PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru sürerken güvensizlik hissi

hebelee
29 Şubat 2016, 03:46
Yaklaşık 2 ay önce honda fizy scooter aldım . 1-2 kere karlı buzlu yollarda gidip çok yavaş hızlarda hafif yan yattım özellikle bu olaylardan sonra bazı korkularım oluştu galiba . Biraz çukurlu taşlı yollara girince sanki motorun tekerleri yan yatıp altımdan kayacakmış gibi his var aynı zamanda biraz yüksek hızlarda giderken hafif virajlarda çok yavaşlamamak açısından hafif yatırıp dönmek istiyorum ama aynı şekilde motor kayacakmış gibi hissediyorum . Son olarak 70-80'li hızları geçince özellikle üstümde mont varsa aşırı savuruyor .

Tavsiyeleriniz var mı ?

Hamza Toruk
29 Şubat 2016, 07:42
Öncelikle geçmiş olsun buna benzer bir olay benimde başıma gelmişti uzun yol seyehatimde doblo şöförü uyumuş ve ibiş bana arkadan çarpmıştı ben bayağı sürüklendim ne kadar mı korumalı pantolu, monttu , eldiveni ve kaskı çöpe atacak kadar.Bi 15 gün kadar sürmedim daha sonra ki günlerde yaklasık 1 ay gibi bir süreçte sürekli arkamda bir araba belirse gene çarpacak gibi his veriyordu ama belli süre sonra geçiyor bu kaza psikolojisi herkeste oluyor diye biliyorum .Ben iş yerinde spacy kullanıyorum 80-90 civari rahat döner motoruna zamanla alışırsın bütçen var ise güzel lastik al zaten yaz geliyor daha güven verir birde boş alanda pazar yeri gibi otopark gibi alanlarda slalom sağa dönüş sola dönüş denemeleri yapın zamanla aşarsınız

Darkcity2000
29 Şubat 2016, 08:16
viraj icinde dengede tutacak kadar gaz acman lazim boylece arka teker yere iyi tutunur altindan hali cekme hissi yasamazsin..

gokberk6426
29 Şubat 2016, 09:22
viraj icinde dengede tutacak kadar gaz acman lazim boylece arka teker yere iyi tutunur altindan hali cekme hissi yasamazsin..

abi o hissi yavas yavas astim artik dun virajli yollarda surdum biraz bir kere bakisi kacirdim ama paniklemeden hemen toparladim onun disinda kusursuzdu bence :) . bu arada ben yeniyim sanirim ondan ama bana hic oyle olmuyor ustune binince ayri bir keyif aliyorum bence guvensizlik hissin kazadan dolayi zamanla asarsin umarim

feti_can
29 Şubat 2016, 09:24
lastik nedir bilmiyorum ama ölçüleri uyuyorsa city grip tavsiye ederim.
Lastik bu durumlarda çok önemli

Draconian
29 Şubat 2016, 09:28
Kazanın etkisi illa vardır ama dediklerine bakılırsa senin sıkıntı lastiklerde. Ya havası çok ya da iyi bir marka değil.

eren3736
29 Şubat 2016, 09:53
Altındaki motor harley değilki sen scooter ile karlı yolda sürersen zaten düşmemen anormal olurdu :)

ZümeR
29 Şubat 2016, 10:28
Küçük tekerli icatlarda pek güven hissiyatı aramayacaksın.
İşini gördü mü tamam.

RiDeR_2
29 Şubat 2016, 10:54
Görünen o ki ilk motorun ve ilk kilometrelerin ama virajlara yatmaktan gaz kesmemekten bahsediyosun scooterla ve tecrüben oluşmadan
İnsan bilmediği şeyden korkar güvensiz hisseder. 2ay sana zun bir süre gibi gelebilir belki ama motor sürmek için inan uzun değil. Senin yapman gereken eğitim videoları izlemek ve uygulamak, motorun huyunu suyunu sakin kullanımda iyice öğrenmek. Motorunu ve kendi kabiliyetini tanıdıkça güvensizliğin yavaş yavaş geçecek.
Eğitim videolarını Youtubeda bulabilirsin. Ben kendime uzun süre hakim olamam gazlarım dersende bolca kaza videosu izlemeni öneriyorum hem seni frenler hemde hataları görüp ders çıkarırsın

hebelee
29 Şubat 2016, 14:54
Ön lastiğimin markası chengshin gibi duruyor yazısının netliği felan gitmiş yaz lastiği , arka lastik banlas grip modeli sanırsam aynı şekilde arka lastiğin yazısındaki netliklerde gitmiş anlas veya banlas http://www.lastikdeposu.com.tr/anlas-350-10-sc500-59m-rf-tl-scooter-motosiklet-kis-lastigi-uretim2015-pmu3951 şu lastiğin aynısı olabilir sanırsam .

Hepinize cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim ifade edemedim ama aynı dediğiniz gibi halı çekme hissi yaşıyorum . Kendim zaten çok dikkatli sürmeye dikkat ediyorum gereksiz hamleler yapmıyorum dediğim gibi çok hafif virajlarda dönmek bile zor oluyor yatırmaktan kastım motoru %40 derece yatırmak değil tabi ki çok hafif bir sağa veya sola yatırmak . Özellikle hafif bozuk yollarda bile aha şimdi motor altımdan kayacak hissi gibi hissediyorum

Nuansiyen
29 Şubat 2016, 15:09
Bende honda Fizzy ile düştüm 2 kez aynı yerde . Korkuyorum hala daha lastikler ön taraf kış ,arka taraf yaz lastigimi neymiş Binmiyorum artık motora , yenisini alana kadar beklicem

hebelee
29 Şubat 2016, 16:59
Bende honda Fizzy ile düştüm 2 kez aynı yerde . Korkuyorum hala daha lastikler ön taraf kış ,arka taraf yaz lastigimi neymiş Binmiyorum artık motora , yenisini alana kadar beklicem

aynı durum bende var ama benimki arka kış ön yaz :)

KURT-BOZ
29 Şubat 2016, 17:25
Altındaki motor harley değilki sen scooter ile karlı yolda sürersen zaten düşmemen anormal olurdu :)

Neden sadece Harley mi karlı yılda durulur ? Kışın sürülebilecek en güzel anternatiflerden biri spacy fizy aktiva kışlık lastikler le kışın on numara sürülüyor bi kurye olarak söyleyim fizy hızlı kaçar ama virajlarda sıkıntılıdır durmaz ama gider kalkışlarda yavaştır sonradan uzar spacy kalkışlarda hızlıdır sonradan fizy kadar olmasada güzel uzar spacy virajlarda güzeldir güzel yatılır ama zorlamanın bi anlamında yok illaki orta sehpa veya koruma demiri değecek kadar yatilmamali spacy fizy oranla daha güzel biten performans i vardır yanı kardeşim senin ya lastiginde problem var yada kafan karışmış düşmelerden sonra alisirsin ben duyuyorum direk kalkıp devam ediyorum

HamzaBey95
29 Şubat 2016, 17:28
Tavsiyem; boş bir alanda viraj, fren, panik fren vb. çalışmalar yapmanız... Ben kaza yaptığımda viraja giremiyordum bir türlü, sanki motor altımdan kayıp gidecekmiş hissi vardı. Ama trafiğe kapalı, asfaltı güzel boş bir yerde motorun sınırlarını öğrenmeye tekrardan başlarsanız o korkuyu atlatırsınız sanıyorum... Çok geçmiş olsun...

Emreaygn
29 Şubat 2016, 17:38
Genel olarak scooter zaten bana guvensiz geliyo onun haricinde hakimiyetinizi artirirsaniz daha rahat edersiniz ayrica lastikleri degistirmenizi tavsiye ederim ve ekipmanlarin ust kalitede olmasi bile insana guven veriyo

Bthndmrl
29 Şubat 2016, 19:01
Genel olarak scooter zaten bana guvensiz geliyo onun haricinde hakimiyetinizi artirirsaniz daha rahat edersiniz ayrica lastikleri degistirmenizi tavsiye ederim ve ekipmanlarin ust kalitede olmasi bile insana guven veriyo
Scootera binmeyi bilmek gerek tabi güvensizlik veriyor diyenleri anlamıyorum.

Hocam sizin sorun psikolojik ve lastik ten kaynaklı.

tuttacromata
29 Şubat 2016, 20:18
Benzer bir olay 2015 Ağustos'unun sonunda başıma geldi. Yağmurlu havada virajda kaydım. Sonrasında virajlarda hep düşecekmişim gibi hissettim. Zamanla geçer ancak kendini geliştirmeye bak.

Furkan Tarık
29 Şubat 2016, 20:54
Korku Olsun abi fazla kendine güven mezara gönderir maazallah. Yavaş Yavaş atarsınız hocam virajlardan da zevk almaya bakın siz :cat:

karaca3
29 Şubat 2016, 20:55
şekilli diye işimide görsün diye maxi scooter aldım.banada çok güvensiz geldi.lastiklerinden kaynaklandıgını söylediler irc marka lastik taktim yol tutuşu epey fark etti ama süratlenince güven gidiyordu.3 sene kullandım imkan dogunca sattım.0 km motor aldım.

hebelee
01 Mart 2016, 02:57
hepinize teşekkür ederim arkadaşlar üstümdeki o korkuyu yavaşça atlatırım şu an için en doğrusu dikkatli sürüp boş bir alanda motorun sınırlarını öğrenmek olacaktır sizinde dediğiniz gibi . Tabii birde bütçem olunca lastikleri değiştirmek

Darkcity2000
01 Mart 2016, 07:46
butcen olunca egitim al, kapali alan egitimi...egitimden eve donusun cok farkli olacak garanti ediyorum.. yaklasik 250tl bir butce ayir.

ismail sen
01 Mart 2016, 12:41
İyi bir lastik taktırırsan kısa sürede,aynı lastiklerle devam edersen biraz daha uzun sürede geçer..Zamanla her türlü geçer yani..