cevap verilmiş. Lastik basıncının 2 kat, 3 kat artışının doğal bir açıklaması yok.

Sen eminim diyorsan kimse buradan bir şey diyemez, demek ki motoruna birileri fazladan hava basıyor, başka hiç bir açıklaması yok.

BatuhanK
13 Nisan 2016, 22:04
arkadaşlar benim söylediğim değerler psi üzerinden. arkadaş bar demiş ben barın neye tekabul ettiğini falan bilmem konuştuğum değer psi üzerinden tekrar söylüyorum.

bizde hiç olmaz merak etme. kimsenin İQ değerini yargılamakta sana bana düşmez.

forumda böyle şeyler yazmak hoş değil yani buraya elbet değerli değersiz mesnetli mesnetsiz bir sürü bilgi yorum geliyor hoşuna gidene cevap ver gitmeyene ver kimse zorla yazdırmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:56 ----------

bu kadar ilginç olmasaydı zaten tamirciye yada lastikçiye giderdim. bu sadece bir kez başıma gelmedi ikisinde de farklı istasyona gittim zaten o değerleri görünce gözlerime inanamadım.

şunu es geçiyorsunuz sürüşte bir bozukluk olmasa zaten ben lastik havasına gidip özellikle bakmam zaten elleyincede taş gibi olmuştu ve motor yolda çok çok çok rüzgar yiyormuşçasına geziyordu. Nedenini bilemiyorum keşke bilsem çünkü çok riskli bir durum belki başına gelebilecek bir durumdur herkesin dikkat ederiz.

Forumu bana anlattığın için teşekkür ederim :)
Ulan adamı savunalım dedik bize sallıyor :mrgreen: