PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasko ve Hırsızlık

muzafferalb
01 Mart 2016, 15:39
Selam arkadaşlar,
Geçen yıl motosikletim çalındı. Kaskosu yoktu. Yeniden motosiklet almayı ve kasko yaptırmayı düşünüyorum.

- 15.000 TL değerinde bir motosiklet için (Örneğin 0 km Suzuki Inazuma) kasko primi yaklaşık ne kadar olur?
- Kasko yaptırılmış motosikletin çalınması durumunda motosikletin değerinin ne kadarı kaskodan geri alınabiliyor?
- Çalınma sonrası yeniden motosiklet alınması durumunda risk durumundan ötürü sigorta priminde bir artış oluyor mu?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sağlıcakla kalın.

iguven
01 Mart 2016, 15:54
kasko primi bir çok şeye bağlı olarak değişiyor sadece motorsikletin fiyatı tek kriter değil. Burada sizin yaşınız, kaç senedir motorsiklet ehliyetiniz var, plakanız, eğitiminiz var mı gibi.

Çalınınca %100 öder muadillerinin fiyatına bakıp bir fiyat teklif ederler size. Tabi kaskonuz çalınmayı, yangını, terör, deprem, sel falan da kapsamalı sadece kaza değil. Full kasko diye geçiyor bu tür kaskolar. Ayrıca motor üzerindeki aksesuarları ve kıyafetlerinizi de sigortalatın. Kaza yapınca onların da bir kısmını ödüyorlar.

Çalınma sonrasında kasko fiyatı ne olur bir dahakine onu bilmiyorum.

eminemre
01 Mart 2016, 16:09
Merhaba sektördeki biri olarak bilgilendirmek istedim.

Öncelikle kaskonun prim belirleyicisi öncelikle aracın değeri, hasarı olup olmaması ve sigorta geçmişinizdir. Ben onbeş gün önce xmax 250 ironmaximi 15900tl bedel ile yaklaşık 1100 tl ile yaptırdım. Size de yaklaşık o kadar çıkar.

Şirketten şirkete değişiklik olabikeceği gibi, genelde tüm hırsızlık hasarlarında yüzde on gibi bir muafiyet olur.
Hasarınız olduysa yenilemede priminiz hasar tutarınıza göre artacak, haaarsız iseniz poliçede yazan oranda azalacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:07 ----------

Eklemek gerekir ise, yukarıdaki arkadaşın bahsettiği kask ve mont teminatı genelde kaza için verilir. Hırsızlıklarda sadece motorun rayiç bedeli esas alınır.
Ama teklif isteyeceksiniz ya, poliçenizi burada paylaşırsanuz(özel mesaj da olur) size yardım ederim.
Ben kaskocu değilim, endüstriyel branş çalılıgorum ama temel kurallar aynıdır, elimden geldiğince yardımcı olurum.

Mengu16
01 Mart 2016, 16:51

Öncelikle kaskonun prim belirleyicisi öncelikle aracın değeri, hasarı olup olmaması ve sigorta geçmişinizdir. Ben onbeş gün önce xmax 250 ironmaximi 15900tl bedel ile yaklaşık 1100 tl ile yaptırdım. Size de yaklaşık o kadar çıkar.

Şirketten şirkete değişiklik olabikeceği gibi, genelde tüm hırsızlık hasarlarında yüzde on gibi bir muafiyet olur.
Hasarınız olduysa yenilemede priminiz hasar tutarınıza göre artacak, haaarsız iseniz poliçede yazan oranda azalacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:07 ----------

Eklemek gerekir ise, yukarıdaki arkadaşın bahsettiği kask ve mont teminatı genelde kaza için verilir. Hırsızlıklarda sadece motorun rayiç bedeli esas alınır.
Ama teklif isteyeceksiniz ya, poliçenizi burada paylaşırsanuz(özel mesaj da olur) size yardım ederim.
Ben kaskocu değilim, endüstriyel branş çalılıgorum ama temel kurallar aynıdır, elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ne üzerine çalıştığınızı anlayamadım. Lütfen şurayı açıklayabilirmisiniz. "Ben kaskocu değilim, endüstriyel branş çalılıgorum ama temel kurallar aynıdır"

eminemre
01 Mart 2016, 17:13
Ne üzerine çalıştığınızı anlayamadım. Lütfen şurayı açıklayabilirmisiniz. "Ben kaskocu değilim, endüstriyel branş çalılıgorum ama temel kurallar aynıdır"

Sigortada hasar departmanları genelde ikiye ayrılır. Oto ve otodışı. Oto, kasko ve trafiği kapsar. Otodışı ise, konut, işyeri, mühendislik, nakliyat ve tekneyi. Özetle benim branşım ve uzmanlık alanım kasko değil. Otodışı tüm branşlarda çalışıyorum.

barodi
01 Mart 2016, 19:29
Motokasko.com

harung
01 Mart 2016, 20:02
şair sigortadan pelin hanımı arayın tavsiye ederim çok ilgililer en doğru cevapları onlar verecektir diye düşünüyorum..

muzafferalb
22 Mart 2016, 15:58
şair sigortadan pelin hanımı arayın tavsiye ederim çok ilgililer en doğru cevapları onlar verecektir diye düşünüyorum..

Şair Sigorta ile görüştüm ancak zorunlu trafik sigortası için de kasko için de yaklaşık da olsa bir fiyat malesef veremiyorlar.

Yakın zamanda 125 cc 4.000-6.000 TL civarı bir motosiklet için kasko yaptırmış ya da teklif almış bir arkadaş fiyat paylaşabilirse çok makbule geçecek.

gokberk6426
22 Mart 2016, 16:04
ktm rc250 için 2.500 tlye hallettik biz

kolokolo
22 Mart 2016, 16:08
Geçen hafta Kawasaki Z300 ABS'yi Groupama'dan 620 TL'ye kaskolattım.

Pherus
22 Mart 2016, 16:24

Yaş kaçtı ve hasarsızlık indiriminiz var mıydı?

kolokolo
22 Mart 2016, 16:25
Yaş 41, hasarsızlık indirimim var.

Pherus
22 Mart 2016, 16:44
2013 Ktm Duke 125 Abs (Henüz alınmadı), yaş 26, İstanbul, 1,5 yıl A2 ehliyeti, hasarsızlık indirimi ve tecrübe yok. Kasko ve sigorta ne çıkar fikri olan var mı?

smokaliptus
23 Mart 2016, 10:12

Eğer mahsuru yoksa Groupama acentasını yazar mısını? Geçen sene Z300'ü 1500TL'ye kaskolattım. Sizin fiyat çok uygunmuş

solmyr
23 Mart 2016, 10:18
kasko ücretinin kriterlerinden biri de, kako yapılacak aracın, motorun çalınma oranlarıdır. mesela cbr1000 çok çalınan bir motor. aynı fiyata satıldığını varsaydığımız atıyorum intruder1800'ün kaskosu biraz daha az çıkar. full kaskoda.

seta34
23 Mart 2016, 10:31

Hey masallah. Sigortadan daha uygun cikmis.
Motorum babamin ustune yasi 48 sigorta bile agustosta 390 lira cikmisti bakalim bu yaz kac lira cikacak.

muzafferalb
25 Mart 2016, 09:23
Motosiklet 2015 YBR 125, fiyatı 5.800 TL, trafik sigortası 938 TL, kasko 1.183 TL.
Bir firma kasko için çok uygun teklif verdi (638 TL) ancak onda da kapalı yerde kilitli muhafaza etme koşulu var.

seta34
25 Mart 2016, 10:39
Motosiklet 2015 YBR 125, fiyatı 5.800 TL, trafik sigortası 938 TL, kasko 1.183 TL.
Bir firma kasko için çok uygun teklif verdi (638 TL) ancak onda da kapalı yerde kilitli muhafaza etme koşulu var.

Abi korkutma beni, senin yas 41 sigorta 940 lira nasil cikiyor hemde 125 cc motora? Sicil falan mi bozuk
Benim cbr 250 babamin ustune oda 1500 lira cikar ozaman?

smtknc
25 Mart 2016, 10:41

Merhaba,

Hatırlarsanız sizinle aynı hafta teslim almıştık motorlarımızı. Ben sizin 1100TL olan kasko bedelinizi duyunca yaptırmaya niyetlendim aynı motor için üzerinde herhangi bir aksesuar yokken (sissy bar taktırmamıştım henüz) 1600TL fiyat aldım. Durum böyle olunca yaptırmadım.

Yaş ve ehliyete göre değişiyor elbette ama aradaki fiyat bu kadar uçurum olmasa sezona girerken yaptırmayı düşünüyordum.

eminemre
25 Mart 2016, 12:02
Merhaba,

Hatýrlarsanýz sizinle ayný hafta teslim almýþtýk motorlarýmýzý. Ben sizin 1100TL olan kasko bedelinizi duyunca yaptýrmaya niyetlendim ayný motor için üzerinde herhangi bir aksesuar yokken (sissy bar taktýrmamýþtým henüz) 1600TL fiyat aldým. Durum böyle olunca yaptýrmadým.

Yaþ ve ehliyete göre deðiþiyor elbette ama aradaki fiyat bu kadar uçurum olmasa sezona girerken yaptýrmayý düþünüyordum.

Bir süre daha farklı şirketlerden şansınızı deneyin. Benim arkadaşa da mt 25 için 1000tl kasko primi çıkardılar. Sizinki biraz yüksek çıkmış. Geçmiş, ehliyetin yaşı vs etkili olmuş olabilir ama bu kadar fark fazla. Acaba motosikletün modelini sisteme yanlış girmiş olabilirler mi?

muzafferalb
25 Mart 2016, 12:16

Yeni poliçe olduğu için hasarsızlık indirimim yok. 15 yıllık B sınıfı ehliyet, 1 yıllık A2 sınıfı ehliyet, Yaş 42.

Dört farklı sigorta acentesinden ve bir çok sigorta şirketinden fiyat aldım. Yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Değişik zamanlarda değişik fiyatlar çıkabiliyormuş. Motosikletimi satın aldığım satıcı aynı motosiklete 4.000 TL üzerinde trafik sigortası poliçesi yapıldığına şahit olduğunu söyledi.

Prim tutarı motosikletin motor hacmi ile ve fiyatı ile doğru orantılı değişmeyebiliyormuş.

Pherus
08 Nisan 2016, 16:28
Şair Sigorta ile görüştüm ancak zorunlu trafik sigortası için de kasko için de yaklaşık da olsa bir fiyat malesef veremiyorlar.

Yakın zamanda 125 cc 4.000-6.000 TL civarı bir motosiklet için kasko yaptırmış ya da teklif almış bir arkadaş fiyat paylaşabilirse çok makbule geçecek.

Groupama'dan mı yaptırmıştınız? Tanıdığım bir sigortacı poliçelerde belirtmese de 250 cc ve altındaki motosikletlerin çalınmaya karşı muafiyeti olduğundan bahsetmişti. Groupama için bu durum konusunda bilgisi olan var mı?

obarey
08 Nisan 2016, 17:07
7 mart itibarı ile
cbr 250 r Ankara yaş 32 kaza yok,
Sigorta %10 hasarsızlık inidrimi AXA sigorta 590 TL 3 taksit.
Kasko %30 hasarsızlık indirimi ŞAİR sigortadan unico Muafiyetsiz Ful kasko 1200 TL 9 taksit.

KYorulmaz
08 Nisan 2016, 18:09
Yaşım 24 ilk motorum. Trafik kazası geçmişim yok.

2014'te Cbr 250'yi 1100 Tl ye kaskolattım.
2015'te 1000 Tl'ye

Crixa
08 Nisan 2016, 18:34
şuna bak ne hale düştük çalınmasın diye kasko yaptırıyoruz gprs bağlatıyoruz 1000 tl kılıt alıyoruz çalınmaya karsı yargı değişmediği sürece böle gidecek

Bujii
08 Mayıs 2018, 15:28
Kasko yaptırmak bir dünya para istiyorlar :pale: