PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzunlarına Yandığım

MotorKafa
01 Mart 2016, 00:25
Nasıl giriş yapacağımı bilemedim ama lafım uzunları açık gezen ve farları ayarsız olan sürücülere. Özellikle de araba, minibüs ve diğer 2+ teker sürücülerine. Sizlere çok güzel küfürler hazırladım. Forum kuralları çerçevesinde bu küfürleri yazamasam da, yolda hepsini tek tek sayıyorum sizlere.

Astigmatı olan biri olarak nasıl rahatsız olduğumu, rahatsızlığın ötesinde nasıl kör olduğumu anlatamam.
Gündüzleri bir problem olmuyor tabi, ancak hava karardıktan sonra karşıdan yada aynalarımdan gelip gözümün içinde milyonlarca hüzmeye ayrılan ışık, adeta geçici körlük yaşatıyor.

Yani olay tam olarak şu
http://www.rayur.com/wp-content/uploads/2012/06/astigmatism.jpg

Hadi dalgınlığına geldi uzunları açık unuttun. Hayvan gibi selektör yapıyorum seni uyarmak için anlamıyorsun, elimi kolumu sallıyorum anlamıyorsun, farların yoldaki tabelaları deniz feneri gibi aydınlatıyor yine anlamıyorsun, o zaman ne bok için hala o direksiyonda oturuyorsun?

Hadi diyelim ki daha da öküzsün, farının ayarı bozuk. Muayeneden nasıl geçiyorsun? Muayeneden geçtikten sonra bozuldu, yolda hiç mi bir trafik ekibine denk gelmiyorsun. Bu noktada o güzel küfürlerimi yetkili mercilere iletiyorum.

Daha önce park halinde uzunlarını yakıp bekleyen bir sığır yüzünden arabayla kaldırıma çıktım. Yanına gidip "senin yüzünden kaldırıma çıktım ne diye uzunların açık bekliyorsun" dediğimde de "haa açık kalmış" cevabını aldım. İşin boktan yanı karşı taraf bu sığırlar yüzünden kaza yaptığında ne yazık ki hiç bir yaptırımı olmuyor.

Neyse biraz içimi döktüğüme göre yazıma bir dörtlükle son vermek istiyorum.

Uzunlarını yakıp gidersin,
Karşındakini hiç mi düşünmezsin?
Selektör kolu gözüne girsin,
Uzunlarına yandığım...

kahveisteyen
01 Mart 2016, 00:44
Bu uzun far manyaklarının ilacı xenon. En kötüsünden alıp takılır, göz patlatması nasıl olur öğretilir (bende yok ama uzun gece yolculuklarında bu uzuncuların yedi sülalesine laflar hazırlıyorum).

EldekiDebryj
01 Mart 2016, 00:46
Çok haklısın. Ama benim eşim bile bana aynı hareketi yapıyor gece o kadar dibimden takip ediyor ki sol aynam iptal oluyor. Elli kere soyledim dibime girip durma farların aynama vuruyor rahatsiz ediyor ayrica gormuyorum diye.(Kendi benden iyi bilir, o da motosiklette sonuçta) :D ama inatla dibimden gittigi oluyordu. Ben yanimdakine anlatana kadar hal oldum. Millete ne diyeceksin.

MazhaRR
01 Mart 2016, 00:54
Çifti 59 liraya xenon satılırsa arabacıların ampülü alıp buldukları her deliğe sokması normal.

Sti
01 Mart 2016, 00:56
Hele uzunyol,hey yavrum hey. Marşa basan,vitesi 5 e atabilen cikiyo yollara uzun yollar yapiyo. 50 sinden sonra colugunun cocugunun yemin torenine,kep torenine gitmek icin mars basan dayilar uzunlarini biran olsun kapatmiyor. Karsi taraftakide kör oluyor. Bayan suruculerdede sehirici boyle sorunlar oluyo,ya farlar hic yanmiyor,ya parklar yaniyor,yada direk uzunlar. Ortasi yok. Bide bu son cikan arabalarda farlar otomatik oldu,yani karanlik otoban yollarinda kendiliginden kalkiyor farlar. Birde beyazki,karsidan gelenin vay haline.

RiDeR_2
01 Mart 2016, 01:12
Benimde büyük ayar olduğum bi durum. İşin kötüsü de bunların çoğu uzunların açık olduğuna yada farların ayarsız olduğunun farkında değil şaka gibi.
Nerden biliyosun diyceksiniz, uzun yolda arabayla giderken arkadan böyle uzunları yakmış gelen (gündüz akşamüstü gece farketmez) gördüğümde hemen yol verip arkasına geçip uzunları yakıyorum sonra önüne geçtiğimde bakıyorumki uzunlar sönmüş.
Farı ayarsız gezenlerde ayarsız olduğunu bilmiyodur bilse yaptırır heralde diye düşünüyorum ama bilerek öyle gezenler varsada çok fena küfür ediyorum haberleri olsun hemde çok fena
Bunların ilacı kendi yaptıklarından tattırmak benim vardığım sonuç bu

istanbu_gezg
01 Mart 2016, 01:20
Çifti 59 liraya xenon satılırsa arabacıların ampülü alıp buldukları her deliğe sokması normal.

xenon değil olar cob led turbo led namı değer

MazhaRR
01 Mart 2016, 01:29
xenon değil olar cob led turbo led namı değer

Yok hocam senin dediğin bizim arabacılara yetmez ledler genelde 6000 kelvin yanar.Bunlara en 10k lazım hatta 30k ölüm ışını saçanlar çok hoşlarına gidiyor.

MotorKafa
01 Mart 2016, 01:54
Bu arada yağmuru unutmuşum.
Karşıdaki saygıdeğer sürücünün uzunları açıkken bir de yağmur yağıyorsa iş iyice eğlenceye dönüyor.
Hele hele benim gibi yolu tam 3 camın arkasından (motorun camı, kaskın vizörü ve gözlükler) görenler için resmen işkence.

Motorun ve kaskın camındaki kılcal çiziklere, yağmur ve çamur damlacıklarına çarpıp geçen ışık, ardından bir de gözlük camındaki kılcal çiziklere çarptığında...
https://i.ytimg.com/vi/Ll-ILvN0Ixs/hqdefault.jpg

Sanırım çare bu
https://i.ytimg.com/vi/XdACQlhWS7M/sddefault.jpg

pikatel34
01 Mart 2016, 02:15
uzunlari gectim bu fiat ducato denen tasarim sicmigi arkamdaysa resmen kör oluyorum.bu arabaya nasil onay verilir ben anlamiyorum,bunu yapan muhendislere her defasinda sövüyorum

freewill
01 Mart 2016, 02:27
sadece uzunları yaksalar gene iyi bir de aynı zaman da sis farlarını açan afedersiniz ama embesil bir kitle var ve azımsanacak kadar az değil. Geçen yıl mı 2 yıl önce mi tam anımsamıyorum ama arabayla iş yerime dönerken tüm sellektör ikazıma rağmen hiç oralı olmayan bay embesilin şeridine girip uzunları yakıp üzerine sürmüştüm eleman korkudan tarlaya uçuyordu o an ki haz anlatılamaz :mrgreen:

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:25 ----------

Bu arada yağmuru unutmuşum.
Karşıdaki saygıdeğer sürücünün uzunları açıkken bir de yağmur yağıyorsa iş iyice eğlenceye dönüyor.
Hele hele benim gibi yolu tam 3 camın arkasından (motorun camı, kaskın vizörü ve gözlükler) görenler için resmen işkence.

Motorun ve kaskın camındaki kılcal çiziklere, yağmur ve çamur damlacıklarına çarpıp geçen ışık, ardından bir de gözlük camındaki kılcal çiziklere çarptığında...
https://i.ytimg.com/vi/Ll-ILvN0Ixs/hqdefault.jpg

Sanırım çare bu
https://i.ytimg.com/vi/XdACQlhWS7M/sddefault.jpg

Bence çare lazer gözüne gözüne sokacaksın taki toldan çıkıp bir direğe çarpıncaya kadar :pl:

seigen
01 Mart 2016, 09:08
Aynı dertten muzdaripiz, bende de yüksek numara miyop ve astigmat var.

Birisi uydurmuş gündüz gece uzun far açık gidince görünürlük artar diye, onun abv :pr:... Bu yüzden uzun far açık giden çok motorcu var galiba, bir de her tür sis farı, aydınlatmayı motoruna takanı var.

Ya arkadaş, gerektiğinde selektör (crf gibi selektör yoksa uzun far aç kapa) yapacaksın, bu yeterli. Zaten gerektiğinde yapmadığın zaman, o ışığın sürekli uzunlarda olması diğer sürücüler için birşey ifade etmiyor, ayrıca değişken ışık her zaman daha çok dikkat çeker.

yunusus
01 Mart 2016, 09:34
Çözüm; aracınıza çakarları yerleştiriyorsunuz (arabaysa öne gizli polis çakarı, motosikletse 4 tane çakarlı sis lambası) bak gör nasıl kapatıyorlar uzunlarını, eee farı büyük olanın.... Bu tip sığırlar ne yazıkki insanlık adına, karşısındakine saygı duyma adına tutupda o uzunlari kapatmazlar. Karşısından gelen polis gibi yaptırım gücü olan bir araçsa aman bana bulaşmasın diyerek trafikte kontak bile kapatirlar.

sey_47
01 Mart 2016, 10:21
Uzunlarını açanlar ayrı bir dert.
Sis farlarını açanlar ayrı bir dert. Adamlar öndeki sis farlarını açtı hadi yıllarca onlara alıştık.
Şimdi lanet olasıcalar arka sisleri de açmaya başladılar. Ne fren yaptığı belli oluyor ne de başka bişey, adamın gözüne tecavüzden başka birşey değil.
Geçen birine yanaşıp, yağmursuz havada silecekleri niye çalıştırmıyorsun diye sorduğumda niye çalıştırayım ki dedi. Sis farlarını neden yaktığı hakkında bir fikri yok, Aklı olmadığı gibi. HAdi önleri açtın, yolu biraz daha aydınlatır eyvallah, ancak arkayı açanın, arkası açılsın, ne diyeyim.

Benim arabanın garantisi bitsin, Döşeyeceğim çakar makar ayrı bir anahtarla, önden uzun açıp gelene ayrı, arkadan uzun yakana ayrı ayrı çakacağım.

movibiker
01 Mart 2016, 11:05
@motorkafa astigmat bende de var,demek ki bu yüzden haddinden fazla etkileniyormuşum uzun ve ayarsız farlardan.yeni öğrendim.
fakat sana tavsiyem bunu her yerde dile getirme,sonra sorunu çözmek için astigmatlar ehliyet alamaz derler çıkarlar işin içinden.sürekli uzun far kullananlara ceza yazmak veya farı ayarsız olanların araçlarını trafikten men etmek kimsenin aklına gelmez.:wiinkk:

RiDeR_2
01 Mart 2016, 12:11
Arkadakine bende ayar oluyorum ama ön sislere neden karşısınız?

MotorKafa
01 Mart 2016, 19:35
Sis farından kasıt tamponda yere yakın duranlarsa onlar beni çok rahatsız etmiyor.
Ama arka sis farı nedir onu anlayamadım???

Bthndmrl
01 Mart 2016, 19:48
Far ayarımı yükselttim normalde 4 5 metre arkasında isem bi aracın tamponu görmüyodu farlar şimdi 5 6 metrede arka tampon üstü gibi görüyor uzunlarda tam böyle aynalara ayarladım (binek araç) sellektörü görüp yol veriyorlar (tavsiyedir)

Diğer olay ise arka sis açık olanların frenini göremiyorum sizdede mi öyle?

MotoGlock
01 Mart 2016, 23:15
benim kaskta ekstradan içinde manuel güneş vizörü var gözlük gibi öyle idare ediyorum ama sizin kask nasıl güneş vizörü var mı

berkcigdem
02 Mart 2016, 20:20
Çözüm; aracınıza çakarları yerleştiriyorsunuz (arabaysa öne gizli polis çakarı, motosikletse 4 tane çakarlı sis lambası) bak gör nasıl kapatıyorlar uzunlarını, eee farı büyük olanın.... Bu tip sığırlar ne yazıkki insanlık adına, karşısındakine saygı duyma adına tutupda o uzunlari kapatmazlar. Karşısından gelen polis gibi yaptırım gücü olan bir araçsa aman bana bulaşmasın diyerek trafikte kontak bile kapatirlar.

bu dediklerinde bende var, aynısını yapıyorum ve inan polis zannediyorlar bide malum sarı yelek var üzerimde :queen::queen:

tabi burada motorunda etkisi var. Tenere yüksek bir motor olduğu için kabak gibi adamı aydınlatıyorsun yani seni görmeme imkanı neredeyse sıfır.

4 tane sis farı yandığı halde adamdan yol istiyorum vermiyor bende çakmaya başlıyorum o zaman kaçıyor :) yada tersten veya dengesizce üzerime gelene yapıyorum ışığı gören tavşan gibi kalıyor :queen:

MD.Murat
02 Mart 2016, 23:41
Arkadakine bende ayar oluyorum ama ön sislere neden karşısınız?

Ön sisler sisli havada daha iyi görünmek için direk yatay konumlanıyor çünkü. Sisli havada karşıdakine ulaşabilmesi için yani.

Normal havada sis neden açılır ben de sana bunu sorayım.

bursagsli
03 Mart 2016, 00:28
arabayla giderken arkamdaki araç eğer uzunları yakıyorsa ya da far ayarı bozuk olduğu için far ışığı gözüme girdiği için hemen sisleri açıyorum ve arabanın arka stop lambasının parklaklığı arttığı için arkadaki arabaadaki kişinin gözünü alıyor ve arkamdan hemen tüyüyor tek çare bu ama motorda hiçbirşey yapamıyorsun