PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Tapasından Yağ Kaçırıyor

bursagsli
30 Mart 2016, 20:35
Motorun bugün yağını degistirdim yaklaşık 10 km kullandım motoru koyduğum yerde 3 nokta yağ vardı meğerse motor yağ tapasindan yağ kaçırmış o tapayı sıktım ama boşa dönüyor
Şimdi motorun yağını boşaltıp tapaya orta sert vida sabitleyici bir sıvı sürdüm kapattım bakalım.motora yarın binince yağ kaçıracak mı bir de vidanın etrafına teflon bant sarsam olur mu yada başka bir çözümü var mı

KURT-BOZ
30 Mart 2016, 20:44
Eğer cıvata yalama olduysa yenisini alır takarsin ama delik yalama olduysa o vivatanin bi numara büyüğünü takarsin olur biter

bursagsli
30 Mart 2016, 20:50
Vida sağlam yuva yalama olmuş

berk_cglr
30 Mart 2016, 20:58
geçmiş olsun karteri değiştirmen en kalıcı çözüm olucaktır onun haricinde ne yaparsan yap bi süre sonra sızar bi ihtimal sağlam bi kaynakcı yeni bi yuva kesip kaynak yapabilirse o olur oda motorun kanuni seyhansa orta kartelle aynı paraya gelir zaten

bursagsli
30 Mart 2016, 21:03
geçmiş olsun karteri değiştirmen en kalıcı çözüm olucaktır onun haricinde ne yaparsan yap bi süre sonra sızar bi ihtimal sağlam bi kaynakcı yeni bi yuva kesip kaynak yapabilirse o olur oda motorun kanuni seyhansa orta kartelle aynı paraya gelir zaten

Karter alüminyum kimse yanaşmaz gibi

berk_cglr
30 Mart 2016, 21:07
Karter alüminyum kimse yanaşmaz gibi

ondan sağlam bir tane dedim istanbulda yapan var ama maliyet çok tutar başıma geldi çünkü

byinfaz.42
30 Mart 2016, 22:36
Klavuz ile yiv actir ona gorede tornada vida yaptirirsin olur sikarken fazla sikmamaya calis

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:33 ----------

Nasil gidecem dersin simdi vidaya teflon bant sar kalinca sik sanaiye git

Mengu16
30 Mart 2016, 22:58
Bunlar hep motor yağını ustaya değiştirtmenin yan etkileri. Aynı motor bloğuna sahip motosikletimin yağını 15-20 kere değiştirdim. Yağ tapasında en ufak diş kopması yok. Tapanın boşluğunu aldıktan sonra 1/8-1/4 tur arası abartmadan sıkıyorum hiç sorun yok. Ustalar tapayı taş gibi sıkıp bozuyor. İnce diş cıvata normalde kendi kendine gevşemez, cıvatayı aşırı sıkmak çok gereksiz bir iş.

osmanico
30 Mart 2016, 23:05
Beyler helecoil diye bişey vardı bunun için değil miydi? Kalıcı olmaz mıydı acaba

bursagsli
31 Mart 2016, 00:24
Bunlar hep motor yağını ustaya değiştirtmenin yan etkileri. Aynı motor bloğuna sahip motosikletimin yağını 15-20 kere değiştirdim. Yağ tapasında en ufak diş kopması yok. Tapanın boşluğunu aldıktan sonra 1/8-1/4 tur arası abartmadan sıkıyorum hiç sorun yok. Ustalar tapayı taş gibi sıkıp bozuyor. İnce diş cıvata normalde kendi kendine gevşemez, cıvatayı aşırı sıkmak çok gereksiz bir iş.

6-7 yağ değişimini hep kendim yaptım bugün acele ettim motor çok sıcakken tapayı açtım ondan oldu biraz bekleseydim sıkıntı olmazdı

DKN
31 Mart 2016, 01:23
civatayı fazla sıkarsan eline alır usta usta gezmek zorunda kalırsın. tatlı sıkı olucak şekilde lokmayla şöyle bi kontrol et yeter

bursagsli
31 Mart 2016, 13:29
Acele geldiği için motor çok sıcakken yağ değişimi yaptım dün vida sabitleyici sıvı sürmüştüm ama yine kaçırmış teflon sarıp deniycem o da olmaz ise helicoil deniycem

X-Slim
31 Mart 2016, 14:20
Ayni sorun benimde başımda vardı. Tornaciya gittim oraya tornavida gibi birsey ile açtı sonra birsey koydu ustunede vidayi sıktı ama ben pek işe yarayacagini zannetmiyorum bakalım ne yapacağım şimdilik birşey yok :/

motosero
01 Nisan 2016, 14:35
tornaci yeni yiv acacak.bu yiv' e helicoil vidalayacak.kullandiginiz tapanin dip kismina teflon sarip yaginizi degisrireceksiniz.bir daha bir yalama sozkonusu olmayacak.blok falan degistirmenize gerek yok...teflon sarmazsaniz damlatir unutmayin.

bursagsli
02 Nisan 2016, 11:19
Perşembe günü yeni diş açtırdım adam başta diş açmaya yanaşmadı sonra motoru ters çevirirsen acarım dedi ulan kafayı mı sıyırdın motor ters çevrilirse cizilmedik yeri kalmaz deponun içindeki benzin dökülür sonra motoru yan yatırıp diş açtı başka bir vida ve esnek bir pul taktı pul esnek olduğu için kopmuş ve yağ kaçırıyor adamı arayıp durumu anlattım bakır pul tak dedi şuan şehir dışında olduğum için anca önümüzde ki hafta sonu takarım bu arada sadece tek bir diş için tam 30 tl aldı yuh dedim ulan altı üstü bir diş önceden kılavuz ile diş çekmişliğim var ama elimde kılavuz yoktu elinde malzeme yoksa hakketen çok geçiriyorlar gidip aliexpresten kılavuz takımı sipariş ettim

bursagsli
07 Nisan 2016, 23:02
diş açtırdım ama yine yağ kaçırıyor bakır pul taktım yine kaçırıyor
bir motul yağ alalım dedik başımıza gelmeyen kalmadı vidaya teflon bant sarsam yine kaçırma olur mu

Mengu16
07 Nisan 2016, 23:09
Bu yağ tapası da motor numarasının olduğu tarafta. Sol karteri değiştirsen motor numarası gidecek bu sefer de.

tanertc
07 Nisan 2016, 23:39
Bak o vidanın ve yalama olan deliğin bir diş ölçüsü var. Metrik veya Withword standartta bir diştir. Şimdi diyelim ki o diş Metrik10 ve delik yalama oldu. Biraz elinden iş gelen bir atölyede o yalama olan deliği bir büyük diş mesela Metrik 12 için önce delip sonra kılavuz ile diş çekmesi gerekir. Olan dişin üzerine delik delmeden başka bir diş çekmeye çalışırsa olmaz. Bu çok basit bir işlem. Biraz işten anlayan usta için 10-15 dk lık iş. Kartel vs değiştirilecek bir durum değil. Bunu yaparsan tabi vidayıda değiştirmen gerekir. Yeni çekilen dişe eski vidayı kullanma, ki zaten işe yaramaz.

bursagsli
08 Nisan 2016, 14:50
Bak o vidanın ve yalama olan deliğin bir diş ölçüsü var. Metrik veya Withword standartta bir diştir. Şimdi diyelim ki o diş Metrik10 ve delik yalama oldu. Biraz elinden iş gelen bir atölyede o yalama olan deliği bir büyük diş mesela Metrik 12 için önce delip sonra kılavuz ile diş çekmesi gerekir. Olan dişin üzerine delik delmeden başka bir diş çekmeye çalışırsa olmaz. Bu çok basit bir işlem. Biraz işten anlayan usta için 10-15 dk lık iş. Kartel vs değiştirilecek bir durum değil. Bunu yaparsan tabi vidayıda değiştirmen gerekir. Yeni çekilen dişe eski vidayı kullanma, ki zaten işe yaramaz.

Vidayı degistirdim bakir pul taktım ama azda olsa kaçırıyor 2 tane pul takıp deniycem

Mertcan39
08 Nisan 2016, 15:32
benzin teflona zarar veriyor belki yağda verebilir adını unuttuğum tesisatçıların kullandığı ip tarzı birşey vardı vidaya onu sarıp deneyin

mustafa_325
08 Nisan 2016, 15:44
benzin teflona zarar veriyor belki yağda verebilir adını unuttuğum tesisatçıların kullandığı ip tarzı birşey vardı vidaya onu sarıp deneyin

O ipin adı keçe.

senolas
08 Nisan 2016, 18:52
metrik 10 delik varsa yapacağı şey o deliği 1 mm dahaa genişletip metrik 12 ile klavuz açacak, tecrüben varsa sende yapabilirsin, al bitane metrik 12 polonya pazarından al eline makine yağını dengeli bi şekilde 2 ileri bir tur geri yap, basit iş sonra metrik 12 uygun vida bulman gerek. ALLAH yardımcın olsun o vida yalama yapmaları en iyi ben anlarım. Bir defa motor kapağı vidası 1 defa da fren diski vidası yalama yapmışlığım var

bursagsli
08 Nisan 2016, 19:06
metrik 10 delik varsa yapacağı şey o deliği 1 mm dahaa genişletip metrik 12 ile klavuz açacak, tecrüben varsa sende yapabilirsin, al bitane metrik 12 polonya pazarından al eline makine yağını dengeli bi şekilde 2 ileri bir tur geri yap, basit iş sonra metrik 12 uygun vida bulman gerek. ALLAH yardımcın olsun o vida yalama yapmaları en iyi ben anlarım. Bir defa motor kapağı vidası 1 defa da fren diski vidası yalama yapmışlığım var

Delik açtırdım dişleri sağlam vidayı sıkabiliyorsun ama motor yine yağ kaçırıyor

cenkito
08 Nisan 2016, 19:07
Vidayı degistirdim bakir pul taktım ama azda olsa kaçırıyor 2 tane pul takıp deniycem

bakır değil alumınyum pul atman lazım

bursagsli
09 Nisan 2016, 23:01
bakır değil alumınyum pul atman lazım

Onuda denedim ama nafile kafayı yedim iyicene hava sıcak ama motor yatıyor halen en son olarak ısıya dayanıklı kağıt pul aldım onu deniycem tekrar kaçırırsa civata etrafına kırmızı silikon sıkıp deniycem

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:55 ----------

Sorunu hallettim gibi yaklaşık 15-20 km dolandım yağ kaçırmadı inşallah kaçırmaz yardım eden etmeyen herkese teşekkürler sorunun çözümü ise 2 tane musluk contası alıp civataya geçirdim yalnız her yağ değişiminde bu contalar değişecek
http://i.hizliresim.com/pza4m0.jpg (http://hizliresim.com/pza4m0)

oluroyle
09 Nisan 2016, 23:02
Onuda denedim ama nafile kafayı yedim iyicene hava sıcak ama motor yatıyor halen en son olarak ısıya dayanıklı kağıt pul aldım onu deniycem tekrar kaçırırsa civata etrafına kırmızı silikon sıkıp deniycem

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:55 ----------

Sorunu hallettim gibi yaklaşık 15-20 km dolandım yağ kaçırmadı inşallah kaçırmaz yardım eden etmeyen herkese teşekkürler sorunun çözümü ise 2 tane musluk contası alıp civataya geçirdim yalnız her yağ değişiminde bu contalar değişecek
http://i.hizliresim.com/pza4m0.jpg (http://hizliresim.com/pza4m0)
şükür, valla çok sevindim . Konuyu sessiz sessiz takip ediyordum . İyi hadi hayırlı olsun .

bursagsli
09 Nisan 2016, 23:08
şükür, valla çok sevindim . Konuyu sessiz sessiz takip ediyordum . İyi hadi hayırlı olsun .

çok teşekkürler yeni aldığım yağ başıma dert açtı:mrgreen: şimdi motulun keyfini çıkarıcam

Mertcan39
09 Nisan 2016, 23:26
Geçmiş olsun :)

pcmnyk
09 Nisan 2016, 23:33
olmaz o contalar ısıya dayanıklı değil. motoru ara sıra kontrol yağsız kalmasın

bursagsli
10 Nisan 2016, 00:07
Geçmiş olsun :)
teşekkürler

olmaz o contalar ısıya dayanıklı değil. motoru ara sıra kontrol yağsız kalmasın
hırdavatçının dediğine göre direk ateş ile temasında yanıyormuş bende denedim harbi yanıyor ama sıcak ile temasında birşey olmaz dedi tek sıkıntısı her yağ değişiminde o contalar değişecek eskisine göre yağı artık kontrol ederim teşekkürler

Avicii
10 Ağustos 2016, 10:50
s.a kardeşim benim motoruma yeniş bir delik açıldı ama yağ akıtması kesilmedi EMS sıvı sızdırmazlık sıvısı kullandım contayı takerken üstüne o kesmişti damla kaçırmadı daha sonraki yağ değişiminde onu bulamadım yenisini almaya param yetmedi önerebileğin birşey varmı

truck123
10 Ağustos 2016, 11:00
Gecmis olsun benimde vida gidici gibi siyiriyor acarken hep acilmicak yakinda vida :)

bursagsli
16 Haziran 2017, 14:21
Geçen sene ustanın açtığı delik tapasının yüzeyi pürüzlü olduğu için musluk contası kullanmıştım. Yağını tekrar değiştirmek için açtım. Musluk contasini koydum ve sıktım. Motorla dolaştım bıraktığımda yerde yağ vardı. Motor soğuyunca biraz daha sıktım. Böyle böyle 4-5 gün yaptım. Bugün yine yağ kaçağı vardı. Yağ tapasını söktüm ve yuvanın bir kenarı koptu. Şimdi sunfix macun alıp orayı komple doldurup kurduktan sonra diş açsam olur mu. Bundan 5-6 ay önce aynı işlemi elektrikli vinç motorunun frenleme yuvası koptuğunda yapmıştım. Ve yuva halen sapasağlam