PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBF Boğulma sorunu

mertky
21 Şubat 2016, 19:42
Selamlar cbf 150 motorum var. aktif bir şekilde kullanıyorum daha dün sorunsuz 40 km yol yaptım fakat bugün motru çalıştırdım sorun suz çalıştı 1 km sonra motor gaz yememeye gaza tepkisiz kalmaya başladı bu durum sabit devirde giderkende gazı kapatıp ani açmalarda oluyor . egzozdan renkli duman çıkışı yok fakat elimi egzoz çıkısına bir süre tuttuktan sonra avucumda siyah is gibi bir tabaka oldu(kup kuru )sizce sorun ne olabilir .motor yağım minimum seviyesinin 1 tık üstünde

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

güncel..................

eren3736
21 Şubat 2016, 19:46
sorun çıkaran motor çinli olsaydı burda yorumlar uçuşurdu ama cbf olunca kimse yazamıyor

sorununa gelince basit birşeye benziyor ama bilgili arkadaşlar yardımcı olsun

mertky
21 Şubat 2016, 20:57
sorun çıkaran motor çinli olsaydı burda yorumlar uçuşurdu ama cbf olunca kimse yazamıyor

sorununa gelince basit birşeye benziyor ama bilgili arkadaşlar yardımcı olsun

giydirmeyi herkes yaparda mantıklı çözüm üretmek tecrübe ister . Tecrübeli arkadaşları konuya davet ediyorum :bestmt:

msthack
21 Şubat 2016, 21:06
giydirmeyi herkes yaparda mantıklı çözüm üretmek tecrübe ister . Tecrübeli arkadaşları konuya davet ediyorum :bestmt:

Yağmurun altında kaldımı motor?
Dediklerimi yapmadan önce benzin musluğunun tam açık olduğunu kontrol et eğer açıksa aşağıdakilerini uygula.
Karbüratörün altında tahliye vidası var benzin musluğunu kapattıktan sonra o vidayı açacaksın karbüratördeki bütün benzin ve pislik akana kadar aktıktan sonra sıkmayı unutma.
Bujiyi söküp yenisiyle değiştirmendede yarar var.
Benzin musluğunu tekrar açmayıda unutma :)
http://www.motostaravcilar.com/urunresim.asp?id=543
Hortumun geçtiği yerdeki :)

darkmotor
21 Şubat 2016, 21:40
Karbüratörü , birde hava filtresini iyi bir temizle sonra yoluna devam et.

mertky
21 Şubat 2016, 21:47
Yağmurun altında kaldımı motor?
Dediklerimi yapmadan önce benzin musluğunun tam açık olduğunu kontrol et eğer açıksa aşağıdakilerini uygula.
Karbüratörün altında tahliye vidası var benzin musluğunu kapattıktan sonra o vidayı açacaksın karbüratördeki bütün benzin ve pislik akana kadar aktıktan sonra sıkmayı unutma.
Bujiyi söküp yenisiyle değiştirmendede yarar var.
Benzin musluğunu tekrar açmayıda unutma :)
http://www.motostaravcilar.com/urunresim.asp?id=543
Hortumun geçtiği yerdeki :)

maalesef ,ocak ayında yağmur kar altında 1 ay durdu haftada 1 çalıştırdım ancak şubat başından beri aktif olarak kullanıyodum . yarın ilk iş söylediğinizi yapacağım babam conta yakmış olabileceğinden bahsetti sizce mümkünmü cevap için teşekkürler

Not: resimdeki hortum motorun altından çıkan tahliye hortumumudur ?

msthack
21 Şubat 2016, 21:52
maalesef ,ocak ayında yağmur kar altında 1 ay durdu haftada 1 çalıştırdım ancak şubat başından beri aktif olarak kullanıyodum . yarın ilk iş söylediğinizi yapacağım babam conta yakmış olabileceğinden bahsetti sizce mümkünmü cevap için teşekkürler

Conta yakma durumu çok farklı bi durumdur motor tümüyle güçten düşer üst kapak ve silindir arasından nefes alırmış gibi seslerle beraber hava çıkar.

Dediğim gibi karbüratörde sorun temizledikten sonra düzelmezse söküp bi bakmak gerekir eğer elin alışık değilse söküp takmaya usta yolu görünebilir :) bunların dışında deponuda kontrol et su varmı içinde:)

mertky
21 Şubat 2016, 21:56
Conta yakma durumu çok farklı bi durumdur motor tümüyle güçten düşer üst kapak ve silindir arasından nefes alırmış gibi seslerle beraber hava çıkar.

Dediğim gibi karbüratörde sorun temizledikten sonra düzelmezse söküp bi bakmak gerekir eğer elin alışık değilse söküp takmaya usta yolu görünebilir :) bunların dışında deponuda kontrol et su varmı içinde:)

Sudan ziyade bu sıkıntı dün akşam üstü kartal daki BP den yakıt almamdan sonra oluştu büyük ihtimalle pis benzin koydular yarın benzini boşaltıp kontrol edeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim

serkanADH13
21 Şubat 2016, 23:16
Benzın bitimine yakın bu sorun olusur,
Jikle takılı kalırsa bu sorun oluşur,

buji aşırı kararır ise bu sorun oluşur,

mertky
21 Şubat 2016, 23:43

aynen ustam benzin bitmesindeki gibi oluyor ama bu hiç bitmiyor :) depo yarıda zaten yarın bujiyede bakarım gerçi bujiyi değiştireli 2000 km bile olmadı daha . peki jiklenin takılı kalıp kalmadığını nasıl anlarım . Teşekkürler

MD.Murat
21 Şubat 2016, 23:53
Peki tekrar çalışıyor mu yoksa zorlanıyor mu, benim de aynı problemim vardı cbf de, Bir hafta zorlama çalıştırdım motoru falan filan en son yolda kalınca elimle motorcuya götürdüm. karbüratörü söktü usta dedi benzin var mı benzin gelmiyor. Nasıl olur dedim full depo. Ahan da bak diye depo kapağını açınca karbüratör den şarıl şarıl akmaya başladı. Depo hava almıyormuş normalde kapakta kılcal hava kanalları varmış. Ondan dolayı negatif basınç oluyor aşağıya benzin akmıyormuş. Kapağın altındaki lastiği biraz kesti falçatayla, bir daha yapmadı.

mertky
22 Şubat 2016, 00:15
Peki tekrar çalışıyor mu yoksa zorlanıyor mu, benim de aynı problemim vardı cbf de, Bir hafta zorlama çalıştırdım motoru falan filan en son yolda kalınca elimle motorcuya götürdüm. karbüratörü söktü usta dedi benzin var mı benzin gelmiyor. Nasıl olur dedim full depo. Ahan da bak diye depo kapağını açınca karbüratör den şarıl şarıl akmaya başladı. Depo hava almıyormuş normalde kapakta kılcal hava kanalları varmış. Ondan dolayı negatif basınç oluyor aşağıya benzin akmıyormuş. Kapağın altındaki lastiği biraz kesti falçatayla, bir daha yapmadı.

stop etmiyor etsede sorunsuz çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

Birsey soylemeyi unuttum . benzin aldigim gun aldiktan 1-2 km sonra egzozdan pat diye patlama sesi geldi cok siddetliydi lastik patladi sandim ardindan daha duauk bir siddetle bir lac tekrar yapti birdahada duyulmadi ,bugunki olayla alakasi olabilirmi

mete_han
22 Şubat 2016, 00:30
Selamlar cbf 150 motorum var. aktif bir şekilde kullanıyorum daha dün sorunsuz 40 km yol yaptım fakat bugün motru çalıştırdım sorun suz çalıştı 1 km sonra motor gaz yememeye gaza tepkisiz kalmaya başladı bu durum sabit devirde giderkende gazı kapatıp ani açmalarda oluyor . egzozdan renkli duman çıkışı yok fakat elimi egzoz çıkısına bir süre tuttuktan sonra avucumda siyah is gibi bir tabaka oldu(kup kuru )sizce sorun ne olabilir .motor yağım minimum seviyesinin 1 tık üstünde

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

güncel..................

Değerli argadaşım konuya farklı bir açıdan bakacağım...benim başıma da geldi..sele altında bir bez ya da herhangi bir nesne var mı...

varsa bu hava filtresini kapatıyor olabilir...öncelikle bir buna bak lütfen...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

aynen jigleyi açık unuttuysanda bu tarz şeyler yapar...bu da başıma geldi ...

ogzcngdk
22 Şubat 2016, 00:55
yaşadığınız problem birçok sebepten olabilir ama ciddi bir sorun yok ortada içiniz rahat olsun, en kötü ihtimalle karbratör temizliği ve ayarı yaptırırsınız mevsimlik bakım niyetine..

-karbratör ayarı isteyebilir.
-benzin birşekilde karbratöre gelemiyor olabilir.
-jikle teli falan koptuysa ve açık konumda kaldıysa motor ısındıktan sonra bu sorun olur.
-benzin musluğu yedek depodaysa ana depoya geçirin düzelir belki.
-hava filtresi tıkalı kalmış veya kirlenmiş olabilir.

tüm yorumlarda yazılanları ve aklıma gelenleri yukarıya madde olarak yazdım. sonra çaldı demeyiniz :)

mertky
22 Şubat 2016, 20:23
herkese teşekkür ederim sorun okadarda komplike bir şey değilmiş dün aceleyle çıkarken sele altındaki bezi çıkarıp seleyi temizleyip geri koymuştum dikkat etmemişim kask kameramdanda kontrol ettim sadece uç kısmı filtrenin önüne gelmiş hava fiiltreside vakum gibi çekmiş bezi. bezin bir kısmı hava filtresini tıkamış çektim çıkardım sorun çözüldü :cat: en büyük :bestmt:

mete_han
22 Şubat 2016, 21:08
eyvallah...