PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazı birden kapatınca sendeleme olur mu?

bilirkişi
28 Şubat 2016, 00:42
Sadece ehliyet alırken motosiklet kullandm onla da en fazla 30 kmh hıza çıkabildim. Gazı aniden kapatınca mondial 100 lük acayip dengesizleşip üzerinden atmak istiyordu motosikletin genel karakteri böyle mi yoksa acemi motosikleti olduğu için mi öyle? Araba gibi 90 la giderken gazı kapatınca sendeler mi illa kademeli mi düşürmeliyiz gazı?

Keoma
28 Şubat 2016, 00:52
Deneyimleyerek öğreneceksin

nuwanda324
28 Şubat 2016, 01:21
Sadece ehliyet alırken motosiklet kullandm onla da en fazla 30 kmh hıza çıkabildim. Gazı aniden kapatınca mondial 100 lük acayip dengesizleşip üzerinden atmak istiyordu motosikletin genel karakteri böyle mi yoksa acemi motosikleti olduğu için mi öyle? Araba gibi 90 la giderken gazı kapatınca sendeler mi illa kademeli mi düşürmeliyiz gazı?

O dandik motorun kalitesizliğinden olmuş bence. Sanki çok fazla güç varda gazı kapatınca dengesizleşecek. Yüksek güçte motorlarda olabilir bilmiyorum ama benim 150 cc motorumda herhangi bir sendeleme olmuyor.

Mengu16
28 Şubat 2016, 08:22
O dandik motorun kalitesizliğinden olmuş bence. Sanki çok fazla güç varda gazı kapatınca dengesizleşecek. Yüksek güçte motorlarda olabilir bilmiyorum ama benim 150 cc motorumda herhangi bir sendeleme olmuyor.
1. viteste 30km hıza kadar çıkıp gazı bırakırsan senin motorun da öyle sendeleme yapar. Yapmıyosa o motorun torksuzluğundan olabilir :)

hasmet
28 Şubat 2016, 10:31
Dogru düzgün hiç bir araba ve motorsiklet, gücü ne olursa olsun, düz yolda giderken gazı kesince sendelememesi lazım. En azından bana hiç olmadı şimdiye kadar. Virajda ayrı tabi.

YBRMANİA
28 Şubat 2016, 11:01
sendeleme değilde aniden öne yığılır motor.Sanki ön freni sonuna kadar sıkmışsın gibi.sende gidonu kartal gibi kolların dimdik tuttysan senin tecrübesizliğinden kaynaklı sallanmış olabilir.normalde sendeleme olmaz.sadece öne yığılır motor.

Draconian
28 Şubat 2016, 11:08
Düşük devirlerde torklu olan motorlarda oluyor öyle. Veya 4 vitesliyse yapabiliyor. Zamanla gaz ayarına elin alışır o zaman yaşamazsın bu problemi. Biraz da aletin kalitesiyle ilgili.

Egee22
28 Şubat 2016, 15:26
Acemiyken aynısını bende yapmıştım olur normal

shruikan
28 Şubat 2016, 16:36
Düşük viteslerin torku nasıl fazlaysa, motor fireni de o kadar güçlü olsa gerek.

COQ
28 Şubat 2016, 16:49
Gidonu sıkı tutmuş ve kasılmışsınızdır.
Doğru tutuş ve doğru oturuş pozisyonlarını öğrenin sıkıntı kalmaz.

darkmotor
28 Şubat 2016, 17:45
2 motorum vardı 2 sinde de oluyordu.1.vites in torku yüksek olduğu için, gazı aniden kesersen motorun dengesi şaşabilir. Bu hareketi ıslak bir yolda yaparsanız düşebilirsiniz. Ehliyet sınavında ,dubaların arasından vites 1 le geçmeye çalışanlar dengede zorluk yaşayabilir .Ama 2. Vitesde çok rahat geçiliyor. 2. Vitesde motoru vurdurmak daha kolaydır, 1. Vites elfreni etkisi yapar :) hatta vites 3 den direk vites 1 e takarsan, arka teker kitlenir 1.vites kalkış vitesidir.