PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletin kalkiş esnasinda silkelenmesi

ookkaayy
09 Şubat 2016, 21:42
Merhaba arkadaşlar size daha once yasadigim ve çogu motosiklet tamircisinin çözemedigi bir problemi anlaticagim.
Motosikletim kalkiş esnasinda sadece debriyaji birakirken tam kavrayip hareket edicegi anda tirrt diye bir ses cikarip motoru silkeliyerek kalkis yapiyodu hatta debriyaji tam o sesi yaptigi noktaya sabitleyip ileri geri gittigimde yine ayni sesi yapiyodu ama motor sogukken bu problem kalkiyor motor isindiktan sonra yine ayni hali aliyodu.
Bende ustaya götürdüm ilk gittigim usta debriyajdan dedi, usta dedim degiştir şu debriyaji parası önemli degil, kalitelisinden tak dedim.
Arkadaş takmis balatayi aldim motoru yine ayni,
Usta dedim duzelmemis bu motor, usta dedi o zaman zincirden yapiyor oringli zincir takalim, tmm dedim usta takalim taktik zinciri yine ayni.
Usta dedi disli takozlarindan.
Hic bir sey soylemeden ciktim o dukkandan (yetkili servisi idi)
Ben hala dusunuyorum sorun nerde debriyajida degistirttik hala ayni demekki debriyajdan degil derken gittim bi ustanin yanina debriyajdan kardeşim dedi.
Tamam dedim usta degistir şu debriyaji degistirdi aldim motoru yine ayni.
En sonunda canima tak etti sattim o motoru oylece.
Sonra baska motor aldim yine ayni iyice tepem atti gittim son gittigim ustaya sen cekil dedim hic karisma.
Söktum debriyaj kapagini tasini balatasini sajini inceliyorum ama yok hic bi aksilik yok sonra dukkanda yarilmis bir honda motoru vardi gittim baktim onun balatasina sajina bi kendiminkine baktim bi onunkine baktim benim saclar kagit gibi hondaninkiler profil gibi balatalara baktim benim balatalar motor yagi dokulmus asfalt gibi elimi suruyorum kayiyo bide hondanin balatasina baktim disli asfalt gibi elimi suruyorum tutuyo sonra aldim ustadan o balatalarin sajlarin aynisindan taktim ve kurtuldum bu dertten
Yani diyecegim o ki sizinde motorunuzda boyle bir problem varsa kesinlikle saj ve balatalarla alakali size zincir diyen olur disli diyen olur disli takozu diyen olur şanzuman bile diyen olur bana bunlarin hepsini soylediler :)
Ha bu arada bu problem ybr yeni kasa ve kuba superlightlerin 200 cc bazi motorlarin kronik sorunudur hepsinde olacak diye birsey yok ama cogunda var ;)
Bu konuyu acmamin sebebi ustalar bana yapicagini yapti size yapmasin iki kere 100 er lira balata degisimine bir kere oringli zincire 100 lira ve son olarak problemi cozdugum balatalara 100 lira verdim ufacik bir sorun bana 400 tlye mall oldu

fero.
09 Şubat 2016, 22:16
2011 ybr vardı aynı sorunu yaşamıştım.Tek kişide hissediliyordu titreme kalkışta, iki kişi bindiğimiz zaman daha fena hale geliyordu.O zamanki araştırmamda debriyaj yaylarından kaynaklandığını duymyştum.

truck123
09 Şubat 2016, 22:53
Ayni sorun bendede yapiyor dedigin gibi soggukkken cok guzel isinincami artik ne oluyosa one atma gibi tirt tirt ses falan yapiyor bende motorcuya gosterdim banada debrajdan dedi bi ara gel degidtititiz dedi 8 binde motor gerci ama bana birden kavriyor dedi debriyaj one dogru bi atma yapiyo dedigin gibi olabilir benimde gerci pek sorun olmuyor ama insani husuzrsuz ediyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:38 ----------

Kimisi arka tokozlardan diyor kesin olarak debriyajmi acaba komplemi degistirdiniz saclarimi sadece

bursagsli
09 Şubat 2016, 23:12
Benimde o konuda dilim yandı motor soğukken hiçbirşey yok ama ısınınca hele ki motorda 2 kişi olunca vites geçene kadar tırr diye ses yapıyor sanki dişli boşa dönüyordu zinciri değiştirdim sonuç yine aynı debriyaj balatasını degistirdim o ses gitti ama 1. Vitesten 2. Vitese atarken hafiften tak diye ses geliyor bu sesi motor ısınınca yapıyor debriyaj saçlarında kararma olmamış o yüzden saçları değiştirmedim ama değiştirmediğime pişman oldum takım olarak değiştirmek daha iyi yazın takım olarak değiştiricem

truck123
09 Şubat 2016, 23:30
O tak sesi yapiyor 1 le 2 arasinda sansimandan o galiba oluyoda cogu motorda kalkarkeb tikir tikir surtmesi ayar oluyo insan kopuyomus gibi biseyler :)

ookkaayy
26 Şubat 2016, 21:57
Merhaba arkadaşlar sorunun debriyaj taslari ile yaylar ile bir alakasi yok sadece sajlar ve balatalarin kalitesi ile alakali kalin saj kaliteli balata ile bu sorundan kurtulabilirsiniz
Ayni sorundan bahsedip bahsetmedigimi anlamak icin kalkista debriyaji tam o sesi yaptigi noktaya getirip motoru ileri geri surun yine tirrrrt yapiyorsa ayni sorundan bahsediyoruz