PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yatak Sarmaya Başlamış olabilir

Formation
26 Ocak 2016, 00:56
Arkadaşlar merhaba. 2 gündür süregelen bi sıkıntımdan bahsetmek istiyorum size. Bajaj boxer 150 kullanıcısıyım ve şuan motorun 10300 km'de. Periyodik bakımını 300 kilometre kadar aştım.

2 gündür motorunda bi isteksizlik ve tokurtu -homurtular başladı. Bunun sebebi soğuk hava mıdır yoksa bakımı geciktiği için yağ işlevini yerine getiremez hale gelip yatak sarmaya mı başlamıştır?

Duruma göre sorularım:
- Motora yağı az geldiği için bunu yapıyorsa, yağ değişiminden sonra düzelir mi?
-Başka bir sebebi olabilir mi?
-Yatak sardıysa motorda hangi parçalar değişmelidir, ona göre fiyat saptaması yapıcam.

Şimdiden teşekkür ederim.

shooter1
26 Ocak 2016, 01:02
yok artık arkadaş 300 km geçtin diye böyle mi olur hiç bakıma girmeyen motosikletler var

c4gin
26 Ocak 2016, 01:03
karbüratör ve/veya subap ayarı

Thracian
26 Ocak 2016, 01:12
Yağ değişimini 300km geçirmekten bir şey olmaz.Öncelikle bir yap seviyesini kontrol edin seviye çok aşağılardaysa tehlike olabilir.İşin çok uzmanı değilim ama yatak saran motorun sesi biraz farklı olur biraz vuruntulu çalışır,egsoz dumanının rengi değişebilir,yakıt tüketimi artar.Bu belirtiler varsa bence bir tamirciye gösterin.Ama benim tahminim ya soğuktan yada karbüratör yakıt hava ayarından,belki subap ayarı olabilir,benzinde belki su pislik olabilir.

bilalefe
26 Ocak 2016, 01:13
subab ayari

Formation
26 Ocak 2016, 01:23
Sübap ayarı diyenler içime su serpiyo gerçekten. Peki bu şekilde 50 km falan daha kullanmak sıkıntı çıkartır mı?

Freye
26 Ocak 2016, 01:37
Sübap ayarı diyenler içime su serpiyo gerçekten. Peki bu şekilde 50 km falan daha kullanmak sıkıntı çıkartır mı?

Bence değiş yağını artık eziyet etme hayvana ama bence de 1 kereliğine bakımı 300 km geciktirdiysen bir şey olmaz ya :)

Formation
26 Ocak 2016, 01:59
Kuralkanın sitesinden yedek parça sipariş verdim hava filtresi, yağ filtresi v.s onların gelmesini bekliyorum perşembe gününden buyana. Oyüzden gecikti

fatih.
26 Ocak 2016, 02:41
senin derdin büyük ihtimal soguk hava
motoru çalıştır 5 dakika ısınsın ondan sonra bin anlarsın

Nikkfurie
26 Ocak 2016, 03:04
yatak sarması nedir biliyormusun? daha çalışmaz makina :)

soğuk hava nedeniyle piston etek vuruntusudur büyük ihtimal..

arkadaşların dediği gibi 300 km gecikme ile böyle senaryolar olmaz,kaliteli bir yağ koyduğunda da büyük ihtimal ses kaybolur..

ismail kozan
26 Ocak 2016, 11:49
Bendede oluyordu o sıkıntı ustelio yağı yeni olmasina rağmen subap ayaro yaptırman yeterli subap kecelerinede baktir

ayzek
26 Ocak 2016, 13:15
soguktur onun sebebi bugun hareket halınde debriyajım dondu mondialle kas yaptım resmen bileğimi hissetmiyorum :)

mterayes26
26 Ocak 2016, 13:34
Arkadaşlar gereksiz paronaya yapıyorsunuz ve yanlış bilgi veriyorsunuz ne sübap ayarı yahu . Arkadaş hava soğuk normaldir . Yatak öyle hemen sarmaz içinde kalan parçalara bulaşan yağ bile kuruyup gidene kadar yağsız bnile gider . Bizim işyerinin motoru herhalde 5000 km oldu hala da gidiyor yağsız patron masraf yok diyor ne diyelim

telike
26 Ocak 2016, 15:08
O motorda yatak yok ki komple rulman

Bthndmrl
26 Ocak 2016, 19:07
O motorda yatak yok ki komple rulman
Öldürücü darbe 😂😂

ayzek
26 Ocak 2016, 23:20
Arkadaşlar gereksiz paronaya yapıyorsunuz ve yanlış bilgi veriyorsunuz ne sübap ayarı yahu . Arkadaş hava soğuk normaldir . Yatak öyle hemen sarmaz içinde kalan parçalara bulaşan yağ bile kuruyup gidene kadar yağsız bnile gider . Bizim işyerinin motoru herhalde 5000 km oldu hala da gidiyor yağsız patron masraf yok diyor ne diyelim

Al bendende o kadar bizim patronda o kafada bi yag degistirdik en ucuzunu koydurdu adam abi bu yagkar dandik 1500 2000 i gecirme dedi motor 9400 km gecti israrla degistirmiyor ben degistircekdim ama banane dedim benmi kazaniom bekliyorum yatak sarinca gorucem totosunu masrafin babasi kacacak

Formation
27 Ocak 2016, 15:49
Arkadaşlar sorun soğuk değil. Bugün bronovadan balçovaya gittim ,ordan çiğli ve tekrar bornovaya döndüm. Giderek kötüleşen bir performans var. Ustadan yarına randevu aldım, sorunun eskimiş motor yağı veya bujilerden olabileceğini düşünüyor o da..

Furkan Tarık
27 Ocak 2016, 15:54
Yatak sarsa kitlemez mi hocam?

yasdal
27 Ocak 2016, 16:12
sarmamıştır, sarsa duramazdın.

6 binlik bi tane bakımı unutan bi transalpci arkadaşım var. Hiç bişeycik olmuyor :) 12 bin sonra götürüyorsun servise. Ya az da bi ses var bunda diyosun, yağ değişince geçiyor.

BatuhanK
27 Ocak 2016, 17:49
Arkadaşlar sorun soğuk değil. Bugün bronovadan balçovaya gittim ,ordan çiğli ve tekrar bornovaya döndüm. Giderek kötüleşen bir performans var. Ustadan yarına randevu aldım, sorunun eskimiş motor yağı veya bujilerden olabileceğini düşünüyor o da..

O usta sallıyor hocam

istanbu_gezg
31 Ocak 2016, 01:47
Arkadaşlar merhaba. 2 gündür süregelen bi sıkıntımdan bahsetmek istiyorum size. Bajaj boxer 150 kullanıcısıyım ve şuan motorun 10300 km'de. Periyodik bakımını 300 kilometre kadar aştım.

2 gündür motorunda bi isteksizlik ve tokurtu -homurtular başladı. Bunun sebebi soğuk hava mıdır yoksa bakımı geciktiği için yağ işlevini yerine getiremez hale gelip yatak sarmaya mı başlamıştır?

Duruma göre sorularım:
- Motora yağı az geldiği için bunu yapıyorsa, yağ değişiminden sonra düzelir mi?
-Başka bir sebebi olabilir mi?
-Yatak sardıysa motorda hangi parçalar değişmelidir, ona göre fiyat saptaması yapıcam.

Şimdiden teşekkür ederim.

dostum bakım 3000 km ya sen 4000 de gitsen motor yatak sarmaz ama yağın özelliği kaybolduğu için motorun ömrü azalır o anlamda

öyle 50-100 km fark bile değil tavsiyem böyle dert yapıcaksan 2500 de bir değiştir bu esnada benzinle güzelce zincirini temizle yağlamayıda yap peryodik yaparsan daha kolay olur mesela haftada bir zincir yağı 2500 km de bir motor yağı gibi,