PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir temizliği ve yağlama hakkında

Gorkem.IX
01 Ocak 2016, 19:20
Bugün gaz yağı ve fırça ile giriştim zincirlere paslandığını görünce zincirlerimin(deniz kenarında motosiklet hep), temizledikten sonra Motul c4 ile yağladım fakat eve dönerken zincirden sesler geldiğini duydum ve zincirler kusursuz dişliye oturmuyor sanki hissediliyor motosikleti kullanırken acaba bu olay zinciri yeni anadan doğma hale getirip yağladığımdan mı oldu? Koydum parka emsin ringler aynısı olmaz umarım. :)

MELİH
01 Ocak 2016, 19:31
gaz yağı sanki iyi olmamış. hem çözücü hem kalıcı etkisi var. benzin akasından motul daha iyiydi sanırsam. gaz yağı uçucu olmadığından yada daha az uçucu olduğundan yağlamayı sürekli çözer ve etkisini azaltır diye düşünüyorum.

oluroyle
01 Ocak 2016, 19:49
Merhaba,

Oringli zincirinizi gazyagı ile temizleyin. Dikkat edilecek husus gazyagının zincirden tamamen ucmasını beklemek gerek, yoksa yağ ile tepkimeye girer. Gazyagı çözücüdür, iyi bir çözücücür. e haliyle ses de gelir hatta pütür pütür bile görebilirsin.

gursus
01 Ocak 2016, 19:59
bir daha yağla toplar kendini.

Gorkem.IX
01 Ocak 2016, 20:07
bir daha yağla toplar kendini.

o seslerden sonra çektim kenara 1 kere daha geçtim üstünden yeterli olur mu acaba? Yoksa gece yatmadan aşağı inip yine mi geçeyim?

EthanHunt
01 Ocak 2016, 20:08
Aradaki toz toprak temizlendigi icin bollasmistir. Gerginligi ayarlayip azar azar kaucuklu gres sur, kesilir ses. Tecrube ettim.

Gorkem.IX
01 Ocak 2016, 20:13
Aradaki toz toprak temizlendigi icin bollasmistir. Gerginligi ayarlayip azar azar kaucuklu gres sur, kesilir ses. Tecrube ettim.

baktığım kadarıyla gerginlikte bi sıkıntı yok hocam. yukarıda arkadaşların dediği gibi vaktim olmadığından gaz yağı ile fırçaladıktan sonra bekleyemedim çünkü benzinlikte yaptım temizliği ama temizledikten sonra suyla temizleyip bi bez yardımıyla sildim zincirleri belki tam uçmadı yine da gaz yağı emin değilim bol bol yağladım şimdi bekliyorum emmesini.

El7is
01 Ocak 2016, 20:30
Akşamdan yağlayıp, sabaha kadar beklerseniz daha sağlıklı olur.:)

MazhaRR
01 Ocak 2016, 21:50
Gazyağı ile temizledikten sonra zinciri yağlamadan motoru sehpada çalıştır tak ikiye boşda dönsün 5-10 dk gazyağı iyice uçsun hem zincir ısınsın sonra yağla ama yağladıktan hemen sonra binersen daha çok atar yağı oyüzden geceden yağlayıp sabah binersen daha iyi olur son olarak motul c4 yerine iphone yağ kullan o daha az sıvı renkliside var.

Gorkem.IX
01 Ocak 2016, 22:09
Gazyağı ile temizledikten sonra zinciri yağlamadan motoru sehpada çalıştır tak ikiye boşda dönsün 5-10 dk gazyağı iyice uçsun hem zincir ısınsın sonra yağla ama yağladıktan hemen sonra binersen daha çok atar yağı oyüzden geceden yağlayıp sabah binersen daha iyi olur son olarak motul c4 yerine iphone yağ kullan o daha az sıvı renkliside var.

o da mevcut :) Akşam yatmadan yine bi yanına gidip yağlayacam ne olur ne olmaz.

Karalı
01 Ocak 2016, 22:19
Ben şöyle yapıyorum o işi önce gaz yağı ile iyice fırçalıyorum daha sonra motosikleti komple yikiyorum sonra hava tabancasiyla zinciri kurutuyorum ortalama 2km motoru kullanıyorum ve zincir ısınıyor ve yağlamaya başlıyorum zincir ısındığı için yağ iyce yapışıyor ve sağlıklı oluyor

kahve
01 Ocak 2016, 23:19
Dededen kalma metod bende tercihen
Önce kuzgun önce arka sehpaya alınır.
Sonra mutfakda filitre kahve hazırlanmaya başlanır.:)
Bütün arka lastik poşet ve kağıt bant ile sarılır lastik temizlik/yağlamadan korunsun diye
Ön dişli kapağı çıkarılır.
Başlanır mazot ve diş fırçası ile seansa
Her baklanın ortasının hareketinden emin iyice olunur.
Arka ayakta iken start, 1 vites, rolantide hareket
Kahvenin ilk seansı sonuna kadar hareket sırasında zincir gözlenir.
Sonra yağlama
Ardından Arka ayakta iken start, 1 vites, rolantide hareket
Geçmiş olsun pazar kahvesi bitti.

LynXMaSTeR
03 Ocak 2016, 04:14
soğukken yaptığınız için olmuş olabilir.
zinciri sıcakken yağlayın derler.
yani motoru sürdünüz, eve geldiniz, zincir hala sıcakken yağlama işini yapıp dinlenmeye bırakmalısınız.

pikatel34
03 Ocak 2016, 06:15
scooterdan vitesliye gecmeyi düşünüyordum bunlari okuyunca hayattan sogudum :D