PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OGS VE HGS’deki yüzde 20 indirim de kalktı

bektanist
04 Ocak 2016, 08:11
http://i.hizliresim.com/W19mqq.jpg

YENİ haftaya köprü ve otoyollarda zam haberiyle girilirken bir kötü haber de Otomatik Geçiş (OGS) ve Hızlı Geciş Sistemi’nden (HGS) geldi.

OGS ve HGS’li geçişlerde uygulanan yüzde 20 indirim de kaldırıldı. Yetkililer yüzde 20’lik indirimin yasal dayanağı bulunmadığını ve belli bir dönem teşvik için böyle bir uygulamaya gidildiğini ifade ediyor. Bu nedenle de indirimin dün itibarıyla kalktığı bilgisi veriliyor. Böylece otoyollarda OGS ve HGS ile en kısa mesafede 1.8 TL olan geçiş ücreti yüzde 16’lık zam ve yüzde 20’lik indirimin kalkmasıyla 2.5 TL’yi buldu. Bu da yüzde 38’lik zam anlamına geliyor. Köprülerde ise 3.4 TL olan geçiş ücreti indirimin kalkması ve yüzde 16 zamla 4 lira 75 kuruşa yükseldi. Bu da ücretlerin yüzde 39 arttığını gösteriyor.

Hürriyet’in duyurduğu köprü ve otoyollardaki zammın detayları da netleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü köprü ve otoyol geçişlerine ilişkin yeni ücret tarifesini duyurdu. Buna göre, İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden otomobil, motosiklet, aks aralığı 3.20 metreden küçük kamyonet ve minibüsler için geçiş ücretine 50 kuruş zam yapılarak 4 lira 25 kuruştan 4 lira 75 kuruşa yükseltildi. Aks aralığı 3.20 metreden büyük her türlü iki akslı araçların geçiş ücreti 50 kuruş artışla 6 lira oldu. Köprü ve otoyol geçişlerine son olarak 2012 yılında zam yapılmıştı. 2 Ocak Cumartesi gününü 3 Ocak Pazar’a bağlayan gece saat 00.00’dan itibaren gişelerden geçiş yapanlar zamlı tarife ile işlem gördü. 2012’den bu yana zam yapılmayan köprü ve otoyolları için yüzde 25 civarında zam yapılması gündeme gelmişti. Ancak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yönlendirmesiyle zam yüzde 16’da kaldı.

Köprü maliyeti 65 TL yükseldi

DÜNE kadar İstanbul’daki köprüyü her mesai günü kullanan OGS ve HGS’si olan bir İstanbullu 24 gün kullanımla ay sonunda 163 TL ödüyordu. Dün itibarıyla bu rakam 228 TL’ye çıktı. Böylece köprüden geçiş maliyeti aylık bazda 65 TL artmış oldu.

DURMAK YOK YOLA DEVAM...
1300 TL ASGARİ ÜCRET HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN... ANLAYANA

ee_ee
04 Ocak 2016, 08:25
Motorlarin %50 si duruyormu hala? Gecen varmi aramizda?

mgora
04 Ocak 2016, 10:18
Hesabı yapan nerede yaşıyor veya dış mihrak mıdır nedir :)
24 gün geçen adam 24x4,75 ----114 tl öder aslında diğer yön niye bedava bizde inatçı kahraman ağa gibi diğer taraftan dolaşıp köprüye hiç mi para vermesek , inatçı kahraman ağa dedimde demek ki bu zihniyet osmanlı'dan oğula nesil.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/inatci-keraban-1/48021.html
Bence bedava dünya metropolleri ile kıyaslayınca , sonuçta birde boğaz manzarası var , artı bazen intihar edenler oluyor hayatınıza heyecan katılıyor , bunlarda paketin içinde :D

weirdo1
04 Ocak 2016, 10:39
Hazır zamda yapmışken, köprünün asflatını yenileseler bari, böbreklerimiz isyan ediyor bazı yerlerde.

avici
04 Ocak 2016, 10:44
Kaşıkla verip kepçeyle geri almak.

Serdar Baba
04 Ocak 2016, 11:01
Beklenen istikrar hamlesi. Yetmez ama EVET!

Levent
04 Ocak 2016, 11:06
Pendikte oturup, mecidiyeköyde çalışan bir adamın ayda ödeyeceği otoban ve köprü parası 300 TL.. Durmak yok..

Olcay Avşar
04 Ocak 2016, 11:27
DÜNE kadar İstanbul’daki köprüyü her mesai günü kullanan OGS ve HGS’si olan bir İstanbullu 24 gün kullanımla ay sonunda 163 TL ödüyordu. Dün itibarıyla bu rakam 228 TL’ye çıktı. Böylece köprüden geçiş maliyeti aylık bazda 65 TL artmış oldu.

Tamam eyvallah çok artmış maliyetler, ama baheri yapan arkadaş tam bir matematik özürlü ya da yaptığı haber ile ilgili zerre bilgisi ve fikri yok.

Biri haberi yapan gzeteciyi uyandırsın, köprülerde sadece tek yönde ödeme yapıyoruz :mrgreen:

tanertc
04 Ocak 2016, 11:34
Geçiş ücreti üzerinden hükümete saldırıyorsunuz. Ekonomimiz süper. Din düşmanımısınız.:pl:

seigen
04 Ocak 2016, 11:48
Akşam iş çıkışı bakacağım bizim 50% indirime ne olmuş. Geçen biri varsa söylesin, 6. sınıftan kaç kesiliyor?

Tamam eyvallah çok artmış maliyetler, ama baheri yapan arkadaş tam bir matematik özürlü ya da yaptığı haber ile ilgili zerre bilgisi ve fikri yok.

Biri haberi yapan gzeteciyi uyandırsın, köprülerde sadece tek yönde ödeme yapıyoruz :mrgreen:
Haberi yapan değil de alıntılayan hata yapmış. Bahçeşehir'den kadıköy'e giden birisi için diye hesap etmişler. Şehir içinden geçen mahmutbey gişelerini katıyor.

Sadece köprü geçişinin hesabı da haberde ayrıca var.

mgora
04 Ocak 2016, 11:49
Hepimizi darbecilikten almasalar bari , organizeye sokarlar birde.
Ayrıca "deri pantolonlu , üzerleri çıplak , eldivenli , başlarında tuhaf bantlı adamlar" kategorisine sokarlarsa hepten hapı yuttuğumuzun garantisidir.

Geçiş ücreti üzerinden hükümete saldırıyorsunuz. Ekonomimiz süper. Din düşmanımısınız.:pl:

savinelli
04 Ocak 2016, 12:40
Eskiden köprüden kaçak geçenleri hırsızlıkla suçlar çok kızardım. bu haberden sonra gerçek hırsızlardan çalmanın sorun olmadığını düşünüyorum. bundan sonra ben de köprünün bug'ını kulanacağım..

Creep3
04 Ocak 2016, 13:04
motorsiklet için uygulanan indirimde kaldırılmış gibi gözküyor, kullanan varsa bilgi verirse çok iyi olucak ???

astrofizik
04 Ocak 2016, 13:24
Motosiklet geçiş ücretinin eğişmemesi gerekir o indirim değil olması gereken fiyattır,
1.75tl değilde 2.30tl ye çıkmış olabilir,
Sonuçta otomobil geçiş ücretinin yarısı onada zam gelmiş oluyor mantıken,%50 indirim kalkmamıştır
Millet gitti hgs kartları değiştirip para verdi, indirimli geçicem diye iki ay sonra herşey eskiye dönerse
motosiklet camiası bunu kaldıramaz,isyan çıkar kan bile dökülür,buna gösterip vermemek denir
Normalde parasını ödeyen adam bile plakayı kapatır geçer,
Yıllardır insanlar bunu beklemiş bu saatten sonra kimse 4.75 vermez

Creep3
04 Ocak 2016, 13:27
Motosiklet geçiş ücreti değişmemesi gerekir bence o indirim değil olması gereken fiyattır,
1.75tl değilde 2.20tl ye çıkmış olabilir,
Otomobil geçiş ücretinin yarısı sonuçta onada zam gelmiştir,%50 indirim kalkmamıştır
Millet gitti hgs kartları değiştirip para verdi, indirimli geçicem diye iki ay sonra herşey eskiye dönerse
motosiklet camiası bunu kaldıramaz,isyan çıkar kan bile dökülür,buna gösterip vermemek denir
Normalde parasını ödeyen adam bile plakayı kapatır geçer,
Yıllardır insanlar bunu beklemiş bu saatten sonra kimse 4.75 vermez

karayollarının listesine bakarsanız, motorsiklet yine kategori 1 sınıfında yani otomobil ile aynı.

CieM
04 Ocak 2016, 13:48
cezalara da dikkat edilmesi gerek. çok fazla ceza geliyor.
Herkes bi kontrol etsin.

fasfasa
04 Ocak 2016, 14:58
cezalara da dikkat edilmesi gerek. çok fazla ceza geliyor.
Herkes bi kontrol etsin.

cezaları nerden kontrol edebiliriz ? Posta adresim muhtemelen farklı benim de. Online olarak bakabileceğim bir yer var mı ? Bazı cezalar yansımıyor çünkü hemen internete.

Olcay Avşar
04 Ocak 2016, 16:01
cezaları nerden kontrol edebiliriz ? Posta adresim muhtemelen farklı benim de. Online olarak bakabileceğim bir yer var mı ? Bazı cezalar yansımıyor çünkü hemen internete.

e devlet, güncel olarak hemen çıkıyor ceza varsa.

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama

anılbel
04 Ocak 2016, 16:21
Alışırsınız ....

ee_ee
04 Ocak 2016, 18:21
Bu saate kadar geçen yokmu ya??? Motosikletler ne kadar bir söyleseniz ya

iptaluyelik02
04 Ocak 2016, 18:35
orta yaşlı olanlar bilir.Eskiden köprüve otoyollarda hem nakit hem ogs gişeleri vardı,hatta ilk aldığım Ogs cihazı için 50 ya da 100 $ civarında depozit verdiğimi hatırlıyorum.O dönemde gişe yoğunluğu olmasın diye OGS % 20 indirimliydi bir kaç yıldır nakit gişesi yok ama % yirmi indirim neye göre hesaplanıyor anlamış değilim.

seigen
04 Ocak 2016, 19:03
Bu saate kadar geçen yokmu ya??? Motosikletler ne kadar bir söyleseniz ya

Geçtim, ücreti yazacaktım da okumadı :mrgreen:.

GP500-1st
04 Ocak 2016, 19:31
Vurur yüzüne ifadesi, yine tek başına iktidarız bitanesi:thumleft:

Karalı
04 Ocak 2016, 19:40
Bende müşteri hizmetlerini aradım bugün bir kaç kere ama hatlar yoğun bir kaç saat sonra arayın diyor hep yine geçirdiler galiba;)

sonalp
04 Ocak 2016, 20:15
Arabayla geçtim, hgs, 4.75 yazdı haşırtttttı bılek boooorrdddddd, çok pis beddua ettim... yazmım şimdi ama anladınız siz onu ... güzel filim sahnesi içimden geldi art niyet yok ...

https://www.youtube.com/watch?v=KcJSosAaJvA

weirdo1
04 Ocak 2016, 20:52
Motosiklet 1. sınıf sticker ile 4.75 aldı.

Dağcı
04 Ocak 2016, 21:13
http://www.ytb.gov.tr/haber_detay.php?detay=4898
(http://www.ytb.gov.tr/haber_detay.php?detay=4898)

para lazım

essegesse
04 Ocak 2016, 21:17
Valla ben 1. köprüden,plakayı kapatmadan beleş geçebiliyorum.

Hatta hemen hemen bütün motorcular işi bilip geçiyor.Bilmeyenler azınlık sanırım.

astrofizik
04 Ocak 2016, 21:26
Motosiklet 1. sınıf sticker ile 4.75 aldı.

6. Sınıf hgs ile deneme gerekli
Motosiklet için 6.sınıf hgs veriliyor

Creep3
05 Ocak 2016, 22:37
Sonuc? İki gunde kimse 6. Kategori kartla gecmemis olamaz

Citaro
05 Ocak 2016, 22:44
Motosikletlerden 2.5 TL kesiliyor.

2move
05 Ocak 2016, 23:28
Beter olun % 50. Durmak yok devam

EmirŞengezer
06 Ocak 2016, 00:14
%50nin çoğu istanbulda yaşamadığı için sorun yok. olan istanbulda yaşayıp işine gücüne gidenlere olacak.

mgora
06 Ocak 2016, 08:45
Bence bir taraftan geçerken almaları yetmez , diğer taraftan geçerken de almalarını isteriz.

Bu arada Suriye'li öğrencilere bursu buna neden görmeyelim , adamların mülteci olmasında bizim hükümetin ve ses çıkarmayan , sinen bizlerinde payı var , şu an öyle bir durum oluştu ki evet suriyeli denizi geçmeyi çalışır , boğulur ölür bunlar malesef doğal geliyor artık , o vicdanlıyız diyen islamcılarında kılı kıpırdamıyor.Sokaklar otoyollar bile suriyeli dolu.Keşke onlara daha iyi koşullar sağlayabilsek kendi hayat standartımın düşmesini bile kabul ederim bunun için.

Ama devletin parası saraylara , yandaş geleceği olmayan projelere akıtılıyor.

kurubuz
06 Ocak 2016, 10:16
orta yaşlı olanlar bilir.Eskiden köprüve otoyollarda hem nakit hem ogs gişeleri vardı,hatta ilk aldığım Ogs cihazı için 50 ya da 100 $ civarında depozit verdiğimi hatırlıyorum.O dönemde gişe yoğunluğu olmasın diye OGS % 20 indirimliydi bir kaç yıldır nakit gişesi yok ama % yirmi indirim neye göre hesaplanıyor anlamış değilim.

Üstad. Depozito 40 dolardı. İlk OGS alanlardanım.

Mengu16
06 Ocak 2016, 11:13
Bence bir taraftan geçerken almaları yetmez , diğer taraftan geçerken de almalarını isteriz.

Bu arada Suriye'li öğrencilere bursu buna neden görmeyelim , adamların mülteci olmasında bizim hükümetin ve ses çıkarmayan , sinen bizlerinde payı var , şu an öyle bir durum oluştu ki evet suriyeli denizi geçmeyi çalışır , boğulur ölür bunlar malesef doğal geliyor artık , o vicdanlıyız diyen islamcılarında kılı kıpırdamıyor.Sokaklar otoyollar bile suriyeli dolu.Keşke onlara daha iyi koşullar sağlayabilsek kendi hayat standartımın düşmesini bile kabul ederim bunun için.

Ama devletin parası saraylara , yandaş geleceği olmayan projelere akıtılıyor.
Doğru diyosun abi, senin hatrına Billas lastik alınır :)

spil
06 Ocak 2016, 11:59
Doğru diyosun abi, senin hatrına Billas lastik alınır :)

mengü bunu anlamadım alaka kuramadım biraz açarsan sevinirim

Mengu16
06 Ocak 2016, 12:02
mengü bunu anlamadım alaka kuramadım biraz açarsan sevinirim
Abimizin Billas lastikle nasıl bir bağlantısı var çözemedim ama her fırsatta Billas lastiği çok sevdiğini yazar. Ben de yazdıklarını doğru bulduğuma istinaden senin hatrına billas lastik alınır dedim.

DEKORAY
13 Ocak 2016, 11:50
6 SINIF HGS VAR VE MAALESEF 1 SINIF ÜCRETİ ALIYORLAR 4.75 DÜN VE BUGÜN GEÇTİM

ee_ee
13 Ocak 2016, 12:13
6 SINIF HGS VAR VE MAALESEF 1 SINIF ÜCRETİ ALIYORLAR 4.75 DÜN VE BUGÜN GEÇTİM

Okumadığı için 3-5 güne duzeltırler ekstrenizde. 6 Sınıf HGS 2,50 TL Motorlara

Milorad13
22 Şubat 2016, 13:04
03-02-2016 da motorla geçmiştim. 19-02-2016 da mesaj geldi.benden de 4.75 tl düşmüşler. halbuki 6.sınıf hgs kartım var. müşteri hizmetlerini aradım fakat ulaşamadım..
ne yapmam gerekiyor..
teşekkürler

ZamboKage
22 Şubat 2016, 13:16
Hiç şaşırmadım daha fazlası gelecek merak etmeyin suriyeli öğrencilere 1200 tl burs veriyorlar üniversitelerde puan sınırı yok suriyede karnesi iyi olan budda tıp okuyabiliyor benim Türk vatandaşım doktor olabilmek icin it gibi ders çalışsın millet bedava girsin önce kendi halkini düşünmeyen hükümet ama yol yaptilar neyse bu burslarin giderleri kimden cikacak tabiki bizden elalemin aldığı 1200 liranın vergisinide senle biz öderiz onlar çatır çatır yer daha zam gelecek merak etmeyin ekmeği 1 liradan aldığımız günleri ozluyecez bu kadar diyorum at gözlüklü %50 ye selamlar sayenizde süper oldu ülkemiz

MoKo777
22 Şubat 2016, 13:53
Benden de gişelerde 6.sınıf hgs olmasına rağmen araba ücreti kesmişler dün.Az önce hgs müşteri hizmetlerini aradım 5 dk bekledikten sonra bağlandım ve hatayı düzelttiler.Farkı iade ettiler.Bakan arkadaşlar aracı 1.sınıf girmişler dedi.Dedim ben her geçişte sizi mi arayacağım ? Genelde hatalı girmezler ama hatalı girdiklerinde arayıp düzelttirin dedi.Yani 6.sınıf hgs yle geçipte tam ücret alınan arkadaşlar arayıp düzelttirsinler.

eminemre
22 Şubat 2016, 14:33
Benden de giþelerde 6.sýnýf hgs olmasýna raðmen araba ücreti kesmiþler dün.Az önce hgs müþteri hizmetlerini aradým 5 dk bekledikten sonra baðlandým ve hatayý düzelttiler.Farký iade ettiler.Bakan arkadaþlar aracý 1.sýnýf girmiþler dedi.Dedim ben her geçiþte sizi mi arayacaðým ? Genelde hatalý girmezler ama hatalý girdiklerinde arayýp düzelttirin dedi.Yani 6.sýnýf hgs yle geçipte tam ücret alýnan arkadaþlar arayýp düzelttirsinler.

6.sınıf HGS motosiklet için düzenlenmişken, 6.sınıf hgs alan birinin aracını otomobil olarak kaydetmek sanıyorum bizim ülkemiz dışında başka bir yerde asla olmaz.
Hatayı devlet(çalışanı) yapsın, düzeltmek için vatandaş uğraşsın.
6.sınıf hgs yi alırken memura iki defa sormak lazım demekki.

Milorad13
22 Şubat 2016, 15:00
@moko777 nin mesajı üzerine tekrar 444 1 117 yi aradım 5 dk birisine bağlanmak için bekledim. sonunda birine bağlandıktan sonra derdimi anlattım çalışanın bana dediği şu ;
bu normal bişey motordanda 4.75 tl çekiliyor..

sinirden deliye döndüm siz şakamısınız o zman neden 6. sınıf var 1.sınıf alır rahat rahat soyulurdum diye çıkıştım.bir sn sizi bekleticem deyip beklemeye aldı. yaklaşık 5 6 dk daha telefonda bekletildim.sonra kadın 24 saat içinde fazla çekilen ücret iade edilecek dedi.

bu saçmalıkla her zman uğraşmam gerekecekmi diye sorduğumda çoğu kullanıcıda bu fazla çekme 1 kez oluyor diğer geçişlerde olmaz dedi. direk suratına kapattım. ne saçma bir sistemdir bu yahu. şeytan diyor kapat plakayı geç.

MoKo777
22 Şubat 2016, 15:36
@moko777 nin mesajı üzerine tekrar 444 1 117 yi aradım 5 dk birisine bağlanmak için bekledim. sonunda birine bağlandıktan sonra derdimi anlattım çalışanın bana dediği şu ;
bu normal bişey motordanda 4.75 tl çekiliyor..

sinirden deliye döndüm siz şakamısınız o zman neden 6. sınıf var 1.sınıf alır rahat rahat soyulurdum diye çıkıştım.bir sn sizi bekleticem deyip beklemeye aldı. yaklaşık 5 6 dk daha telefonda bekletildim.sonra kadın 24 saat içinde fazla çekilen ücret iade edilecek dedi.

bu saçmalıkla her zman uğraşmam gerekecekmi diye sorduğumda çoğu kullanıcıda bu fazla çekme 1 kez oluyor diğer geçişlerde olmaz dedi. direk suratına kapattım. ne saçma bir sistemdir bu yahu. şeytan diyor kapat plakayı geç.

sonuna kadar haklısın söylediklerinde.Demek fırça çekmesen seni 4.75 olduğuna inandırıp kapatacaklar.İşlerini hakkını vererek yapmıyorlar internette de çok şikayet var zaten hgs müşteri hizmetleriyle ilgili.