PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü bakımı (kışlık malum)

Thermosifon
31 Aralık 2015, 11:30
Merhaba arkadaşlar aküm aşağıdaki fotograflar da yer alan akü.Jel akü sanırım ama arkada asit kapakları mevcut ve suyu azalmış mı azalmamış mı nasıl bir bakım yapmam gerek bilgi verir misiniz çok zor çalışıyordu son zamanlar da zaten motorum akü ışığı yakarak.

http://i.hizliresim.com/E5Y77n.jpg (http://hizliresim.com/E5Y77n)

capozzz
31 Aralık 2015, 12:32
Benim bildiğim bu tarz kapalı asitli jel akünün kapaklarının da gizli olması lazım aslında. Çünkü bu kapakların hiçbir surette bizim tarafımızdan açılmaması lazım. Buna su falan konmaz. Düşük amperli akü şarj cihazı alıp şarj etmek lazım bu aküyü. Geçen sene 40 liraya almıştım 800 miliamper şarj cihazını. Tavsiye ederim.

Thermosifon
31 Aralık 2015, 12:35
Benim bildiğim bu tarz kapalı asitli jel akünün kapaklarının da gizli olması lazım aslında. Çünkü bu kapakların hiçbir surette bizim tarafımızdan açılmaması lazım. Buna su falan konmaz. Düşük amperli akü şarj cihazı alıp şarj etmek lazım bu aküyü. Geçen sene 40 liraya almıştım 800 miliamper şarj cihazını. Tavsiye ederim.

Kapaklar çok rahat açılabiliyor açtım içine baktım kağıttan hava flitresi gibi birşeyler var her kanal da.Ve buharlaşma söz konusu demekki suyu varmış ki azalmış şuan için de hiç su yok zaten :) Ama üzerindeki test ışığına basınca full gösteriyor.İllaki bunun da bir bakımı vardır tırt edersek de yeni akü alırız sezon başın da artık :)

capozzz
31 Aralık 2015, 12:41
Dostum, senin akünün kodunu google yaptım emin olayım diye. ytx7a-bs kodlu aküler kuru tip olarak gçeiyor. Dediğim gibi buna su konmaz, bakım istemez. Sadece şarj edilmesi lazım. O kapaklar asit kapağı olabilir. Normalde aslında o kapakları görmüyor olman lazım, ama GS kapakları açıkta bırakmış. Zaten üzerinde de sealed lead-acid battery yazıyor.

Thermosifon
31 Aralık 2015, 12:47
Dostum, senin akünün kodunu google yaptım emin olayım diye. ytx7a-bs kodlu aküler kuru tip olarak gçeiyor. Dediğim gibi buna su konmaz, bakım istemez. Sadece şarj edilmesi lazım. O kapaklar asit kapağı olabilir. Normalde aslında o kapakları görmüyor olman lazım, ama GS kapakları açıkta bırakmış. Zaten üzerinde de sealed lead-acid battery yazıyor.

Peki oradaki buharlaşma nedir bu su miktarının azaldığı anlamına gelmez mi ? Asitli akülerin de belirli oranı asit belirli oranı su ve su eksildikçe ekleniyor diye biliyordum bende.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:43 ----------

Şöyle bir yazı buldum hatta bir siteden alıntı olarak.

Üst kapağı kaldır.
Altında 3 adet lastik tapa var , aç.
Yukarıda dendiği gibi enjektörle 10 cc saf su ekle hepsine.
Daha doğrusu içine bakabilirsen lamba ile filan plakaların üstüne kadar doldur( 10cc ölçü değil yani ).

O akünün jel olduğunu sanmıyorum.
Kağıt mendil benzeri asitten etkilenmeyen seperatör vardır.
Jel olsa da sorun yok fark etmez.
Sonuçta kuru dendiğine filan aldırış etmeyin kuru olması imkansızdır.
Elektrolitsiz olmaz !!!
Sadece , elektrolit , seperatöre ya da jel ( sıvı emen pelte gibi olan kimyasal zavazingo ) , emdirilmiş haldedir.

capozzz
31 Aralık 2015, 13:05
http://www.normenerji.com.tr/menu_detay.asp?id=6607

Bakımsız akü veya kuru akü olarak tanınan ürünlerin gerçek / tam tanımı ve açılımı : VRLA (Valve Regulated Lead Acid) veya SLA (Sealed Lead Acid). Kapalı sistem çalışır, normal koşullar dahilinde bakıma ihtiyaç göstermemesi ile asit / su ilavesine imkan yapısı olmadığı için ülkemizde genellikle bakımsız akü, kuru akü olarak adlandırılmaktadır.

Yukarıdaki sitede jel akü ile ilgili bilgiler var. Birazını da alıntı yaptım. Dediğim gibi su koymamalısın. Çok işi bitik akülere servisleri tarafından asit ilave ediliyor, ama biz ne kadar asit konacağını bilmediğimiz için bu bizim yapacağımız iş değil. Bizim yapacağımız tek bakım düşük amperli akü şarj cihazına bağlamaktır, sadece bu. O gördüğün buharlaşma da içerideki jel kimyasaldan çıkan gazların bıraktığı iz olabilir. Aslında o kapakları açmamak lazım.

Thermosifon
31 Aralık 2015, 13:20
http://www.normenerji.com.tr/menu_detay.asp?id=6607

Yukarıdaki sitede jel akü ile ilgili bilgiler var. Birazını da alıntı yaptım. Dediğim gibi su koymamalısın. Çok işi bitik akülere servisleri tarafından asit ilave ediliyor, ama biz ne kadar asit konacağını bilmediğimiz için bu bizim yapacağımız iş değil. Bizim yapacağımız tek bakım düşük amperli akü şarj cihazına bağlamaktır, sadece bu. O gördüğün buharlaşma da içerideki jel kimyasaldan çıkan gazların bıraktığı iz olabilir. Aslında o kapakları açmamak lazım.

Anladım hocam teşekkür ederim.Bu karlı havalar da odada dursun ozaman havalar düzelmeye başlayınca şarj eder takar devam ederim yada yeni alırım artık ne yapalım bunun miladı doldu zaten kısmen :)

capozzz
31 Aralık 2015, 13:25
Şarj cihazı alacaksan (ki motosiklete devam etmeyi düşünüyorsan şarj cihazın olmalı) ve şarj etme yoluna gideceksen bunu şimdiden yapmalısın. Devamlı olarak aynı akım düzeyinde akünün şarj cihazına bağlı olması akünün sağlığı için iyi olur. İçindeki plakalarda kimyasal bozulma varsa onu düzeltir. Belki de sen kapaklarını açarak tepkime yaptırmış oldun, onu bilmiyoruz. Ama şarj cihazına bağlı kalması fayda getirir. Fakat cihazın 1 amperden düşük akımlı olmasına dikkat et. 800 miliamper iyidir. 40 lira bir şey, al cihazı bağla evde aküye kullanacağın zamana kadar akü ona bağlı dursun. Zaten tam dolduğu zaman cihaz şarj etmeyi kesiyor.

Thermosifon
31 Aralık 2015, 14:00
Şarj cihazı alacaksan (ki motosiklete devam etmeyi düşünüyorsan şarj cihazın olmalı) ve şarj etme yoluna gideceksen bunu şimdiden yapmalısın. Devamlı olarak aynı akım düzeyinde akünün şarj cihazına bağlı olması akünün sağlığı için iyi olur. İçindeki plakalarda kimyasal bozulma varsa onu düzeltir. Belki de sen kapaklarını açarak tepkime yaptırmış oldun, onu bilmiyoruz. Ama şarj cihazına bağlı kalması fayda getirir. Fakat cihazın 1 amperden düşük akımlı olmasına dikkat et. 800 miliamper iyidir. 40 lira bir şey, al cihazı bağla evde aküye kullanacağın zamana kadar akü ona bağlı dursun. Zaten tam dolduğu zaman cihaz şarj etmeyi kesiyor.

Nereden alabilirim bir link yada marka varsa.Birazdan aslın da koçtaş bauhouse vs olan bir avm ye gideceğim.

EthanHunt
31 Aralık 2015, 14:08
Kuru aküyü 12 volt 1000 miliamper bir adaptörle şarj edebilir miyiz? İllaki akü şarj cihazımı almak mı lazım?
Aku şarj cihazını normal bir dc adaptörden ayıran şeyler nelerdir?

SuleymanE
31 Aralık 2015, 14:11
Nereden alabilirim bir link yada marka varsa.Birazdan aslın da koçtaş bauhouse vs olan bir avm ye gideceğim.

http://www.motomaxonlineshop.com/h-tronic-al800-aku-sarj-ve-koruma-cihazi-pmu2147

Hocam arkadaşım şu cihazı aldı arada bende beleşten kullanıyorum :) cihaz çok iyi, alman malı. Ters kutup bağlamaya karşı otomatik akım kesme, aşırı şarj olmayı engelleme, şarj olunca bakım moduna geçme gibi özellikleri var.

Yüzde 30 indirimi varken 36 TL civarı bir fiyata almıştı arkadaş. Kullanıyoruz, memnunuz, tavsiye ederim.

burak5353
31 Aralık 2015, 20:18
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/aku-sarj-cihazi-12v-faturali-kargo-bedava-194980801
bunun gibi bir ürün aküyü şarj edemezmi

mehmet35burucu
01 Ocak 2016, 11:36
Arkadaslar evet sahiden uygun fiyata bulabilecegimiz bi aku sarj cihazi linki paylasirsaniz cok makbule gecer

maktama
01 Ocak 2016, 12:54
Arkadaslar evet sahiden uygun fiyata bulabilecegimiz bi aku sarj cihazi linki paylasirsaniz cok makbule gecer

Uygun fiyatlı derken ?!!
Ben SKYRC klonu ŞU ÜRÜNÜ (http://www.ebay.com/itm/New-iMAX-B6-AC-B-6AC-Lipo-NiMH-3S-RC-Battery-Balance-Charger-of-RC-hobby-CY-/311472460666?hash=item488534937a:g:ddIAAOSw14xWLiR W) sipariş ettim, 0.1A ile 6A arası 0.1A detayla şarj akımı seçip istediğiniz düzeyde her çeşit pili/aküyü şarj edebiliyor, doldukça akımı düşürüyor...vs. Birçok pil çeşidi için bir çok özelliği koruması falan var. Adaptörü de içinde, daha ucuz Adaptörsüz modeli de var, 12V'lik laptop adaptörü gibi bir adaptör kullanabilirsiniz.)