PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pahalı motor ucuz kask...

furkanuc
01 Ocak 2016, 23:23
Merhaba arkadaşlar Facebook'ta dolaşırken bir fotoğrafa rastladım, adam Honda Goldwing'e biniyor ama 150 TL'lik kask takıyor. Aklıma Barkın abinin sözü geldi. ''Adam 40 bin TL'lik motora biniyor 20 TL'lik kask takıyor peki soruyorum neden böyle yapıyorsun? Motoru satarız ama kaskı satamayız agaaa... diyor. '' Gerçekten neden böyle yapılıyor anlamıyorum. İnsanların motordan önce kask, ekipman vb. almaları gerekirken en önemlileri en sona bırakmak ne kadar doğrudur tartışılır.

http://i.hizliresim.com/A5g0Zz.jpg (http://hizliresim.com/A5g0Zz)

MazhaRR
01 Ocak 2016, 23:30
Koruyacak birşey yoksa pahalı kask almaya gerek yok zaten.

Hangover
01 Ocak 2016, 23:32
kimseyi ilgilendirmez kaskının kaç tllik olduğu.isterse 2 bin tllil takar isterse 20 tllik.

redlion999
01 Ocak 2016, 23:46
Gözünüzü seveyim milleti uyandırmayın.. beraber süreceğim insanlaeı böyle seçiyorum ben..

Ucuz motor+ucuz kask: belli mesafede beraber gidilebilir

Pahalı motor+ucuz kask: kaçarak uzaklaş sıkıntı yaratabilir( kafasını düşünmeyen yolda konumlanmayı,fren mesafesi i düşünmez)

Ucuz motor+pahalı kask: çoğunlukla güven pek yanlış yapmaz

Pahalı motor+pahalı kask: hiç belli olmaz dışarıdan.. en tehlikeli durumda bu bilinmezlik.. ducati diavel+arainin ducati kaskı olan adamın motor kullanamadığını görmüşlüğüm var..

Tabi sadece kask değil eldivende önemli bir gözlem biçimi.. uzun yolda eldiven takmıyorsa pek yanaşmam mesela..

-ZERO-
01 Ocak 2016, 23:46
oyle yapiyorlar nedeni ise psikolojik. yani kask pasif bir koruma cesidi. yani suruse etkisi oldukca az fakat onemi buyuk. insanlar etkisinin onemini bilse de etkisini gormedigi mala pek para vermek istemiyor. motoru alirken 250 liralik ls2 kask almistim para olunca degistiririm nasil olsa diye. yazin 300 tl ye bi cift michelin lastik taktirdim motora sirf naylon lastiklerden kurtulup daha guvenli surmek icin. motorla birlikte aldigim ls2'yi ise defalarca seleden yere dusmesine ragmen hala kullaniyorum. yani ornekten de anlayabilecegin gibi malın gosterdigi etki onemli. ufak bi ornek daha vermek gerekirse; lastikleri taktirdigimin ertesi gunu uzun yola ciktim. varacagim yere az bir mesafe kala onumde kaza oldugu icin aniden frenlere asilmak zorunda kaldim ve o bir gun once degistirdigim lastikler asfalta civiledi motoru resmen. malin suruse etki meselesi onemli. eger lastik yerine kaski degistirseydim o ani freni yaptigim zaman hayatta kalmak icin kaski kullanmam gerekecekti ama ben lastikleri kullanmayi tercih ettim bir gun once :wiinkk:

hasmet
01 Ocak 2016, 23:57
Goldwing yarı araba sayılır. Allah bilir hava yastığı da vardır onda. Bişeycik olmas. :)

ZamboKage
02 Ocak 2016, 01:50
Ben sormuştum bu tarz motor binenler Goldwing,Harley vs böyle yapılı tank gibi binenlere sordum diyalog marmariste geçti
Marmaris kordondayım Harley grubu geçti bir tanesi kordonda durdu ve sigarasını yaktı kafasında kask bile yoktu bandana vardı
+Merhaba abi kaç senedir motora biniyorsun ?
-Saymadım ama sanırım vardır bi 10 sene.
+Abi 10 senede kaza atlattın mı ?
-Evet hemde çok bak sol kol ve sağ bacak(platin vardı dikiş izlerini gösterdi)
+Ee,abi o kadar tecrüben var kazayla niye kask takmıyorsun ?
-(biraz duraksadı yüzünü buruşturdu)Ooo gene bilinçli sürücü abicim 100 bin tl motor almışım kafenin önünden geçerken insanlar yüzümü görsün diye.
+İnsanların yüzünü görmesi için ölümü göze alıyorsun yanı?
-Ya kardeşim(gitti arkadaki top case açtı) al kask mı istiyorsun al diye gösterdi yarım bir kask markası bile yazmıyor.
+Abi ne kadar korur bu 100 bin tl motor almıssın markasız kask çok iyi örneksiniz Mahşallah.
-Ya kardeşim bu motorlarla kolay kolay kaza yapılmıyor çarpsak bile düşük hızda olduğumuz yerde kalıyoruz motor fırlatmıyor 400 kilo bu motor ondan yorma kafanı.
+Peki,sana hayatta başarılar inşallah kafası patladı diye haberlerde görmeyiz seni.
-Görmessin merak etme bize birşey olmaz.

Hızlıca ordan uzaklaştım yani toplamak gerekirse olayı motor endamlı geniş etli butlu olunca bu insanlar motor bunları korur kafasına dayanıyorlar ve acayip egoistler insanları aşırı hor görüyorlar.
Diyeceğim o isterse 1 trilyon olsun o motor kask takmayan adama saygımda yoktur.Ölüp ölüp motoru tehlikeliye çıkartıp aileleri korkutuyorlar.

hasmet
02 Ocak 2016, 02:15
Ağır cruiser ile sürücü kaynaklı kaza riski gerçekten daha az ama. Amerika'da bazı eyaletlerde, California mesela, kask takmamak serbest.

Bu arada motorsiklet arabaya göre zaten kat kat daha tehlikelidir. Kimsenin ekstra efor sarfetmesine gerek yok.

Yanlış anlamayın, on senedir cruiser kullanmıyorum, ve sürekli full face kask takan biriyim.

Egee22
02 Ocak 2016, 02:26
Az öncede youtube de mt07 ile teker yapan birini gördüm elinde çinde satılan 3 dolarlık eldiven,diğer ekipmanları görünmüyordu neyse kendisini düşünmeyen insanı biz düşünemeyiz imkan kısmına hic girmiyorum bindiği motor bin tl değil

MimTolga
02 Ocak 2016, 03:06
Ben de Etiler'de Akmerkez civarında birkaç sefer LS2 kasklı GS1200 binicileri görmüştüm. Önceleri heralde birilerinin elemanı motoru servise felan götürüyor gibisinden düşünmüştüm ama dainese mont pantolon, alpinestars eldiveni görünce o ihtimali direk eledim. Garip tabi. Anlamak zor...

Tİme_shİft42
02 Ocak 2016, 03:31
Drag yarışına ls2 ile katılanı bile gördüm :)

evural
02 Ocak 2016, 10:08
Pahalı motor ucuz kask yanlış bir başlık olmuş. Pahalı motor korumayan kask olmalıymış. Her ucuz kask korumayacak, her pahalı kask da koruyacak diye birşey yok. Mesela Ls2nin bazı modelleri çoğu ün yapmış markanın pahalı kasklarından daha güvenlidir. Testlerle de kanıtlanmıştır. Ama konfordan vs ödün vererek fiyatı ucuz tutmuştur.

Olcay Avşar
02 Ocak 2016, 10:16
Peki sizin için önemli olan kaksın fiyatı mı? yoksa güvenlik testlerinden aldığı yıldız ya da derece sayısı mı?

Sizce sadece mont eldiven ve 1500 TL lik ama 3 yıldızlı bi kask takan arkadaşım ahmet mi?

Yoksa yazın en sıcak günde bile bot,dizlik,sırt koruma,mont,eldiven ve 300 TL lik ama 4 yıldızlı kask takan ben mi korumaya ve güvenliğe daha çok önem veriyorum?

banro
02 Ocak 2016, 10:35
Kaskın ucuz olması kalitesiz olması anlamına gelmez. Testlerden ne puan aldığına bakmak lazım. Resimdeki kaskın tam markası da belli değil.

Mucit23
02 Ocak 2016, 11:14
Bende bu tür mesajlara takılıyorum. Yahu eleştirmeyi nekadar seven bir milletiz. Yapıcı eleştirme olsa problem yok ama hep yıkıcı hep kotüleyici moddayız.

Geçen yine biri çıkmıştı. Yok Kenan Sofuoğlu dünya şampiyonu olmuşta CG ye bitmişte kask takmamış. Vay anam vayyyy. Kendin söylüyorsunya adam dünya şampiyonu olmuş. Motora binince kask takılması gerektiğini bilmiyormu yani. Hemen yakıp yıkın ortalığı. Vay kenan Sofuoğlu kask takmamış.

Artık kask takmayı geçtik kaskın markasına bile takılır olduk. O kadar akıllıyız ki resime bakarak kaskın beş para etmez dandik polissavar bir kask olduğunu anlıyoruz.

Gerçekten çok boş vaktimiz var neye kafa yoracağımızı şaşırıyoruz. Gerek yok bunlara. Adamı canlı görürsen gidip uyarırsın. Bu kadar basit. Internetten bir resim bulup buraya ekleyip aaa kaskın markasına bakın demenim ne anlamı var?? Anlamak mümkün değil.

En guzeli herkesin kendi güvenliğiyle ilgilenmesidir. Milletin kaskıyla motoruyla ugraşacağınıza ben kendimi ne kadar koruyabiliyorum? Ekipmanlarım ne kadar yeterli? Bunun gibi soruları kendinize sorun.

furkanuc
02 Ocak 2016, 15:16
Kaskın markası YOHE fiyatıda 175 TL bende yeni almıştım aynısından oradan biliyorum. :) Tamam kaskın fiyatına göre güvenliğini ölçemeyiz ama gidip 80.000 TL'Lik motosiklete binip 150 TL'lik kask takıyorsan orada bir çelişki vardır.

telike
02 Ocak 2016, 15:31
Gözünüzü seveyim milleti uyandırmayın.. beraber süreceğim insanlaeı böyle seçiyorum ben..

Ucuz motor+ucuz kask: belli mesafede beraber gidilebilir

Pahalı motor+ucuz kask: kaçarak uzaklaş sıkıntı yaratabilir( kafasını düşünmeyen yolda konumlanmayı,fren mesafesi i düşünmez)

Ucuz motor+pahalı kask: çoğunlukla güven pek yanlış yapmaz

Pahalı motor+pahalı kask: hiç belli olmaz dışarıdan.. en tehlikeli durumda bu bilinmezlik.. ducati diavel+arainin ducati kaskı olan adamın motor kullanamadığını görmüşlüğüm var..

Tabi sadece kask değil eldivende önemli bir gözlem biçimi.. uzun yolda eldiven takmıyorsa pek yanaşmam mesela..

kasktan önce eldiven önemlidir. kask bi şekilde alınır da eğer elinde taşşşşşşşşşşş lı bi eldiven varsa hop derim :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Ben sormuştum bu tarz motor binenler Goldwing,Harley vs böyle yapılı tank gibi binenlere sordum diyalog marmariste geçti
Marmaris kordondayım Harley grubu geçti bir tanesi kordonda durdu ve sigarasını yaktı kafasında kask bile yoktu bandana vardı
+Merhaba abi kaç senedir motora biniyorsun ?
-Saymadım ama sanırım vardır bi 10 sene.
+Abi 10 senede kaza atlattın mı ?
-Evet hemde çok bak sol kol ve sağ bacak(platin vardı dikiş izlerini gösterdi)
+Ee,abi o kadar tecrüben var kazayla niye kask takmıyorsun ?
-(biraz duraksadı yüzünü buruşturdu)Ooo gene bilinçli sürücü abicim 100 bin tl motor almışım kafenin önünden geçerken insanlar yüzümü görsün diye.
+İnsanların yüzünü görmesi için ölümü göze alıyorsun yanı?
-Ya kardeşim(gitti arkadaki top case açtı) al kask mı istiyorsun al diye gösterdi yarım bir kask markası bile yazmıyor.
+Abi ne kadar korur bu 100 bin tl motor almıssın markasız kask çok iyi örneksiniz Mahşallah.
-Ya kardeşim bu motorlarla kolay kolay kaza yapılmıyor çarpsak bile düşük hızda olduğumuz yerde kalıyoruz motor fırlatmıyor 400 kilo bu motor ondan yorma kafanı.
+Peki,sana hayatta başarılar inşallah kafası patladı diye haberlerde görmeyiz seni.
-Görmessin merak etme bize birşey olmaz.

Hızlıca ordan uzaklaştım yani toplamak gerekirse olayı motor endamlı geniş etli butlu olunca bu insanlar motor bunları korur kafasına dayanıyorlar ve acayip egoistler insanları aşırı hor görüyorlar.
Diyeceğim o isterse 1 trilyon olsun o motor kask takmayan adama saygımda yoktur.Ölüp ölüp motoru tehlikeliye çıkartıp aileleri korkutuyorlar.

abi sen allah mısın niye tedbirsiz hareket ediyorsun diyorum. o anda bi değişiyorlar. din imandan girince hakkaten lan haklı galiba olgusu yaşanıyor.

AWESQME
02 Ocak 2016, 15:51
Sahibindende satılık kask kaynıyor demek ki neymiş motoru da satarsın kaskı da :queen:

F54
02 Ocak 2016, 16:51
30 tl lik te olsa kask kasktır bu da bi gelişme arkadaşlar ya hiç takmasa :)

Traveler
02 Ocak 2016, 17:46
Bende 5 bin liralık apaçiye biniyorum kafada 1500 liralık kask. Bot bile aldım millet olm yarışa mı katılcan alt tarafı apaçi diyo. Dize kadar korumalı alpinestars bot almayı düşünüyorum bu aralar. :)

AWESQME
02 Ocak 2016, 17:54
30 tl lik te olsa kask kasktır bu da bi gelişme arkadaşlar ya hiç takmasa :)

30 TL lik kask korumaz hiç takmasada aynı şey.

Nikkfurie
02 Ocak 2016, 18:01
bu kaskları satın alanlar maalesef satıcının kurbanı oluyorlar..

zaten satın aldıkları motorların sınıfı da kendi tercihleri olmuyor(marka değil enduro,çapır,reysing gibi..

tmm pahalı motorlara biniyorlar çünkü motor markalarını biliyorlar bir honda,bmw,kawasaki onlar için bilinir ve iyidir..

ama motosiklet kültürüne henüz sahip olmadıklarından satıcı ne verirse onu alıp takıyor veya giyiyorlar..

belli bir süre sonra bu adamlar ya motoru bırakır yada doğru yolu bulurlar,sınıf tercihleri değişir,korumanın önemini anlarlar ve kaliteli ürünlere yönelirler..

F54
02 Ocak 2016, 18:05
30 TL lik kask korumaz hiç takmasada aynı şey.

kafana 30 tl lik bi kask tak ve duvara kafa at
sonra aynı hızla kafanı duvara vur hatta vur ma aklında geçir bakalım sonuç ne

evet 30 tl lik kask korumaz ama çıplak kafa ile de bir tutulmaz

Stunt
02 Ocak 2016, 18:08
Goldwing yarı araba sayılır. Allah bilir hava yastığı da vardır onda. Bişeycik olmas. :)

hava yastığı, klima, geri vites, ses sistemi, vs vs ayrıca 95.000 tl :)

hasmet
02 Ocak 2016, 20:06
hava yastığı, klima, geri vites, ses sistemi, vs vs ayrıca 95.000 tl :)
Ucuz modelidir o. Ayrıca havalandırma ızgarası, 6 CD changer, ve navigasyonu da ekleyelim. Zenginin parası, züğürdün çenesi.

LynXMaSTeR
03 Ocak 2016, 04:04
arkadaşa şundan hediye edelim.

http://i.imgur.com/K6eaPWu.jpg

gokberk6426
03 Ocak 2016, 04:53
kafana 30 tl lik bi kask tak ve duvara kafa at
sonra aynı hızla kafanı duvara vur hatta vur ma aklında geçir bakalım sonuç ne

evet 30 tl lik kask korumaz ama çıplak kafa ile de bir tutulmaz

fark yok acik net. o nazi kasklarindan var arkadasimda teneke gibi kazada omu koruyacakki . kafayi koruyan kaskin icindeki kopukumsu darbeyi tum kaska dagitan maddedir. o kasklarda olmadigi icin fark etmez beynin kafanin icinde bi oraya bi buraya gider ve kafanin(dis kismi ) kanamasindan gider he belki beynin fiziksel yara almasini birazcik onleyebilir :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:19 ----------

http://www.dailymotion.com/video/x2n9iid

11.45 den itibaren izle kaskların asıl amacı bu şok dalgasının beynin etkilenmesını engellemek demek istediğim buydu yani :)