PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orta şerit devamliligi

KURT-BOZ
29 Şubat 2016, 12:23
Merhaba iyi gunler. Ben motoru kuryeyim spacy 110.
Yoğunluk olarak siparişleri goturmek için otoyola çıkıyoruz (şile otobanı)
Ben devamlı olarak 90 kmh hızla orta şeritten gidiyorum bazı şoförler arkadan gelip sellektor felan veriyor ama sağ serinin tehlikeli oldugu dusuncesindeyim orta şeritten 90 kmh hızla gitmemimin bi kusuru varmıdır ?

Draconian
29 Şubat 2016, 12:29
Yasal hız sınırları dahilinde istediğin şeritten gidebilirsin. Kimsenin seni sıkıştırıp yoldan atmaya hakkı yok. Ben böyle durumlarda inadına şerit değiştirmiyorum. Gidecekse soldan gitsin.

TurboTastic
29 Şubat 2016, 12:32
valla bende şile yolunu kullanıyorum. üsküdar-sancaktepe arasında ...

nevzat demir tesislerinin oradan başlayan bir radar var. millet en solda 60kmh düşüyor.kazaya sebep olacak bunlar şimdiden not alın. çoğu insan oradaki radarın anlık hızı baz aldığını sanıyor fakat yanılıyor. madenlere gelince son radar ortalama hızdan 80kmh geçtiysen yerleştiriyor. bu güzergahta ben en sağda 70-80 orta 80- en sol 100 üstü araç uzuuun zamandır görmedim. selektör yapıyorlar diye en sağa geçmek zorundada değilsin. sol şerit aslında sollama şerididir devam etmek istiyorsa soldan geçer gider kesinlikle yol vermeyin. hız limitiniz doğru.saygılar.

KURT-BOZ
29 Şubat 2016, 12:48
valla bende şile yolunu kullanıyorum. üsküdar-sancaktepe arasında ...

nevzat demir tesislerinin oradan başlayan bir radar var. millet en solda 60kmh düşüyor.kazaya sebep olacak bunlar şimdiden not alın. çoğu insan oradaki radarın anlık hızı baz aldığını sanıyor fakat yanılıyor. madenlere gelince son radar ortalama hızdan 80kmh geçtiysen yerleştiriyor. bu güzergahta ben en sağda 70-80 orta 80- en sol 100 üstü araç uzuuun zamandır görmedim. selektör yapıyorlar diye en sağa geçmek zorundada değilsin. sol şerit aslında sollama şerididir devam etmek istiyorsa soldan geçer gider kesinlikle yol vermeyin. hız limitiniz doğru.saygılar.

Bende madenler çamlıkta çalışıyorum dediğimiz gibi millet tünelin ordan abaniyor bjk tesislerinin orda acaip yavaşlatırlar bakıyorum emliyet şeridi felanda bomboş orta şeritten gitmekte acaip kararliyim çünkü geçen orta şeritten gidiyorum akşam 9-10 ulan sağ seride gecsemmiki dedim dediğim anda sağ şeritten beni silme geçti BMW rahat 110 üzeri hızı vardı ben sellektor yaptım 1 km sonra felan 4 lu yakip özrünü diledi ama ben sağ seride geciyummi diye dusunmeyipte direk gecseydim beni bicerdi

hknsaritas
29 Şubat 2016, 12:53
Milleti terbiye etmek ugruna ortaya canınızı koymus oluyorsunuz. Bana pek mantıklı gelmedi açıkçası.

okan kükner
29 Şubat 2016, 12:56
Akan trafikten 5 - 10 km daha hızlı gidince güvende hissediyorum. Özellikle orta şeritte gidiyorsam kesinlikle sabit bir hızla gitmemeye çalışıyorum. Makasçı tipler çok oluyor. Mini cooper özellikle gördüm mü kaçıyorum.

macremmm
29 Şubat 2016, 13:15
arkadaşlar bende ümraniyede oturuyorum o madenlerdeki tüneli geçtikten sonra çekmeköy sapağına gelmeden bir kamera sistemi var bakıyorum millet deli gibi giderken basıyor orada frene sonra kamerayı geçiyor bir daha abanıyor taki nevzat demirin önündeki kameralara kadar ama bu uyanıklar şunu hiç düşünmüyorlar tabi bu güzergahta iki kamera var ikisi arasında dağlar kadar mesafe var neden acaba demiyorlar bilmeyenler için bahsedeyim bunun mantığı şudur siz madenlerden çıktınız çekmeköy sapağının ordaki kamerası sizin hızınızı okur hız limitleri dahilinde diğer nevzat demirin ordaki kameraya geleceğin zaman bellidir zaten atıyorum ordaki limit 80 ise o hızda gittiğinde diğer kameraya 3 dk sonra varırsın örneğin ama siz o süreden daha az bir zamanda diğer kameraya geliyorsanız, kamerada yine frene bassanız bile nafile çünkü o aradaki zaman farkından dolayı bu adam zaten hız sınırını geçmiş ki 3 dk da geleceği yere 1,5 dk varmış diyor ve yapıştırıyor cezayı bilginiz olsun.Herkes için söylüyorum öyle kamerayı görüpte boşuna frene abanmasınlar bu hareketi yapanlar boşu boşuna arkadan gelen taşıtı tehlikeye atmasınlar o yol boyunca hız limitleri içinde gitmen lazım çünkü

feti_can
29 Şubat 2016, 13:21
Bence sadece hız limiti yeterli değil. Limit 90 ama yol 100-110 ile akıyorsa arada durmak daha tehlikeli olur
Sağdan gittiğin zamanlarda sağdan giriş çıkışlara ekstra dikkat etmek gerekli

bindiregandi
29 Şubat 2016, 19:22
kaç kilometre hızlı gidildiğine bakılmaksızın; en yavaşlar en sağdan, biraz daha hızlılar orta. en hızlılar ise sol şeritte yol alırlarsa sorun çıkmaz. hızım 90 km diye devamlı orta şeritten gitmek trafiği tehlikeye atıyor.

Sokollu
29 Şubat 2016, 19:27
kaç kilometre hızlı gidildiğine bakılmaksızın; en yavaşlar en sağdan, biraz daha hızlılar orta. en hızlılar ise sol şeritte yol alırlarsa sorun çıkmaz. hızım 90 km diye devamlı orta şeritten gitmek trafiği tehlikeye atıyor.

Nasil anlamadim ?:silent:

shruikan
29 Şubat 2016, 19:34
"ölü ve haklı" olmayı göze alıyorsan, aynen devam.

oguzhanlal
29 Şubat 2016, 21:10
Öküz olan her şeritte öküz. Sağ şeritte giderken (SAĞ) arkamdan tır dibime kadar yanaştı selektör+korna ne varsa kullanıyor. Ne yapayım ? Motorumun gücü bu kadar ne yapayım ?
İstanbul'da ne pislik insanlar gördüm. En iyisi tehlike gördün mü kaçmak. 90 km/h orta şeritte gitmek için yeterli bir sürat bence. Ama ne yazık ki hayatta kalmak için ben de hız sınırlarına değil trafiğin akış hızına uyuyorum.
Yine bir örnek:
Beşiktaş barbaros bulvarından inerken hız sınırı 30 diye biliyorum. Orada 30 la gidersem üstümden 10 tane taksi geçer. 70 le giderken bile yol isteyen oluyor.

Sokollu
29 Şubat 2016, 21:27
Beşiktaş barbaros bulvarından inerken hız sınırı 30 diye biliyorum. Orada 30 la gidersem üstümden 10 tane taksi geçer. 70 le giderken bile yol isteyen oluyor.

Honda Esengul`un oldugu Piyalepasa bulvarinda 80 km hiz ile gittigim icin 356 TL radar cezasi odemistim, millet cevreyoluna girecem diye 70 km ortalama ile seyir ediyor, 125 cc kullanan kurye arkadaslara sasiriyorum. Allah kolaylik versin, bu kadar sabirsiz ve dusuncesiz toplumda hayatta kalmak zor is.

Sirf yavas seyir ettigim icin yagmur yagsin istemiyorum, adama elimle sol seridi gostermeme ragmen inatla ustume cikmaya calisiyor.

COQ
29 Şubat 2016, 21:28
Trafikte ki diğer araçlar sizin için tehlike oluşturuyor ve bu tehlikeyi savuşturamıyorsanız, yapılacak en iyi şey savaştığınız cephe sayısını düşürmektir.
Yani sırtını duvara veren kowboy olun.

Orta şeritte giderek hem sağ hem de sol taraftan gelebilecek tehlikelere açık oluyorsunuz. Bu dikkatinizi böler.
Bu nedenle orta şeridi kullanmayın.
Sağ şeritten giderseniz sadece soldan,
sol şeritten giderseniz sadece sağdan tehlikeye açık olursunuz.
Böylece dikkatinizi tek bir yöne odaklar ve daha güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz.

Unutmayın! ( buraya süper bir cümle yazıp acayip güzel bir mesaj verecektim ama telefon çaldı mesajı unuttum):)

Merdo
29 Şubat 2016, 21:32
Bence sag seritten gitmelisin o yolda sol serit cok hizli akiyor seni sollamak icin sola gecene arkadan gelen vurabilir olan yine sana olur.

RiDeR_2
29 Şubat 2016, 22:17
Neden orta şerit? Sağa geçmeme nedenin nedir?

Erdost
29 Şubat 2016, 22:19
Akan İstanbul trafiğinde 90 km ile gitmek bence güvensiz.Önünü kontrol edebiliyorsun ancak arkadan gelen hıyarları kontrol edemiyorsun bu yüzden en az 100 110 gitmek lazım, ben bunu anladım.Geçen Q7 bana bir makas attı hani görmeyip o anda frene falan bassam uçan memeli klasmanında anılacaktım.Onun için trafikten mümkün mertebe hızlı gidip mümkünse arkadan araba gelmesini engellemek daha güvenli.Hız sınırlarını belki aşıyorsun ancak yapacak bir şey yok, sol şeride geçsen arkandaki sıkıştırıyor, orta şeride geçsen yine sıkıştırıyorlar, sağ şeride geçsen bile adam seni geçmek için orta şeride geçmek yerine senin yok olmanı istiyor maalesef.Onun için en az 100 110..

jimi_hendrix
29 Şubat 2016, 22:50
sanayi mahallesi maslak arası gördüğüm en tehlikeli yer bu hız konusunda; arkadaşımın 150mr vulture si var. Arkasında ben varken göstergeye göre 120 yapıyor. yine de arkadan sıkıştıran dikkat etmeden şerit değiştiren...

darkmotor
29 Şubat 2016, 22:57
Şile yolu kamyonların güzergahıdır, çok tehlikeli.Orta şeritte 90 km hızla çok sıkıntı yaşarsın.

Evrenalpar
29 Şubat 2016, 23:04
Boş yolda orta şeritten motorun gitmesi 4 tekerlileri rahatsız eder. Elbette soldan geçip gitmeli ama maalesef durum böyle. Israr etmeyin verin yolu geçsin.

eminemre
29 Şubat 2016, 23:33
sanayi mahallesi maslak arası gördüğüm en tehlikeli yer bu hız konusunda; arkadaşımın 150mr vulture si var. Arkasında ben varken göstergeye göre 120 yapıyor. yine de arkadan sıkıştıran dikkat etmeden şerit değiştiren...

MAslak-Beşiktaş hattını 2 senedir aralıksız kullanıyorum. Özellikle dediğiniz gibi Sanayi-Askeriye arasını minibüsler, servis araçları 120-130 km altı görmeden kullanıyorlar. Yasal hız sınırında gittiğinizde taciz ediliyorsunuz. Sağdan gelen katılımlar da baya tehlike arz ediyor. Yol veren, dikkat eden çok şoför var. Ama o kadar aracın arasında 3-5 tanesi kural tanımadı mı tüm çaba boşa gidiyor işte.

Vmaxxx
01 Mart 2016, 00:31
Neden orta şerit? Sağa geçmeme nedenin nedir?

ehliyet alirken atlamislar herhalde...
kac seritli olursa olsun .
bos yolda 1. serit yani sag serit , ki arkadan gelen sollasin (saglamak yasak oldugu icin , neden diye sormayin kizarim)
sollayacaginiz araci 2. seritted solladikdan sonra tekrar sag seride gecmelisiniz. sayet 3 seritliyse sizde sollayani solladikdan sonra orta ordan gene sag seride gecmeniz lazim , her seferinde sinyali kullanarak. bu yazdiklarin tavsiye degil kanundur isterseniz arastirin
yanli bu sekilde hem yol akisi rahatlar hem kaza riski azalir.
en cok kizdigim seylerden birisi orta serittden gidenler , sanki babasinin yolu sollarken tedirgin oluyorsun , serhosmu ne bilmiyorsun tamsollarken sasirip sola gecerse ne yaparim diye korkuyorum

MetaVR
01 Mart 2016, 02:31
Yasal hız sınırları dahilinde istediğin şeritten gidebilirsin. Kimsenin seni sıkıştırıp yoldan atmaya hakkı yok. Tabi en sol şeritte uygulama bunu bazı hız canavarları kullanıyor şeridi tehlikeli olabilir allah korusun. Kolay gelsin.

dovahhkin
02 Mart 2016, 02:56
Olaylara bak olaylara

Bursanın. Gözünü seveyim orta şeritteki adama selektör kavga sebebi :P