PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor aldıktan sonra ne gibi masraflar çıkarır?

sleyman10
31 Aralık 2015, 16:47
Öncelikle merhaba..
7-8 ay sonra üniversiteye gideceğim inaşAllah motoru gitmeden önce mi alsam yoksa okul bittikten sonra mı alsam, okul zamanı alsam masarafının altından kalkabilir miyim? Yani Sorum şu motor bana düzenli olarak ödenecek ( Benzin gibi ) ne gibi masraflar çıkartır?
Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler :D

ccc67
31 Aralık 2015, 17:02
Yıkamak istersen o olur.yikattiktan sonra zinciri yaglicaksin,zincir yagi lazım.Bide almışken wd40 alırsın ama bunlar çok pahalı şeyler değil.benzinden baska bir şey şu an aklıma gelmiyor

Mengu16
31 Aralık 2015, 17:17
Motorun çıkaracağı masraflar motosikletin durumuna, gidilen yola, yapılan kilometreye ve sürücünün kullanım tarzına bağlıdır. Ben işe motorla gidiyorum, günlük 15 kilometre yol 2 lira benzin yakıyorum. Motoru sert kullanırsan daha çok benzin yakar, zinciri lastikleri daha çabuk yıpranır. Acemilik yaparsan motoru düşürürsün, kaza yaparsın falan bir sürü masraf çıkar. Bu gibi ek masraflar çıkabilir. Bakım maliyeti 50-300 lira, bakım km aralıkları 1000-6000km arasında değişmektedir.

feti_can
31 Aralık 2015, 17:47
Bana göre en önemli masraf kalemi lastikler. üzerinde fabrika çıkışı lastikler varsa
küçük scooter tipi için michelin city grip 350 lira civarı
büyük ise michelin power Street yada diablo rosso , vs. bu da 750-800 lira arası

Orijinal lastiklerle 15-20 bin binen de çok ama bilmiyorum nasıl hayatta kalıyorlar
Benim lastikler azcık ıslağa girince hemen motorun önü arkası oynamaya başlıyodu

shooter1
31 Aralık 2015, 18:18
Cg tarzı makine alıp dusuk masrafa motosiklet kullanırsınız

erensipahi
31 Aralık 2015, 18:40
150 cc üzerine çıkma ekonomi istiyorsan aynı zamanda çinli scooterlardan uzak dur çünkü onlar yakıt düşmanıdır.Motosikletin genel masraflarına gelirsek 2 ya da 3 aya bir yağ bakımı hava filtresi subab ayarları vs 50-100 tl arası ustasına göre değişir.(çinli motosiletler için konuşuyorum)
aylık binsen binsen 2 depo benzin gider en fazla ben 1 depo yakıyordum 15 lt benzin ile hergün okula gidip geliyordum birde haftasonları geziyordum.
birde motorun yıkama vs o tarz masrafları var kendine 5 tane bez alırsın otomat makinelerde kendin yıkarsın oda haftada bir yıkasan sana ayda toplam maliyeti 10 tl yi geçmez diye düşünüyorum. amaa motoruma düdük takacam ayna değiştirecem egzoz yapacam demeye başladın mı işin içine bi girersin bidaha çıkamazsın orasını yaptır burasını yaptır derken çok büyük paralar harcarsın ama farkında olmazsın kendim yaşadım yapmayın orjinal binin abi motosikletinize çünkü motosikleti 1000 tl ye almıştım en aşşa 1500 tl masrafı olmuştur yine 1000 tl den sattım değmez yani anlayacağınız :mrgreen: motosiklet olarak cbr falan düşünüyorsanız tabi o zaman bakımlara en aşşağı 500 er tl gider lastikler 750 tl civarı sanırım öyle uzarda uzar :D

sahin08
31 Aralık 2015, 18:42
motosiklet önceliklet masraflı bir hobi motoru alınca vergi ve sigortası olacak bu aralar sigorta fiyatları biraz uçuk
bakım maliyetlerin olacak kendin yapabilirsen çok pahalı olmaz ama ustaya gidersen el emeğini alır sıfır motosikletler için bakım aralıkları belli kmlerde oluyor önceden kestirebilirin maliyeti
ekipman maliyeti olacak : çoğumuz kullanmıyoruz ama kaza durumunda alternatifi yok kışın korunmak daha önemli soğuklar sinüslere eklemlere kalıcı hasar bırakabiliyor
bunların dışında motoru sokak ortasında bırakmak ayrı bir sıkıntı koyacak yer yada güvenlik amaçlı sağlam kilitlere ihtiyacın var
ortalama 2000 3000 km de yağını değişmen gerekli (motorun özelliklerine göre değişir )
birde şu var 2. el makina alırsın temiz görünür motor içinde bir rulman dağılır vs sadece sökmek takmak için ortalama 200 300 tl işçilik ödersin........

zaferce
31 Aralık 2015, 18:59
Motoru alırkenki masraflar:

ehliyet
ekipmanlar
motor
lastik (muhtemel)
zincir ve dişli seti (muhtemel)
yağ ve hava filtresi değişimi (ikinci el motor alınca sahibine güven olmaz, hemen bir yağ ve hava filtresi değişimi yapılır.)

Rutin masraflar:

Yakıt
Bakım (yağ, yağ filtresi, hava filtresi, işçilik)
Zincir ve dişli seti
Vergi
Trafik cezaları (Çoğu radara sobelenmekten. Bunu rutine bindiren de var bir iki taneyle seneyi kapatan da. Hiç ceza almayan da.)

Öğrenci adam ailesinden ayrıca bir bütçe de motor için alamayacak ise 125 cc segmentinden şaşmamalıdır. Hatta YBR 125 yerine CBR 125 R bile değil. Onların lastikleri ile YBR 125'in lastikleri arasında çok fiyat farkı var.

weirdo1
31 Aralık 2015, 19:34
Maddi olarak kisitliysa bütçe girme bu ise dostum.
Motosiklet masraflı iş, düşmesi var kalkması var. Illaki plansız bir masraf olur.

Nikkfurie
31 Aralık 2015, 19:51
bunların motorsuz olanı da var, tam öğrenci dostu :wiinkk:

COMTAN
31 Aralık 2015, 19:55
en basitinden mesela kol çıkarabilir.ne zaman ne çıkacağı hiç belli olmaz..

F54
31 Aralık 2015, 23:41
Masrafı düşünüyorsa bu işler sana göre değil
Masraf az olsun diyorsan bi defa alıp
Honda veya yamaha 5 yıl Kafanı ağrıtmaz 70 80 bin km sıkıntısız az masraflar gezersin

Karalı
01 Ocak 2016, 00:37
Yıllardır masraf bitmiyor kardeşim:(