PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj dan olabilir mi ?

_-tolga_-
27 Şubat 2016, 01:47
Merhaba saygı değer M.T ailesi, mondial 150 masti kullanıyorum.
Kısaca sorunum, motoru artçılı kullandığım zamanlarda özellikle 4. viteste hafif rampa çıkarken, sanki debriyajı sıkıp bırakıyormuşum gibi oluyor. Bu çok nadir 5. viteste de oluyor. Diğer viteslerde hiç bir sorun yok. Debriyajdan olma olasılığı nedir acaba ?
Vaktinizden çaldığım için özrüm affola.
Hoşçakalın dostça kalın !

superboycu
27 Şubat 2016, 02:17
Aynı problem bendede oluyor , özellikle motor ısınınca yapıyor benimki, fakat artcılı artcısız fark etmiyor tek' sürer ikende yapıyor.
bu sorunun sebebini bulursan haberleşelim.

bursagsli
27 Şubat 2016, 02:17
eğer debriyajdan şüphe ediyorsan motoru 3. vitese al devir 3000-4000 arasında olsun ve aniden gaz aç motor eğer biraz bekleyip sonra gitmeye çalışıyorsa debriyaj balatalarını değiştir
ya da motor ile düşük sürat de debriyaja bas ve deviri yükselt devir yükselince debriyajı bırak eğer devir hemen düşmüyorsa balatalar bitmiştir

truck123
27 Şubat 2016, 02:42
Kac bindeki motor debriyaj hemen bozulcak bisey de degil ama

_-tolga_-
27 Şubat 2016, 04:28
Ayný problem bendede oluyor , özellikle motor ýsýnýnca yapýyor benimki, fakat artcýlý artcýsýz fark etmiyor tek' sürer ikende yapýyor.
bu sorunun sebebini bulursan haberleşelim.

Hocam benimki ısınsın ısınmasın fark etmiyor, artcılı iken oluyor bu durum. Ustama götürcem yakında neticeyi bildiririm. Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:23 ----------

[QUOTE=bursagsli;3844502]eðer debriyajdan þüphe ediyorsan motoru 3. vitese al devir 3000-4000 arasýnda olsun ve aniden gaz aç motor eðer biraz bekleyip sonra gitmeye çalýþýyorsa debriyaj balatalarýný deðiþtir
ya da motor ile düþük sürat de debriyaja bas ve deviri yükselt devir yükselince debriyajý býrak eðer devir hemen düþmüyorsa balatalar bitmiþtir

Bittiğini sanmıyorum, ama belkide olabilir. Motorda performans bakımın dan hiçbir düşüş yok. Bitse anlardım. Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:26 ----------

Motor 6000 binde. Bencede bu kadar çabuk bitmesi zor gibi.

okan kükner
27 Şubat 2016, 09:53
Debriyaj ayarından kaynaklanabilir. Çok mu önde kavrıyor?

Okan Sinan Ocan
27 Şubat 2016, 12:22

Sevgili arkadaşlar,
Debriyaj ömrü ile ilgili yukarıdakine benzer çok mesaj görüyorum.

Debriyaj ve fren balatasının belirli bir ömrü yoktur. Kullanım süresi tamamı ile kullanıcıya bağlıdır.Günlük kullandığım motorlarda debriyaj ömrü 100.000 km leri zorlarken eğitim alanında öğrencilere verdiğim motorun her 2000 km de debriyajı değişiyor.

Sürüşünüz ilerledikçe ve tecrübeniz arttıkça sarf malzemelerinin ömürleri uzayacaktır.

Sevgilerimle

_-tolga_-
27 Şubat 2016, 12:31
Debriyaj ayarýndan kaynaklanabilir. Çok mu önde kavrýyor?

Hocam önde derken geç kavrıyor demek istediniz galiba. Benim ki elçiği bırakmaya yakın kavrıyor. Servise götürmüştüm böyle bir sorun yokken debriyaj ayarı için, ayarladık dediler yine aynı yine aynı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:28 ----------

Sevgili arkadaþlar,
Debriyaj ömrü ile ilgili yukarýdakine benzer çok mesaj görüyorum.

Debriyaj ve fren balatasýnýn belirli bir ömrü yoktur. Kullaným süresi tamamý ile kullanýcýya baðlýdýr.Günlük kullandýðým motorlarda debriyaj ömrü 100.000 km leri zorlarken eðitim alanýnda öðrencilere verdiðim motorun her 2000 km de debriyajý deðiþiyor.

Sürüþünüz ilerledikçe ve tecrübeniz arttýkça sarf malzemelerinin ömürleri uzayacaktýr.

Sevgilerimle

Hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz mantıklı. Hoşçakalın.