PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sübap ayarı için alternatif sentil çakısı

kordinaryus
22 Mart 2016, 20:16
herkese merhaba. ilk defa sübap ayarı yapacağım önümüzdeki günlerde. ancak sentil çakım yok. almak için de il merkezine gitmem lazım, ilçede motosiklet tamircisi yok. merkezde de bulacağım meçhul da neyse. kısaca bu işi yapanlar belki bilirler diye soruyorum, sübap ayarı için 0.05-0.08mm aralığında kullanılabilecek başka bir materyal var mıdır? aklıma yaprak jiletler geldi mesela ama et kalınlığını bulamadım. ölçebileceğim kumpas da yok.

fz6_fazer
22 Mart 2016, 20:43
Şehire gitmeden önce,bulunduğun ilçedeki sanayide,yedek parça aksesuar satılan dükkanları gezmeni tavsiye ederim yada hırdavatçıları
13 Tl den başlayan fiyatlar,kalite artıkça fiyatlarda artacağını umuyorum

kordinaryus
22 Mart 2016, 23:34
Şehire gitmeden önce,bulunduğun ilçedeki sanayide,yedek parça aksesuar satılan dükkanları gezmeni tavsiye ederim yada hırdavatçıları
13 Tl den başlayan fiyatlar,kalite artıkça fiyatlarda artacağını umuyorum

öneri için teşekkür ederim hocam. peki soru için bi fikriniz var mı?

erkanzdemir
22 Mart 2016, 23:40
www.wurth.com.tr › katalog › pdf
Örnek

darkmotor
23 Mart 2016, 02:01
http://motokacar.com/sentil-31
Ben buradan aldım. 00.5 0.06 0.07 0.08 0.09 0.10...yazmadığım bayağı bi numara var ,işini fazlasıyla görür.

ZümeR
23 Mart 2016, 10:56
Yanlış bir şekilde yardım arıyorsun bence..

Şayet dijital kumpası olan birileri senin için;
1 jilet, 3 jilet, maket bıçağı, kredi kartı vs. gibi 3-5 standart nesnenin kalınlığını ölçerek buraya yazabilirse hiç yorulmadan işini görebilirsin.

bassturbin
23 Mart 2016, 18:32
Ölçtüm, maket bıçağı kesici uç kalınlığı 0.54 mm, banka kartı (kredi kartı kullanmıyorum):) 0.84 mm

Siz eminmisiniz 0.05 veya 0.08 boşluğa ihtiyaç var (?) çok düşük değer bunlar ayrıca A4 kağıdada 0.09 mm geliyor.

Bence internetten sipariş verin 15-30 tl lik şeydir sentil çakısı.

fz6_fazer
23 Mart 2016, 20:19
öneri için teşekkür ederim hocam. peki soru için bi fikriniz var mı?
jietti sigara kağıdı,sağısan soluna birşey kaçıracan,10 tl kar adecem derken,süpapları eline alacan,fazla uğraşma derim

kordinaryus
23 Mart 2016, 23:15
Ölçtüm, maket bıçağı kesici uç kalınlığı 0.54 mm, banka kartı (kredi kartı kullanmıyorum):) 0.84 mm

Siz eminmisiniz 0.05 veya 0.08 boşluğa ihtiyaç var (?) çok düşük değer bunlar ayrıca A4 kağıdada 0.09 mm geliyor.

Bence internetten sipariş verin 15-30 tl lik şeydir sentil çakısı.

katalogda 'giriş 0.05mm, çıkış 0.05mm' yazmışlar. bana da çok az geldi ama ilk defa yapacağım için bilemiyorum da. acaba katalogda yanlış basılmış olabilir mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:12 ----------

jietti sigara kağıdı,sağısan soluna birşey kaçıracan,10 tl kar adecem derken,süpapları eline alacan,fazla uğraşma derim

kar etmek değil aslında amaç. satılan yer olsa gidip alıcam. internetten de güvenilir site bulmasıydı, kargosuydu, evde bulunmasıydı, şubeden gidip almasıydı vs. vs. hemen elimde olsun diye düşünmüştüm. bir de bi daha uzun süre boyuca hiç lazım olmayacak. ama bu gidişle paşa paşa alacağım gibi. :)

bassturbin
24 Mart 2016, 15:23
Katalogda öyle yazıyorsa öyledir o zaman, sizin sübaplardan sesmi geliyor?

kordinaryus
24 Mart 2016, 18:33
Katalogda öyle yazıyorsa öyledir o zaman, sizin sübaplardan sesmi geliyor?

hayır aldığımdan beri sübap sıkılığı belirtileri var. ikinci el aldım motoru. yakıt biraz fazla, soğukken çok temiz çalışıyor ama ısınınca tekliyor stop ediyor, buji çabuk kararıyor vs. hava ayarını yaptım düzelmedi, sübaplara bakıcam bi de.

Mengu16
24 Mart 2016, 18:40
Subap ayarında sentil çakısından daha önemli hususlar var. Burada bi arkadaş Mondial Drift'in subap ayarını yapmaya çalışıp becerememişti, motoru çalıştırmadan ustaya götürmek zorunda kalmıştı. Size de öyle olmasın.

kordinaryus
24 Mart 2016, 23:08
Subap ayarında sentil çakısından daha önemli hususlar var. Burada bi arkadaş Mondial Drift'in subap ayarını yapmaya çalışıp becerememişti, motoru çalıştırmadan ustaya götürmek zorunda kalmıştı. Size de öyle olmasın.

valla bana aynen öyle olacak gibi geliyor :) ama el mahkum. düşmezsek kalkmayı öğrenemeyiz. artık yazarım foruma sizlerden yardım isterim sıkıntı olursa. ustaya götürmek için değil tabi, götürmemek için :)

kerem999
25 Mart 2016, 04:28
al çakını abartma o kadar çakı makı derken bir bakacaksın alet toplamışsın al sat al sat sonra :D
adam 20 tl lik çakı için kredi kartımı yoksa jiletmi dedi yav :cherry:

internetten al kapına 3 güne gelir 3 gün sonra açmazsan seni arar merkezden alırsın ilçedeki

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR

hem mm kumpasla örçmek imkansız elektronikleride tur üzerinden hesaplıyor oda hikaye sen hadi yine istiyorsan ev aletleriyle al git sanayiye küçük parça yapan adamlar mikrometre vardır örç de adam bir tip tip baksın sonra örçsün sana :queen:

bassturbin
25 Mart 2016, 12:55
Adamın alma durumu yok belki kart martta kullanmıyor benim gibi yakın yerdede yokmuş işte, gayet güzel düzgünce sormuş pratik birşeyle ölçülürmü diye bizde elimizden geleni yaptık.

kerem999 siz artık bi sentil çakısı hediye gönderirsiniz arkadaşa alem iyilik yapan motorcu görsün, madem öyle, bırakmayın adamı motor düşmanı tamircilere :mrgreen:

kordinaryus
25 Mart 2016, 23:27
yok yav üniversitede makine mühendisliği bölümüne gidicem, hem belki kompresyon ölçme aleti falan da vardır uğraşırım işte bol bol. :)

kerem999
27 Mart 2016, 22:35
yok yav üniversitede makine mühendisliği bölümüne gidicem, hem belki kompresyon ölçme aleti falan da vardır uğraşırım işte bol bol. :)

makine 2 yıllık larda bulursun mühendisler teorik alırlar eğitimi torna çalıştırmayı bile bilmezler sen teknik bilimler e git hangi üni ise sana yardımcı olurlar

bassturbin
28 Mart 2016, 12:21
Alüminyum bantıda ölçtüm :) 0.06 geliyor ama kumpasla kıstırdıkça malesef eziliyor, normali 0.06 mm geliyor, buda bir alternatif olabilir, ama ölçerken araya sokarken yamulacak ezilecek illaki.