PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başlangıç Motoru Tavsiyesi ?

maranki
03 Ocak 2016, 17:44
Selam arkadaşlar,
2 yıldır forumu takip ediyorum. Artık bir üyelik açma zamanı geldi deyip az önce üyeliğimi açtım.

Yaş 25, artık bir motorlu taşı alma zamanı geldi dedim. Arabaları pek sevemedim.. En son yaza elektrikli bisiklet alma sevdam vardı ve bulunduğum şehir ve yapı elektrikli için çok çok iyidir. Araştırmalarım sonucu ehliyet geleceğini öğrenip battı balık yan gider hesabı ilk ehliyetim olan A2 için kursa kayıt oldum.

Başlangıç motoru olarak çok kararsızım.
Çanakkaleye gelmiş olan arkadaşlar bilirki bizim şehrimizde hiç eğim yoktur. Her yer dümdüz. Amsterdam gibidir. Önce bu bilgiyi vermek istiyorum...

Her başlangıç forumunda YBR CBF al geç diyenler var. YBR 125 görünüş olarak pek sevemediğim bir motor. Honda CBF gördüm ama şehrimizde servisi yok en yakını Balıkesirde.. Öncelikle lütfen bunları eleyelim.

Çin marka düşünüyordum. Etrafımdan gelen tepkilere ve araştırmalarımdan sonra vazgeçtim.

Kullanım Amacı :
Gezmek. İşyerim evim olduğu için motosikletle şehir merkezine, çevre tatil beldelerine (en uzağı benden 10km) ve şehir içi turlama amacı ile kullanmayı düşünüyorum.
Zaten ilk aldığımda hevesimi alana kadar hergün bi 40km sürerim. Daha sonra günde ortalama 5km şeklinde devam eder.

Kullanılacak Yapı :
Şehiriçi, yollar asfalt, dümdüz eğim yok.

Bütçe:
Bütçem 2000den başlayıp - 8.000'e kadar çıkıyor. (ekipman bütçem farklı) Bunun sebebide almışken düzgün birşey alıp uzun süre kullanayım mı diyorum yoksa 2.el bişi alıp öğrenip sonra düzgün birşey mi alsam tam karar veremedim acemilikten.

Alabileceğim ve kafamdaki markalar:
SYM, Kymco, Bajaj, Yamaha, Ekstra olarak Mondial ve Kanuni
Bu markaların servisleri şehrimde mevcut.

İstediğim motor aslında scooter ama vitesli bir motor alıp vitesli ile başlamakta istemiyor değilim. İleride Bursa, İzmir ve İstanbul'a gezilere çıkmayı düşünüyorum. Ama şimdilik şehir içi olacak.

Kafamdaki modeller:
Sym Fiddle 2, Bajaj Pulsar 200 NS, Kymco Agility 125
Şu an bu modelleri dışarda yakından gördüm ama sürmedim.
İstediğim motor beni serviste uğraştırmasın. Kronik sorunları olmasın.

Boy/Kilo
180, 115kg (kiloyu göstermiyorum, ama çok hafif göbek var)

Teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:03 ----------

cevap yok mu arkadaşlar?

Stunt
03 Ocak 2016, 17:49
önce tarzına karar vermelisin, scooter ile vitesli arasında uçurum farklar var

TIGERSHARK
03 Ocak 2016, 17:54
servise gerek yok o iki motorun parçasını memleketin her yerinde bulur herhangibi bir usta'da taktırabilirsin