PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondial 150Kt Silindir, Şanzıman, Debriyaj Değişim Maliyeti

ygt47
15 Mart 2016, 10:45
Mondial 150kt nin silindir, komple şanzıman ve debriyaj balataları değişecek parçaları kendim alıp tamirciye götüreceğim bunları değiştir diyeceğim izmirde yaşıyorum. Tamirciden kazık yemek istemiyorum o yüzden burada sizlere danışmak istedim.

Silindiri neden değiştireceksin diye sorarsanız işine özen göstermeyen sözde mondial servisi kurbanı oldum. Buji yi doğru düzgün takamamış yolda 80-90 tapagaz giderken büyük bi patlama sesiyle buji yerinden çıktı başkası olsa panikle kaza bile yapardı ucuz atlattım. Neyse motoru tamirciye ite kaka götürdüm ya sanayiye götürüp diş açtıracaksın yada silindir değişecek dedi. O günde benim bir işim vardı idareten birşey yapamazmıyız dedim olur ama bujiyi birdaha değiştiremessin dedi yani yapıştırıcıyla yerine oturttuktan sonra tekrar atarsa yada buji değişimi gerekirse silindir değişmesi gerekiyormuş neyse ben kabul ettim bu yüzden en yakın zamanda silindiri değiştireceğim.

Şanzımanı değiştirme sebebim ise bu benim ilk motorum oldugu için öğrenirken çok fazla hasar verdim çok fazla yanlış vites geçişi yaptım büyük ihtimalle şanzımanı çok fena yedim vites geçişleri çatur çutur geçiyor ayrıca 6bin kmde yağ değiştirdim içinden aşırı derecede fazla çapak çıtı. Halbuki 600-1200-2200-4250 km lerde yağını uygun yağla değiştirmiştim. 5. viteste giderken boşa atacağım diye 1. vitese geçtim öyle söyleyeyim size. Bilen bilir bu motorun vites geçişleri çok farklı.

Birde alacağım parçaların tam adlarını yazarsanız çok iyi olur silindir ve şanzıman değişiminde komple değişmesi için conta vs. gibi ufak parçalarda değişiyor diye biliyorum tam bilgim yok. Yani tamirciye parçaları götürdüğümde adam eksik parça var takamadım demesin bende tekrardan git gel yapmıyım parça almak için.

Özetlersek öğrenmek istediğim Alacağım parçaların tam adları, toplam maliyeti,nereden alınacağı (izmirde) ve Ortalama tamirci işçiliğinin maliyeti. Yardım ederseniz çok sevinirim

Mengu16
15 Mart 2016, 11:16
Şanzıman değişmesi demek motorun indirilip açılması demek, en az 250 lira işçilik alırlar. Silindir 80-90 lira civarı, debriyaj 40 lira, şanzıman 70-80 lira civarı. Mondial 150KT balansörlü bi motor şanzımanı da balansörlü motora göre ama normal Cg 125 şanzımanı alıp eski şanzımanın milleri üzerine dişlileri dizdirebilirsin.

mterayes26
15 Mart 2016, 14:00
Mengü yazmış

İstersen yardımcı olurum

solmyr
15 Mart 2016, 14:05
izmirde adam akıllı parçacı yok. turgutlu sanayi sitesinde iki büyük parçacı var. benim tercih ettiğim albay motor.
silindirin değişmesine gerek yok, üst kapak değişecek senin.

Mengu16
15 Mart 2016, 14:18
izmirde adam akıllı parçacı yok. turgutlu sanayi sitesinde iki büyük parçacı var. benim tercih ettiğim albay motor.
Çankaya'da Basmane garına yakın bir tane parçacı var, Ankarada hiçbir yerde bulamadığım marş dişlisini orada buldum hem de 15 liraya. İnternet sitelerinden bile ucuzdu.

solmyr
15 Mart 2016, 14:39
Çankaya'da Basmane garına yakın bir tane parçacı var, Ankarada hiçbir yerde bulamadığım marş dişlisini orada buldum hem de 15 liraya. İnternet sitelerinden bile ucuzdu.

o dediğin yer de dahil ardığım hiç bir parçayı izmirde bulamıyorum.

ygt47
15 Mart 2016, 14:49

Adam önce silindir kapağı değişecek dedi sonra baktı yok yok silindir değişecek dedi bende şimdi mondial yedek parça sitesinden parçaların resimlerine bakıyordum bujinin oldugu yer silindir kapağıymış haklısın. Bilmeyince hemen kazıklamaya çalışıyorlar.

http://www.mondialyp.com/image.php?parcakatid=GRM1-14005-B42

mterayes26
15 Mart 2016, 15:06
Herkes bilirse olmaz adam nasıl saatte 50 tl kazanacak

arda4
08 Nisan 2016, 10:52
Büyük geçmiş olsun, allah beterinden korusun.

13 numaranın belki değişmesi gerekir. Belki de tamir olabilir. 5'den bire atınca valfler pistona vurmuş ise 8'in 9'un ve pistonun değişmesi gerekebilir. En kötü ihtimal 2, 14, 16. bir de piston ve silindir.