PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Blok Temizleme

ridos
01 Ocak 2016, 01:29
Selam arkadaşlar bloktaki yagın atıklarını nasıl temizleye biliriz yağ berrak görünnsün istiyorum...Motul Marka
temizleyiciler var kullananlar varmı acaba faydası varmı

Benim Motorumun Yagı sürekli böyle

http://i.hizliresim.com/PPo7k5.jpg:)

Mesela bunun gibi olması

http://i659.photobucket.com/albums/uu316/renzovc15/CIMG4987_zpsd9b61046.jpg

hasmet
01 Ocak 2016, 03:22
Kaç km'de yağ?

ridos
01 Ocak 2016, 03:28
500 km oldu ya olmadı yanlız sürekli böyle oluyor . yani fazla km yapmasamda

hasmet
01 Ocak 2016, 06:22
2000 km civarında benim eski motorsiklette de böyle oluyordu. Kısmen doğal. Ama 500 km çok erken sanki. Motorsiklet yeni mi peki?

Katkı falan kullanmanızı tavsiye etmem. Sonuçta böyle olmasının bir sebebi vardır. Onu bulmak lazım.

Eksoz dumanı temiz mi? Antifriz falan kaçıyor olmasın yağa?

tinerci
01 Ocak 2016, 12:39
Debriyaj ne durumda mesela?

essegesse
01 Ocak 2016, 13:29
Bence gayet normal.Devirli bir motor kullanıyorsunuz.Ona rağmen yağ gayet iyi durumda görünüyor.

ogzcngdk
01 Ocak 2016, 17:19
normal, eğer motorunuz sıfır km değilse böyle kararır.

temizlemek için arka arkaya 2-3 kere yağ değiştirmek gerekebilir, motorun içine mazot koyup çalıştıran çılgınlarda var tabi.

yağın temiz olmasına gerek yok, hatta kirli olması daha iyidir motordaki pislikleri topladığı için.

ridos
01 Ocak 2016, 21:08
Kaç km'de yağ?

500 kmde

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:55 ----------

temizlemek için arka arkaya 2-3 kere yağ değiştirmek gerekebilir, motorun içine mazot koyup çalıştıran çılgınlarda var tabi.

yağın temiz olmasına gerek yok, hatta kirli olması daha iyidir motordaki pislikleri topladığı için.

tşkler alttaki resimdede aynı motor var onunki temiz duruyor ama km kacta bilemiyorum:cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:58 ----------

Bence gayet normal.Devirli bir motor kullanıyorsunuz.Ona rağmen yağ gayet iyi durumda görünüyor.
Fazer8 motosikletimizde çok berrak görünüyor:cyclopsan

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:00 ----------

Debriyaj ne durumda mesela?

Vallaabi Debriyaj normal iş görüyoryani sıfır degilbir senedir üzerinde:cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:03 ----------

2000 km civarında benim eski motorsiklette de böyle oluyordu. Kısmen doğal. Ama 500 km çok erken sanki. Motorsiklet yeni mi peki?

Katkı falan kullanmanızı tavsiye etmem. Sonuçta böyle olmasının bir sebebi vardır. Onu bulmak lazım.

Eksoz dumanı temiz mi? Antifriz falan kaçıyor olmasın yağa?

sebebi vardır ama nedirbilemiyorum suyunda eksilme yokmotosiklet 53.000 km 2005 model

ilk calıştırmada cıkan duman

https://www.youtube.com/watch?v=bJ2VR8dog6c

hasmet
01 Ocak 2016, 23:45

Yanlış. Esas sıfır km motorda yağ çabuk kararır, rodaj esnasında. Hatta görünür metal talaşı bile olabilir ilk çıkan yağda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

sebebi vardır ama nedirbilemiyorum suyunda eksilme yokmotosiklet 53.000 km 2005 model

ilk calıştırmada cıkan duman
https://www.youtube.com/watch?v=bJ2VR8dog6c

Eksoz temiz ve antifriz eksilmiyorsa bence hiç kafanıza takmayın. Rastgele katkı malzemesi de kullanmazdim yerinizde olsaydım. Çok rahatsız ediyorsa az daha sık değiştirin yağı.

ridos
01 Ocak 2016, 23:51
Yanlış. Esas sıfır km motorda yağ çabuk kararır, rodaj esnasında. Hatta görünür metal talaşı bile olabilir ilk çıkan yağda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

Eksoz temiz ve antifriz eksilmiyorsa bence hiç kafanıza takmayın. Rastgele katkı malzemesi de kullanmazdim yerinizde olsaydım. Çok rahatsız ediyorsa az daha sık değiştirin yağı.

https://www.youtube.com/watch?v=Dje5cP3Q-3Y&feature=youtu.be

Mucit23
02 Ocak 2016, 00:10
Duman değil o su buharıdır. Çıkan tanecikler su tanecikleridir.

Bu durum genellikle motor soğukken olur. Benzin yanarken reaksiyon sonucu karbondioksit, azot gazı ve bir miktar su ortaya çıkar. Motor sıcakken bu su buhar olup gider. Ama egzoz boruları vs soğukken motordan buhar halinde çıkan su, soğuk egzoz borularına temas edip egzoz borusunun etrafında yoğunlaşır. Su damlacıkları bu şekilde oluşur. Egzozdan buhar çıkması ise sıcak su buharının soğuk havada yoğunlaşmasıdır. Motor veya egzoz boruları vs yeteri kadar ısındıktan sonra su damlacıkları oluşmaz.

Çıkan buharın egzoz dumanıyla karıştırılmaması gerekir. Videoda egzozdan çıkan su buharından başka birşey değil.

ridos
02 Ocak 2016, 00:38
Duman değil o su buharıdır. Çıkan tanecikler su tanecikleridir.

Bu durum genellikle motor soğukken olur. Benzin yanarken reaksiyon sonucu karbondioksit, azot gazı ve bir miktar su ortaya çıkar. Motor sıcakken bu su buhar olup gider. Ama egzoz boruları vs soğukken motordan buhar halinde çıkan su, soğuk egzoz borularına temas edip egzoz borusunun etrafında yoğunlaşır. Su damlacıkları bu şekilde oluşur. Egzozdan buhar çıkması ise sıcak su buharının soğuk havada yoğunlaşmasıdır. Motor veya egzoz boruları vs yeteri kadar ısındıktan sonra su damlacıkları oluşmaz.

Çıkan buharın egzoz dumanıyla karıştırılmaması gerekir. Videoda egzozdan çıkan su buharından başka birşey değil.

açıklama iiçin tşkler peki şu videodaki elim egzozun arkasında iken gelen o tenecikler yag degil demi

https://www.youtube.com/watch?time_continue=32&v=bJ2VR8dog6c

Mucit23
02 Ocak 2016, 00:58
Egzoza doğrudan yağ akmadığı sürece o şekilde yağ atmaz egzozdan.

Egzoz borusunun iç duvarları egzoz dumanından dolayı siyahlaşır yani kurum tutar. Normal bir durum. Yağ yakan motorlarda bu durum çok daha fazladır. Gözle görülecek şekilde duman atar zaten. Sıfır motorda dahi ilk 1000 km içerisinde bu durum görülmeye başlar.

Eklediğiniz videoda elinize gelenler, su damlacıklarının bu kurumları toplayıp dışarı çıkmasıdır.

ridos
02 Ocak 2016, 01:06
Egzoza doğrudan yağ akmadığı sürece o şekilde yağ atmaz egzozdan.

Egzoz borusunun iç duvarları egzoz dumanından dolayı siyahlaşır yani kurum tutar. Normal bir durum. Yağ yakan motorlarda bu durum çok daha fazladır. Gözle görülecek şekilde duman atar zaten. Sıfır motorda dahi ilk 1000 km içerisinde bu durum görülmeye başlar.

Eklediğiniz videoda elinize gelenler, su damlacıklarının bu kurumları toplayıp dışarı çıkmasıdır.

ilgin içinnn tşkler .İnan bir çok usta onun yag oldugunu komple segman ve sipop lastikleri lazım dedi ama özünü kabul ettirmiş olan usta senin yaptıgın açıklamayı yaptı

biyeybaraküs
02 Ocak 2016, 14:52
arabam için ürün bakarken şuna denk geldim motosiklete uyar sa kullanabilir yağ değişiminden önce ekleyip çalıştırın diyor http://urun.n11.com/motor-temizleyici/wurth-motor-ic-temizleyici-skt30072017-P17330758 araştır istersen

MazhaRR
02 Ocak 2016, 15:31
arabam için ürün bakarken şuna denk geldim motosiklete uyar sa kullanabilir yağ değişiminden önce ekleyip çalıştırın diyor http://urun.n11.com/motor-temizleyici/wurth-motor-ic-temizleyici-skt30072017-P17330758 araştır istersen

Evet bu tarz ürünler işe yarıyor würthün böyle birkaç çeşidi daha var enjektör temizliyici,motor temizleyici,benzin katkısı gibi.Bizim 1964 model traktörümüz vardı çok fazla tekliyordu ve gaz yemiyordu würth enjektör temizleyici kullandık sorun çözüldü saat gibi çalışıyor kullanmanızı öneririm.@Ridos abi sende kullan istersen sistem temizleyici.

ridos
02 Ocak 2016, 18:50
Selamlar bende kullandım enjeksiyon temizleyici faydasını gördüm ama blook temizleyici kullanmadım ama deneyecem

bursagsli
02 Ocak 2016, 19:06
Motor bloğunda pis yağ kalıyor demek ki ilk ucuz bir yağ al motorun içindeki eski yağı sıcakken boşalt ucuz yağı ekle 10-15 km yapıp tekrar yağı boşalt sonra istediğin yağı ekle

ridos
02 Ocak 2016, 21:55
Motor bloğunda pis yağ kalıyor demek ki ilk ucuz bir yağ al motorun içindeki eski yağı sıcakken boşalt ucuz yağı ekle 10-15 km yapıp tekrar yağı boşalt sonra istediğin yağı ekle

Sizin deneme şansınız oldumu böle bişseyin

hasmet
02 Ocak 2016, 22:28
Motorun işleyişinde sorun yoksa niye enjektör temizleyici kullanasınız? Motor blogunda kir yok. Sadece motorun doğal işleyişi sonucu yağ çabuk bulanıyor.

ridos
02 Ocak 2016, 22:49
Motorun işleyişinde sorun yoksa niye enjektör temizleyici kullanasınız? Motor blogunda kir yok. Sadece motorun doğal işleyişi sonucu yağ çabuk bulanıyor.

bizim burdaki petrol ofisleri shell ve moil olmak üzere benzinlerinde pislik cıkıyor bazen motorda bazen öksürüyor o yüzden koyuldu

bursagsli
03 Ocak 2016, 13:29
Sizin deneme şansınız oldumu böle bişseyin
Denemedim ama 94 yılından beri babam sürekli araba üstünde kamyonlara koyulan yeni yağ çabuk karardığı için motor bloğunu mazot ile temizliyorlarmış yaklaşık 6000 km önce motor bloğuna mazot koyduk çıkan mazot simsiyah tı motor içindeki mazotu iyice boşalttıktan sonra yeni yağ ekledik yağ hemen kararmadı

ridos
04 Ocak 2016, 01:11
Denemedim ama 94 yılından beri babam sürekli araba üstünde kamyonlara koyulan yeni yağ çabuk karardığı için motor bloğunu mazot ile temizliyorlarmış yaklaşık 6000 km önce motor bloğuna mazot koyduk çıkan mazot simsiyah tı motor içindeki mazotu iyice boşalttıktan sonra yeni yağ ekledik yağ hemen kararmadı

Deneyen birisi olursa iyi olur acaba kaç litre koyuyor yagla berabermi koyuyor biraz bilgisi lazım

osmanico
04 Ocak 2016, 01:26
Hocam bi forumda daha okumuştum sanırım. Yağ ekler gibi biraz mazot ekleniyor, yağa karıştıktan sonra boşaltılıyor. Mazot motorun içindeki tüm pislikleri akıtıyor. Bana pek mantıklı gelmiyor :) çünkü silindir içinde kılcal çizikler bile varsa yağ kalıntıları o çizikleri kapatır. Mazot ta tüm yağı sökeceği için belki sorun çıkarır. Motorun içinden pek anlamam ama bence mantıklı değil. Öyle olsa tamirciler o yolla para kazanmanın bi yolunu bulurdu. Motor içi yıkama falan derken bi şeyler yaparlardı :)

bursagsli
04 Ocak 2016, 01:33
Deneyen birisi olursa iyi olur acaba kaç litre koyuyor yagla berabermi koyuyor biraz bilgisi lazım

mazotla yapma merak ettiysen anlatayım ilk olarak yağı boşaltıyorsun sonra 1 litre mazotu kartere boşaltıyorsun motorun acil durdurma düğmesi kapalı(motor çalışmayacak) olacak şekilde motoru çalıştırma butonuna 4-5 kere basıyorsun sonra mazotu karterden iyice boşaltıp istediğin yağı ekle ben 6000 km önce yaptım ama önermiyorum

mazot yerine ucuz bir yağ al motora koy 10-15 km yol yapıp ucuz yağı boşaltıp yeni yağı ekle
motor yağının kararması iyidir zaten kararmıyorsa o zaman kork

ridos
04 Ocak 2016, 17:34
ÖYLE YAPMAYI DÜSÜNÜYORUM FAKAT BU ÜRÜNLER FAYDA SAGLARMI ACABA VİDEODA GÖSTERİLEN DOGRUMU

https://www.youtube.com/watch?v=ennSZdlyeOA