PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Ocakta Ehliyet Değişiminde İzlenmesi Gereken Yol

Sayfa : [1] 2

aliberkgngr
04 Ocak 2016, 11:11
Merhaba arkadaşlar bu yolu bana birisi anlatabilirmi ne yapmam gerek

Levent
04 Ocak 2016, 11:12
Henüz böyle bir yol yok :)

aliberkgngr
04 Ocak 2016, 11:15
Henüz böyle bir yol yok :)

bazı konularda gördüm de mantıklı gelmedi ondan sordum :)

YouSuffer
04 Ocak 2016, 11:24
5 yıl içinde değiştirilcekmiş aceleye gerek yok :D

HAZZILHAR
04 Ocak 2016, 11:25
Google'ı biraz kullanmaya özen gösterelim:

http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/SurucuIslem.aspx

Sahin35
04 Ocak 2016, 12:42
Ben şimdi karakoldan geliyorum arkadaşlar hiç kimse konu ile ilgili bişey bilmiyor ve sistem kapalı çalışmıyor ehliyetimi alamadım yani..

AWESQME
04 Ocak 2016, 12:48
Acelesi yok arkadaşlar biraz bekleyin daha polislerin bilgisi yok. Bir kaç ay geçsin sonra gider değiştirirsiniz.

Tahminimce trafiğe gidip değiştiricez. Başka bir şey yapılıcağını sanmıyorum.

hakikiteker
04 Ocak 2016, 12:54
Hemen değiştirirsek, olası bir çevirmede polisler kartla selfie çekmeye kadar gideceği için iki kat fazla bekleyeceğiz zaten. Bence de çok acelesi yok, değiştiresim vardı ama bu aklıma gelince vazgeçtim :P

Tundzhay
04 Ocak 2016, 12:58
Merhaba arkadaşlar bu yolu bana birisi anlatabilirmi ne yapmam gerek

Forum ve Google amca da rama yapsan bir sürü düzgün bilgi çıkıyor.

https://www.egm.gov.tr/Duyurular/Sayfalar/Emniyet-Genel-Mudurlugu-Surucu-Belgelerini-Yeniliyor.aspx

seta34
04 Ocak 2016, 13:18
Ne gerek vardi boyle bisey yaptilar ne kadar bos bir ulke oldu burasi ak. 3-5 maasa verdikleri zam icin yapilmicak ne kadar bos sey varsa yapiyorlar

schumacher__
04 Ocak 2016, 13:30
Yalnız düzgün arama yapın diyerek kaynak veren arkadaşların verdiği linklerde birbirinden farklı gereksinimlerden bahsetmiş emniyet. Hangisine inanalım şimdi :)

Eski Tip Sürücü Belgesinin Değiştirilmesi
1. Eski sürücü belgesi
2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3. Sürücü sağlık raporu
4. 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
5. 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

https://www.egm.gov.tr/Duyurular/Sayfalar/Emniyet-Genel-Mudurlugu-Surucu-Belgelerini-Yeniliyor.aspx

‘Sürücü Olur’ sağlık raporu ( tek hekimden)
1 adet biyometrik fotoğraf
Parmak izi
15 TL sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedeli ödendi makbuzları.

odulaydogdu
04 Ocak 2016, 13:32
bende de b ehliyet var a2 alıcam bu ay nasıl olacak biri stajyer biri normal mi bilen varmı?

HAZZILHAR
04 Ocak 2016, 13:45
Yalnız düzgün arama yapın diyerek kaynak veren arkadaşların verdiği linklerde birbirinden farklı gereksinimlerden bahsetmiş emniyet. Hangisine inanalım şimdi :)

EGM'nin 10 Aralık'taki bildirisi duyuru niteliğindedir. Yani güncel değildir. Güncel olan liste şu linkte yine EGM tarafından belirtlmiştir:

http://surucurandevu.egm.gov.tr/belgelersur.aspx

ee_ee
04 Ocak 2016, 14:01
06.01.2016 ya randevuyu kaptım. :) Sabah 08:30 da kargalar kahvaltı etmeden orada olacaz bakalım :) Saglık raporu tamam da su 15 TL yi yatıramadım bir turlu bankaların bilgisi yok. Halledebilen varmı?

HAZZILHAR
04 Ocak 2016, 14:19
06.01.2016 ya randevuyu kaptım. :) Sabah 08:30 da kargalar kahvaltı etmeden orada olacaz bakalım :) Saglık raporu tamam da su 15 TL yi yatıramadım bir turlu bankaların bilgisi yok. Halledebilen varmı?

Vergi dairesine de yatırabilirsiniz. Banka veya vergi dairesi demişler açıklamalarda.

schumacher__
04 Ocak 2016, 14:32

son gelişmeleri sizden alırız o zaman

Tundzhay
04 Ocak 2016, 15:33
Şimdi kafama takılan bişey var. Bizdeki eski ehliye B-A2, Otomobil, Kamyonet, Minibüs ve motosiklet kullanabiliyoruz.
Tamam A2 artık A olacak onu anladık. Fakat Yeni sisteme göre; B ile kamyonet ve otomobil kullana bilecez. Minibüs hakkı elimizden alınıyor. eğer alınmazsa D1 sınıfı verilmesi lazım. Eğer D1 verrilir se B için 10 yılda bir geçerli olan muhabbet D1 için 5 yıl. Yani 5 yılda bir ehliyet mi değişterecez.
Bence ortalık baya karışacak....

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Nette şimdi şöyle bişey buldum ne kadar doğru olur bilemiyorum.

http://www.yeniehliyet.com/eski-ehliyetim-hangi-sinif-yeni-ehliyetle-degisecek.html

Kısacası bizim B ehliyeti olacak D1.
Bu da 5 yılda bir ehliyeti değiştirmemiz demek...
E hadi hayırlı olsun...

Danmark16
04 Ocak 2016, 16:03
Anlamadigim şey AB kriterlerine uygun duruma getirilmedimi bu ehliyetler ? 5 senede veya 10 senede değişmezki AB ehliyetleri.Emin olmak için tekrar kontrol ettim geçerlilik suresi 30 sene

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Oğlumun ehliyetine baktım şimdi geçen sene aldı ehliyetini onunkide 15 sene sonra yenilenecek

Tundzhay
04 Ocak 2016, 16:03
Anlamadigim şey AB kriterlerine uygun duruma getirilmedimi bu ehliyetler ? 5 senede veya 10 senede değişmezki AB ehliyetleri.Emin olmak için tekrar kontrol ettim geçerlilik suresi 30 sene

30 seneyi nerden buldun bilmiyorum. gerçi her ülkenin kendi kanunu var. avrupa da olsa bazı şeyler kendi içinde ayrılıyor.
mesela bulgaristanda da bizdeki gibi 5 ve 10 sene...

http://www.mediapool.bg/ns-vavede-diferentsirani-srokove-za-validnost-na-shofyorskite-knizhki-news197419.html

http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_bg.htm

şöyle bir bilgi daha var.

bu bülkelerde otomonil ehliyeti 10 yıl geçerli;

Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İtalya, İspanya, Finlandiya, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Romanya, Slovenya, İsveç, Birleşik Krallık

Bu ülkelerde ise 15 yıl geçerli.
Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Fransa, Polonya, Slovakya

ee_ee
04 Ocak 2016, 16:33
Vergi dairesine de yatırabilirsiniz. Banka veya vergi dairesi demişler açıklamalarda.

Teşekkürler akıl için:) Vergi dairesinde hallettim. Gerci onlar da bilmiyordu biraz kastıra kastıra yatırttım :) Sonucta vergi dairesi vericem deyince almam demiyo :) Bostancı nakıl vasıtaları vezneler öğrendi yatıracaklar ıcın bir bilgi olsun .

Levent
04 Ocak 2016, 16:35
Ayrıca bu iş artık emniyetten çıkıp nufus il müdürlüğüne geçti diye de biliyorum

ee_ee
04 Ocak 2016, 16:43
Şimdi kafama takılan bişey var. Bizdeki eski ehliye B-A2, Otomobil, Kamyonet, Minibüs ve motosiklet kullanabiliyoruz.
Tamam A2 artık A olacak onu anladık. Fakat Yeni sisteme göre; B ile kamyonet ve otomobil kullana bilecez. Minibüs hakkı elimizden alınıyor. eğer alınmazsa D1 sınıfı verilmesi lazım. Eğer D1 verrilir se B için 10 yılda bir geçerli olan muhabbet D1 için 5 yıl. Yani 5 yılda bir ehliyet mi değişterecez.
Bence ortalık baya karışacak....

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Nette şimdi şöyle bişey buldum ne kadar doğru olur bilemiyorum.

http://www.yeniehliyet.com/eski-ehliyetim-hangi-sinif-yeni-ehliyetle-degisecek.html

Kısacası bizim B ehliyeti olacak D1.
Bu da 5 yılda bir ehliyeti değiştirmemiz demek...
E hadi hayırlı olsun...

Evet haklısınız eski B ehliyeti olanlar için 5 yıl. Cunkü yeni B ehliyet ile minıbus surulmuyor. D1 sınıfı olarak ayrıca almak gerekicek diye biliyorum.

Tundzhay
04 Ocak 2016, 16:45
Ayrıca bu iş artık emniyetten çıkıp nufus il müdürlüğüne geçti diye de biliyorum

o daha mecliste görüşmede. eğer yasa geçerse o zaman nüfus üdürlüğüne verecekler. şimdilik emniyet veriyor hala. bakalım. stajyer ehliyet gibi 15 senede geçebilen bir devler bu işi de nüfus müdürlüğüne 30 sene sonra devrede bilecek mi :)

ee_ee
04 Ocak 2016, 17:13
İyi ki almışım randevuyu sistem coktu iyimi :)

hakikiteker
04 Ocak 2016, 17:41
Evet haklısınız eski B ehliyeti olanlar için 5 yıl. Cunkü yeni B ehliyet ile minıbus surulmuyor. D1 sınıfı olarak ayrıca almak gerekicek diye biliyorum.

B ehliyetiyle minibüs kullananlar hak kaybına uğrar o zaman, ehliyete o sınıfı da eklemeleri lazım -ki en kötü ihtimalle davayla eklenir-

Danmark16
04 Ocak 2016, 17:50
30seneyimi nerden buldum cebimdeki ehliyetten

ee_ee
04 Ocak 2016, 18:01
B ehliyetiyle minibüs kullananlar hak kaybına uğrar o zaman, ehliyete o sınıfı da eklemeleri lazım -ki en kötü ihtimalle davayla eklenir-

Zaten ekleniyor ki. Yani alanlarda olmayacak. Onlar sadece B alacaklar. Minibus kullanmak istiyorlarsa D1 sınıfı için ayrıca kusr ucret vs var. Zaten D1 almak ıcın B ehliyetiniz olması şartı var artık.

SÜRÜCÜ BELGELERİ VE KULANMAYA YETKİLİ OLDUĞU

ALT SÜRÜCÜ BELGESİ SINIFLARI

• M sınıfı sürücü belgesi ile M,

• B1 sınıfı sürücü belgesi ile M,

• F sınıfı sürücü belgesi ile M,

• G sınıfı sürücü belgesi ile M,

• A1 sınıfı sürücü belgesi ile M,

• A2 sınıfı sürücü belgesi ile M ve A1,

• A sınıfı sürücü belgesi ile M, A1 ve A2,

• B sınıfı sürücü belgesi ile M, B1 ve F,

• BE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,

• C sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, C1 ve F,

•CE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F; CE sınıfı ile birlikte D sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca DE, D1 ve D1E,

• C1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,

• C1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C1 ve F,

• D sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, D1 ve F,

• DE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D, D1, D1E, F; DE sınıfı ile birlikte C sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca CE, C1 ve C1E,

• D1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,

• D1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D1 ve F

sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılan araçlar da sürülebilir.

ESKİ SÜRÜCÜ BELGELERİNİN YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGELERİNE KARŞILIKLARI

•A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,

•A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,

•B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

•C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,

•D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,

•F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,

•G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi,

olarak değiştirilirler.

Kaynak

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

Ha bu arada D1 içinde yaş şartı 21'dir.

Danmark16
04 Ocak 2016, 18:14
30 seneyi nerden buldun bilmiyorum. gerçi her ülkenin kendi kanunu var. avrupa da olsa bazı şeyler kendi içinde ayrılıyor.
mesela bulgaristanda da bizdeki gibi 5 ve 10 sene...

http://www.mediapool.bg/ns-vavede-diferentsirani-srokove-za-validnost-na-shofyorskite-knizhki-news197419.html

http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_bg.htm

şöyle bir bilgi daha var.

bu bülkelerde otomonil ehliyeti 10 yıl geçerli;

Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İtalya, İspanya, Finlandiya, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Romanya, Slovenya, İsveç, Birleşik Krallık

Bu ülkelerde ise 15 yıl geçerli.
Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Fransa, Polonya, Slovakya

Malum yaşlılık işte benim ehliyetim eski oldugu icin 30 senelik verilmiş ama dediğim gibi oglumun ehliyetine baktim 15 sene sonra yenilenecek.

barodi
04 Ocak 2016, 19:25
Eski ehliyeti alicaklarmi. Eger alirlarsa posta yoluyla gelecek olan yeni ehliyet kimbilir ne zaman gelecek. Eee bu gecen zaman suresince ehliyetsiz nasil arac surucez ?

ee_ee
04 Ocak 2016, 19:36
Pasaport gibi gelicek 15 günde. Bu 15 gun için size ehliyetınız yerine gecen yazı verilecek.

smtknc
04 Ocak 2016, 19:41
28 Aralıkta kurstan aldığım dosya ile yeni yıl gelmeden B ehliyete A2 ekleteyim diye gittiğim tüm (3 yer gezdim) ilçe emniyet müdürlüklerinden yeni yılda gel diye geri çevrilmiştim.

Yarın için randevu aldım. İstenilen evraklar da hazır. Bakalım yarın ne diyecekler :) Sadece ziraat bankasına 15 TL kart ücreti yatıracağım dedim onu karakola vereceksin dediler :) Adamların nereye ne yatıracaklarından haberi olmadığı için, yarın başka bir bankaya yatırmayı deneyeceğim.

Ehliyeti alacakları için yazı verilecek diye biliyorum ben de ama şimdi bana yazı vereceklerse hem A hem B kullanabilir diye mi yazı verecekler acaba merak konusu :pr: :silent:

Tundzhay
04 Ocak 2016, 19:58
Sonuç olarak 20 milyon ehliyet 5 yılda bir değişmesi zorunlu demek ki :)

barodi
04 Ocak 2016, 20:16
Bende randevu aldım boş zaten randevular direk istediğim gün ve saate aldım randevuyu

Jemand
05 Ocak 2016, 13:49
randevuya falan gerek yok arkadaşlar. istediğiniz saatte gidin yardımcı oluyorlar, boş zaten şubeler.

Tundzhay
05 Ocak 2016, 14:36
randevuya falan gerek yok arkadaşlar. istediğiniz saatte gidin yardımcı oluyorlar, boş zaten şubeler.

sen gidip değiştirdin mi?

ZümeR
05 Ocak 2016, 15:50
Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş (5) yıl içerisinde tamamlanacaktır.

Hele bi 2020 Aralık 15 gelsin hallederiz..

ee_ee
05 Ocak 2016, 16:04
Selamlar bende tamamladım

B+A2 ehliyetim A-A1-A2-B-B1-D1-F-M şeklinde dönüştü. Baştaki 15 TL 13+2 TL olarak yatırılacakmış. Ben bankaya gidip 2 TL daha yatırdım.

Son durumda sağlık raporu yeni tip olacak(Dikkat edin) Aile hekiminde yada ücretli olarak alabilirsiniz. Rapor fotolu olup normal foto olabilir
Ehliyet için 1 foto istiyorlar ama biometrik olacak
Vergi dairesi yada anlaşmalı bankaya 13 TL yatıcak. Değerli evrak bedeli trafık sube cıvarındaki bankalar biraz daha cabuk öğreniyor. Diğerleri hala birbirlerine bakıp duruyor gişede.
Poliş guc vakfına 2 TL anlaşmalı bankalara yatıcak. Yukarıdaki kriter aynen bunun ıcınde geçerli.
Trafık subede daha once parmak ızı verdıysenız teyıdı yapılacak yoksa sıfırdan parmak ızı verilecek.
Yanınıza mutlaka kımlık alın ehlıyetınız kımlıkten sayılmıyor emnıyette. Ne komik
Randevunuzu alıp evraklarınızı teslım edıyorsunuz taranıp ankaraya yollanıyor. Sıze gecıcı bır evrak veriyorlar.
Evınıze gıdıp yeni ehliyetınızın gelmesını heyecenla bekliyorsunuz. Gelınce bir bardak soğuk suya koyup ıslatırız artık
Herkese hayırlı olsun.

Tundzhay
05 Ocak 2016, 16:26
Hayırlısı olsun. Güle güle kullan.
demek ki 5 yıl sonra bi daha değiştirecez. o my god :)

ee_ee
05 Ocak 2016, 16:40
Hayırlısı olsun. Güle güle kullan.
demek ki 5 yıl sonra bi daha değiştirecez. o my god :)

Aynen D1 den dolayı 5 yıl. istememde denmiyor sıstem otomatık oluşturuyor. Mudahale yok yani.

By_KL@rk
05 Ocak 2016, 17:00
Selam arkadaşlar B ehliyetim var A 2 ehliyeti için sınava girdim kazandım. emniyetten randevu almam gerekiyor. Şimdi bu ehliyeti almak icin gittiğimde yenisinimi verecekler eski sistem mi verecekler. Daha sonra tekrardan paramı verecez

barodi
05 Ocak 2016, 18:12

randevusuz işlem yapmıyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

ben bugün hallettim . ama baya uğraştım bütün günümü aldı. 15 tl nin hepsini vergi dairesi almıyor. 9264 e kart ücretini
vakıfbanka gidip orayada 2 tl hizmet bedelini yatırıyoruz. ben ilk başta 15 tl olarak vergi dairesinden makbuzu aldım. emniyet kabul etmedi. ayrı hesaplara yani 9264 numaralı koda 13 tl yi vergi dairesine yatırıyorsunuz. 2 tl yide hizmet bedelini vakıfbanka yatırıyorsunuz ordanda makbuz alıp emniyete o şekilde veriliyor. sonrasında benim aldığım gibi 15 gün geçerli geçici sürücü belgesi alacaksınız.
http://i.hizliresim.com/gZZ1LO.jpg (http://hizliresim.com/gZZ1LO)
ESKİ SİSTEMDE BENİM EHLİYET B VE A2 İDİ

ee_ee
05 Ocak 2016, 18:19
randevusuz işlem yapmıyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

ben bugün hallettim . ama baya uğraştım bütün günümü aldı. 15 tl nin hepsini vergi dairesi almıyor. 9264 e kart ücretini
vakıfbanka gidip orayada 2 tl hizmet bedelini yatırıyoruz. benilk başta 15 tl olarak vergi dairesinden makbuzu aldım. emniyet kabul etmedi. ayrı hesaplara yani 9264 numaralı koda 13 tl yi vergi dairesine yatırıyorsunuz. 2 tl yide4 hizmet bedelini vakıfbanka yatırıyorsunuz ordanda makbuz alıp emniyete o şekilde veriliyor. sonrasında benim aldığım gibi 15 gün geçerli geçici sürücü belgesi alacaksınız.
http://i.hizliresim.com/gZZ1LO.jpg (http://hizliresim.com/gZZ1LO)

aynen kac kışı geri dondu bugun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

Bir yanlışlık var hocam D1 eksik o evrakta. D1 de olmalıydı.

Benimkinde D1 var.

•D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,

olarak değiştirilirler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Şu durumda minibüs suremezsınız. Eskiden hakkınız var iken bu hakkınızdan olmuşsunuz.Öte yandan yenileme işlemi de 10 yılda bir olur.

barodi
05 Ocak 2016, 18:22
aynen kac kışı geri dondu bugun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

Bir yanlışlık var hocam D1 eksik o evrakta. D1 de olmalıydı.

Benimkinde D1 var.

olarak değiştirilirler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Şu durumda minibüs suremezsınız. Eskiden hakkınız var iken bu hakkınızdan olmuşsunuz.Öte yandan yenileme işlemi de 10 yılda bir olur.

bilemiyorum sistem otomatik ayarlıyor memur kendi yazmadı.

ee_ee
05 Ocak 2016, 18:28
Vallahi tercih sizin. İster duzeltırin yada böyle kalsın. Minubus sürme durumunuz olurmu ilerde bir gun onu duşunun bence???

barodi
05 Ocak 2016, 18:33
Vallahi tercih sizin. İster duzeltırin yada böyle kalsın. Minubus sürme durumunuz olurmu ilerde bir gun onu duşunun bence???

nasıl düzeltilecek neyse yarın bi uğrar izah ederim durumu.

ee_ee
05 Ocak 2016, 18:36
nasıl düzeltilecek neyse yarın bi uğrar izah ederim durumu.

hocam emeklılık geldı servis soforlugu yapayım dersınız D1 olmazsa mınıbus kullanmazsınız misal. Yani olması olmamasından iyi bence.

Trafik.gov.tr da ki bilgiyi de goturun.

kdiner
05 Ocak 2016, 18:51
bende ( E + D + A2 ) var bu durumda kaç tane gözükmesi lazım veya hangileri olması lazım, bir sürü kafa karışıklığı.

Jemand
05 Ocak 2016, 19:10
sen gidip değiştirdin mi?

bugün trafik şubeyle ve bankalarla verdiğim inanılmaz mücadeleden sonra evet işlemlerimi tamamladım fakat benimki değişim değil sınıf ekleme. 2015 aralıkta aldığım a2 sertifikamı eklettirdim. yukarda arkadaş anlatmış harfiyen. bankaların haberdar olmadığı durum "sürücü belgesi değerli belge harcı". vergi dairesiyle görüşüp 2016 itibariyle kullanılması gereken yeni işlem kodunu söyledim. (9264) kimi bankaların sisteminde bu kod henüz yok, dolayısıyla tek tek dolaşmanız gerek bankaları. ben iş bankasından yatırdım. yukarıdaki arkadaşın aksine benden 20tl polis teşkilatı hizmet payı adı altında bir şey daha tahsil ettirdiler. bu arada trafik şubedeki memurlarında hiçbir şeyden haberi yok. çok komik bir şekilde birlikte bilgisayar başında deneye deneye yeni sistemin işleyişini çözdük. buda tüm işlemler sonrası ehliyet yerine geçen 15 günlük geçerlilik süresi olan belge. çünkü eski ehliyetinizide alıyorlar.

http://i.hizliresim.com/gZZQ05.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:01 ----------

randevusuz işlem yapmıyorlar diyen arkadaşlar sizin gittiğiniz şubenin durumundan kaynaklıdır randevu olayı. ben gittiğimde randevum var dedim, ne randevusu ? dedi. gerek yok randevuya harçlarını yatırıp istediğin saatte gel hallederiz demişlerdi dün.

Zsrvc
05 Ocak 2016, 19:14
Jemand: aldiginiz belgede D1sinifi yok bu durumda minibüs kullanma hakkınız ortadan kalkti sanırım bu konu ile ilgili bir şey söyledikleri mi?

Jemand
05 Ocak 2016, 19:17
Jemand: aldiginiz belgede D1sinifi yok bu durumda minibüs kullanma hakkınız ortadan kalkti sanırım bu konu ile ilgili bir şey söyledikleri mi?

evet b' ler minibüs kullanamıyorlar artık. ehliyetini değiştirmeyen arkadaşlarda kullanamıcaklar minibüs, "ehliyetimi değiştirmeyeyim de minibüs kullanabileyim" çakallığı olmayacak yani. ama bunun denetimleri 1 sene daha yapılmaz tahminim. çünkü bu kadar minibüs şoförünün tekrar eğitim alıp bi anda ehliyetlerine sınıf eklettirme şansı olmayacak mantıken.