PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : buji önerisi olan

ozgurfs
09 Şubat 2016, 12:46
merhaba arkadaşalr keeway 250 için buji önerisi olan var mı? pek bilgim yok buji hakkında iyi buji hangileridir marka tip olarak

snappy x
09 Şubat 2016, 13:25
Bosch standart buji

kuvvetmira
09 Şubat 2016, 13:50
biraz pahalı ama ngk buji çok kaliteli buji suyun içinde bile çalışıyor

ozgurfs
09 Şubat 2016, 14:29
şimdi baktım pahalı değilmiş 13 tl diyor bu modele uygun. birde iridyum , çift tırnak vs olanlar nasıl olur acep?

muhahha306
09 Şubat 2016, 15:49
Çift tırnak çok farklı olmaz belki. İridyum buji de ise fark oluşuyor. Yalnız şu var iridyum buji için ateşleme bobinin de değişmesi gerekiyormuş muş.
Kaynak :

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Benzinli%20Motorlarda%20Yak%C4%B1t%20Ve%20Ate%C5%9 Fleme%20Sistemleri.pdf

truck123
09 Şubat 2016, 16:00
Al ngk yeter 5 binde bir degistir hepsi ayni bence

Cavalry
09 Şubat 2016, 16:20
NGK cr7hsa takman lazım (Çakmaları da var alırken dikkat et).. En iyi bu bujide randıman alırsın.. İridium buji işine filan sakın girme ya da gireceksen, 700-800 lira bi kenara para ayır, tabii birkaç gün de motordan ayrılman lazım :)

ozgurfs
09 Şubat 2016, 22:01
öyle teferruatlı birşey olduğunu bilmiyordum hiç gerek yok öyleyse. usta sağolsun dünya para alıyor ama taktığı bujilere baktım internette 3 5 lira taksana iyisini al ona göre para ama yok dandik kullanıp çok para alacak

MazhaRR
09 Şubat 2016, 22:10
Başlığı yeni gördüm içimden "çabuk iridyumcular gelmeden" dedim neyse ki gelmemişler zaten internette de birçok test videosu vs var normal buji ile iridyum buji arasına bir fark olmadığıyla ilgili ama ateşleme bobinini ve buji kablosunu değiştirirsen fark ediyor aklınızda olsun.

ozgurfs
10 Şubat 2016, 00:08
NGK cr7hsa takman lazım (Çakmaları da var alırken dikkat et).. En iyi bu bujide randıman alırsın.. İridium buji işine filan sakın girme ya da gireceksen, 700-800 lira bi kenara para ayır, tabii birkaç gün de motordan ayrılman lazım :)

var mı hocam satılan site bildiğiniz

bulut59
10 Şubat 2016, 01:23
fantazi yapmayın arkadaşlar. kullanım kitapçığında hangi buji modeli yazıyorsa onu takın. iki ay sonra "motorum gaz yemiyor" veya "motorum neden tekliyor" tarzında başlıklar geliyor üzülüyoruz.

Hasan7
10 Şubat 2016, 02:35
Sen gidip motorcunun önerdiği iridyum bujiyi takarsan motor çalışmaz tabi, arkadaşım sen orjinal bujine bak eğer ngk ise biraz araştır kendi orjinal sitesinden ngk nın normal bujinin iridyum ve platinium muadilini göreceksin o kodu al ve o model bujiyi al tak eğer benim param var diyorsan o iridyum bujinin denso muadilide var denso iridyum power olması lazım onu al, benim dylan iridyum buji ile sabahları çok çok daha kolay ve rahat çalışıyor, yüksek hızda motor daha az titriyor şöyle anlatayım, normal buji ile110 km hızda yaptığı titreşimi iridyum ile 125 km de yapmaya başlıyor ben yaklaşık 1,5 senedir aynı iridyum bujiyi kullanıyorum bir defa motor çalışmadı buji kap kara olmuş balata temizleyici ile temizledim taktım yeni gibi oldu, benim yaşadıklarım ve tavsiyem budur paran varsa ben 35 lira gibi bir rakama almıştım sende üstüne alırsın ama altı sahte olur büyük ihtimal dolar nerdeyse 1 lira daha değerlendi ucuzuna bakma sahtesi bol, ha son olarak iridyum takınca hiçbirşeyi değiştirmene gerek yok sadece kontrol et buji kablosu çatlamışsa onu değiştir, bobini daha güçlüsü ile değiştirirsen daha fazla güç alırsın iridyum aynı şartlarda daha iyi ateşleme yapıyor, tekrar yazıyorum hiçbirşeyi değiştirmene gerek yok ama mutlaka orjinal bujinin muadili iridyumu al yanlış alma

telike
10 Şubat 2016, 07:33
Oh be sonunda şu her motora iridyum takan iridyum buji ile daha ihi gittiğini iddia edenler tükendi :D
Ayrıca 250cc lik bir motora iridyum takma ya gerek yok gerçekten. Zaten yakıı yakmaya yeterli neden uğraşıyorsun. Haa 250cc diye yeriyor muyum evet. Ben de 250cc kullanıyorum şu anda bunu belirteyim başta. Ama o performans ürünleri performans motorlarına göre. Yani her koyun kendi bacağından.. Kitapçık hangisini öneriyorsa onu tak geç.

ssates
10 Şubat 2016, 10:39
http://bujimarket.com/

buradan alabilirsin

Thracian
10 Şubat 2016, 11:06
İridyum bujilerin performansa bir etkisi yok.Sadece ömrü normal bujilere göre çok daha uzun.O yüzden hiç uğraşma motosikletine uygun standart NGK buji al tak,keyfini sür.

ozgurfs
11 Şubat 2016, 02:44
benim iridyum veya diğer buji tipleri hakkında hiç bilgim yok elektrik işi elimden gelir fakat ilk motorumu ıki sene buj ideğiştirmedin kulandım ikincisini bir sene bu motor üçüncü motorum ama buji konusunda cahilim ne alınır ne takılır o yüzden iridyu mnedir ne değildir bilmiyorum amacım dandik bujilerden olmasın yani alacagım şey 3 5 pahalı olsun ama dandik olmasın çatlamasın komple tesisat değiştirecem cdi yi japon takacam vs bujilerde dandik olmaısn istiyorum ngk sanırım iyi bir marka anladığım kadar

Cavalry
11 Şubat 2016, 18:16
http://www.sahibinden.com/yedek-parca?query_text=ngk+cr7hsa

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

fantazi yapmayın arkadaşlar. kullanım kitapçığında hangi buji modeli yazıyorsa onu takın. iki ay sonra "motorum gaz yemiyor" veya "motorum neden tekliyor" tarzında başlıklar geliyor üzülüyoruz.

Keşke fantazi olsaydı.. User manuel de yazan buji ngk D7EA ve fiziksel olarak onu takmamızın mümkünatı yok çünkü bu buji kalın, bizim motora olan buji de ince..

ozgurfs
12 Şubat 2016, 22:06
buji performansı çok etkilemez sanırım onun için CDI işlemciyle oynanması gerekiyor çin sitelerinde modlanmış CDI ler var ama ben zaten tır tır gitmeyi seviyorum hızla güçle pek aram yok

bassturbin
13 Şubat 2016, 12:50
Ben idridyumcuyum çekilin kenara! :)

iridyumla normal bujinin ömür haricinde ateşleme atlaması ve zamanlamasıylada çok cüzzi farkı var, normal buji ateşlemeye geçince bakır elektrodun kalınlığından dolayı kıvılcımın farklı noktalarda olduğu görünüyor, iridyum, altın paladyum ve platin bujilerde bu elektrodun kalınlığının normale oranla çok daha sivridir buda zamanında ve atlamasız gezinmesiz aynı noktada ateşleme sağlar.

Anlaşılsın diye video:

https://www.youtube.com/watch?v=tS4MV2pELyU

Ayrıca farkları ve gaz tepkisini yüksek devirli performanslı makinelerde daha etkin görünür.
Denso iridyumla ilgili şöyle bir araştırma da yapmış, elektrod ince olduğu için voltaj az çekilir diye:

http://densoiridium.com/voltagerequirements.php

burakcvck
13 Şubat 2016, 13:25
yaklaşık 10-15 tl ngk dpr8a

MrJ
13 Şubat 2016, 13:50
buji modelini öğren amazon'dan sipariş et yanınada bir termos,filtre ekle (kargo bölünsün) , paralar cebinde kalsın :)

navarin11
13 Şubat 2016, 17:08
Ya arkadaşlar buji hakkında bukadar polemik yapmayın, piyasada bu işin duayeni olan bujiler şunlar, NGK-CHAMPİYON-BOSCH bunun dışında iridyum miridyum kafa karıştırılmasın ateşlemenin derecesi olmaz, ne son hız, ne daha az yakış, ne çekiş hiçbirine katkısı olmaz fabrika zaten en iyi randımanı almak için en uyrgu bujiyi saptamıştır, bu üç markadan başka düşünmeyin.

ozgurfs
14 Şubat 2016, 14:12
termos da nedir ?

Hasan7
14 Şubat 2016, 22:34
Yav nasıl olmaz allah aşkına, eğer buji sadece ateşlemeyi yapan bi elemansa farklı bi buji takında görün motoru, ngk ve denso japon motosikletlerin bujisi bildiğimiz gibi, ve birçok buji çeşidi var benim motoruma fabrika 4 tip buji önermiş bunlar normal kullanım ve hoz bujisi olmak üzere 2 grupta 2 büyük firmanın bujileri Ngk ve Denso, Ngk normal buji CR8EH-9 Yüksek hız bujisi ise CR9EH-9, Bu bujilerin muadili Denso markada ise normal buji U24FER9, Yüksek hız bujisi ise U27FER9 gördüğümüz gibi aynı motora 2 farklı buji var ama bunların iridyum muadilleride var Ngk da iridyum CR9IHX9, Densoda ise IUH27 oluyo bu firmalar bu bujileri boşuna üretmiyorlar ateşlemeleri amacına göre değişik özelliklerde üretiliyor, ateşlemesi sıkıntılı her motor randımanlı çalışmaz biz önerilen buji yerine yanlıl buji takarsak sıkıntısı olur önerilenin muadili üst buji takarsak faydası olur.

Ekleme;
Belki birilerine faydası olur motor honda ses 150 dylan ve burdada Denso nun buji muadillerini gösteren tablosu var
http://www.globaldenso.com/en/products/aftermarket/plug/cross_reference/1037_8.html

bassturbin
15 Şubat 2016, 17:52
Ya arkadaşlar buji hakkında bukadar polemik yapmayın, piyasada bu işin duayeni olan bujiler şunlar, NGK-CHAMPİYON-BOSCH bunun dışında iridyum miridyum kafa karıştırılmasın ateşlemenin derecesi olmaz, ne son hız, ne daha az yakış, ne çekiş hiçbirine katkısı olmaz fabrika zaten en iyi randımanı almak için en uyrgu bujiyi saptamıştır, bu üç markadan başka düşünmeyin.

Siz iridyum bujinin ne olduğunu biliyormusuz? , çok komik olmuş ngk şampiyon ve boş buji dışında iridiyumu karıştırmayın falan :))))) yazdığınız markaların hepsinin ve başka markaların bujilerinin iridyumları var iridyum diye ayrı bir marka çeşit yok...iridyum marka model değil kullanılan malzeme farkı özelliğidir.

ozgurfs
17 Şubat 2016, 21:02
galiba benm motor buji seçiyor ngkleri taktım miss gibi motor çata pata kalkışlarda patlaya patlaya gitmeye başladı eskileri taktım düzeldi

Thracian
17 Şubat 2016, 21:31
galiba benm motor buji seçiyor ngkleri taktım miss gibi motor çata pata kalkışlarda patlaya patlaya gitmeye başladı eskileri taktım düzeldi

Buji seçme gibi bir durumu ilk kez duyuyorum.NGK bujiler genelde sorunsuz çalışır.Eğer aldığınız bujiler motor bloğunuz için tavsiye edilen ve tam uyumlu bujilerse.Aklıma bir kaç ihtimal geliyor.;

-Buji pipolarınız belki yeni bujilere tam oturmamış olabilir,temassızlık yapıyor olabilir.
-Yeni bujilerinizin tırnak aralıklarında sorun olabilir.

ozgurfs
17 Şubat 2016, 22:26
hocam duymana gerek yok bu saçmalıklar beni bulur daha anlatsam arızaları gülersin ilk motorumun ilk gün aküsü ters bağlanmıştı ayaktan çalıştırdım tesisat güm bu ilki diğer komedileri yazsam bitmez